Białko jako fenomen naszych czasów?
Gdy ktoś się trochę bardziej zaczyna interesować żywieniem, to zauważy, że w tym kontekście o białkach się bardzo często mówi i je wychwala.
I oczywiście słusznie…
Dla niewtajemniczonych, co to jest ten DASH?
DASH to skrót od Dietary Approaches to Stop Hypertension, czyli: Dietetyczne podejście w celu zatrzymania nadciśnienia.
Dieta DASH jest planem żywieniowym, który ma na celu zmniejszenie ciśnienia krwi poprzez zdrowe odżywianie. Z roku na rok jest on oceniany jako najzdrowsza dieta. Naczelna zasada – jak najmniej soli i przetworzonego jedzenia, więc jak temu nie przyklasnąć? Poznaj, w jaki sposób dieta DASH może wspomóc w obniżeniu ciśnienia krwi oraz poprawie stanu zdrowia.
Dieta DASH to plan zdrowego odżywiania opracowany w celu zapobiegania lub leczenia wysokiego ciśnienia krwi, zwanego również nadciśnieniem. Może również pomóc obniżyć poziom cholesterolu związanego z chorobami serca, zwanego cholesterolem LDL. Wysokie ciśnienie krwi i wysoki poziom cholesterolu LDL to dwa główne czynniki ryzyka chorób serca i udaru mózgu.
Pokarmy w diecie DASH są bogate w minerały: potas, wapń i magnez. Dieta DASH koncentruje się na warzywach, owocach i produktach pełnoziarnistych. Obejmuje ona beztłuszczowe lub niskotłuszczowe produkty mleczne, ryby, drób, fasolę i orzechy.
Dieta ogranicza żywność o wysokiej zawartości soli, której składnikiem jest sód. Ogranicza również spożycie cukru i tłuszczów nasyconych, takich jak tłuste mięsa i pełnotłuste produkty mleczne.
Dieta DASH i sód
Standardowa dieta DASH ogranicza spożycie soli do 2300 miligramów (mg) dziennie. Ilość ta jest mniej więcej zgodna z wytycznymi dietetycznymi w Polsce, gdzie zaleca się 2000 mg sodu dziennie(1). Tyle mniej więcej sodu zawiera jedna łyżeczka soli kuchennej. Nasza apka też tak zaleca.
Wersja DASH o niższej zawartości sodu ogranicza sód do 1500 mg dziennie. Możesz wybrać wersję diety, która spełnia Twoje potrzeby zdrowotne. Jeśli nie masz pewności, jaki poziom sodu jest dla Ciebie odpowiedni, porozmawiaj ze swoim lekarzem.
Dieta DASH: Co jeść
Dieta DASH to zbilansowany plan żywieniowy, który daje wybór tego, co jeść. Dieta pomaga stworzyć zdrowy dla serca styl odżywiania na całe życie. Nie ma potrzeby spożywania specjalnych pokarmów lub napojów. Żywność objęta dietą jest dostępna w sklepach spożywczych i większości restauracji.
Ograniczając spożycie przetworzonej, słonej żywności, możesz zauważyć, że jedzenie smakuje inaczej. Przyzwyczajenie kubków smakowych może zająć trochę czasu. Ale kiedy już to zrobisz, możesz polubić sposób odżywiania DASH.
1. Kalkulator kalorii
2. Aplikacja Dine4Fit
3. Jak używać Dine4Fit?
4. Grupa wsparcia
(1) źródło: https://ncez.pzh.gov.pl/
foto: Brooke Lark w Unsplash
Gdy ktoś się trochę bardziej zaczyna interesować żywieniem, to zauważy, że w tym kontekście o białkach się bardzo często mówi i je wychwala.
I oczywiście słusznie…
Kontynuuj czytanie 21.11.2022
… czyli efektywna droga do lepszych nawyków żywieniowych.
Nie łamać nowo ustalonego planu żywieniowego i nie popełniać w nim błędów, mieć wystarczająco dużo ruchu, a jednocześnie radzić sobie z pełnymi pośpiechu dniami pełnymi obowiązków zawodowych i rodzinnych… Brzmi jak ogromne wyzwanie.
Kontynuuj czytanie 5.12.2024
Dieta odgrywa ważną rolę w obniżaniu poziomu cholesterolu i zapobieganiu chorobom układu krążenia.
Podwyższony poziom cholesterolu, zwłaszcza LDL („złego” cholesterolu), może prowadzić do powstawania blaszek miażdżycowych, które zwiększają ryzyko chorób serca. Dobrze dobrana dieta może pomóc je zmniejszyć.
Oto kilka podstawowych zaleceń, jak to zrobić.
Kontynuuj czytanie 25.11.2024
Kiedy niesamowita przemiana młodej i sympatycznej Stefki (50 kg w rok!) pojawiła się w naszej czeskojęzycznej grupie w lutym, od razu stało się dla nas jasne, że jej historia może być świetną motywacją dla innych.
Dzięki naszej trenerce Markecie, z którą współpracujemy od dłuższego czasu i która poprowadziła tę matkę uroczych bliźniaków w jej przemianie, możesz teraz przeczytać poniższy tekst. Niech Was wesprze i zmotywuje.
Kontynuuj czytanie 3.5.2024
Do napisania tego artykułu skłonili mnie moi pacjenci, którzy borykają się z podobnym problemem.
Ich waga nie zmienia się znacząco (ani w dół w utracie wagi, ani nawet w przybieraniu na wadze).
Chodzi mi o to, że ktoś utrzymuje określoną wagę na stałym poziomie i co najwyżej występują zauważalne wahania o około plus minus 2 do 3 kilogramów. Jest to więc długotrwała oscylacja wokół określonej masy ciała. Co jednak zrobić, gdy chce się w końcu zerwać z tą wagą?
Kontynuuj czytanie 8.4.2024
Kontynuuj czytanie 16.1.2024