Droga do zdrowia
i dobrego samopoczucia
App store rating

Droga do zdrowia
i dobrego samopoczucia

Karmienie piersią a dieta mamy

Kiedy kobieta zaczyna karmić piersią, często otrzymuje porady dotyczące tego, co może, a czego nie może jeść, aby zapewnić dziecku wystarczającą ilość mleka i aby mleko to nie zawierało substancji szkodliwych dla dziecka.

W jakim stopniu dieta kobiety wpływa na karmienie piersią i czy konieczne jest, aby kobieta karmiąca piersią odżywiała się inaczej niż do tej pory?

Profilaktyczne, powszechne ograniczenie diety kobiet karmiących piersią nie jest poparte żadnymi badaniami naukowymi. Dlatego kobieta karmiąca piersią może nadal jeść to, co do tej pory. Idealna sytuacja to taka, w której kobieta spożywa zdrową, zróżnicowaną i zbilansowaną dietę podczas karmienia piersią – tak jak inni ludzie, niezależnie od płci i tego, czy karmi piersią. To samo dotyczy picia – kobieta karmiąca piersią powinna pić wystarczająco dużo, ale nie ma potrzeby sztucznego zwiększania ilości płynów wypijanych w ciągu dnia.

Prawdopodobnie każda kobieta po porodzie słyszała, że z powodu wzdęć należy unikać zwłaszcza roślin strączkowych, niektórych warzyw i świeżego pieczywa. Wzdęcia – czyli gazy – nie mają zdolności przenikania do mleka matki, które pochodzi z krwi. Dlaczego więc informacje o kolce niemowlęcej, która jest spowodowana niewłaściwą dietą matki, były przekazywane kobietom od pokoleń?

Przyczyna „kolki” leży zwykle gdzie indziej niż w diecie kobiety, dzieci są często niespokojne z innych powodów, a ich objawy (kwilenie, płacz, śluz w stolcu) są często wynikiem innych czynników. Najczęściej jest to potrzeba bycia w ramionach matki, potrzeba kontaktu z ciałem matki, potrzeba uwagi i opieki, potrzeba bycia usypianym, potrzeba picia większej ilości mleka z piersi lub dłuższego ssania piersi, potrzeba bycia noszonym lub potrzeba poprawy sposobu karmienia piersią.

  • Dobry konsultant laktacyjny pomoże wyjaśnić problem związany z karmieniem piersią i zaproponuje kroki, które pomogą kobiecie uporać się z płaczem lub niezadowoleniem dziecka.

A co z alergenami – orzechami, owocami egzotycznymi lub białkami mleka krowiego? Ważne jest, aby dziecko miało kontakt z jak najszerszą gamą pokarmów (a więc i alergenów), ponieważ w ten sposób ma szansę zapobiec reakcjom alergicznym. Nie ma istotnych dowodów na to, że prewencyjna eliminacja różnych alergenów zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii u dziecka.

Kolejnym znakiem zapytania dla wielu kobiet jest spożywanie alkoholu. W mleku matki można wykryć śladowe ilości alkoholu lub nie wykryć go wcale. Problem nie dotyczy tu mleka matki, ale faktu, że każdy, kto opiekuje się niemowlęciem lub małym dzieckiem musi być wystarczająco trzeźwy, aby zapewnić mu bezpieczeństwo. To samo dotyczy picia kawy – kofeina występuje w mleku matki tylko w śladowych ilościach.

Innym częstym pytaniem jest to, czy kobieta powinna przyjmować jakieś specjalne witaminy podczas karmienia piersią. Nie jest to konieczne, co zresztą jest ogólnie obowiązujące – witaminy i inne substancje nie muszą być przyjmowane tylko dlatego, że kobieta karmi piersią, powinien istnieć konkretny powód ich przyjmowania. Nie ma powodu, aby bez żadnego powodu straszyć kobiety, że ich mleko jest złej jakości lub „słabe”.

Można zauważyć, że lista pokarmów, które kobiety mogą lub nie mogą spożywać podczas karmienia piersią, różni się w zależności od kultury i nie jest oparta na żadnych naukowych wnioskach. Profilaktyczne i często ekstensywne ograniczenia dietetyczne u kobiet karmiących piersią prowadzą, jak wynika z badań, do obniżenia jakości ich życia i negatywnie wpływają na czas trwania karmienia piersią.

Autorka: mgr Martina Loutocká, doradca laktacyjny
foto: archiwum autorki

 

dine4fit.pl

Redakcja
www.dine4fit.pl

19.5.2022 dine4fit.pl Ciekawe, Różne

Z archiwum

Ile czasu zajmie mi zrzucenie kilograma tłuszczu?

Jakiś czas temu natrafiłam na dyskusję w jednej z naszych grup na Facebooku  na temat tego, co dokładnie tracimy, gdy zaczynamy się odchudzać. I jak szybko możemy stracić tłuszcz.

Więc jeszcze kilka słów na ten temat…

Powiązane artykuły

Jak skutecznie zaplanować zbilansowaną dietę

Planowanie posiłków może być kluczem do osiągnięcia zrównoważonego spożycia składników odżywczych i osiągnięcia celów – niezależnie od tego, czy chodzi o poprawę kondycji, regenerację, czy po prostu poczucie, że jesz prawidłowo.

Często problemem jest zaplanowanie odpowiedniej ilości białka, które jest bardzo ważne dla organizmu. Jak to zrobić?

Kontynuuj czytanie 20.1.2025

Nowy Rok, nowa ja! Dziś 16 stycznia a wielu już poległo.

To hasło brzmi znajomo, prawda? Każdego roku tysiące ludzi fiksuje się na: „Tym razem na pewno mi się uda”. Planują wielkie zmiany, tworzą listy postanowień, kupują drogi sprzęt do ćwiczeń, pobierają aplikacje do liczenia kalorii i wypełniają lodówki zdrową żywnością. W pierwszych dniach stycznia ich zapał sięga zenitu. Codzienne treningi, skrupulatne planowanie posiłków, a na Instagramie lądują zdjęcia kolorowych sałatek i bidonów z wodą. Ale niestety, dla wielu ta historia kończy się zanim zdąży na dobre się rozpocząć.

Kontynuuj czytanie 16.1.2025

Dziesięć kroków, które pomogą Ci rozpocząć odchudzanie we właściwy sposób

Za nami święta Bożego Narodzenia, które często wiążą się z większą konsumpcją żywności, a także kalorii w postaci alkoholu.

Co więcej, wielu z nas zaczyna w tym czasie robić absurdalnie wymagające postanowienia noworoczne, które oczywiście nie trwają długo. Jak sprawić, by tym razem było lepiej?

Kontynuuj czytanie 13.1.2025

Jak wyznaczyć sobie realistyczne cele i utrzymać motywację przez cały rok?

Jeśli w tym roku postanowiłaś (lub postanowiłeś) SCHUDNĄĆ, uwierz mi, że kluczem do sukcesu są realistyczne oczekiwania i stopniowe zmiany dotychczasowego stylu życia.

Jak zdrowo rozpocząć zmianę nawyków żywieniowych

Nowy rok, nowa / nowy ja! Niektórzy z nas potraktują to dosłownie i od pierwszego stycznia zaczną jeść tylko sałatki na lunch i wykupią karnet na siłownię na pięć razy w tygodniu. Do tego bieganie i zero węglowodanów po 17:00…

Tak niestety było w moim przypadku lata temu.

Dostępne wszędzie tam, gdzie ich potrzebujesz

Tabele kalorii są dostępne w Internecie, na telefonie, tablecie i smartwatchach, takich jak Garmin i Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner