Droga do zdrowia
i dobrego samopoczucia
App store rating

Droga do zdrowia
i dobrego samopoczucia

Psyllium i inulina oczami certyfikowanego dietetyka

Wszyscy wiemy, że błonnik jest bardzo ważną częścią naszej diety. Ma on wiele korzystnych właściwości, o których wielokrotnie pisaliśmy na blogu Dine4Fit.

Ale co zrobić, jeśli nie możemy uzyskać wystarczającej ilości błonnika z naturalnych źródeł? Czy możemy go uzupełnić w inny sposób?

Przyjrzyjmy się dziś dwóm opcjom – często omawianemu psyllium lub inulinie.

Psyllium

Psyllium to rozpuszczalny błonnik pozyskiwany z oczyszczonych łupin nasion babki indyjskiej. Jest powszechnie dostępny w aptekach lub sklepach ze zdrową żywnością.

Psyllium ma pozytywny wpływ na trawienie u ludzi:

  • wydłuża czas opróżniania,
  • zwiększa objętość pokarmu w żołądku,
  • przedłuża wchłanianie węglowodanów z jelit,
  • poprawia perystaltykę jelit,
  • poprawia niestrawność,
  • pozytywny wpływ na ogólny proces trawienia.

Psyllium można dodać na przykład do:

– kaszek zbożowych (owsianych, gryczanych, jęczmiennych…),
– produktów mlecznych,
– past do smarowania,
– zup i sosów jako zagęszczacz,
– pieczywa i wypieków,
– słodkich wypieków (ciasta, torty).

Nie każdy lubi psyllium w jogurcie lub owsiance, ponieważ znacznie wpływa ono na smak potrawy.

  • Osobiście dodaję psyllium, gdy piekę wieczorem domowy chleb. Naprawdę mi smakuje. Jeśli chcecie spróbować, dodałam przepis.

Przyjmowanie psyllium:

Jest to naturalny suplement diety, konieczne jest przestrzeganie zalecanego przez producenta dawkowania. Zwykle zaleca się przyjmowanie do 5 łyżeczek dziennie (około 12 gramów). Najlepiej podzielić tę ilość na trzy dawki przyjmowane przed lub z posiłkami. W ramach odchudzania i redukcji masy ciała, psyllium należy przyjmować 30-60 minut przed posiłkiem.

Zaleca się rozpoczęcie od mniejszych dawek i stopniowe ich zwiększanie, aby umożliwić organizmowi przyzwyczajenie się do przyjmowania błonnika. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych problemów trawiennych. Osoby bardziej wrażliwe na spożycie błonnika mogą odczuwać skurcze brzucha, bóle brzucha, wzdęcia lub wzdęcia.

Inulina

Inulina to rozpuszczalny błonnik pochodzący z roślin strączkowych lub korzenia cykorii. Ma naturalnie słodki smak, więc szczególnie nadaje się do słodkich potraw. Prawdopodobnie najbardziej znanym produktem wytwarzanym z korzenia cykorii jest kawa cykoriowa, która jest szczególnie popularna wśród osób wrażliwych na kofeinę.

Na rynku dostępny jest również (i staje się coraz bardziej popularny i rozpowszechniony) syrop z cykorii, który ma słodki smak podobny do różnych innych syropów, ale w przeciwieństwie do nich zawiera 95% błonnika, pomimo słodkiego smaku. Jest to zatem doskonały sposób na dosłodzenie np. owsianki, jogurtu, naleśników, czy dowolnego pieczonego ciasta lub placka bez zwiększania ilości cukru w diecie.

 

Inulina jest korzystna dla naszego zdrowia na wiele sposobów:

– wspomaga prawidłowe trawienie,
– łagodzi zaparcia,
– wspomaga odchudzanie i leczenie cukrzycy,
– odpowiedni do odchudzania,
– odpowiedni również dla diabetyków,
– ma niski indeks glikemiczny, zawiera minimalną ilość kalorii,
– poprawia odporność (wzmacnia mechanizmy obronne organizmu),
– nie niszczy szkliwa zębów.

Chociaż jest odpowiednia dla większości ludzi, osoby cierpiące na niektóre rodzaje alergii lub nietolerancję fruktozy powinny zachować ostrożność. Jednak nawet w przypadku tego produktu należy przestrzegać zalecanej dawki 10-20 g dziennie.

Możliwe skutki uboczne związane z nadmiernym stosowaniem inuliny:

– obrzęk,
– wzdęcia
– biegunka,
– zaburzenia jelitowe i trawienne,
– zgaga,
– skurcze.

Na koniec ważna informacja

Zarówno psyllium, jak i inulina są doskonałymi pomocnikami, które ułatwiają nam osiągnięcie zalecanej ilości błonnika (łatwiejsze osiągnięcie zielonego koła w aplikacji Dine4Fit). Nie jest to jednak samowystarczalne, ponieważ potrzebujemy zarówno błonnika rozpuszczalnego, jak i nierozpuszczalnego, a stosunek błonnika nierozpuszczalnego do rozpuszczalnego powinien wynosić około 3:1. Dlatego nie tylko stosujmy się do złotej zasady „co za dużo to niezdrowo”, ale także starajmy się, aby większość błonnika w naszej diecie pochodziła z naturalnych źródeł (pełne ziarna, rośliny strączkowe, owoce, warzywa). A psyllium czy inulina tylko pomogą nam osiągnąć jego optymalną ilość.

Autorka: Martina Jandová, dietetyczka
foto: cz.depositphotos.com i Autorka

dine4fit.pl

Redakcja
www.dine4fit.pl

2.10.2023 dine4fit.pl Różne

Z archiwum

Białka dla laików: Jakie produkty spożywcze jeść, aby mieć ich odpowiednią ilość?

Kiedy zaczynamy zapisywać nasze posiłki w aplikacji Dine4Fit, większość z nas zauważa, że większym problemem jest osiągnięcie zielonych kółek w przypadku białek i błonnika niż w przypadku węglowodanów i tłuszczów.

Dlatego dzisiaj skupimy się na tym, ile białka powinniśmy spożywać codziennie, zależnie od naszego celu, oraz jak najbardziej odpowiednio uzupełniać je w naszej diecie.

Kontynuuj czytanie 25.5.2023

Powiązane artykuły

Co robić, gdy liczba na wadze regularnie psuje Ci nastrój

W moim gabinecie najczęściej zajmuję się z pacjentami tematem odchudzania – redukcją masy ciała.

U niektórych widzę, jak to dla nich zaczarowany temat – ciągle chudną i przybierają na wadze. Z każdym kolejnym podejściem ich fiksacja na wyniku staje się coraz większa, pewność siebie osłabiona, a uporczywość ogromna.

Kontynuuj czytanie 3.10.2024

Węglowodany w diecie – tak czy nie? I ile, jeśli w ogóle?

Nie ma dnia u mnie w gabinecie, żebym nie spotkała kogoś, kto uważa, że węglowodany stoją między nim a jego wymarzoną sylwetką.

W czasach, gdy z każdej strony atakują nas reklamy diet niskowęglowodanowych i keto, trudno się temu dziwić. Czy jednak rzeczywiście węglowodany są największym wrogiem szczupłej sylwetki? Przeczytaj do końca, a być może dowiesz się czegoś, czego się nie spodziewałaś/eś.

Kontynuuj czytanie 30.9.2024

Analiza składu ciała – o co tu chodzi?

Obecnie powszechne są w gabinetach lekarskich, klinikach żywieniowych i centrach sportowych przyrządy do analizy składu ciała.

Oprócz informacji na temat składu ciała, tj. ilości mięśni, tłuszczu, wody itp., pozwalają one ocenić stan odżywienia danej osoby. Dają również dokładniejszy obraz stopnia nadwagi lub otyłości, a także ewentualnego niedożywienia. Jest to ciekawe uzupełnienie, dzięki któremu można monitorować niektóre parametry zdrowotne.

Kontynuuj czytanie 26.9.2024

Dziesięć powodów, dla których nie tracisz na wadze tak, jak chcesz

Próbujesz utrzymać deficyt kalorii, ale w pewnym momencie waga zatrzymuje się i nie idzie dalej? W czym może tkwić problem?

Omawialiśmy już ten temat kilka razy, ale podsumujmy pokrótce kilka kwestii. W końcu, jak to mówią, powtarzanie jest matką wiedzy.

Kontynuuj czytanie 23.9.2024

Sekrety skutecznej zmiany diety

Kiedy Klienci pytają mnie, od czego zacząć zmianę nawyków żywieniowych, aby osiągnąć szczupłą sylwetkę i poprawić swoje zdrowie, moja odpowiedź jest zawsze taka sama: zbilansowana dieta.

Często widzę, że ludzie mają tendencję do pomijania podstaw i rozwodzenia się nad zawiłościami i szczegółami diety. W ten sposób tracą sens i nie zdają sobie sprawy z podstawowych błędów w swojej diecie, co prowadzi do marnowania czasu, siły woli, energii i finansów.

Kontynuuj czytanie 17.9.2024

Dostępne wszędzie tam, gdzie ich potrzebujesz

Tabele kalorii są dostępne w Internecie, na telefonie, tablecie i smartwatchach, takich jak Garmin i Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner