Droga do zdrowia
i dobrego samopoczucia
App store rating

Droga do zdrowia
i dobrego samopoczucia

Błonnik – skąd go brać

Błonnik jest tym drugim problematycznym składnikiem (obok białka), które trudno jest początkującym wypełnić w aplikacji Dine4Fit.

Przyjrzyjmy się więc, co z tym można zrobić. Powszechnie wiadomo, że błonnik jest korzystny i że powinniśmy spożywać wystarczającą ilość pokarmów, które go zawierają. Ale oczywiście wszystko ma swoje granice i nie jest dobrze przekraczać wartości określonych przez aplikację. Dzienne spożycie powyżej 35 g (dla osoby dorosłej) może powodować gazy, wzdęcia, skurcze i biegunkę, a nawet wypłukiwanie witamin i minerałów z organizmu.

Jeśli dopiero zaczynasz korzystać z Dine4Fit i nie obserwujesz spożycia błonnika, nie stresuj się, gdy kółeczko nie jest zielone. Dobrym pomysłem jest stopniowe dodawanie błonnika, aby układ trawienny przyzwyczaił się do jego przyjmowania. Pomyśl także o zwiększeniu ilości płynów, błonnik tego wymaga, żeby potem nie było problemów z zaparciami.

Chyba wszyscy wiemy ze szkolnych lat, że dobrym źródłem błonnika są:

  • owoce (maliny, jeżyny, gruszki, śliwki…)
  • warzywa groszek, brokuły, seler, kapusta, marchew..)
  • produkty pełnoziarniste (makarony, ciasta…)
  • rośliny strączkowe (fasola, ciecierzyca, groch, soczewica…)
  • zboża (żyto, gryka, orkisz, owies, komosa ryżowa, amarantus, kasza bulgur, gryka)
  • orzechy i nasiona (nasiona chia, pestki dyni, migdały, nasiona sezamu, orzechy laskowe, orzeszki ziemne, nasiona słonecznika…)

 

Powinno wystarczyć, jeśli jesz wystarczająco dużo powyższych pokarmów. Jeśli nie, mamy asa w rękawie. Właściwie to kilka, ale wszystko z umiarem.

  • PSYLLIUM (może być pite samodzielnie lub zmieszane z jogurtem lub owsianką)
  • INULINA (znana głównie z syropu z cykorii)

Istnieją też inne zaskakujące źródła błonnika – patrz punkty poniżej, w których można kliknąć przepisy wykorzystujące te źródła błonnika:

  • mąka kokosowa
  • kakao
  • nasiona chia
  • płatki owsiane
  • czerwona fasola
  • awokado
  • drożdże odżywcze

Kilka zasad zdrowego spożywania błonnika

1. błonnik w każdym posiłku

Ta rada ma dwie zalety. Pierwszy – łatwiej zrealizować dzienny cel, drugi – nie będzie problemu z jego trawieniem.
Jak to osiągnąć? W dość prosty sposób. Każdy posiłek powinien zawierać porcję owoców lub warzyw, a to zapewnia określoną ilość błonnika.

2. Wybieraj produkty pełnoziarniste

Mając wybór, warto wybierać produkty pełnoziarniste lub pełnoziarniste – makaron pełnoziarnisty, chleb pełnoziarnisty, bułki, chleb tostowy, tortille, ryż naturalny i wiele innych.

3. Nie należy wyciskać soku ani obierać

Większość błonnika znajduje się w skórkach, mniej w miąższu. Dlatego głupotą jest wyciskanie pomarańczy i pozbawianie się sporej dawki błonnika. Równie niepotrzebne jest obieranie jabłka lub ogórka.

4. Dołącz źródło błonnika do każdego produktu mlecznego

Orzechy, produkty pełnoziarniste, owoce, a nawet syrop z cykorii. Produkty mleczne nie zawierają błonnika, więc zawsze warto coś do nich dodać. Mam też pewność, że będzie to również znacznie lepiej smakować.

5. Unikaj przetworzonej żywności

Przetworzona żywność i dania gotowe są zazwyczaj pozbawione błonnika. Po pierwsze dlatego, że nie utrzymują sytości przez długi czas i wkrótce zjesz kolejną porcję, a po drugie dlatego, że opcje pełnoziarniste są droższe. Zamiast pakowanej białej bagietki kup chleb pełnoziarnisty, szynkę i sałatkę. Z pewnością sprawi to, że twój brzuch będzie szczęśliwszy, a apka się zazieleni.

6. Dużo płynów

Wspominaliśmy już na początku, że błonnik wiąże ze sobą wodę, dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na dużą ilość płynów.

dine4fit.pl

Redakcja
www.dine4fit.pl

5.6.2023 dine4fit.pl Ciekawe, Różne

Z archiwum

Białka dla laików: Jakie produkty spożywcze jeść, aby mieć ich odpowiednią ilość?

Kiedy zaczynamy zapisywać nasze posiłki w aplikacji Dine4Fit, większość z nas zauważa, że większym problemem jest osiągnięcie zielonych kółek w przypadku białek i błonnika niż w przypadku węglowodanów i tłuszczów.

Dlatego dzisiaj skupimy się na tym, ile białka powinniśmy spożywać codziennie, zależnie od naszego celu, oraz jak najbardziej odpowiednio uzupełniać je w naszej diecie.

Kontynuuj czytanie 25.5.2023

Powiązane artykuły

Chodzenie to najkorzystniejsza całoroczna aktywność fizyczna

Aby w zdrowy sposób zredukować masę ciała w odpowiedni sposób, pożądane jest włączenie regularnych ćwiczeń fizycznych, a nie tylko poleganie na modyfikacji diety.

Zaobserwowałam u moich pacjentów, że taką regularną i zrównoważoną aktywnością fizyczną dla szerokiego grona osób może być „zwykły” spacer (najlepiej uzupełniony o wzmacnianie organizmu i kształtowanie masy mięśniowej). Nawet jeśli na dworze jest już zimno, to energiczny spacer ma tę ogromną zaletę, że można go uprawiać zupełnie niezależnie od pory roku i (prawie) pogody przez cały rok.

Kontynuuj czytanie 18.11.2024

Ćwiczenia w biurze…

…czyli szybki trening przy biurku.

Nie ma dziś wątpliwości, że siedzący tryb życia może poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu i samopoczuciu. Na szczęście, nawet w pracy, wykonując proste ćwiczenia przy biurku, możemy znacząco poprawić kondycję naszego organizmu. Poniżej znajdziesz kilka łatwych ćwiczeń, które Ci w tym pomogą!

Kontynuuj czytanie 11.11.2024

Jak poruszać się po Internecie w chaosie informacji dotyczącym odchudzania i ćwiczeń?

Internet jest rzeczą boską. W ciągu kilku sekund możemy znaleźć wszystko, co chcemy wiedzieć o jedzeniu.

A może nawet więcej, niż potrzebujemy lub chcemy wiedzieć.

Kontynuuj czytanie 7.11.2024

Lumbago – to już choroba cywilizacyjna

Lumbago, znany wielu z nas ból dolnej części kręgosłupa, dotyka coraz większą liczbę osób, stając się jednym z najpowszechniejszych problemów zdrowotnych. Ból w odcinku lędźwiowym może utrudniać codzienne funkcjonowanie, pracę, a nawet sen. W wielu przypadkach występuje przewlekle i znacząco obniża jakość życia. Czy lumbago to efekt naszego stylu życia? A może to nieunikniona konsekwencja starzenia się? Jak można temu zapobiec i jak sobie radzić, gdy już wystąpi?

Kontynuuj czytanie 4.11.2024

Odchudzanie zaczyna się w sklepie

Niezależnie od tego, czy Twoim celem jest utrata wagi, poprawa ciśnienia krwi, obniżenie poziomu cholesterolu, zwiększenie masy mięśniowej, więcej energii czy po prostu zdrowsze odżywianie, jedno jest pewne – Twój sukces zaczyna się w sklepie spożywczym, w którym robisz zakupy.

To właśnie tam zaczynasz decydować o tym, czy osiągniesz swoje cele, ponieważ to, co kupujesz, przekłada się na Twoją dietę.

Kontynuuj czytanie 31.10.2024

Dostępne wszędzie tam, gdzie ich potrzebujesz

Tabele kalorii są dostępne w Internecie, na telefonie, tablecie i smartwatchach, takich jak Garmin i Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner