Droga do zdrowia
i dobrego samopoczucia
App store rating

Droga do zdrowia
i dobrego samopoczucia

Wpływ snu na proces odchudzania

Sen jest naturalną i podstawową potrzebą człowieka, a zapotrzebowanie na długość i jakość snu różni się w zależności od osoby.

Są ludzie, którzy „nie zaczynają dnia” bez ośmiu godzin snu, a są też tacy, którzy potrzebują zaledwie pięciu godzin snu, aby normalnie funkcjonować w ciągu dnia.

To, jak śpimy i jak długo, bez wątpienia wpływa nie tylko na naszą produktywność w ciągu dnia, ale także na nasze zdrowie i nastrój w dłuższej perspektywie.

Co z długością snu w odniesieniu do rozwoju masy ciała, przyrostu lub utraty wagi?

Uwierz, że sen jest również niezbędny do rozwoju wagi! Dowody naukowe wskazują na fakt, że osoby, które śpią średnio tylko około 4-6 godzin dziennie, są bardziej podatne na potencjalny przyrost masy ciała. Mogą również mieć większą tendencję do gromadzenia tłuszczu w okolicy brzucha.

Jak to możliwe? Winne mogą być nasze hormony.

W organizmie człowieka ważną rolę w procesie regulacji poczucia głodu i sytości odgrywają (nie tylko te) dwa istotne hormony: grelina i leptyna.

  • Grelina – to między innymi hormon wywołujący uczucie głodu (nazwijmy go potocznie „hormonem głodu”) i jest produkowany w przewodzie pokarmowym.
  • Leptyna – to między innymi hormon sygnalizujący uczucie sytości (nazwijmy go po prostu „hormonem sytości”) i jest produkowany przez tkankę tłuszczową.

Grelina i leptyna – jak działają te hormony?

Kiedy poziom „hormonu głodu” (greliny) we krwi jest wysoki, człowiek nie ma tendencji do jedzenia tak bardzo, jak wtedy, gdy zgłodnieje i poziom „hormonu głodu” spada. W momencie, gdy zaczynamy jeść, podrażnienie błony śluzowej żołądka prowadzi do zwiększenia poziomu „hormonu sytości” (leptyny).
  • Jeśli jemy powoli, mózg dzięki sygnałowi hormonu leptyny daje nam w odpowiednim momencie sygnał, że żołądek jest już optymalnie pełny i możemy przestać jeść.

Jeśli jednak jemy w pośpiechu, szybko i ciągle się przejadamy, nasz żołądek się powiększa. W rezultacie ma tendencję do zwiększania swojej objętości. To sprawia, że sygnał uczucia sytości dociera do nas później, niż jest to potrzebne. Innymi słowy, dostajemy go dopiero wtedy, gdy ilość spożytego jedzenia już dawno byłaby wystarczająca. W konsekwencji może to prowadzić do stanu przejedzenia.

Jak sen może wpływać na funkcje tych hormonów?

A teraz nadchodzi kluczowy moment – jak jakość i długość snu mogą wpływać na rozwój naszej masy ciała. Ludzie, którzy od długiego czasu mają złej jakości sen lub ich sen jest bardzo krótki (mowa o średnio około pięciu godzin dziennie), ewentualnie mają zaburzony rytm snu (chodzą spać nieregularnie, późno, niesystematycznie, pracują na nocne zmiany itp.), mogą mieć poważne skłonności do zaburzeń w funkcjonowaniu wspomnianych dwóch hormonów (greliny i leptyny) w ciągu dnia.

Niedostateczny sen może obniżać poziom hormonu leptyny i podnosić poziom hormonu greliny. W efekcie uczucie głodu może pozostawać niezaspokojone przez dłuższy czas, nawet pomimo dużej ilości spożytego jedzenia. W takim przypadku wzrost przyjmowanych kalorii jest bardziej zauważalny.

Nierównowaga tych dwóch hormonów, którą zaburza niedobór snu, może skłaniać do częstszego jedzenia w ciągu dnia. Jeśli przyjmowanie jedzenia nie jest kontrolowane, w dłuższej perspektywie może dochodzić do przyrostu masy ciała. Można by powiedzieć, że osoby, które mało lub słabo śpią, jedzą więcej i mniej kontrolują swoje jedzenie w ciągu dnia. Dodatkowo, dochodzi do gorszej regulacji poziomu cukru we krwi, co jest istotnym aspektem dla osób ze stanem przedcukrzycowym lub cukrzycą typu II.

Występuje również większa skłonność do sięgania po słodycze czy wysokotłuszczowe jedzenie. Nierównowaga hormonów wpływa nie tylko na zwiększone spożycie jedzenia, ale także na jego wybór. Można to wyjaśnić tym, że brak snu sprawia, iż organizm stara się nadrobić brak energii poprzez spożywanie wysokoenergetycznych pokarmów.

U wielu osób można rzeczywiście zaobserwować wpływ tego, że w dniach, gdy śpią znacznie mniej, mają w ciągu dnia zwiększone lub niekontrolowane pragnienie słodyczy, tłustych lub ogólnie kalorycznych potraw. Te pragnienia czasami są trudne do opanowania nawet przy dużej determinacji, mimo starań o zdrowsze odżywianie. „Hormony głodu i sytości” znacząco „manipulują” nimi następnego dnia.

Środki mające na celu poprawę jakości snu

Poprawa stanu może nastąpić pod warunkiem dostosowania rytmu snu.

Chodzi o to, aby świadomie kłaść się spać o regularnej porze. Idealnym rozwiązaniem jest odjęcie 7-8 godzin od czasu, kiedy planujesz wstać (zakładając, że większość ludzi musi rano wstać do pracy o określonej porze i ma ustawiony budzik).

Nie chodzi tylko o to, aby spać wystarczająco długo (czyli około 7-8 godzin dziennie), ale także o utrzymanie cyklu snu, który składa się z kilku powtarzających się faz. Warto więc kłaść się spać przed północą (najlepiej jeszcze wcześniej, ogólnie zaleca się godzinę 22) i również spać do co najmniej szóstej rano, aby zachować optymalną jakość cyklu snu (o ile pozwalają na to Twoje poranne zobowiązania).

Osobiście zalecam również, aby w czasie przeznaczonym na sen unikać jedzenia. W tym względzie polecam spożycie ostatniego dużego posiłku około 3-4 godziny przed snem. Cały rytuał snu można wspierać ostatnim napojem kofeinowym do trzeciej po południu oraz filiżanką herbaty lawendowej wieczorem.

Korzyści płynące z optymalnego snu

Po wprowadzeniu tych środków możliwe jest, że oprócz zmniejszenia niekontrolowanego jedzenia w ciągu dnia, spadnie również potencjalna drażliwość, napięcie i zmęczenie. Możesz także osiągnąć lepszą regulację masy ciała (lub schudnąć) oraz poprawić jakość snu. W rezultacie poprawi się ogólne samopoczucie następnego dnia, ponieważ będziesz wypoczęty, a wszystko będzie się wydawać łatwiejsze do zrealizowania.

Podsumowanie

Jeśli chcesz lepiej regulować swoją masę ciała i ewentualne zachcianki w ciągu dnia, skup się nie tylko na diecie i aktywności fizycznej, ale także na jakości snu. Może to mieć wpływ na równowagę „hormonów głodu i sytości” (greliny i leptyny) w ciągu następnego dnia, co stanowi dodatkowy mechanizm i element układanki w środkach, które wdrażasz, jeśli chcesz schudnąć lub długoterminowo utrzymać masę ciała.

Autorka: Martina Rusňáková Korejčková
foto: cz.depositphotos.com

dine4fit.pl

Redakcja
www.dine4fit.pl

5.9.2024 dine4fit.pl Ciekawe, Różne

Z archiwum

75 hard – cud na odchudzanie?

Wyzwanie 75 hard krąży po internecie już od jakiegoś czasu. Najczęściej jest ono postrzegane jako jakiś cudowny program odchudzający, dzięki któremu w dwa i pół miesiąca ciężkiej pracy będziemy sprawni i szczupli, kosztem zdrowia.

Co to właściwie jest?

Kontynuuj czytanie 25.1.2023

Powiązane artykuły

Sekrety skutecznej zmiany diety

Kiedy Klienci pytają mnie, od czego zacząć zmianę nawyków żywieniowych, aby osiągnąć szczupłą sylwetkę i poprawić swoje zdrowie, moja odpowiedź jest zawsze taka sama: zbilansowana dieta.

Często widzę, że ludzie mają tendencję do pomijania podstaw i rozwodzenia się nad zawiłościami i szczegółami diety. W ten sposób tracą sens i nie zdają sobie sprawy z podstawowych błędów w swojej diecie, co prowadzi do marnowania czasu, siły woli, energii i finansów.

Kontynuuj czytanie 17.9.2024

Przewodnik po sportach odpowiednich dla pacjentów z żylakami

Żylaki są często związane z nieprzyjemnymi doznaniami, które są zbiorczo określane jako ból żylny. W przypadku pacjentów z przewlekłą chorobą żylną aktywność fizyczna jest zazwyczaj jednym z zalecanych środków.

Niektóre rodzaje ćwiczeń i sportów są bardziej korzystne dla pacjentów pod względem żył, inne mniej, a jeszcze inne w ogóle nie są zalecane.

Jeśli kochasz swoje dziecko, nie dawaj mu tego do szkoły!

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś/eś się, co tak naprawdę pakujesz swojemu dziecku do śniadaniówki? Czy te produkty, które wrzucasz do plecaka na ostatnią chwilę, rzeczywiście wspierają rozwój i zdrowie Twojego dziecka? Wiele z tego, co wydaje się wygodne i szybkie, może być prawdziwym zagrożeniem dla zdrowia najmłodszych. Jeśli naprawdę zależy Ci na Twoim dziecku, czas zwrócić uwagę na to, co ląduje w jego lunchboxie.

Aktywność: dla przyjemności i dla zdrowia.

Wielu z was, którzy zaczynają swój proces odchudzania, zastanawia się, czy ruch jest do tego niezbędny.

Zasadniczo nie jest, ponieważ możemy schudnąć bez ćwiczeń poprzez deficyt kalorii, a dzięki temu nawet osoby, które nie mogą się ruszać z różnych powodów (głównie zdrowotnych) także mogą schudnąć.

Kontynuuj czytanie 29.8.2024

Najważniejsze jest dostać odpowiedniego kopa.

Poznaj koniecznie kolejną udaną historię odchudzania!

Niektórzy ludzie wciąż walczą z nadwagą i ciągle od nowa, innym udaje się to za pierwszym razem.

Kontynuuj czytanie 26.8.2024

Dostępne wszędzie tam, gdzie ich potrzebujesz

Tabele kalorii są dostępne w Internecie, na telefonie, tablecie i smartwatchach, takich jak Garmin i Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner