Droga do zdrowia
i dobrego samopoczucia
App store rating

Droga do zdrowia
i dobrego samopoczucia

Czy naprawdę łatwiej jest schudnąć 50 kg niż 5 kg?

Nie każda redukcja jest taka sama. Tak, pierwsze pięć kilogramów, jeśli ktoś traci na wadze z powodu dużej nadwagi, jest łatwiejsze do zrzucenia niż pięć kilogramów, które ktoś chce tylko „dogładzić”, aby być zadowolonym ze swojego ciała.

Ale czy w ogóle można to porównać?

Do napisania tego wpisu skłoniła mnie dyskusja w jednej z grup, w której jedna pani pisząc incognito w zasadzie zdyskredytowała udaną redukcję innej członkini grupy, która straciła dużo na wadze. Całe 50 kg (!). Jej niefortunny komentarz z pewnością wynikał jedynie z kompletnej nieznajomości tematu odchudzania (a może i trochę z jej alibi), ale oczywiście wywołał negatywną reakcję.

Co dokładnie się stało i jak to jest z tą łatwością odchudzania?

Pani, która potrzebuje zrzucić zaledwie kilka kilogramów (około pięciu) niechcący umniejszyła niesamowitej przemianie (minus 50 kg), która była odbyła się za cenę ogromnej pracy i determinacji, pisząc, że też chciałaby schudnąć, ale zgubienie „kosmetycznych” 5 kg jest po prostu trudniejsze….

Czy ktoś naprawdę może sądzić, że schudnięcie z dużej wagi jest łatwiejsze niż pozbycie się kilku dodatkowych kilogramów? A jak jest naprawdę?

Oczywiście na samym początku odchudzania z wysokiej wagi jest to naprawdę dość łatwe, ale trzeba zdać sobie sprawę, jakie ograniczenia ma przed sobą osoba o wadze powiedzmy 60 kg i jak długo to potrwa w porównaniu z ograniczeniami kogoś, kto zaczął od 130 kg. I jak długa przed nim droga.

Przy lekkiej nadwadze człowiek ma wiele możliwości, aby sobie pomóc i przyspieszyć redukcję – ograniczenia w tym przypadku są całkowicie minimalne. Przy uczciwym zachowaniu deficytu kalorycznego i ewentualnym dodaniu regularnej aktywności fizycznej można cieszyć się sukcesem już po około 4 miesiącach.

Natomiast człowiek z dużą nadwagą zazwyczaj ma przed sobą bardzo trudną i długą drogę. Musi całkowicie zmienić swoje życie od podstaw. Obejmuje to oczywiście znaczne ograniczenie spożycia pokarmów, ale ma również bardzo ograniczony wybór aktywności fizycznej w odniesieniu do swojego zdrowia. W rzeczywistości często pozostaje mu tylko szybsze chodzenie i być może lżejsze ćwiczenia (najlepiej nadzorowane przez specjalistę na początku).

Osoba, która chce zrzucić nawet połowę swojej wagi, musi być bardzo silna psychicznie i z pewnością nie pomaga jej czytanie „marudzenia” o tym, jak ci, którzy są szczuplejsi, mają ciężko.

 

Bądźmy naprawdę empatyczni dla siebie nawzajem (nie tylko w grupie, ale także w życiu) i bądźmy świadomi, że nigdy nie wiemy, kto czyta nasze teksty (lub słyszy nasze słowa), kogo możemy nieświadomie zranić i zrujnować jego wysiłki lub radość z sukcesu (niezależnie od tego, czy mają za sobą swoją podróż i muszą „tylko” utrzymać swoją wagę, czy są gdzieś na początku lub w środku swojej przemiany).

Z mojej strony mogę powiedzieć, że oprócz deficytu kalorycznego do odchudzania potrzebne jest również dobre samopoczucie psychiczne i wsparcie. Tego ostatniego zawsze możecie szukać w grupie „Chudniemy i jesteśmy fit z Dine4Fit„. Jeśli ktoś czuje, że mu nie idzie, niech nie waha się prosić o pomoc – zarówno w grupie, gdzie bezinteresownie udzielamy porad w komentarzach, jak i u rzetelnego specjalisty w ramach prywatnej, płatnej konsultacji. Administracja grupy przypomina o tym praktycznie codziennie. Ale bądźcie ostrożni wobec różnych podejrzanych ofert krążących po Internecie lub dochodzących do Was przez prywatne wiadomości. Ale to już historia na inny wpis.

Autorka: Ines Střítecká, dietetyczka
foto: foto: cz.depositphotos.com

dine4fit.pl

Redakcja
www.dine4fit.pl

9.5.2024 dine4fit.pl Ciekawe, Jak się odchudzać?, Różne

Z archiwum

Brawo! Julka ważyła 170 kg i nie wiedziała nic o zdrowym odżywianiu, a teraz waży 71 kg i weźmie udział w kursie trenerów fitness

Może mała motywacja przy poniedziałku? Jeśli myślisz, że odchudzanie nie jest dla Ciebie, bo już jesteś na tą wagę skazana/y, bo już próbowałaś/eś milion razy, to zainspiruj się tą historią. Jeśli masz mniej do zrzucenia, to skoro ona dała radę, to dlaczego Ty nie masz dać?

Oto co pisze sama nasza bohaterka.

Kontynuuj czytanie 22.4.2024

Powiązane artykuły

Co robić, gdy liczba na wadze regularnie psuje Ci nastrój

W moim gabinecie najczęściej zajmuję się z pacjentami tematem odchudzania – redukcją masy ciała.

U niektórych widzę, jak to dla nich zaczarowany temat – ciągle chudną i przybierają na wadze. Z każdym kolejnym podejściem ich fiksacja na wyniku staje się coraz większa, pewność siebie osłabiona, a uporczywość ogromna.

Kontynuuj czytanie 3.10.2024

Węglowodany w diecie – tak czy nie? I ile, jeśli w ogóle?

Nie ma dnia u mnie w gabinecie, żebym nie spotkała kogoś, kto uważa, że węglowodany stoją między nim a jego wymarzoną sylwetką.

W czasach, gdy z każdej strony atakują nas reklamy diet niskowęglowodanowych i keto, trudno się temu dziwić. Czy jednak rzeczywiście węglowodany są największym wrogiem szczupłej sylwetki? Przeczytaj do końca, a być może dowiesz się czegoś, czego się nie spodziewałaś/eś.

Kontynuuj czytanie 30.9.2024

Analiza składu ciała – o co tu chodzi?

Obecnie powszechne są w gabinetach lekarskich, klinikach żywieniowych i centrach sportowych przyrządy do analizy składu ciała.

Oprócz informacji na temat składu ciała, tj. ilości mięśni, tłuszczu, wody itp., pozwalają one ocenić stan odżywienia danej osoby. Dają również dokładniejszy obraz stopnia nadwagi lub otyłości, a także ewentualnego niedożywienia. Jest to ciekawe uzupełnienie, dzięki któremu można monitorować niektóre parametry zdrowotne.

Kontynuuj czytanie 26.9.2024

Sekrety skutecznej zmiany diety

Kiedy Klienci pytają mnie, od czego zacząć zmianę nawyków żywieniowych, aby osiągnąć szczupłą sylwetkę i poprawić swoje zdrowie, moja odpowiedź jest zawsze taka sama: zbilansowana dieta.

Często widzę, że ludzie mają tendencję do pomijania podstaw i rozwodzenia się nad zawiłościami i szczegółami diety. W ten sposób tracą sens i nie zdają sobie sprawy z podstawowych błędów w swojej diecie, co prowadzi do marnowania czasu, siły woli, energii i finansów.

Kontynuuj czytanie 17.9.2024

Przewodnik po sportach odpowiednich dla pacjentów z żylakami

Żylaki są często związane z nieprzyjemnymi doznaniami, które są zbiorczo określane jako ból żylny. W przypadku pacjentów z przewlekłą chorobą żylną aktywność fizyczna jest zazwyczaj jednym z zalecanych środków.

Niektóre rodzaje ćwiczeń i sportów są bardziej korzystne dla pacjentów pod względem żył, inne mniej, a jeszcze inne w ogóle nie są zalecane.

Dostępne wszędzie tam, gdzie ich potrzebujesz

Tabele kalorii są dostępne w Internecie, na telefonie, tablecie i smartwatchach, takich jak Garmin i Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner