Droga do zdrowia
i dobrego samopoczucia
App store rating

Droga do zdrowia
i dobrego samopoczucia

Co powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz biegać

Bieganie jest obecnie bardzo modne. W rzeczywistości można to robić zawsze i wszędzie, niezależnie od wieku i nie potrzeba do tego prawie nic.

Jak więc zacząć, aby biegać prawidłowo, zdrowo i, co najważniejsze, z przyjemnością?

Zrób pierwszy krok

Najważniejsze to po prostu zacząć działać. Tak, zawsze znajdzie się jakiś powód, żeby nie iść pobiegać. Nawet jeśli masz tysiące wymówek, ustal dokładną datę i godzinę, kiedy po prostu pójdziesz pobiegać. Najlepszym sposobem, aby pomóc sobie w tym, jest posiadanie partnera do biegania. Jeśli zawrzecie wiążącą umowę, nie będziecie tak łatwo odwoływać spotkań i będziecie się lepiej razem bawić.

Biegaj głównie dla siebie

Tak, bieganie jest teraz modne, ale nie musi odpowiadać każdemu. Dużym błędem jest rozpoczynanie biegania tylko dlatego, że widziało się biegnącego kolegę czy koleżankę i chciało się być razem z nimi. Jeśli sam nie masz wewnętrznej motywacji, nigdy nie będziesz się trzymał biegania. Dobrym rozwiązaniem jest wyznaczenie sobie celu. Nawet niewielki – jak poprawa kondycji fizycznej, częstsze przebywanie na świeżym powietrzu, lepsze poznanie siebie i swojego ciała. Albo po prostu bieganie dla przyjemności. Mogą to robić nawet początkujący, a dobrze jest nie myśleć o tym zbyt wiele i nie martwić się o bieganie.

Nie chciej wszystkiego od razu

Jesteś na początku, więc Twój organizm musi stopniowo przyzwyczajać się do obciążenia. Zacznij biegać powoli, truchcik wystarczy. Tak, by bez problemu móc mówić. Najważniejsze jest to, abyś czuł się dobrze. Bo jeśli przesadzisz za pierwszym razem, nie będziesz mieć ochoty robić tego ponownie.

Nie bój się chodzić

Zaakceptuj fakt, że na początku Twoje ciało nie jest gotowe na ciągłe bieganie. W przeciwnym razie będziesz się tylko niepotrzebnie zamartwiać, za wszelką cenę MUSISZ biegać. A kiedy zaczniesz wstrzymywać oddech i znów pojawi się ten nieprzyjemny ból w boku, nie będziesz biec dalej i znów się poddasz, jak zawsze. Jeśli Twoje ego na to nie pozwala, pobiegnij tam, gdzie nikt Cię nie zobaczy, i przeplataj bieg z szybkim marszem. Twoje ciało przyzwyczai się do tego, a Ty zobaczysz, że wkrótce zaczniesz po prostu biegać.

Dawkuj siebie i kilometry

Tak jak ważne jest, aby nie przesadzać z tempem na początku, tak samo ważne jest, aby nie przesadzać z dystansem. Nie trzeba też koniecznie mieć jakąś apkę. Spróbuj na początku zostawić je w domu i słuchać swojego ciała. Samodzielnie poinformuje się, kiedy jest jeszcze w porządku, a kiedy poczuje się zmęczone.

Zbuduj nawyk

Udowodniono, że organizm potrzebuje na to 21 dni – a jeśli przez ten czas będziesz robić coś regularnie, Twoje ciało przyzwyczai się do tego i bieganie będzie Ci potrzebne. Nie musisz biegać przez wszystkie 21 dni z rzędu, ale powinieneś biegać regularnie, najlepiej co drugi dzień. Również w tym przypadku wystarczą krótsze dystanse i wolne tempo, nie krępuj się przeplatać biegu z marszem. Jeśli jednak trenujesz w sposób chaotyczny, nawyk się nie wykształci.

Nie pozwól, by nuda przeszkodziła Ci w bieganiu

Nie ma nic bardziej nudnego niż bieganie po tej samej trasie kilka razy w tygodniu. Znasz wtedy każde drzewo, każdy pachołek, każdą ławkę, każdy kamień. Nawet jeśli mamy swoje ulubione trasy blisko domu, zmieniamy je. Czasami wystarczy zmienić kierunek  i nagle droga wygląda inaczej. Nie bój się spojrzeć na mapę i pobiegać tam, gdzie jeszcze nie byłeś. Nowa trasa zapewni Ci zajęcie głowy, a także pozwoli zmienić tempo, zwłaszcza jeśli jest nieco nierówna i pagórkowata.

Autorzy: Soňa Hrabec Kotulková i Michal Hrabec

Podpowiedź od Dine4Fit

Chcesz, żeby biegało Ci się lekko? Wypróbuj naszą apkę, która jest dostępna dla Androida, iOS oraz Windows Phone.

 

dine4fit.pl

Redakcja
www.dine4fit.pl

3.3.2022 dine4fit.pl Ciekawe, Jak się odchudzać?, Różne

Z archiwum

Karolina – wszyscy wokół mówili, że nie ma szans

Dziś przedstawimy Wam kolejną przemianę. Przemianę szczególną, bo osoby chorej, poruszającej się na wózku inwalidzkim. Jak sama autorka napisała nam w wiadomości: Nie wierzyłam że się da. Każdy powtarzał: jesteś chora, nie da się. Utyłaś z choroby. Ale dzięki Dine4fit zrozumiałam że utyłam z przeżarcia:) dziś po 5 miesiącach zmieniłam nawyki. Jem regularnie. liczę kalorie i mam zbilansowaną, zdrową dietę.

Powiązane artykuły

Co robić, gdy liczba na wadze regularnie psuje Ci nastrój

W moim gabinecie najczęściej zajmuję się z pacjentami tematem odchudzania – redukcją masy ciała.

U niektórych widzę, jak to dla nich zaczarowany temat – ciągle chudną i przybierają na wadze. Z każdym kolejnym podejściem ich fiksacja na wyniku staje się coraz większa, pewność siebie osłabiona, a uporczywość ogromna.

Kontynuuj czytanie 3.10.2024

Węglowodany w diecie – tak czy nie? I ile, jeśli w ogóle?

Nie ma dnia u mnie w gabinecie, żebym nie spotkała kogoś, kto uważa, że węglowodany stoją między nim a jego wymarzoną sylwetką.

W czasach, gdy z każdej strony atakują nas reklamy diet niskowęglowodanowych i keto, trudno się temu dziwić. Czy jednak rzeczywiście węglowodany są największym wrogiem szczupłej sylwetki? Przeczytaj do końca, a być może dowiesz się czegoś, czego się nie spodziewałaś/eś.

Kontynuuj czytanie 30.9.2024

Analiza składu ciała – o co tu chodzi?

Obecnie powszechne są w gabinetach lekarskich, klinikach żywieniowych i centrach sportowych przyrządy do analizy składu ciała.

Oprócz informacji na temat składu ciała, tj. ilości mięśni, tłuszczu, wody itp., pozwalają one ocenić stan odżywienia danej osoby. Dają również dokładniejszy obraz stopnia nadwagi lub otyłości, a także ewentualnego niedożywienia. Jest to ciekawe uzupełnienie, dzięki któremu można monitorować niektóre parametry zdrowotne.

Kontynuuj czytanie 26.9.2024

Sekrety skutecznej zmiany diety

Kiedy Klienci pytają mnie, od czego zacząć zmianę nawyków żywieniowych, aby osiągnąć szczupłą sylwetkę i poprawić swoje zdrowie, moja odpowiedź jest zawsze taka sama: zbilansowana dieta.

Często widzę, że ludzie mają tendencję do pomijania podstaw i rozwodzenia się nad zawiłościami i szczegółami diety. W ten sposób tracą sens i nie zdają sobie sprawy z podstawowych błędów w swojej diecie, co prowadzi do marnowania czasu, siły woli, energii i finansów.

Kontynuuj czytanie 17.9.2024

Przewodnik po sportach odpowiednich dla pacjentów z żylakami

Żylaki są często związane z nieprzyjemnymi doznaniami, które są zbiorczo określane jako ból żylny. W przypadku pacjentów z przewlekłą chorobą żylną aktywność fizyczna jest zazwyczaj jednym z zalecanych środków.

Niektóre rodzaje ćwiczeń i sportów są bardziej korzystne dla pacjentów pod względem żył, inne mniej, a jeszcze inne w ogóle nie są zalecane.

Dostępne wszędzie tam, gdzie ich potrzebujesz

Tabele kalorii są dostępne w Internecie, na telefonie, tablecie i smartwatchach, takich jak Garmin i Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner