Droga do zdrowia
i dobrego samopoczucia
App store rating

Droga do zdrowia
i dobrego samopoczucia

W jaki sposób żywność zawierająca cukier, sól, tłuszcz i białą mąkę wpływa na nasz organizm?

Wiosna to czas, kiedy wiele osób próbuje i stosuje różne metody detoksykacji i oczyszczania organizmu. Z drugiej strony, znaczna liczba osób nie potrafi w żaden sposób odciążyć swojej diety…

Decyzja o podjęciu takiego kroku zależy wyłącznie od każdego z Was, jednak ja mam dla Was radę na jedno niekonwencjonalne, ale bardzo funkcjonalne i łatwe do przeprowadzenia „oczyszczanie” organizmu, które pomoże Wam zrzucić kilka kilogramów. Z pewnością korzystnie wpłynie to również na Wasze trawienie.

To „oczyszczenie” polega na prostym, ale istotnym zaleceniu. Spróbujcie (choćby na 14 dni, żeby zobaczyć i zrozumieć) wyeliminować ze swojej diety wszystkie produkty, w których gromadzi się taka kombinacja składników:

  • cukier (mam na myśli sacharozę – cukier trzcinowy i z buraka cukrowego, ale też syrop glukozowo-fruktozowy) lub sól
  • tłuszcze (tu z kolei mam na myśli przede wszystkim gorszej jakości tłuszcz jak tłuszcze zestalone czy olej palmowy).
  • białą mąkę (mąka pszenna NIEpełnoziarnista)

Te trzy produkty zawarte w jedzeniu to przede wszystkim „pusta energia”, tzn. nie dostarcza organizmowi żadnych wartościowych składników odżywczych, które pełnią ważną funkcję w organizmie. Nie zawierają one wystarczającej ilości dobrej jakości białka, węglowodanów złożonych, „zdrowych tłuszczów”, błonnika, składników mineralnych, pierwiastków śladowych, witamin i innych substancji. Wręcz przeciwnie, jeśli spożywamy posiłki zawierające cukier lub sól, tłuszcz i białą mąkę, poziom cukru we krwi (glikemia) zazwyczaj wzrasta szybciej, co zmusza trzustkę do wpuszczenia do krwiobiegu większej ilości insuliny w celu obniżenia poziomu cukru we krwi. Taka reakcja może sprzyjać magazynowaniu tłuszczu lub nadmiaru cukrów pochodzących z pokarmów i posiłków w postaci podskórnej tkanki tłuszczowej. I uwaga, nie dość, że te pokarmy lubią odkładać się głównie w okolicach brzucha, pośladków i ud, to jeszcze pogłębiają cellulit (zwłaszcza u kobiet), obciążają trawienie (poprzez fermentację cukrów), a także mają negatywny wpływ na mikrobiom jelitowy lub mogą nawet uszkadzać naczynia krwionośne (ponieważ zawierają tłuszcze niskiej jakości, zwłaszcza roślinne zestalone, które w połączeniu z nimi często i przez długi czas mogą powodować zwężanie się naczyń krwionośnych, czyli miażdżycę).

Jeśli skupimy się na pokarmach, które zawierają tą potrójną kombinację soli/cukru + tłuszczu + białej mąki, możemy być zaskoczeni obszernością tej listy. W ramach tego „oczyszczania” zaleca się wykluczenie następujących pokarmów i potraw:

  • pieczywo słone i słodkie – białe bułki posmarowane masłem, chleb pszenny, pizza, hamburgery, hot dogi
  • słodkie ciasta – drożdżowe, francuskie, ptysiowe oraz wyroby z nich – placki, ciasta, rogale, ptysie, pączki i donaty, torty, ciasta, ciastka, naleśniki
  • paluszki słone i krakersy
  • wszystkie wafle, herbatniki i biszkopty
  • kluski, pyzy i pierogi chlebowe lub makarony z sosami śmietanowymi
  • smażone kotlety czy sery
  • niektóre wędliny, sałatki delikatesowe, pasty do smarowania i pasztety (oprócz tego, że są pełne soli i tłuszczu, mogą być również zagęszczane mąką pszenną)
  • pseudo produkty „fit”, takie jak słodzone płatki śniadaniowe, poduszki zbożowe, czekoladowe kulki itd.

Wy także znajdziecie więcej pokarmów, które by tutaj pasowały.

Po wyeliminowaniu lub przynajmniej ograniczeniu wyżej wymienionych pokarmów, po kilku dniach można zauważyć utratę centymetrów w pasie, utratę tkanki tłuszczowej głównie w talii i na brzuchu (tłuszcz trzewny i podskórny) oraz wyraźniejsze zniknięcie uczucia wzdęcia. Inną korzyścią może być potencjalna poprawa wyglądu skóry twarzy i cellulitu. Może również wystąpić zmniejszenie zmęczenia w ciągu dnia, a u niektórych osób nawet znaczny przypływ energii i entuzjazmu. Cóż, jeśli wyniki eliminacji tej potrójnej kombinacji przekonają Cię i będą Ci odpowiadać, to wskazane jest utrzymanie jej przez dłuższy czas, a jeszcze lepiej na stałe.

Jeśli to możliwe, jestem zwolennikiem jak najbardziej zróżnicowanej diety. Jeśli jednak są to pokarmy, które stanowią jedynie pustą energię dla naszego organizmu, jak te wymienione powyżej, sugeruję ich ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie. Takie pokarmy wypełniają organizm, ale nie dostarczają żadnych wartościowych składników odżywczych. Jeśli od czasu do czasu pozwolisz sobie na takie danie, nie mam nic przeciwko temu. Jeśli jednak na co dzień spożywamy podobne produkty, nie dziwmy się zbytnio naszym wzdętym brzuchom, zmęczeniu, dodatkowym kilogramom tłuszczu, cellulitowi, trądzikowi, cukrzycy i miażdżycy naczyń krwionośnych.

Podpowiedzi na koniec:

  •  Zamiast klasycznego cukru lepiej używać cukier w owocach czy niearomatyzowanych napojach z kwaśnego mleka.
  • Zamiast tłuszczów zestalonych i palmowych, skup się na tłuszczach pochodzących z dobrej jakości olejów roślinnych, orzechów, nasion, ryb i awokado.
    Wreszcie, jeśli pozwala na to układ trawienny, zamiast białej mąki należy preferować jak najszerszy wybór innych zbóż i pseudo-zbóż – owsa, żyta, orkiszu, ryżu naturalnego, gryki, polenty, sorgo, amarantusa i wreszcie roślin strączkowych – grochu, soczewicy, ciecierzycy, fasoli i soi.

Autorka: Martina Rusňáková Korejčková
Redakcja poleca: Pilnuj swoje dzienne spożycie pokarmów z aplikacją Dine4Fit

dine4fit.pl

Redakcja
www.dine4fit.pl

26.2.2022 dine4fit.pl Ciekawe, Diety odchudzające, Różne

Z archiwum

Krioterapia: mróz może leczyć i ciało i duszę

Ekstremalne ciepło czy niewyobrażalne zimno? Większość z nas próbowała sauny. Jeśli sauna sprawia, że czujemy się dobrze, to ma wiele zalet.

Podobnie kilka minut w niewyobrażalnym zimnie może zdziałać cuda dla naszego ciała….

Kontynuuj czytanie 21.12.2023

Powiązane artykuły

Co robić, gdy liczba na wadze regularnie psuje Ci nastrój

W moim gabinecie najczęściej zajmuję się z pacjentami tematem odchudzania – redukcją masy ciała.

U niektórych widzę, jak to dla nich zaczarowany temat – ciągle chudną i przybierają na wadze. Z każdym kolejnym podejściem ich fiksacja na wyniku staje się coraz większa, pewność siebie osłabiona, a uporczywość ogromna.

Kontynuuj czytanie 3.10.2024

Węglowodany w diecie – tak czy nie? I ile, jeśli w ogóle?

Nie ma dnia u mnie w gabinecie, żebym nie spotkała kogoś, kto uważa, że węglowodany stoją między nim a jego wymarzoną sylwetką.

W czasach, gdy z każdej strony atakują nas reklamy diet niskowęglowodanowych i keto, trudno się temu dziwić. Czy jednak rzeczywiście węglowodany są największym wrogiem szczupłej sylwetki? Przeczytaj do końca, a być może dowiesz się czegoś, czego się nie spodziewałaś/eś.

Kontynuuj czytanie 30.9.2024

Analiza składu ciała – o co tu chodzi?

Obecnie powszechne są w gabinetach lekarskich, klinikach żywieniowych i centrach sportowych przyrządy do analizy składu ciała.

Oprócz informacji na temat składu ciała, tj. ilości mięśni, tłuszczu, wody itp., pozwalają one ocenić stan odżywienia danej osoby. Dają również dokładniejszy obraz stopnia nadwagi lub otyłości, a także ewentualnego niedożywienia. Jest to ciekawe uzupełnienie, dzięki któremu można monitorować niektóre parametry zdrowotne.

Kontynuuj czytanie 26.9.2024

Sekrety skutecznej zmiany diety

Kiedy Klienci pytają mnie, od czego zacząć zmianę nawyków żywieniowych, aby osiągnąć szczupłą sylwetkę i poprawić swoje zdrowie, moja odpowiedź jest zawsze taka sama: zbilansowana dieta.

Często widzę, że ludzie mają tendencję do pomijania podstaw i rozwodzenia się nad zawiłościami i szczegółami diety. W ten sposób tracą sens i nie zdają sobie sprawy z podstawowych błędów w swojej diecie, co prowadzi do marnowania czasu, siły woli, energii i finansów.

Kontynuuj czytanie 17.9.2024

Przewodnik po sportach odpowiednich dla pacjentów z żylakami

Żylaki są często związane z nieprzyjemnymi doznaniami, które są zbiorczo określane jako ból żylny. W przypadku pacjentów z przewlekłą chorobą żylną aktywność fizyczna jest zazwyczaj jednym z zalecanych środków.

Niektóre rodzaje ćwiczeń i sportów są bardziej korzystne dla pacjentów pod względem żył, inne mniej, a jeszcze inne w ogóle nie są zalecane.

Dostępne wszędzie tam, gdzie ich potrzebujesz

Tabele kalorii są dostępne w Internecie, na telefonie, tablecie i smartwatchach, takich jak Garmin i Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner