Droga do zdrowia
i dobrego samopoczucia
App store rating

Droga do zdrowia
i dobrego samopoczucia

Karmienie piersią a dieta mamy

Kiedy kobieta zaczyna karmić piersią, często otrzymuje porady dotyczące tego, co może, a czego nie może jeść, aby zapewnić dziecku wystarczającą ilość mleka i aby mleko to nie zawierało substancji szkodliwych dla dziecka.

W jakim stopniu dieta kobiety wpływa na karmienie piersią i czy konieczne jest, aby kobieta karmiąca piersią odżywiała się inaczej niż do tej pory?

Profilaktyczne, powszechne ograniczenie diety kobiet karmiących piersią nie jest poparte żadnymi badaniami naukowymi. Dlatego kobieta karmiąca piersią może nadal jeść to, co do tej pory. Idealna sytuacja to taka, w której kobieta spożywa zdrową, zróżnicowaną i zbilansowaną dietę podczas karmienia piersią – tak jak inni ludzie, niezależnie od płci i tego, czy karmi piersią. To samo dotyczy picia – kobieta karmiąca piersią powinna pić wystarczająco dużo, ale nie ma potrzeby sztucznego zwiększania ilości płynów wypijanych w ciągu dnia.

Prawdopodobnie każda kobieta po porodzie słyszała, że z powodu wzdęć należy unikać zwłaszcza roślin strączkowych, niektórych warzyw i świeżego pieczywa. Wzdęcia – czyli gazy – nie mają zdolności przenikania do mleka matki, które pochodzi z krwi. Dlaczego więc informacje o kolce niemowlęcej, która jest spowodowana niewłaściwą dietą matki, były przekazywane kobietom od pokoleń?

Przyczyna „kolki” leży zwykle gdzie indziej niż w diecie kobiety, dzieci są często niespokojne z innych powodów, a ich objawy (kwilenie, płacz, śluz w stolcu) są często wynikiem innych czynników. Najczęściej jest to potrzeba bycia w ramionach matki, potrzeba kontaktu z ciałem matki, potrzeba uwagi i opieki, potrzeba bycia usypianym, potrzeba picia większej ilości mleka z piersi lub dłuższego ssania piersi, potrzeba bycia noszonym lub potrzeba poprawy sposobu karmienia piersią.

  • Dobry konsultant laktacyjny pomoże wyjaśnić problem związany z karmieniem piersią i zaproponuje kroki, które pomogą kobiecie uporać się z płaczem lub niezadowoleniem dziecka.

A co z alergenami – orzechami, owocami egzotycznymi lub białkami mleka krowiego? Ważne jest, aby dziecko miało kontakt z jak najszerszą gamą pokarmów (a więc i alergenów), ponieważ w ten sposób ma szansę zapobiec reakcjom alergicznym. Nie ma istotnych dowodów na to, że prewencyjna eliminacja różnych alergenów zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii u dziecka.

Kolejnym znakiem zapytania dla wielu kobiet jest spożywanie alkoholu. W mleku matki można wykryć śladowe ilości alkoholu lub nie wykryć go wcale. Problem nie dotyczy tu mleka matki, ale faktu, że każdy, kto opiekuje się niemowlęciem lub małym dzieckiem musi być wystarczająco trzeźwy, aby zapewnić mu bezpieczeństwo. To samo dotyczy picia kawy – kofeina występuje w mleku matki tylko w śladowych ilościach.

Innym częstym pytaniem jest to, czy kobieta powinna przyjmować jakieś specjalne witaminy podczas karmienia piersią. Nie jest to konieczne, co zresztą jest ogólnie obowiązujące – witaminy i inne substancje nie muszą być przyjmowane tylko dlatego, że kobieta karmi piersią, powinien istnieć konkretny powód ich przyjmowania. Nie ma powodu, aby bez żadnego powodu straszyć kobiety, że ich mleko jest złej jakości lub „słabe”.

Można zauważyć, że lista pokarmów, które kobiety mogą lub nie mogą spożywać podczas karmienia piersią, różni się w zależności od kultury i nie jest oparta na żadnych naukowych wnioskach. Profilaktyczne i często ekstensywne ograniczenia dietetyczne u kobiet karmiących piersią prowadzą, jak wynika z badań, do obniżenia jakości ich życia i negatywnie wpływają na czas trwania karmienia piersią.

Autorka: mgr Martina Loutocká, doradca laktacyjny
foto: archiwum autorki

 

dine4fit.pl

Redakcja
www.dine4fit.pl

19.5.2022 dine4fit.pl Ciekawe, Różne

Z archiwum

Sześć zasad zrównoważonej diety, które naprawdę mają sens!

Jakie zmiany możesz od razu wprowadzić do swojej diety? Uwierz, że wystarczy zastosować sześć prostych zasad, a wydarzą się rzeczy niesamowite.

Mówimy tu o poprawie zdrowia, samopoczucia, zwiększeniu energii i ograniczeniu zachcianek. A dla wielu osób będzie to również utrata wagi bez diet i głodówek.

Kontynuuj czytanie 17.6.2024

Powiązane artykuły

Co robić, gdy liczba na wadze regularnie psuje Ci nastrój

W moim gabinecie najczęściej zajmuję się z pacjentami tematem odchudzania – redukcją masy ciała.

U niektórych widzę, jak to dla nich zaczarowany temat – ciągle chudną i przybierają na wadze. Z każdym kolejnym podejściem ich fiksacja na wyniku staje się coraz większa, pewność siebie osłabiona, a uporczywość ogromna.

Kontynuuj czytanie 3.10.2024

Węglowodany w diecie – tak czy nie? I ile, jeśli w ogóle?

Nie ma dnia u mnie w gabinecie, żebym nie spotkała kogoś, kto uważa, że węglowodany stoją między nim a jego wymarzoną sylwetką.

W czasach, gdy z każdej strony atakują nas reklamy diet niskowęglowodanowych i keto, trudno się temu dziwić. Czy jednak rzeczywiście węglowodany są największym wrogiem szczupłej sylwetki? Przeczytaj do końca, a być może dowiesz się czegoś, czego się nie spodziewałaś/eś.

Kontynuuj czytanie 30.9.2024

Analiza składu ciała – o co tu chodzi?

Obecnie powszechne są w gabinetach lekarskich, klinikach żywieniowych i centrach sportowych przyrządy do analizy składu ciała.

Oprócz informacji na temat składu ciała, tj. ilości mięśni, tłuszczu, wody itp., pozwalają one ocenić stan odżywienia danej osoby. Dają również dokładniejszy obraz stopnia nadwagi lub otyłości, a także ewentualnego niedożywienia. Jest to ciekawe uzupełnienie, dzięki któremu można monitorować niektóre parametry zdrowotne.

Kontynuuj czytanie 26.9.2024

Sekrety skutecznej zmiany diety

Kiedy Klienci pytają mnie, od czego zacząć zmianę nawyków żywieniowych, aby osiągnąć szczupłą sylwetkę i poprawić swoje zdrowie, moja odpowiedź jest zawsze taka sama: zbilansowana dieta.

Często widzę, że ludzie mają tendencję do pomijania podstaw i rozwodzenia się nad zawiłościami i szczegółami diety. W ten sposób tracą sens i nie zdają sobie sprawy z podstawowych błędów w swojej diecie, co prowadzi do marnowania czasu, siły woli, energii i finansów.

Kontynuuj czytanie 17.9.2024

Przewodnik po sportach odpowiednich dla pacjentów z żylakami

Żylaki są często związane z nieprzyjemnymi doznaniami, które są zbiorczo określane jako ból żylny. W przypadku pacjentów z przewlekłą chorobą żylną aktywność fizyczna jest zazwyczaj jednym z zalecanych środków.

Niektóre rodzaje ćwiczeń i sportów są bardziej korzystne dla pacjentów pod względem żył, inne mniej, a jeszcze inne w ogóle nie są zalecane.

Dostępne wszędzie tam, gdzie ich potrzebujesz

Tabele kalorii są dostępne w Internecie, na telefonie, tablecie i smartwatchach, takich jak Garmin i Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner