Droga do zdrowia
i dobrego samopoczucia
App store rating

Droga do zdrowia
i dobrego samopoczucia

Jak jeść ryby i owoce morza

W życiu nieraz znajdujemy się w sytuacji, w której musimy zmierzyć się z tym problemem, a wielu nie wie, co i jak zrobić.

Przyjrzyjmy się więc temu.

Siadamy do stołu, gdzie serwowane są nam raki, ośmiornice, czy ostrygi. Jak się za to zabrać, żeby nie czuć zażenowania? 

Owoce morza a zdrowie

Podobnie jak ryby, także owoce morza są źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, witamin E, D, A i B, zawierają dużą ilość jodu (który jest niezbędny do prawidłowej pracy tarczycy) i antyoksydantu selenu, a także sodu, magnezu, wapnia, żelaza i fosforu.

  • Trzeba jednak powiedzieć, że są one również źródłem podwyższonego cholesterolu, zwłaszcza w przypadku kalmarów, a także w przypadku ostryg  zaleca się spożywanie nie więcej niż 24 sztuki na jedno posiedzenie.

Jak jeść pstrąga

Jedzenie pstrąga (i podobnych ryb) jest najprostsze. Wraz z rybą dostajemy specjalny nóż, który ma jakby małe ostrze. Nożem odcinamy ogon pstrąga, a następnie nacinamy grzbiet wzdłuż. „Użyj 'łopatki’ na nożu, aby wziąć jedną połowę ryby z mięsem i złożyć ją na jedną stronę, oddzielając ją w ten sposób od kręgosłupa. Można to teraz wyjąć razem z głową (można też ją odciąć) i odstawić na bok lub na talerzu na ości. Na talerzu zostaje tylko mięso.

Jak jeść ostrygi

Ten przysmak nie jest dla każdego, nie każðemu przypadnie do gustu, bo to w końcu jedzenie w stanie surowym. Jeśli jednak chcielibyście spróbować ostryg, to znów nie jest to zbyt trudne. Jeśli przyniesiono Ci je już otwarte, wystarczy położyć na dłoni serwetkę, na niej połówkę muszli ostrygi, skropić ją cytryną, specjalnym widelcem podnieść ostrygę, a następnie wypić zawartość. Niektórzy delikatnie przegryzają ostrygi, aby wydobyć ich smak, inni połykają je w całości. To drugie rozwiązanie jest proponowane częściej. Gdyby jednak przyniesiono Ci całe małże, musiałbyś je najpierw otworzyć. Robi się to specjalnym nożem, którym oddziela się od siebie dwie połówki w podobny sposób jak otwiera się nożem orzech włoski, odcinając na końcu mięsień.

Jak jeść krewetki

Jeśli zamówiłeś danie, w którym krewetki są tylko jednym ze składników (risotto, sałatka, zupa), to nie musisz się o nic martwić, są już obrane i przygotowane według potrzeb. Jeśli jednak krewetki są podawane osobno z ogonami lub nawet z głową, to musimy je jeść rękami. Głowę (można poznać po sumiastym wąsie) oddziela się po prostu poprzez jej przekręcenie. Następnie chwytamy krewetkę za ogon i obieramy skórę z pozostałej części ciała, podobnie jak w przypadku kiełbasy ze sztucznej osłonki. Potem wystarczy zanurzyć krewetkę w dipie i stopniowo odgryzać (trzymając za ogon), lub oddzielić całe mięso prosto od ogona. Następnie ogonek odkładamy na przygotowany talerz.

Jak jeść langusty, raki czy homary

Jest to podobne jak w przypadku krewetek, ale trudniej dostać się do mięsa, więc należy używać szczypiec i miniaturowego widelca, aby wydłubać mięso. Ponownie jemy rękami i zaleca się podwinięcie rękawów lub wzięcie serwetki na kolana i klatkę piersiową. W przypadku homara, podobnie jak w przypadku krewetek, odkręcamy głowę, a następnie odłamujemy jego spodnią część. W ten sposób na talerzu pozostają trzy kawałki. Teraz następuje ta trudniejsza część.

Musimy wydobyć mięso ze skorupy, a w przypadku pazurów najpierw musimy pozbyć się wody. Możemy odłamać poszczególne kawałki rękami i za pomocą widelca wydobyć z nich mięso lub możemy użyć szczypiec na twardszych częściach i ponownie wydobyć mięso z tych kawałków. Szczypce można odłamać i odessać mięso. W zasadzie cały proces jest podobny do obierania żeberek, gdyby miały one  dodatkowo skorupę.

Jak jeść ośmiornicę

Jeśli nie macie ochoty na żywą ośmiornicę – a są tacy wariaci – to w większości restauracji ośmiornica jest już przetworzona i dostajecie jakoś przygotowane (grillowane, gotowane, pieczone, duszone, smażone) mięso z ośmiornicy i możecie je zjeść bezpośrednio albo z dodatkiem do dania głównego, albo w sałatce warzywnej. W sushi ich mięso podawane jest na surowo. Trzeba tylko mieć szczęście i trafić na naprawdę dobrą restaurację. Mięso ośmiornicy jest twarde i gumowate, trzeba je odpowiednio ubić i przyrządzić, aby zmiękło.

Jak jeść kalmary

Kalmary to najczęściej mięso kałamarnicy lub mątwy, pokrojone w krążki (pierścienie) i ewentualnie obtoczone w cieście i usmażone. Przygotowuje się go w taki sam sposób jak mięso kalmara, z tą różnicą, że mięso kalmara jest miękkie, delikatne, białe i lekko słodkie. Do grillowania najbardziej nadaje się mniejszy kalmar. I znów – surowe znajdziesz w sushi.

Jak jeść karpia

Na koniec zostawiłem arcydzieło, które staram się robić w każde święta, ale nigdy nie udaje mi się nie połknąć ości. Bo jeśli kupimy karpia w całości (bez łusek i wnętrzności), to można uzyskać dwa boczne filety, odcinając wzdłuż od kręgosłupa, krojąc go na szerokość za głową, a następnie ostrożnie odcinając mięso od żeber. Jednak w przeciwieństwie do pstrągów, te mają w sobie jeszcze małe ości.

Doświadczeni kucharze radzą używać piętki ostrza noża, aby odciąć grzbiet fileta wszerz, aż kości chrupną. A potem nacinać, około dwóch lub trzech milimetrów w poprzek mięśni. Mięso zawsze kroić do samej skóry. Mówi się, że w ten sposób małe kostki są naruszane i stają się miękkie podczas obróbki cieplnej. Próbowałem tego kilka razy i nigdy mi to nie wyszło.

Jest jeszcze inny sposób – z karpia wycina się tzw. podkowy, a następnie nacina mięso wzdłuż kręgosłupa każdego z nich. W efekcie otrzymujemy mniejsze filety, ale podobno pozbawione tych małych ości, pozostawiając tylko jedną dużą, którą łatwo rozpoznać podczas jedzenia i z czasem usunąć.

Autor: Jan Lipšanský
foto: depositphotos.cz

dine4fit.pl

Redakcja
www.dine4fit.pl

29.9.2022 dine4fit.pl Ciekawe, Różne

Z archiwum

Jeśli tego nie zjesz, nie dostaniesz słodyczy, czyli jak wzorce zachowań z dzieciństwa wpływają na podejście do jedzenia w dorosłym życiu.

Wzorce zachowań, które przyswajamy w dzieciństwie, kształtują nas i wpływają na nasze życie przez cały czas.

Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie ślady zostawiają w nas teksty, które słyszeliśmy jako dzieci?

Kontynuuj czytanie 11.9.2024

Powiązane artykuły

Co robić, gdy liczba na wadze regularnie psuje Ci nastrój

W moim gabinecie najczęściej zajmuję się z pacjentami tematem odchudzania – redukcją masy ciała.

U niektórych widzę, jak to dla nich zaczarowany temat – ciągle chudną i przybierają na wadze. Z każdym kolejnym podejściem ich fiksacja na wyniku staje się coraz większa, pewność siebie osłabiona, a uporczywość ogromna.

Kontynuuj czytanie 3.10.2024

Węglowodany w diecie – tak czy nie? I ile, jeśli w ogóle?

Nie ma dnia u mnie w gabinecie, żebym nie spotkała kogoś, kto uważa, że węglowodany stoją między nim a jego wymarzoną sylwetką.

W czasach, gdy z każdej strony atakują nas reklamy diet niskowęglowodanowych i keto, trudno się temu dziwić. Czy jednak rzeczywiście węglowodany są największym wrogiem szczupłej sylwetki? Przeczytaj do końca, a być może dowiesz się czegoś, czego się nie spodziewałaś/eś.

Kontynuuj czytanie 30.9.2024

Analiza składu ciała – o co tu chodzi?

Obecnie powszechne są w gabinetach lekarskich, klinikach żywieniowych i centrach sportowych przyrządy do analizy składu ciała.

Oprócz informacji na temat składu ciała, tj. ilości mięśni, tłuszczu, wody itp., pozwalają one ocenić stan odżywienia danej osoby. Dają również dokładniejszy obraz stopnia nadwagi lub otyłości, a także ewentualnego niedożywienia. Jest to ciekawe uzupełnienie, dzięki któremu można monitorować niektóre parametry zdrowotne.

Kontynuuj czytanie 26.9.2024

Sekrety skutecznej zmiany diety

Kiedy Klienci pytają mnie, od czego zacząć zmianę nawyków żywieniowych, aby osiągnąć szczupłą sylwetkę i poprawić swoje zdrowie, moja odpowiedź jest zawsze taka sama: zbilansowana dieta.

Często widzę, że ludzie mają tendencję do pomijania podstaw i rozwodzenia się nad zawiłościami i szczegółami diety. W ten sposób tracą sens i nie zdają sobie sprawy z podstawowych błędów w swojej diecie, co prowadzi do marnowania czasu, siły woli, energii i finansów.

Kontynuuj czytanie 17.9.2024

Przewodnik po sportach odpowiednich dla pacjentów z żylakami

Żylaki są często związane z nieprzyjemnymi doznaniami, które są zbiorczo określane jako ból żylny. W przypadku pacjentów z przewlekłą chorobą żylną aktywność fizyczna jest zazwyczaj jednym z zalecanych środków.

Niektóre rodzaje ćwiczeń i sportów są bardziej korzystne dla pacjentów pod względem żył, inne mniej, a jeszcze inne w ogóle nie są zalecane.

Dostępne wszędzie tam, gdzie ich potrzebujesz

Tabele kalorii są dostępne w Internecie, na telefonie, tablecie i smartwatchach, takich jak Garmin i Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner