Droga do zdrowia
i dobrego samopoczucia
App store rating

Droga do zdrowia
i dobrego samopoczucia

Dietetyczka radzi: Nie wierz we wszystko, co przeczytasz na temat odżywiania w Internecie!

Moim zdaniem nauka o żywieniu jest uderzająco podobna do teorii względności Einsteina…

Mity żywieniowe są też rozbudowane w czasie i przestrzeni. Jak wszechświat. Dlatego też w swoich artykułach często poruszam temat względności w odżywianiu. Przyjrzyjmy się temu wspólnie.

Wszystko zależy od punktu widzenia, pod jakim patrzymy na czytane informacje. To, co dla jednej osoby może być złem, u kogoś innego może nie wywoływać takich samych emocji. I odwrotnie. I wiecie co? Nie ma w tym nic złego.

Niektórzy twierdzą, że chleb pełnoziarnisty jest doskonałym źródłem błonnika i witamin. A także, że jest on dobry w dietach odchudzających, ponieważ nas syci, reguluje poziom cukru we krwi i wspomaga prawidłowe funkcjonowanie naszego mikrobiomu. Jednak dla niektórych osób ze specyficznymi trudnościami to właśnie błonnik może być przyczyną poważnych problemów… Ktoś inny powie, że nigdy nie kupiłby chleba w sklepie, kierując się zasadą, że domowy chleb jest zawsze lepszej jakości i wie, co się w nim znajduje… Trzeci punkt widzenia to opinia kolegi agronoma. Upiera się, że nigdy nie kupiłby opisanego chleba razowego – nawet gdyby był ekologiczny (nie wierzy, że nie ma w nim pestycydów).

  •  Mam z 10 kolegów po fachu, a każdy ma inną opinię.

Wystarczy zobaczyć, ile jest bezstronnych opinii na temat zwykłej, podstawowej żywności. Co gorsza, pojawiają się różne mity z przeszłości, które oczywiście mają wpływ na teraźniejszość i przyszłość, np. że jajka powodują zawały serca, choć od dawna wiadomo, że tak nie jest! A podobnych „zaleceń” było, jest i będzie jeszcze wiele.

O tym zapewne słyszeliście

  • Jajka powodują zawały serca
  • Cukier powoduje cukrzycę
  • Jeśli nie możesz schudnąć, ogranicz jedzenie i zwiększ wydatek energetyczny.
  • Jeśli jesteś opuchnięty, zażyj leki na odwodnienie
  • Mleko powoduje powoduje produkcję śluzu
  • Witamina D powoduje osteoporozę
  • Nie mogę schudnąć, jeśli „mam chorą tarczycę”.
  • Nie mogę jeść słodyczy, jeśli chcę schudnąć
  • Nie wolno mi …. podczas odchudzania (wpisz to, co usłyszałeś)
  • Ziemniaki nie pomagają w utracie wagi
  • Ciasto powoduje tycie
  • Ciastka proteinowe pomagają schudnąć
  • Karnityna spala tłuszcz
  • Potrzebujemy BCAA podczas ćwiczeń w celu utraty wagi
  • Nie wolno łączyć różnych źródeł białka w jednym posiłku.

Coś Wam jednak powiem: Niepotrzebnie się zamartwiamy i ograniczamy, stosując rady, które nie są prawdziwe ani pomocne! I niestety, nie zajmujemy się sprawami zasadniczymi. Ile razy bezsensownie zabraniasz sobie słodyczy, ziemniaków lub jedzenia wieczorem. Niepotrzebnie się martwisz. To tak, jakby bać się oddychać.

  • Gdybym chciała, mogłabym pewnie napisać artykuł o każdej potrawie, której jedzenie jest największym złem.

I właśnie takie negatywne (wręcz tabloidowe) wiadomości często się ostatnio pojawiają. Zapewniają sobie niezbędną oglądalność, wzbudzają zainteresowanie. Nie czytaj takich artykułów. Rozprzestrzeniają się jak zaraza, zwłaszcza w Internecie. Należy raczej oddać się w ręce prawdziwych ekspertów, a przede wszystkim słuchać swojego ciała.

Ja na przykład na początku zawsze omawiam z moimi pacjentami następujące kwestie:

  • Co jest niezbędne dla zdrowia?
  • Jak rozpoznać i wybrać żywność wysokiej jakości?
  • Co naprawdę pomaga w utracie wagi?
  • O co nie musimy się martwić?
  • Co robić, gdy nie ma efektów?
  • Dlaczego nie mogę tego zrobić?

I cieszę się, że dzięki temu wiedzą już, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby skutecznie schudnąć. Że wszystko jest względne. I nigdy nie mówię nigdy, bo nauczyła mnie tego przeszłość! Również dzięki mojemu projektowi „Chudnę ze zrozumieniem”, w którym uczę pacjentów między innymi pracy z aplikacją Dine4Fit.

Autorka: mgr inż. Markéta Rozinková, dietetyczka
foto: cz.depositphotos.com

 

dine4fit.pl

Redakcja
www.dine4fit.pl

6.6.2022 dine4fit.pl Ciekawe, Diety odchudzające, Jak się odchudzać?, Różne

Z archiwum

Bycie pięknością z Instagrama nie jest kwalifikacją do tworzenia diety!

Nawet jeśli korzystasz z aplikacji Dine4Fit, która ustawia dla Ciebie niezbędne parametry, możesz potrzebować pomocy w stosowaniu diety (zwłaszcza na początku).

… No i to jest ten moment, kiedy zwracasz się do eksperta. STOP! Zanim zapłacisz za plan żywieniowy, zastanów się.

Kontynuuj czytanie 21.3.2022

Powiązane artykuły

Co robić, gdy liczba na wadze regularnie psuje Ci nastrój

W moim gabinecie najczęściej zajmuję się z pacjentami tematem odchudzania – redukcją masy ciała.

U niektórych widzę, jak to dla nich zaczarowany temat – ciągle chudną i przybierają na wadze. Z każdym kolejnym podejściem ich fiksacja na wyniku staje się coraz większa, pewność siebie osłabiona, a uporczywość ogromna.

Kontynuuj czytanie 3.10.2024

Węglowodany w diecie – tak czy nie? I ile, jeśli w ogóle?

Nie ma dnia u mnie w gabinecie, żebym nie spotkała kogoś, kto uważa, że węglowodany stoją między nim a jego wymarzoną sylwetką.

W czasach, gdy z każdej strony atakują nas reklamy diet niskowęglowodanowych i keto, trudno się temu dziwić. Czy jednak rzeczywiście węglowodany są największym wrogiem szczupłej sylwetki? Przeczytaj do końca, a być może dowiesz się czegoś, czego się nie spodziewałaś/eś.

Kontynuuj czytanie 30.9.2024

Analiza składu ciała – o co tu chodzi?

Obecnie powszechne są w gabinetach lekarskich, klinikach żywieniowych i centrach sportowych przyrządy do analizy składu ciała.

Oprócz informacji na temat składu ciała, tj. ilości mięśni, tłuszczu, wody itp., pozwalają one ocenić stan odżywienia danej osoby. Dają również dokładniejszy obraz stopnia nadwagi lub otyłości, a także ewentualnego niedożywienia. Jest to ciekawe uzupełnienie, dzięki któremu można monitorować niektóre parametry zdrowotne.

Kontynuuj czytanie 26.9.2024

Sekrety skutecznej zmiany diety

Kiedy Klienci pytają mnie, od czego zacząć zmianę nawyków żywieniowych, aby osiągnąć szczupłą sylwetkę i poprawić swoje zdrowie, moja odpowiedź jest zawsze taka sama: zbilansowana dieta.

Często widzę, że ludzie mają tendencję do pomijania podstaw i rozwodzenia się nad zawiłościami i szczegółami diety. W ten sposób tracą sens i nie zdają sobie sprawy z podstawowych błędów w swojej diecie, co prowadzi do marnowania czasu, siły woli, energii i finansów.

Kontynuuj czytanie 17.9.2024

Przewodnik po sportach odpowiednich dla pacjentów z żylakami

Żylaki są często związane z nieprzyjemnymi doznaniami, które są zbiorczo określane jako ból żylny. W przypadku pacjentów z przewlekłą chorobą żylną aktywność fizyczna jest zazwyczaj jednym z zalecanych środków.

Niektóre rodzaje ćwiczeń i sportów są bardziej korzystne dla pacjentów pod względem żył, inne mniej, a jeszcze inne w ogóle nie są zalecane.

Dostępne wszędzie tam, gdzie ich potrzebujesz

Tabele kalorii są dostępne w Internecie, na telefonie, tablecie i smartwatchach, takich jak Garmin i Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner