Białko jako fenomen naszych czasów?
Gdy ktoś się trochę bardziej zaczyna interesować żywieniem, to zauważy, że w tym kontekście o białkach się bardzo często mówi i je wychwala.
I oczywiście słusznie…
Właśnie wróciłeś od lekarza, który powiedział ci, że masz diabetes mellitus 2, popularnie zwanego cukrzycą.
Być może czujesz się teraz trochę rzucony na głęboką wodę i nie wiesz, jak podejść do swojego stylu życia. Nie rozpaczaj, nawet z cukrzycą możesz żyć pełnią życia. Co więcej, prawdopodobnie znasz kogoś w swojej okolicy, kto leczy się na cukrzycę, ponieważ ponad 3 milion osób w Polsce cierpi na tę chorobę.
Jakie są więc zalecane zmiany w stylu życia, które należy teraz wprowadzić?
Regularność jest w przypadku cukrzycy (i nie tylko) niezbędna. Jest to konieczne, aby poziom glukozy (=cukru) we krwi (zwany glikemią) nie wahał się zbyt nisko w ciągu dnia, a następnie nie wzrósł do astronomicznych wartości. Chcesz utrzymać poziom glikemii bez większych wahań w ciągu dnia. Dlaczego? Zbyt niski poziom glikemii (poniżej 3,3 mmol/l) prowadzi do nieprzyjemnych objawów – zawrotów głowy, omdleń, zimnych potów, suchości w ustach. Może to prowadzić do niebezpiecznej śpiączki.
Ale teraz uwaga. Zbyt wysoki poziom cukru we krwi jest również bardzo niepożądany, jeśli nie zajmiesz się nim w dłuższej perspektywie. Przyjmuj więc leki zgodnie z zaleceniami lekarza i dostosuj dietę po konsultacji z dietetykiem. W rzeczywistości długotrwała, nieleczona cukrzyca jest jedną z najczęstszych przyczyn w krajach rozwiniętych dla amputacji kończyn dolnych. Długotrwale nieleczona wysoka glikemia może również prowadzić do ślepoty, upośledzenia czynności nerek lub zawału serca.
W przypadku cukrzycy ważne jest, aby zwracać uwagę nie tylko na spożycie węglowodanów (nie mówmy o cukrach), ale także na spożycie białka i tłuszczu. Dlaczego? Węglowodany podnoszą glikemię. Wyjaśniliśmy już potrzebę zrównoważonej glikemii. Kolejnym niezbędnym składnikiem odżywczym jest białko, które będzie dla Ciebie niesamowitą pomocą. Nie tylko bardzo dobrze nasycą, ale dodatkowo, w kombinacji węglowodany + białko, zapewnią wolniejszy wzrost glikemii. Powinieneś także uważać na spożycie tłuszczu, co jest mało znane wśród opinii publicznej. Wynika to z faktu, że wyższy poziom cukru we krwi uszkadza i zwęża naczynia krwionośne, czyniąc Cię bardziej podatnym na choroby układu krążenia, takie jak wspomniane wcześniej zawały serca, udary mózgu itp. Pomocne będzie tu pilnowanie wszystkich makroskładników. Do tego wspaniale się nada aplikacja Dine4Fit. Prosta w użyciu, przejrzysta, od razu masz przegląd tego co zjadłaś/eś.
Zapomnij o drastycznych dietach, głodówkach i gwarantujących działanie poradach cioci Beaty. Zdaj się na pomoc porządnego dietetyka. Redukując swoją wagę już o 5-10%, znacząco zmniejszysz ryzyko wystąpienia (nie tylko) chorób układu krążenia. Lekarz może być również w stanie zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować niektóre leki.
Ponadto, twoje stawy zostaną odciążone, będziesz żyć pełniejszym życiem, w końcu będziesz w stanie dogonić swoje dzieci lub wnuki, będziesz w stanie zawiązać sznurowadła, nie będziesz dyszeć na schodach i poczujesz się lepiej. To tylko niektóre z korzyści płynących z utraty wagi, które słyszę od moich pacjentów.
Alkohol nie jest dobry dla naszego zdrowia. Negatywy zdecydowanie przeważają nad pozytywami. Jeśli więc możesz zdecydować się całkowicie zrezygnować z alkoholu, zrób to. Jeśli jednak lubisz wypić drinka od czasu do czasu, musisz wiedzieć, że alkohol nie tylko zawiera dużo energii, ale także powoduje spadek glikemii. Jeśli pijesz alkohol, regularnie sprawdzaj poziom cukru we krwi, nie pij dużych ilości alkoholu i łącz spożycie alkoholu z jedzeniem. Możesz również uwzględnić alkohol w swojej diecie w aplikacji.
Na przykład, wafle dia są nie tylko wysoko przetworzonymi produktami, które wszyscy powinniśmy ograniczyć w naszej diecie, ale także zwykle mają nieodpowiedni skład tłuszczu. A już wiesz, dlaczego przy cukrzycy dbasz nie tylko o węglowodany, ale także o tłuszcze i białka w swoich posiłkach. Inne produkty to na przykład piwo dia, jednak ten rodzaj piwa zawiera również alkohol, co oznacza, że nawet po wypiciu piwa dia należy uważać na hipoglikemię.
Ruch to zdrowie! Nawet z cukrzycą możesz się ruszać i nie bój się tego. Ruszaj się przez co najmniej 30 minut dziennie. Może to być chodzenie, pływanie, jazda na rowerze, taniec, szermierka, gra w piłkę. Każdy ruch jest lepszy niż żaden. Jeśli nie wiesz, co robić lub masz inne ograniczenia zdrowotne, zdecydowanie skonsultuj się z fizjoterapeutą.
Cukrzyca typu II = choroba, w której komórki nie reagują na hormon insulinę, który jest rodzajem klucza umożliwiającego glukozie przedostanie się do komórki. Wewnątrz komórki glukoza musi być dalej przetwarzana. Ponieważ jednak klucz nie działa, glukoza nie dostaje się do komórek i pozostaje we krwi, gdzie jej stężenie wzrasta, a tym samym wzrasta glikemia.
Glikemia = poziom glukozy we krwi
Glukoza = węglowodan prosty, podstawowe paliwo dla komórek ludzkiego ciała
Choroby układu krążenia = choroby serca i naczyń krwionośnych (choroba niedokrwienna serca, choroba niedokrwienna kończyn dolnych, udar mózgu)
Vlčková E. Neurologické komplikace diabetu mellitu. Vnitř Lék. 2024; 69 (7): 460-465. [online] [cit. 30-07-2024] Dostupné z: Casopisvnitrnilekarstvi.cz.
Yuan B, Hu D, Gu S, Xiao S, Song F. The global burden of traumatic amputation in 204 countries and territories. Front Public Health. 2023 Oct 20 [online];11:1258853. doi: 10.3389/fpubh.2023.1258853. PMID: 37927851; PMCID: PMC10622756. [cit. 30-07-2024]
Fejfarová V. Shrnutí činnosti Podiatrické sekce ČDS ČLS JEP za poslední 4 roky. Posel 2024 (1) 1. [online] [cit. 30-07-2024] Dostupné z: portal.diab.cz.
Benešová K., Jarkovský J., Klika P., Šanca O., Klimeš D., Mužík J., Komenda M., Dušek L. Diabetes mellitus v populaci ČR. Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 30-07-2024]. Dostupné z: nzip.cz.
Tuháčková M., Urbanová J., Brunerová L. et al. Etanol a riziko hypoglykemie u pacientů s diabetes mellitus 1. typu: stručný přehled pro klinickou praxi. Vnitř Lék 2019; 65(4): 303 [online] [cit. 30-07-2024] Dostupné z: prolekare.cz.
Autorka: Šmídová Radka, dietetyczka
foto: cz.depositphotos.com
Gdy ktoś się trochę bardziej zaczyna interesować żywieniem, to zauważy, że w tym kontekście o białkach się bardzo często mówi i je wychwala.
I oczywiście słusznie…
Kontynuuj czytanie 21.11.2022
W moim gabinecie najczęściej zajmuję się z pacjentami tematem odchudzania – redukcją masy ciała.
U niektórych widzę, jak to dla nich zaczarowany temat – ciągle chudną i przybierają na wadze. Z każdym kolejnym podejściem ich fiksacja na wyniku staje się coraz większa, pewność siebie osłabiona, a uporczywość ogromna.
Kontynuuj czytanie 3.10.2024
Nie ma dnia u mnie w gabinecie, żebym nie spotkała kogoś, kto uważa, że węglowodany stoją między nim a jego wymarzoną sylwetką.
W czasach, gdy z każdej strony atakują nas reklamy diet niskowęglowodanowych i keto, trudno się temu dziwić. Czy jednak rzeczywiście węglowodany są największym wrogiem szczupłej sylwetki? Przeczytaj do końca, a być może dowiesz się czegoś, czego się nie spodziewałaś/eś.
Kontynuuj czytanie 30.9.2024
Obecnie powszechne są w gabinetach lekarskich, klinikach żywieniowych i centrach sportowych przyrządy do analizy składu ciała.
Oprócz informacji na temat składu ciała, tj. ilości mięśni, tłuszczu, wody itp., pozwalają one ocenić stan odżywienia danej osoby. Dają również dokładniejszy obraz stopnia nadwagi lub otyłości, a także ewentualnego niedożywienia. Jest to ciekawe uzupełnienie, dzięki któremu można monitorować niektóre parametry zdrowotne.
Kontynuuj czytanie 26.9.2024
Kiedy Klienci pytają mnie, od czego zacząć zmianę nawyków żywieniowych, aby osiągnąć szczupłą sylwetkę i poprawić swoje zdrowie, moja odpowiedź jest zawsze taka sama: zbilansowana dieta.
Często widzę, że ludzie mają tendencję do pomijania podstaw i rozwodzenia się nad zawiłościami i szczegółami diety. W ten sposób tracą sens i nie zdają sobie sprawy z podstawowych błędów w swojej diecie, co prowadzi do marnowania czasu, siły woli, energii i finansów.
Kontynuuj czytanie 17.9.2024
Żylaki są często związane z nieprzyjemnymi doznaniami, które są zbiorczo określane jako ból żylny. W przypadku pacjentów z przewlekłą chorobą żylną aktywność fizyczna jest zazwyczaj jednym z zalecanych środków.
Niektóre rodzaje ćwiczeń i sportów są bardziej korzystne dla pacjentów pod względem żył, inne mniej, a jeszcze inne w ogóle nie są zalecane.
Kontynuuj czytanie 9.9.2024