Apka Dine4Fit: Nie jest konieczne liczenie każdego grama
Ostatnio w jednej z naszych grup wynikła dyskusja odnośnie zapisywania jedzenia w naszej apce – zapisywać każde ziarenko, co do grama?
Jak to jest u Was?
Wizyta w restauracjach to dla wielu osób przyjemność, która wiąże się z relaksem, dobrym jedzeniem i czasem spędzonym w towarzystwie bliskich. Jednak, gdy liczymy kalorie, które spożywamy, wyjście do restauracji może stać się wyzwaniem.
W Polsce obowiązek podawania wartości odżywczych produktów spożywczych został wprowadzony w 2016 roku. Na mocy rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 kwietnia 2016 r. w sprawie informacji żywieniowej przekazywanej na etykietach żywności (Dz. U. z 2016 r. poz. 584), podanie informacji żywieniowej jest obowiązkowe na etykietach produktów spożywczych sprzedawanych na terenie Polski.
W restauracjach i innych punktach gastronomicznych podawanie wartości odżywczych potraw nie jest obowiązkowe, jednak wiele restauracji dobrowolnie decyduje się na takie działanie. Po prostu rośnie świadomość, że coraz więcej osób dba o swoje zdrowie i chce mieć kontrolę nad tym, co spożywa, dlatego informacja o wartościach odżywczych potraw jest dla nich ważna. Dlatego restauracje, które podają informacje o kaloryczności swoich potraw, mają zazwyczaj większą grupę klientów, którzy cenią sobie takie podejście. Podawanie wartości kalorycznych jest standardem w sieciach typu fastfood, gdzie możemy poznać kaloryczność każdego ze sprzedawanych produktów.
Podobna sytuacja jest w szkolnych stołówkach. Obowiązek podawania wartości odżywczych posiłków nie jest regulowany prawnie, ale wiele placówek zdecydowało się na wprowadzenie takiej praktyki. Dzięki temu rodzice mogą mieć pewność, że ich dzieci jedzą w sposób zdrowy a posiłki są zbilansowane.
W przypadku cateringów, np. w firmach czy szpitalach, obowiązek podawania wartości odżywczych potraw został wprowadzony przez Ministerstwo Zdrowia w 2013 roku. Firmy cateringowe muszą dostarczać informacji o wartości odżywczej posiłków na życzenie swoich klientów.
Gdy restauracja nie podaje informacji o kaloryczności swoich potraw, trudniej jest nam ocenić, ile kalorii spożywamy w ramach danego posiłku. Jak sobie z tym poradzić, gdy chcemy wyjść coś zjeść na mieście, a boimy się, no bo przecież liczymy kalorie? Jeszcze nic straconego, proponujemy poniżej kilka sposobów, jak sobie z tym radzić.
1. Szukaj informacji w Internecie
Jeśli restauracja nie podaje wartości kalorycznych swoich potraw w karcie, można spróbować znaleźć te informacje w Internecie. Wiele restauracji ma swoje strony internetowe, na których zamieszczają menu wraz z opisem potraw i ich składników. Często można również znaleźć informacje o kaloryczności danego dania. Jeśli nie ma takiej informacji na stronie internetowej, można skontaktować się z restauracją mailowo lub telefonicznie i zapytać o wartość kaloryczną danego dania.
2. Używaj aplikacji do liczenia kalorii
Bardzo pomocna będzie tu aplikacja taka jak nasza, gdzie wystarczy wprowadzić składniki potrawy, a aplikacja oszacuje, ile kalorii ta potrawa zawiera. Jeszcze wygodniej jest dobrać danie z naszych gotowych przepisów, które można dowolnie modyfikować. Dine4Fit posiada nawet bazę danych z potrawami z różnych restauracji, wtedy wprowadzenie obiadu to już w ogóle bułka z masłem.
3. Wybieraj zdrowsze dania
Jeśli nie jesteśmy pewni, ile kalorii zawiera danie, możemy zawsze postawić na bardziej zdrowe wybory. Restauracje często oferują dania wegetariańskie, które są zazwyczaj mniej kaloryczne niż dania mięsne. Możemy także szukać potraw na bazie ryb lub owoców morza, które są bogate w białko i są niskokaloryczne. Warto również wybierać dania, które są gotowane, pieczone lub grillowane zamiast smażonych, co także zmniejsza ich zawartość kalorii.
4. Uważaj na dodatki
Często to nie samo danie, a dodatki takie jak frytki, sosy czy pieczywo wpływają na całkowitą kaloryczność posiłku. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, co znajduje się na talerzu. Możemy poprosić o zamianę frytek na sałatkę, zrezygnować z pieczywa lub sosu czy zamówić mniejszą porcję dodatków.
Dzięki tym wskazówkom i zachowaniu umiaru, możemy cieszyć się wyjściami do restauracji, bez obawy o przekroczenie swojego limitu kalorii.
Foto: Spencer Davis i Dan Gold on Unsplash
A jeśli czuwa nad Tobą nasza aplikacja, to wyjście raz na jakiś czas ze znajomymi do knajpy nie będzie horrorem:
18.5.2023 dine4fit.pl Ciekawe, Różne
Ostatnio w jednej z naszych grup wynikła dyskusja odnośnie zapisywania jedzenia w naszej apce – zapisywać każde ziarenko, co do grama?
Jak to jest u Was?
Kontynuuj czytanie 16.2.2023
W moim gabinecie najczęściej zajmuję się z pacjentami tematem odchudzania – redukcją masy ciała.
U niektórych widzę, jak to dla nich zaczarowany temat – ciągle chudną i przybierają na wadze. Z każdym kolejnym podejściem ich fiksacja na wyniku staje się coraz większa, pewność siebie osłabiona, a uporczywość ogromna.
Kontynuuj czytanie 3.10.2024
Nie ma dnia u mnie w gabinecie, żebym nie spotkała kogoś, kto uważa, że węglowodany stoją między nim a jego wymarzoną sylwetką.
W czasach, gdy z każdej strony atakują nas reklamy diet niskowęglowodanowych i keto, trudno się temu dziwić. Czy jednak rzeczywiście węglowodany są największym wrogiem szczupłej sylwetki? Przeczytaj do końca, a być może dowiesz się czegoś, czego się nie spodziewałaś/eś.
Kontynuuj czytanie 30.9.2024
Obecnie powszechne są w gabinetach lekarskich, klinikach żywieniowych i centrach sportowych przyrządy do analizy składu ciała.
Oprócz informacji na temat składu ciała, tj. ilości mięśni, tłuszczu, wody itp., pozwalają one ocenić stan odżywienia danej osoby. Dają również dokładniejszy obraz stopnia nadwagi lub otyłości, a także ewentualnego niedożywienia. Jest to ciekawe uzupełnienie, dzięki któremu można monitorować niektóre parametry zdrowotne.
Kontynuuj czytanie 26.9.2024
Kiedy Klienci pytają mnie, od czego zacząć zmianę nawyków żywieniowych, aby osiągnąć szczupłą sylwetkę i poprawić swoje zdrowie, moja odpowiedź jest zawsze taka sama: zbilansowana dieta.
Często widzę, że ludzie mają tendencję do pomijania podstaw i rozwodzenia się nad zawiłościami i szczegółami diety. W ten sposób tracą sens i nie zdają sobie sprawy z podstawowych błędów w swojej diecie, co prowadzi do marnowania czasu, siły woli, energii i finansów.
Kontynuuj czytanie 17.9.2024
Żylaki są często związane z nieprzyjemnymi doznaniami, które są zbiorczo określane jako ból żylny. W przypadku pacjentów z przewlekłą chorobą żylną aktywność fizyczna jest zazwyczaj jednym z zalecanych środków.
Niektóre rodzaje ćwiczeń i sportów są bardziej korzystne dla pacjentów pod względem żył, inne mniej, a jeszcze inne w ogóle nie są zalecane.
Kontynuuj czytanie 9.9.2024