Wzmocnienie pęcherzyka żółciowego i powitanie wiosny
Wkrótce wiosna zacznie się na dobre, a słońce zachwyci nas swoimi ciepłymi promieniami.
Wielu z nas czeka na nią jak na zmiłowanie.
Czekając na te chwile stwórz swojemu organizmowi możliwość oczyszczenia się już teraz. Odchudź swoją dietę, pij dużo czystej wody, chodź na spacery i ciesz się przebywaniem na świeżym powietrzu. Oddychaj głęboko, dostarczaj organizmowi dużo tlenu.
Natura jest potężna, wpływa na Twoje ciało i jego potrzeby bardziej, niż możesz to sobie wyobrazić, dlatego gorąco polecam poświęcenie każdego dnia chwili czasu dla siebie i zauważenie swojego ciała i siebie – jak się czujesz, co sprawia, że czujesz się dobrze. Bądź świadomy tego, co dziś zjadłeś, jak się czułeś. Jedz wszystkimi zmysłami, a wiosną rozkoszuj się dużą ilością zielonych produktów. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że na przedwiośniu i wraz z nadejściem wiosny pojawi się silne pragnienie, a nawet przymus, zrobienia porządków w szafie czy przygotowania sałatki, o której nie myśleliśmy od miesięcy.
- Wiosna rozpoczyna proces odnowy, mamy tendencję do pozbywania się wszystkich starych złogów, zarówno z naszego otoczenia, jak i z naszego ciała.
My i pęcherzyk żółciowy z perspektywy tradycyjnej medycyny chińskiej
Pęcherzyk żółciowy dostaje od nas w kość przez cały rok za sprawą diety i stresu. Zwłaszcza gdy jest tego wszystkiego dużo na raz, pęcherzyk żółciowy może się zacząć odzywać. Pęcherzyk żółciowy jest pustym w środku narządem w kształcie gruszki, który znajduje się u podstawy wątroby. Jest zbiornikiem żółci, która jest produkowana przez wątrobę. Główną funkcją pęcherzyka żółciowego jest rozkładanie tłuszczów w celu ułatwienia ich trawienia.
Pęcherzyk żółciowy jest ściśle związany z wątrobą. W porównaniu z innymi organami pęcherzyk żółciowy jest o tyle szczególny, że nie opróżnia się całkowicie, a wręcz przeciwnie – zatrzymuje w sobie płyn. Tradycyjna medycyna chińska nazywa pęcherzyk żółciowy „magazynem, który przechowuje esencję”. Gdy pęcherzyk żółciowy jest osłabiony, upośledzeniu ulega również funkcjonowanie śledziony i żołądka, co powoduje problemy trawienne, takie jak wzdęcia czy biegunka.
Stan pęcherzyka żółciowego odzwierciedla psychikę i mówi coś o charakterze człowieka
Kto by tak o woreczku żółciowym mógł powiedzieć? Ale to prawda. Dobry stan pęcherzyka żółciowego oznacza dobre i przemyślane podejmowanie decyzji oraz dużą odwagę. W przeciwnym razie człowiek jest niezdecydowany, bojaźliwy i gorzej radzi sobie ze stresem. Kiedy energia energetyczna pęcherzyka żółciowego nie przepływa w harmonii, możemy mieć trudne sny i niespokojny sen. Szczyt energetyczny pęcherzyka żółciowego przypada na godziny od 15:30 do 1:00 w nocy. Czy budzisz się regularnie? Mogą to być problemy z pęcherzykiem żółciowym.
Ćwiczenia wspomagające pracę pęcherzyka żółciowego
Pęcherzyk żółciowy lubi spokój. Nie znosi uciskania i presji czasu. Należy więc dać mu czas na uspokojenie się i zrelaksowanie. To proste ćwiczenie może w tym pomóc:
Ćwiczenie dla drogi jang pęcherzyka żółciowego wykonuje się w pozycji siedzące rozkrocznej. Pozycją wyjściową jest więc siad z szeroko rozstawionymi nogami i prostym kręgosłupem. Pochyl się do przodu, spleć palce i podciągnij się od pasa w górę. Ramiona uniesione w górę, zamach do lewej nogi i zgięcie w jej kierunku. Następnie połóż dłonie na kolanach, łokcie skieruj w bok i delikatnie dociśnij kolano do podłoża. Osoby o większym zakresie ruchu mogą pochylić się do przodu i ułożyć dłonie na wysokości kostek.
Wykonując wydech, rozluźnij się w tej pozycji i oddychaj do obszaru pęcherzyka żółciowego. Pamiętaj, aby podczas tej czynności uśmiechać się do swojego pęcherzyka żółciowego. Następnie wykonaj to samo ćwiczenie na drugą nogę.
Autorka: Šárka Simonidesová , trenerka jogi hormonalnej
dine4fit.pl
Redakcja
www.dine4fit.pl
8.4.2022
dine4fit.pl
Ciekawe, Różne