Droga do zdrowia
i dobrego samopoczucia
App store rating

Droga do zdrowia
i dobrego samopoczucia

Czy potrzebujemy świeżych warzyw i owoców?

Jako dietetyk często spotykam się z pytaniami pacjentów, czy naprawdę trzeba jeść owoce i warzywa.

A jeśli tak, to czy powinny być w stanie surowym. A czy działa tu zasada im więcej tym lepiej.

Organizm potrzebuje nie tylko makroskładników (tj. węglowodanów, białek, tłuszczów), ale także MIKROELEMENTÓW (witamin, minerałów – i kilku drobiazgów, takich jak błonnik czy enzymy). Świeże owoce i warzywa zawierają wodę, błonnik, wspomniane wcześniej witaminy i minerały, a niektórzy twierdzą, że dostarczają wyimaginowanej „żywej energii”. Ze względu na to wszystko, co zawierają, nie patrzymy tylko na zawartość makroskładników, tzn. na fakt, że są to głównie węglowodany, ale także proste cukry.

Ponieważ cukier z nich zawarty zachowuje się w organizmie inaczej niż cukier z kostki. Ze względu na błonnik, który towarzyszy mu np. w kawałku owocu lub warzywa. Zawarty w nich cukier (i energia) jest uwalniany w inny sposób, gdy spożywamy owoce (i warzywa) w całości, najlepiej z zachowaniem skórki, jeśli jest ona jadalna. Kiedy miksujemy owoce na soki i smoothie, te wiązania zostają przerwane, cukier uwalnia się nieco szybciej, reakcja insulinowa jest szybsza, a to już materiał na kolejny artykuł, w którym wyjaśniamy, dlaczego nie jest to najlepsza droga.

Czy owoce i warzywa są odpowiednie dla wszystkich?

Dla większości ludzi – tak. Osoby, które muszą przestrzegać diety bezresztkowej (w różnym stopniu restrykcyjności, np. niektórym udaje się strawić niektóre owoce lub niektóre owoce modyfikowane), wiedzą, że świeże owoce i wiele warzyw są dla nich często problematyczne. Mogą strawić np. kompot z niektórych rodzajów warzyw, mogą tolerować i mieć zgodę lekarza na niektóre warzywa gotowane, mogą je tolerować w postaci puree, ale nie w całości, a tym bardziej na surowo. Jak to jest możliwe? To – pomijając kwestię ilości błonnika, a może zawartości różnych ziaren, które będą drażnić – znów mówimy o zaburzeniu struktur i wiązań, jak w smoothies i sokach. W uproszczeniu: kiedy te wiązania są zaburzone i rozbite, taki owoc – lub jego sok, przecier – jest bardziej strawny, co może lepiej odpowiadać zaburzonemu przewodowi pokarmowemu. Dla osób, które muszą oszczędnie podchodzić do trawienia, owoce i warzywa mogą nie zawsze być odpowiednie, przynajmniej w stanie surowym.

Czy można żyć bez owoców i warzyw?

Tak, można. Brakujące mikroelementy można w znacznym stopniu uzupełnić sztucznie. W końcu ile osób odchudzających się często sięga po różne suplementy z błonnikiem z wygodnictwa! Przy okazji, dzienna dawka błonnika, którą powinniśmy przyjmować, nie jest zazwyczaj uzyskiwana z samych owoców. W większości przypadków konieczne jest włączenie do diety klasycznych dodatków. Więcej na temat błonnika można przeczytać w innym poście.

Ale czy to oznacza, że nie musimy jeść świeżych owoców i warzyw, najlepiej w jednym kawałku i, jeśli to możliwe, z zachowaniem skórki? Nie. Jeśli nie mamy ograniczeń zdrowotnych, które uniemożliwiają nam trawienie takich produktów, ich obecność w naszej diecie jest w porządku. Tak, nawet owoce po południu! Dwie sztuki dziennie to nie lada gratka. Nawet na diecie. Przy większym poborze mogą to być nawet trzy porcje.

Krótko mówiąc, organizm może się rozwijać przez dość długi czas, nawet jeśli od lat nie jedliśmy jabłek, a warzywa przeszkadzają nam w jedzeniu. Ale szczerze mówiąc, prawdopodobnie czulibyśmy się z nimi lepiej.

Dziesięć wskazówek, jak wzbogacić swoją dietę o warzywa

  • zupy z warzywami
  • dodatek warzywny do mięsa mielonego (marchew, pietruszka…)
  • Warzywa używane do słodkich wypieków (cukinia, dynia, marchew…)
  • hummus z dodatkiem warzyw (kawałki ogórka lub marchewki, łodygi selera…)
  • rozdrobnione warzywa ukryte w puree ziemniaczanym (różne rodzaje warzyw korzeniowych)
  • dania kuchni chińskiej/azjatyckiej, które często opierają się na warzywach
  • warzywa nadziewane mięsem lub serem i zapiekane (cukinia, bakłażan…)
  • muffiny z warzywami na słono
  • warzywa faszerowane daniami dodatkowymi (pieczone pomidory, do których wkłada się ryż/quinoa/jaja…)
  • zagęszczanie klasycznych sosów mieszanką warzywną

    Podpowiedź:

Spróbuj robić zdjęcia tego, co jesz, przez kilka dni. Po obejrzeniu fotek może się okazać, że bez owoców i warzyw nie są one wystarczająco kolorowe. To da Ci do myślenia, czy jesz wystarczająco dużo jednego i drugiego.

Autorka: Saša Rohlíková, detetyczka
foto:depositphotos.com

dine4fit.pl

Redakcja
www.dine4fit.pl

4.6.2022 dine4fit.pl Ciekawe, Diety odchudzające, Różne

Z archiwum

Oleje, masło i smalec w kuchni

Chociaż wszyscy staramy się gotować zdrowe potrawy na parze, niewielu z nas unika smażenia.

Poniżej przedstawiamy porównanie tłuszczów i olejów oraz ich zalety i wady w odniesieniu do ich składu lub tak zwanego punktu dymienia (lub stabilności cieplnej oleju).

Kontynuuj czytanie 22.5.2023

Powiązane artykuły

Ćwiczenia w biurze…

…czyli szybki trening przy biurku.

Nie ma dziś wątpliwości, że siedzący tryb życia może poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu i samopoczuciu. Na szczęście, nawet w pracy, wykonując proste ćwiczenia przy biurku, możemy znacząco poprawić kondycję naszego organizmu. Poniżej znajdziesz kilka łatwych ćwiczeń, które Ci w tym pomogą!

Kontynuuj czytanie 11.11.2024

Jak poruszać się po Internecie w chaosie informacji dotyczącym odchudzania i ćwiczeń?

Internet jest rzeczą boską. W ciągu kilku sekund możemy znaleźć wszystko, co chcemy wiedzieć o jedzeniu.

A może nawet więcej, niż potrzebujemy lub chcemy wiedzieć.

Kontynuuj czytanie 7.11.2024

Lumbago – to już choroba cywilizacyjna

Lumbago, znany wielu z nas ból dolnej części kręgosłupa, dotyka coraz większą liczbę osób, stając się jednym z najpowszechniejszych problemów zdrowotnych. Ból w odcinku lędźwiowym może utrudniać codzienne funkcjonowanie, pracę, a nawet sen. W wielu przypadkach występuje przewlekle i znacząco obniża jakość życia. Czy lumbago to efekt naszego stylu życia? A może to nieunikniona konsekwencja starzenia się? Jak można temu zapobiec i jak sobie radzić, gdy już wystąpi?

Kontynuuj czytanie 4.11.2024

Odchudzanie zaczyna się w sklepie

Niezależnie od tego, czy Twoim celem jest utrata wagi, poprawa ciśnienia krwi, obniżenie poziomu cholesterolu, zwiększenie masy mięśniowej, więcej energii czy po prostu zdrowsze odżywianie, jedno jest pewne – Twój sukces zaczyna się w sklepie spożywczym, w którym robisz zakupy.

To właśnie tam zaczynasz decydować o tym, czy osiągniesz swoje cele, ponieważ to, co kupujesz, przekłada się na Twoją dietę.

Kontynuuj czytanie 31.10.2024

Dine4Fit uratowało mi życie

Wraz z jesiennymi dniami ponownie rozpoczynamy nasz cykl „transformacja”.

Chodzi o historie użytkowników aplikacji Dine4Fit w których znajdziecie nie tylko przewodnik jak to zrobić (opis, jak danej osobie udało się zmienić swoje życie i sylwetkę), ale także sporą dawkę motywacji.

Kontynuuj czytanie 28.10.2024

Dostępne wszędzie tam, gdzie ich potrzebujesz

Tabele kalorii są dostępne w Internecie, na telefonie, tablecie i smartwatchach, takich jak Garmin i Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner