Judyta (55 lat): schudnąć można w każdym wieku
W młodości nie miałam problemów z wagą, byłam chudym dzieckiem. Pierwsze kilogramy zaczęły pojawiać się po ślubie, a przyrost wagi trwał jeszcze w czasie ciąży.
Przytyłam aż 20 kg!
Odchudzanie nie zaczyna się na brzuchu czy udach, ale w naszej głowie. Podobnie jest z mięśniami – one również nie rosną po wypiciu białka, ale dzięki ćwiczeniom.
Cóż, nie na darmo mówią, że wszystko się da, wystarczy chcieć. Ale czasem trzeba też wsparcia…
Inspirowanie się sukcesami innych, szukanie motywacji u innych jest bardzo korzystne, a może nawet konieczne. Ale tylko z psychologicznego punktu widzenia. Żeby osiągnąć swój cel trzeba tego naprawdę chcieć i samemu coś zacząć robić.
Przeglądając strony internetowe lub przeglądając grupy poświęcone odchudzaniu, takie jak Chudniemy i jesteśmy fit z Dine4Fit, zazwyczaj jesteśmy pod wrażeniem tak zwanych transformacji, gdzie widzimy jak pewna pani schudła lub inny pan wyrzeźbił swoją sylwetkę w sposób godny podziwu.
Jeśli pod takim postem padnie powyższe pytanie, to dana osoba (o ile w ogóle widzi w tym sens i ma czas na takie rzeczy) zapewne napisze, że jadła z aplikacją Dine4Fit, albo że nie jadła nic słodkiego, albo że pominęła picie napojów gazowanych, albo że zaczęła chodzić na fitness, albo coś w tym stylu.
A potem ludzie próbują przećwiczyć tę odpowiedź, jakakolwiek ona by nie była, na sobie. Bo czują, że mają gwarantowany przepis, który sprawi, że wreszcie się uda. Ale to po prostu nie działa w ten sposób. Komuś wystarczy, że ktoś przestanie jeść czekoladę, a schudnie. Inny doda ćwiczenia do swojego życia i schudnie. Ale każdy z nas jest inny. Wszyscy jesteśmy oryginalni. Istnieją oczywiście podstawowe zasady funkcjonowania ludzkiego organizmu, ale to, jak się odchudzamy, jest bardzo indywidualne.
Na podstawie takich czynników jak wiek, waga, wzrost i aktualna aktywność fizyczna, można obliczyć podstawową przemianę materii, a następnie określić ilość przyjmowanych dziennie kalorii, tak aby dana osoba znajdowała się w deficycie kalorycznym (w celu utraty wagi) lub nadwyżce (w celu przyrostu masy mięśniowej). I już tutaj zauważymy, że się różnimy. Każdy otrzyma swój własny wynik.
Powiedzmy, że członkini grupy „Odchudzam się i jestem fit z Dine4Fit”, nazwijmy ją Gabi, udało się schudnąć dzięki aplikacji Dine4Fit, jak już sugeruje nazwa grupy. Kalkulator na stronie o tej samej nazwie pomógł jej obliczyć dzienne spożycie tak, aby była w deficycie kalorycznym, a potem po prostu zapisywała je regularnie i jadła tyle, ile powinna. Możemy być pewni tego procesu, zanim jeszcze zadamy pytanie „jak ona to właściwie zrobiła”. To proste. I to naprawdę działa.
Oczywiście, jeśli odpowiedziała by, że codziennie biega i je tylko drób, a na obiad sałatkę z makaronem, to wcale nie jest to pomocne. W skrócie, to co działa na Gabi (poza deficytem kalorycznym) raczej nie zadziała na nikogo innego.
Nie jesteś Gabi, jesteś po prostu sobą – oryginałem. Wszyscy jesteśmy z innej „gliny”, mamy inne zainteresowania, nawyki, nastawienie do ćwiczeń, jedzenia. Jedyną rzeczą, która działa na każdego z nas tak samo jest deficyt kaloryczny (lub nadmiar) kalorii. Żadna inna odpowiedź na pytanie „jak TY to zrobiłaś/eś” nie jest nam potrzebna.
Nie trać czasu. Uwierz w swój cel. Niech te wszystkie historie Cię motywują, ponieważ widzieć sukcesy innych jest ważne! Dzięki nim wierzysz, że możesz to zrobić. Jednak słuchaj bardziej swojego wewnętrznego ja. Nie próbuj ślepo naśladować nikogo. Sukces zależy oczywiście od motywacji, ale także od tego, czy nasza dieta jest zbilansowana i bogata w wartości odżywcze. I czy jesteśmy w deficycie kalorycznym (jeśli chcemy schudnąć).
Wszystkiego dobrego.
Autorka: Hellča Vávrová, dietetyczka
foto: Autorki
W młodości nie miałam problemów z wagą, byłam chudym dzieckiem. Pierwsze kilogramy zaczęły pojawiać się po ślubie, a przyrost wagi trwał jeszcze w czasie ciąży.
Przytyłam aż 20 kg!
Kontynuuj czytanie 14.7.2022
Kiedy Klienci pytają mnie, od czego zacząć zmianę nawyków żywieniowych, aby osiągnąć szczupłą sylwetkę i poprawić swoje zdrowie, moja odpowiedź jest zawsze taka sama: zbilansowana dieta.
Często widzę, że ludzie mają tendencję do pomijania podstaw i rozwodzenia się nad zawiłościami i szczegółami diety. W ten sposób tracą sens i nie zdają sobie sprawy z podstawowych błędów w swojej diecie, co prowadzi do marnowania czasu, siły woli, energii i finansów.
Kontynuuj czytanie 17.9.2024
Wzorce zachowań, które przyswajamy w dzieciństwie, kształtują nas i wpływają na nasze życie przez cały czas.
Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie ślady zostawiają w nas teksty, które słyszeliśmy jako dzieci?
Kontynuuj czytanie 11.9.2024
Żylaki są często związane z nieprzyjemnymi doznaniami, które są zbiorczo określane jako ból żylny. W przypadku pacjentów z przewlekłą chorobą żylną aktywność fizyczna jest zazwyczaj jednym z zalecanych środków.
Niektóre rodzaje ćwiczeń i sportów są bardziej korzystne dla pacjentów pod względem żył, inne mniej, a jeszcze inne w ogóle nie są zalecane.
Kontynuuj czytanie 9.9.2024
Sen jest naturalną i podstawową potrzebą człowieka, a zapotrzebowanie na długość i jakość snu różni się w zależności od osoby.
Są ludzie, którzy „nie zaczynają dnia” bez ośmiu godzin snu, a są też tacy, którzy potrzebują zaledwie pięciu godzin snu, aby normalnie funkcjonować w ciągu dnia.
Kontynuuj czytanie 5.9.2024
Czy kiedykolwiek zastanawiałaś/eś się, co tak naprawdę pakujesz swojemu dziecku do śniadaniówki? Czy te produkty, które wrzucasz do plecaka na ostatnią chwilę, rzeczywiście wspierają rozwój i zdrowie Twojego dziecka? Wiele z tego, co wydaje się wygodne i szybkie, może być prawdziwym zagrożeniem dla zdrowia najmłodszych. Jeśli naprawdę zależy Ci na Twoim dziecku, czas zwrócić uwagę na to, co ląduje w jego lunchboxie.
Kontynuuj czytanie 2.9.2024