Droga do zdrowia
i dobrego samopoczucia
App store rating

Droga do zdrowia
i dobrego samopoczucia

Bomby kaloryczne znajdziesz także wśród „fit” produktów

Świadomość ludzi w zakresie wyboru żywności znacznie się poprawia. Jednak czasami nie w takim stopniu, aby ludzie przestali kupować żywność niskiej jakości, a producenci takich produktów nie mieli już komu jej sprzedawać. Po prostu nie byłoby popytu.

Tym wpisem chciałabym ponownie przyczynić się do edukacji w zakresie codziennych wyborów żywieniowych.

Dzisiaj skupię się na obszarze żywności, którą ludzie uważają za zdrowszą, dietetyczną, lepszą, tak zwaną „fit”, „fitness” itp. Wspomnę również o żywności, która rzeczywiście jest bardziej odpowiednia, ale z drugiej strony niektórzy ludzie nie znają miary, ponieważ uważają, że tego, co jest zdrowsze, mogą zjeść ile się da.

Przyczyn takiego zachowania upatruję w silnym marketingu, w tym w „pięknych”, opływających w superlatywy opakowaniach żywności. A także w zbiorowym postrzeganiu tego, co jest „zdrowe”.

Zanim zdecydujesz się na zakup produktu, podsumujmy ważne wskazówki dotyczące wyboru odpowiedniej żywności:

  • Nie patrz tak bardzo na „obietnice” na opakowaniu (np. „bogate źródło wapnia”), ale przede wszystkim na składniki, które zawsze pokażą prawdę.

Składniki są uszeregowane według użytej ilości, więc to, co jest pierwsze w składzie, jest najbardziej reprezentowane w produkcie.
Nie rozumiesz wielu nazw, terminów chemicznych i kodów E? W takim razie kupuj żywność ze składnikami, które w większości znasz. Albo sprawdzaj w Internecie (są też dedykowane aplikacje) co dany kod E oznacza i czy przypadkiem dany dodatek to już nie jest grubą chemią.

  • Należy uważać na częste spożywanie konkretnych składników żywności.

Należą do nich żywność z długą listą dodatków E, produkty zawierające mąkę pszenną, cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, sztuczne słodziki (aspartam, acesulfam, cyklaminiany, sukraloza…), tłuszcz zestalony, olej palmowy, sztuczne barwniki, skrobię modyfikowaną i wszystko, co nazywa się „stabilizatorami” lub „konserwantami”.

  • Kieruj się nazwą samej żywności, a nie „obietnicami” na opakowaniu.

Jeśli kupujesz produkt o nazwie „masło” zamiast „tłuszcz mieszany do smarowania”, nawet jeśli wygląda jak masło, tak naprawdę nim nie jest. Podobnie w przypadku „czekolada” zamiast „produkt czekoladowy”, „wołowina” zamiast „produkt z wołowiny”, „jogurt truskawkowy” zamiast „jogurtu o smaku truskawkowym” itp. Tutaj producenci są bardzo kreatywni.

  • Zwróć również uwagę na informacje o wartościach odżywczych.

Wartość odżywcza produktu to suma wartości energetycznej (= zawartość energii w produkcie) i wartości biologicznej (= ilość białka, tłuszczu, węglowodanów, błonnika…).

W tym celu pomocne mogą być również wpisy dotyczące żywności w aplikacji Dine4Fit, gdzie można ocenić, czy dany produkt jest mniej lub bardziej odpowiedni w kontekście indywidualnego spożycia składników odżywczych i energii.

A teraz wracając do tematu: „Bomby kaloryczne znajdziesz także wśród fit produktów”. Chciałabym zilustrować ten temat na przykładzie mojej pacjentki, która myślała, że robi zakupy w poszukiwaniu odpowiedniej żywności, aby schudnąć. Nazwijmy ją dla przykładu Panią Lenką. Na jej zakupy spożywcze duży wpływ miały różne etykiety na opakowaniach żywności („racio”, „fit”, „płatki zbożowe” itp.), ale nie traciła na wadze tak, jak sobie wyobrażała, więc poprosiła mnie o opinię na temat jej diety.

Pani Lenka po raz pierwszy zaczęła odchudzać się na własną rękę, ponieważ była zmęczona ciągłym wzrostem wagi. Nigdy nie interesowała się jedzeniem, ale wiedziała, że jeśli chce schudnąć, będzie musiała zmienić swoją dietę. Tak więc, między innymi, włączyła do swojej diety pokarmy, które uważała za dobre dla utraty wagi.

Starała się włączyć więcej produktów mlecznych, ale preferowała jogurty smakowe lub kremowe. Dodała więcej płatków zbożowych i kanapek ryżowych. Zastąpiła herbatniki krakersami zbożowymi lub przekąskami typu batoniki flapjack. Rano na śniadanie jadła owsiankę instant. Skupiła się również na jedzeniu nieprażonych naturalnych orzechów w ramach przekąski lub wieczorem przed telewizorem. A kiedy miała ochotę na coś dobrego, sięgała do szafki po łyżkę kremu orzechowego.

Ale jej uniwersalna wiedza nie przyniosła większych sukcesów w odchudzaniu, ponieważ zastąpiła swoje wcześniej preferowane pokarmy tymi, które wyglądały na odpowiednie (do odchudzania), ale zwykle nie kończyła dnia deficytem kalorycznym po spożyciu tego zdrowego jedzenia.

Dlatego chciałabym przedstawić kilka produktów, które zdaniem niektórych są dobrym wyborem przy odchudzaniu, które można w zasadzie jeść bez ograniczeń. Te produkty były również w diecie pani Lenki.

Jako przykład możemy przyjąć, że ogólnie podana ZDD (zalecana dzienna dawka) tłuszczów wynosi 75 g (w informacjach żywieniowych oznaczone jako termin: „tłuszcze”) i około 50 g cukrów = równowartość 12,5 kostek cukru, jeśli przyjmiemy, że kostka cukru = 4 g. (W informacjach żywieniowych szybkie cukry są oznaczone jako termin: „w tym cukry”). Możemy więc zaobserwować, jak nawet w rzekomo „fit” żywności, „kostki cukru” i „tłuszcze” szybko się gromadzą.

( W aplikacji Dine4Fit, możesz ustawić własne wartości, aby rozważyć, czy żywność jest mniej lub bardziej odpowiednia dla Ciebie):

  • Porcja 50 g chrupiącego musli z czekoladą: 960 kJ/230 kcal, 8 g tłuszczu, 33 g węglowodanów, w tym 12 g cukrów = równowartość 3 kostek cukru.
  • Serek waniliowy homogenizowany (100 g): 577kJ/138kcal, 6,3 g tłuszczu, 13 g węglowodanów, w tym 13 g cukrów = równowartość 3,5 kostki cukru.
  • Ciastka ryżowe z czekoladą, opakowanie 6 sztuk: 2000 kJ/478 kcal, 23 g tłuszczu, 60 g węglowodanów, w tym 22 g cukrów = równowartość 5,5 kostki cukru.
  • Jogurt owocowy średni, 140 g: 600 kJ/144 kcal, 3 g tłuszczu, 20 g węglowodanów, w tym 19 g cukrów = równowartość 5 kostek cukru.
  • Kaszka czekoladowa słodzona instant – torebka 65 g: 1050 kJ/250 kcal, 5 g tłuszczu, 41 g węglowodanów, w tym 13 g cukrów = odpowiednik 3 kostek cukru.
  • Ciastka zbożowe z orzechami – opakowanie 60 g: 1170 kJ/280 kcal, 11 g tłuszczu, 37 g węglowodanów, w tym 11 g cukrów = odpowiednik 3 kostek cukru.
  • Flapjack opakowanie 80 g: 1539 kJ/368 kcal, 19 g tłuszczu, 43 g węglowodanów, w tym 22 g cukrów = odpowiednik 5,5 kostki cukru.
  • Kremy orzechowe, be 100%, 2 łyżeczki (30 g): 750 kJ/180 kcal i 15 g tłuszczu.
  • Jogurt grecki oryginalny 10% tłuszczu (niearomatyzowany) 150 g: 780 kJ/186 kcal, 15 g tłuszczu.
  • Torebka mieszanych orzechów naturalnych 100 g: 2600 kJ/620 kcal, 57 g tłuszczu.
  • Dżem truskawkowy porcja 30 g: 18 g węglowodanów, w tym 15 g cukrów = odpowiednik 5 kostek cukru.
  • Kawa mrożona Brown Coffee porcja 240 ml: 19 g węglowodanów, w tym 14 g cukrów = odpowiednik 5 kostek cukru.
  • Sok pomarańczowy 100% 0,5 l: 93 0kJ/222 kcal, 46 g węglowodanów, w tym 46 g cukrów = odpowiednik 11,5 kostki cukru.

Dopiero po tym, jak Pani Lenka ograniczyła rzekomo odpowiednią żywność, gromadzącą wysoką zawartość cukru i tłuszczu; włączyła prawdziwe podstawowe jedzenie i minimalnie przetworzoną żywność, zwróciła uwagę na regularność i umiar w jedzeniu, jej ciało zaczęło reagować na zmiany w diecie i osiągnęła  redukcję wagi.

Świadomość na końcu

Wiele osób sięga po żywność typu „fit” mając wrażenie, że jest ona lepsza, zdrowsza lub bardziej dietetyczna, ponieważ widzą na opakowaniu przymiotniki takie jak „wiejski”, „fitness”, „fit”, „bio”, „babcina”, „od chłopa”, „rustykalna”, „linea” „zbożowa”, „klasyczna”  itp. Trzeba pamiętać, że jest to tylko chwyt marketingowy producenta mający na celu zwiększenie atrakcyjności produktu dla określonej grupy docelowej.

Podobnie, jeśli na opakowaniu widzimy kłosy zboża, zdjęcia dzieci, zdjęcia owoców, warzyw itp., ponownie może to być sztuczka na nasze zmysły.
Dlatego zawsze lepiej jest odwrócić opakowanie i spojrzeć na wartości odżywcze i skład, które powinny być głównym punktem odniesienia przy wyborze i zakupie żywności.

Autorka: Martina Rusňáková Korejčková, dietetyczka
Zdjęcie: cz.depositphotos.com

dine4fit.pl

Redakcja
www.dine4fit.pl

5.3.2024 dine4fit.pl Ciekawe, Jak się odchudzać?

Z archiwum

Błonnik – skąd go brać

Błonnik jest tym drugim problematycznym składnikiem (obok białka), które trudno jest początkującym wypełnić w aplikacji Dine4Fit.

Przyjrzyjmy się więc, co z tym można zrobić.

Powiązane artykuły

Chodzenie to najkorzystniejsza całoroczna aktywność fizyczna

Aby w zdrowy sposób zredukować masę ciała w odpowiedni sposób, pożądane jest włączenie regularnych ćwiczeń fizycznych, a nie tylko poleganie na modyfikacji diety.

Zaobserwowałam u moich pacjentów, że taką regularną i zrównoważoną aktywnością fizyczną dla szerokiego grona osób może być „zwykły” spacer (najlepiej uzupełniony o wzmacnianie organizmu i kształtowanie masy mięśniowej). Nawet jeśli na dworze jest już zimno, to energiczny spacer ma tę ogromną zaletę, że można go uprawiać zupełnie niezależnie od pory roku i (prawie) pogody przez cały rok.

Kontynuuj czytanie 18.11.2024

Ćwiczenia w biurze…

…czyli szybki trening przy biurku.

Nie ma dziś wątpliwości, że siedzący tryb życia może poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu i samopoczuciu. Na szczęście, nawet w pracy, wykonując proste ćwiczenia przy biurku, możemy znacząco poprawić kondycję naszego organizmu. Poniżej znajdziesz kilka łatwych ćwiczeń, które Ci w tym pomogą!

Kontynuuj czytanie 11.11.2024

Jak poruszać się po Internecie w chaosie informacji dotyczącym odchudzania i ćwiczeń?

Internet jest rzeczą boską. W ciągu kilku sekund możemy znaleźć wszystko, co chcemy wiedzieć o jedzeniu.

A może nawet więcej, niż potrzebujemy lub chcemy wiedzieć.

Kontynuuj czytanie 7.11.2024

Lumbago – to już choroba cywilizacyjna

Lumbago, znany wielu z nas ból dolnej części kręgosłupa, dotyka coraz większą liczbę osób, stając się jednym z najpowszechniejszych problemów zdrowotnych. Ból w odcinku lędźwiowym może utrudniać codzienne funkcjonowanie, pracę, a nawet sen. W wielu przypadkach występuje przewlekle i znacząco obniża jakość życia. Czy lumbago to efekt naszego stylu życia? A może to nieunikniona konsekwencja starzenia się? Jak można temu zapobiec i jak sobie radzić, gdy już wystąpi?

Kontynuuj czytanie 4.11.2024

Odchudzanie zaczyna się w sklepie

Niezależnie od tego, czy Twoim celem jest utrata wagi, poprawa ciśnienia krwi, obniżenie poziomu cholesterolu, zwiększenie masy mięśniowej, więcej energii czy po prostu zdrowsze odżywianie, jedno jest pewne – Twój sukces zaczyna się w sklepie spożywczym, w którym robisz zakupy.

To właśnie tam zaczynasz decydować o tym, czy osiągniesz swoje cele, ponieważ to, co kupujesz, przekłada się na Twoją dietę.

Kontynuuj czytanie 31.10.2024

Dostępne wszędzie tam, gdzie ich potrzebujesz

Tabele kalorii są dostępne w Internecie, na telefonie, tablecie i smartwatchach, takich jak Garmin i Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner