Droga do zdrowia
i dobrego samopoczucia
App store rating

Droga do zdrowia
i dobrego samopoczucia

Wpływ orzechów na zdrowie człowieka: dlaczego warto jeść kokosa i nerkowce

Każdy słyszał, że orzechy są zdrowe. Stwierdzono nawet, że spożywanie co najmniej jednej porcji orzechów tygodniowo chroni przed zawałem serca. Ochrona ta zwiększa się przy jeszcze częstszym spożywaniu.

Biorąc pod uwagę, że orzechy są wysokotłuszczowe (około 80% wartości energetycznej orzechów to tłuszcz), to odkrycie było zaskakujące, więc naukowcy skupili się na tym, który składnik orzechów ma tak korzystne działanie na organizm.

Ogólnie rzecz biorąc, orzechy zawierają właściwe tłuszcze – większość ich tłuszczów zawiera dużą ilość prozdrowotnych jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, a tylko niewielkie ilości nasyconych kwasów tłuszczowych. Dlatego nawet przy spożywaniu niewielkich ilości orzechów widać ich korzystne działanie.

Oprócz użytecznych tłuszczów, białka i błonnika, różne rodzaje orzechów zawierają różne mieszanki minerałów i witamin o korzystnym działaniu. Są to m.in. witamina E, kwas foliowy, magnez, cynk i inne składniki korzystne dla zdrowia.

Spożycie orzechów

Spożywanie garści orzechów kilka razy w tygodniu jest korzystne dla zdrowia, choć są pewne zastrzeżenia. Orzechy są wysokoenergetyczne i powinny być pokarmem zastępującym ten mniej zdrowy – nie jedzone dodatkowo. Orzechy najlepiej spożywać na surowo, czyli w stanie naturalnym.

  • Prażenie i inne obróbki cieplne mogą zmniejszyć skuteczność składników aktywnych. Solone orzechy w ogóle się nie nadają. Alergia na orzechy jest poważnym problemem i może zagrażać życiu (wstrząs anafilaktyczny).

A co z kokosem?

Czy lubisz kokosa i produkty, w których się on znajduje? Drzewo kokosowe jest palmą o wysokości około 30 m i liściach o długości do 5 m. Rośnie w rejonach subtropikalnych i tropikalnych, a jego owocem jest słynny kokos. Pokryte są zdrewniałą brązową skorupą, która w środku pokryta jest białą mięsistą masą. Cała wewnętrzna przestrzeń jest następnie wypełniona wodą kokosową, którą ludzie błędnie określają jako „mleko”. Woda ta jest idealna do picia w miejscach, gdzie źródła wody są zanieczyszczone. Kokos ma charakterystyczny słodki zapach i smak. Kupując kokosa, należy dobrze nim potrząsnąć. Jeśli czujesz, że jest wypełniony płynem, orzech jest w porządku. Jeśli nie ma płynu, to jest stary.

Kokos zawiera stosunkowo dużo tłuszczu (prawie 70%). Resztę stanowią glikozydy, białko i woda. Jest też spory udział cukrów, dzięki którym kokos daje dużo energii. Orzechy kokosowe zawierają również dużo wapnia, fosforu i błonnika. Woda kokosowa zawiera również witaminę B, C i potas. Jest to również doskonały dodatek do nawadniania.
Korzyści lecznicze wynikające z zastosowania kokosa:

– Zapewnia szybką energię
– Ma właściwości antyoksydacyjne
– Wspomaga trawienie
– Zaopatruje organizm w wodę
– Olej kokosowy ma działanie lecznicze na skórę

Kokosa najczęściej się suszy. Miąższ jest następnie ścierany i używany do aromatyzowania lub dekorowania różnych potraw, głównie słodkich. Mączka kokosowa i olej kokosowy, który jest tłoczony ze świeżych kokosów, są ważnym źródłem pożywienia dla lokalnej ludności. Mleko kokosowe powstaje poprzez starcie, a następnie wyciskanie miąższu. Bardzo trudno jest dostać się do wnętrza kokosa. Najprostszym rozwiązaniem jest zrobienie trzech dziurek w górnej części łupiny i wylanie wody. Najtrudniej jest zrobić pierwszą rysę. Można wtedy użyć śrubokręta i młotka lub (po zlaniu wody) rozbić orzech na twardej podłodze, a następnie wydrążyć miąższ.

Podpowiedź:

Klasykiem w świątecznych słodyczach są kokosanki. Ale dlaczego nie zrobić ich też na uroczystą okazję w ciągu roku? Cztery białka ubić na sztywną pianę, następnie dodać 200 g cukru pudru i 200 g startego kokosa. Na blachę wyłożyć papier do pieczenia i wykładamy łyżeczką. Układamy je na blasze w odstępach. W międzyczasie rozgrzewamy piekarnik do 100 stopni, wkładamy do niego kokosanki i suszymy przez około godzinę.

Orzechy nerkowca

Czy u Was też nie może zabraknąć orzechów nerkowca? Nerkowce to owoce tropikalnego drzewa nerkowca zachodniego, które pochodzi z Ameryki Południowej i stamtąd zostało rozprzestrzenione na wszystkie tropikalne rejony świata. Osiąga wysokość do 12 metrów, a jego mięsiste owoce zawieszone są na jadalnej łodydze. Mogą mieć do 8 cm długości i nazywane są jabłkami nerkowca. Na końcu znajdują się małe orzechy w kształcie nerki. Pod szarą skórą kryje się bladożółte jądro. Skórka jest jednak bardzo trująca – jej jad powoduje bolesne pęcherze w jamie ustnej. Ponieważ nerkowiec jest prażony, trucizna jest niszczona przez ciepło. Nerkowce mają raczej słodki smak. Są bardzo lekkostrawne, dlatego mogą być spożywane nawet przez osoby mające problemy z trawieniem.

Orzechy nerkowca są bardzo bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, które stanowią aż 50% całkowitej masy. Ponieważ są one bogate w energię, powinny być spożywane w mniejszych porcjach. Zawartość beta-karotenu wspomaga wzrost komórek. Nerkowce zawierają również mnóstwo witamin A, B i E oraz minerałów. Na uwagę zasługują magnez, mangan, selen, cynk i żelazo.

Korzyści lecznicze płynące z nerkowców:
– Obniżenie poziomu cholesterolu we krwi
– Mają pozytywny wpływ na skórę i błony śluzowe
– Pomaga w leczeniu chorób oczu
– Wspieranie metabolizmu
– Mają pozytywny wpływ na układ nerwowy

Nerkowce prawie zawsze trafiają na nasz stół już wyłuskane i uprażone, więc nie musimy się męczyć z tym zadaniem. Mimo słodkiego smaku, często sprzedawane są solone. Oczywiście preferowana jest forma naturalna bez soli i wszelkich słodkich dodatków. Co ciekawe, w kuchni indyjskiej używa się ich nawet do produkcji wina.

Podpowiedź:
Z nerkowców można zrobić niezwykłe słodycze: 50 g nieprażonych łuskanych nerkowców należy drobno utrzeć i wymieszać z 50 g pełnego mleka w proszku. Dodajemy jedno żółtko i dwie łyżeczki soku z cytryny. Dobrze zagniatamy masę i powoli dodajemy kilka łyżek ostudzonego roztopionego masła. Wyrabiamy ciasto, aż przestanie się kleić. Następnie sypiemy wałek cukrem i formujemy w cienkie rogaliki. Umieszczamy je na blasze do pieczenia i pozostawiamy do wyschnięcia do następnego dnia.

Autorka: Barbara Drobikova, dietetyczka
foto: depositphotos.cz

dine4fit.pl

Redakcja
www.dine4fit.pl

8.11.2022 dine4fit.pl Ciekawe, Przepisy na zdrowe potrawy, Różne

Z archiwum

Jak prawidłowo ćwiczyć brzuch II – nauka oddychania

Dziś skupimy się na nauce prawidłowego oddychania, które jest podstawą do tego, abyście następnie mogli skutecznie i prawidłowo wzmacniać mięśnie brzucha.

Większość z was już słyszała, że powinni oddychać bzuchem (zobacz także pierwszą część artykułu).

Bardzo ważną częścią prawidłowego oddychania jest jednak pozycja żeber. ZOA (Zone of Apposition), o której bardzo często mówi się w Postural Restoration Institute, to pojęcie, które opisuje miejsce, w którym nasza przepona powinna się rozciągnąć, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie.

Kontynuuj czytanie 20.3.2025

Powiązane artykuły

Żylaki – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Żylaki to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób, szczególnie w społeczeństwach, w których tryb życia jest mało aktywny. Często są one traktowane jako problem estetyczny, ale w rzeczywistości mogą prowadzić do poważniejszych komplikacji zdrowotnych. W tym wpisie przyjrzymy się, czym są żylaki, jakie są ich przyczyny, objawy i jak można je leczyć.

Kontynuuj czytanie 31.3.2025

Jak prawidłowo ćwiczyć brzuch III – Neutralna pozycja kręgosłupa i przegląd ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha

Neutralna pozycja kręgosłupa jest również bardzo często wspominana w kontekście mięśni brzucha. Czym dokładnie jest, wyjaśnimy sobie dzisiaj.

Neutralna pozycja kręgosłupa to nie – jak się czasem mówi – pozycja, w której zostaniesz już na zawsze.

Kontynuuj czytanie 26.3.2025

Przekroczenie redukcyjnego spożycia kalorii – co z tym zrobić?

Wielu z Was pilnuje dokładnie wskaźników całkowitego spożycia kalorii lub poszczególnych makroskładników, ale czasami zdarza się, że wszystko wymknie się spod kontroli.

Zapomnicie o tym i nagle patrzycie z niedowierzaniem, jak kółka zamiast uspokajającej zielonej barwy zaczynają świecić czerwonymi kolorami. Czy oznacza to, że cała Wasza praca poszła na marne?

Kontynuuj czytanie 24.3.2025

Jak prawidłowo ćwiczyć brzuch I

Już na samym początku chciałbym, żebyście przestali łączyć ćwiczenia na brzuch z odchudzaniem tej części ciała. Ćwiczenia na mięśnie brzucha nie mają nic wspólnego ze spalaniem tkanki tłuszczowej.

Tłuszczu nie da się spalać wybiórczo w konkretnych miejscach.

Kontynuuj czytanie 17.3.2025

O kaloriach na luzie: sosy bez mąki

Miałem ostatnio taki okres sosowy.

Tylko że z punktu widzenia wartości odżywczych martwiło mnie, że w większości przepisów najpierw robi się zasmażkę z mąki.

Kontynuuj czytanie 13.3.2025

Dostępne wszędzie tam, gdzie ich potrzebujesz

Tabele kalorii są dostępne w Internecie, na telefonie, tablecie i smartwatchach, takich jak Garmin i Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner