Błonnik – skąd go brać
Błonnik jest tym drugim problematycznym składnikiem (obok białka), które trudno jest początkującym wypełnić w aplikacji Dine4Fit.
Przyjrzyjmy się więc, co z tym można zrobić.
Dwie na trzy matki cierpią z powodu wystającego brzucha, odrętwienia – „odłączenia” środkowej części ciała lub nieestetycznego „zwisu”, nawet długo po porodzie. Kobiety przechodzące kurację hormonalną, kobiety z nadwagą lub kobiety przechodzące menopauzę również borykają się z wieloma fizycznymi wyzwaniami.
Jeśli nie czujesz się komfortowo w swoim ciele, wstydzisz się nosić obcisłe koszulki (nie mówiąc już o strojach kąpielowych) i nie wiesz kiedy, jak i czy będziesz w stanie spłaszczyć swój brzuch do zadowalającego kształtu, ten artykuł jest dla Ciebie.
Powiemy Ci, że „dużym” brzuszkiem należy się zająć nie tylko z estetycznego, ale przede wszystkim ze zdrowotnego punktu widzenia, a nad rozstawem mięśni brzucha można pracować bardzo efektywnie.
Diastaza mięśni prostych brzucha to termin określający rozstęp między mięśniami prostymi brzucha. Mięsień prosty brzucha tworzy wyobrażoną taśmę z przodu od klatki piersiowej do kości łonowej. Jest podzielony na prawą i lewą część, zatem stanowi parę mięśni. Pośrodku jest połączony pasem łącznotkankowym zwanym linea alba. Jest to sztywna tkanka łączna, pozbawiona naczyń krwionośnych, która pod wpływem sił i nacisku może rozciągać się na boki, zwężać i osłabiać. Mięśnie brzucha tworzą układ podporowy dla pleców i narządów. Jeśli dojdzie do rozstępu, układ podporowy osłabia się, a jego funkcję musi przejąć jedynie tkanka łączna.
Między mięśniami prostymi brzucha istnieje typowa odległość (rozstęp), która różni się w zależności od naturalnej szerokości łącznotkankowego pasa linea alba. Zależy to od konkretnych wymiarów antropometrycznych, wieku i płci, ale za normę uważa się szerokość od 0,5 do 2,6 cm. Rozstęp między mięśniami prostymi brzucha większy niż 2,7 cm jest już uważany za diastazę. Obydwa stany ocenia się jako problemy mięśniowo-łącznotkankowe. W przypadku rozstępu nie dochodzi do uszkodzenia struktury, podczas gdy przy diastazie zazwyczaj tak – mamy do czynienia z zdeprecjonowaną tkanką z uszkodzonymi włóknami kolagenowymi. Warstwa skóry rozciąga się poza swoją proporcjonalną granicę, co powoduje, że kobiety wyglądają jak w ciąży – brzuch wypukla się na zewnątrz.
Każde dziecko rodzi się z rozstępem mięśni brzucha; przy narodzinach diastaza jest fizjologiczna. W trakcie rozwoju psychomotorycznego obciążenie może albo całkowicie zniknąć, albo pozostać, może również ponownie powstać, rozszerzyć się i ponownie zamknąć. Najczęściej spotykamy się z diastazą u kobiet w ciąży, u których mięśnie brzucha muszą się rozstąpić na tyle, aby macica mogła wielokrotnie powiększyć się, a dziecko mogło się rozwijać. Czynnikami ryzyka powstania „patologicznej” diastazy (takiej, która sprawia problemy po porodzie) są szybki wzrost masy ciała w ciąży, wiek matki powyżej 35 lat, ciąża następująca krótko po sobie, kobiety z luźną powłoką brzuszną już przed zajściem w ciążę oraz kobiety z nadmiernie rozciągniętą macicą (wielokrotne ciąże lub duże dziecko).
Tkanka łączna nie stanowi tak dobrego systemu podparcia, dlatego wnętrze jamy brzusznej może się wizualnie zdeformować. Brzmi to nieprzyjemnie, ale faktycznie, wasze organy wypychają się z brzucha na zewnątrz. W pozycji stojącej diastazę najczęściej postrzegamy jako wypukłe brzuch (choć nie zawsze musi tak być). W pozycji leżącej na plecach możemy zauważyć „dolinę” i podczas wysiłkowych ruchów w środku brzucha może powstać tzw. „grzbiet”. Może was także dręczyć wypukły pępek, jednostronne „guzy” lub inne objawy nierównowagi mięśniowej.
Jednakże nie chodzi tylko o estetykę. Pamiętajcie, że osłabienie środka ciała może również powodować problemy z poczęciem, migreny, powstawanie przepukliny, nieestetycznego zwisu, wypadnięcia dysku międzykręgowego lub wypadanie narządów miednicy. Może to być przyczyną dyskomfortu menstruacyjnego i intymnego, stanów zapalnych dróg moczowych oraz problemów gastroenterologicznych, które nie przyczyniają się zbytnio do poczucia własnej wartości. Ciało stanowi zintegrowany system, a brak równowagi w jednej jego części może odbić się na obszarach często znacznie oddalonych.
Diastazę można zdiagnozować na różne sposoby – poprzez samobadanie (oglądanie i badanie palpacyjne), USG, tomografię i rezonans magnetyczny. Podocam (podoskop) jest również używany do badania podparcia, a tym samym zaangażowania ściany brzucha. Jednak najczęściej zgłaszanym badaniem jest samobadanie w pozycji leżącej, które można wypróbować w zaciszu własnego domu. Do dzieła!
Połóż się na plecach, zegnij dolne kończyny, stopy nałóż na podłogę. Umieść palce jednej ręki na pępku, dłoń zwróć w kierunku głowy. Wydychaj, rozluźnij brzuch i powoli podnieś głowę. Po bokach palców poczujesz twarde krawędzie mięśnia prostego brzucha (jeśli masz jakiś rozstęp), a pod palcami wyczujesz miękką tkankę. Oceń szerokość (na jeden palec, dwa, trzy…) a następnie wciskaj palce głębiej w brzuch. Udało się? Dotarłeś głęboko? Powtórz ten proces od kości łonowej do dolnych żeber.
Zacznij profesjonalnie rozwiązywać problem centralnej części ciała, jeśli:
Jeśli nie masz pewności co do swojego stanu (lub nie czujesz się komfortowo podczas samodzielnego badania), skorzystaj z profesjonalnego badania. Skonsultuj się z wyszkolonym fizjoterapeutą, który oceni pozycję ciała, funkcjonalność CORE i charakter izolowanych ruchów. Można to zrobić zarówno prywatnie jak i na NFZ.
Wiele kobiet nie zna zasad prawidłowego ruchu przy diastazie. Matki zaczynają gorliwie ćwiczyć, a bardzo często prowadzi to wręcz do pogorszenia stanu i poszerzenia rozstępu między mięśniami. Jeśli nie jesteście pewne swojego stanu, na razie wyeliminujcie z treningów ćwiczenia siłowe typu sit-upy, brzuszki, podnoszenie nóg – machanie, deski, duże skłony. Pamiętajcie, że diastaza nie poprawi się dzięki ćwiczeniom, ale przede wszystkim dzięki postawie ciała podczas danego ćwiczenia oraz warunkom fizycznym podczas codziennej rutyny.
Ćwiczenia na diastazę mięśni brzucha często dają bardzo obiecujące rezultaty. Ważna jest tzw. „kompensacja mięśniowa diastazy”, dzięki czemu można uniknąć powikłań zdrowotnych. Należy liczyć się z tym, że redukcja diastazy to długotrwały proces, mięśnie muszą odzyskać swoją pierwotną funkcję, a tkanka łączna musi się zregenerować. Przy właściwym stylu życia i ruchu jednak możesz zobaczyć efekty już po dwóch miesiącach!
Autorka: Anna Novakova, Specjalistka ds. ruchu, koncentrująca się na powrocie do zdrowia kobiet po porodzie.
27.2.2024 dine4fit.pl Ciekawe, RóżneBłonnik jest tym drugim problematycznym składnikiem (obok białka), które trudno jest początkującym wypełnić w aplikacji Dine4Fit.
Przyjrzyjmy się więc, co z tym można zrobić.
Kontynuuj czytanie 5.6.2023
Aby w zdrowy sposób zredukować masę ciała w odpowiedni sposób, pożądane jest włączenie regularnych ćwiczeń fizycznych, a nie tylko poleganie na modyfikacji diety.
Zaobserwowałam u moich pacjentów, że taką regularną i zrównoważoną aktywnością fizyczną dla szerokiego grona osób może być „zwykły” spacer (najlepiej uzupełniony o wzmacnianie organizmu i kształtowanie masy mięśniowej). Nawet jeśli na dworze jest już zimno, to energiczny spacer ma tę ogromną zaletę, że można go uprawiać zupełnie niezależnie od pory roku i (prawie) pogody przez cały rok.
Kontynuuj czytanie 18.11.2024
…czyli szybki trening przy biurku.
Nie ma dziś wątpliwości, że siedzący tryb życia może poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu i samopoczuciu. Na szczęście, nawet w pracy, wykonując proste ćwiczenia przy biurku, możemy znacząco poprawić kondycję naszego organizmu. Poniżej znajdziesz kilka łatwych ćwiczeń, które Ci w tym pomogą!
Kontynuuj czytanie 11.11.2024
Internet jest rzeczą boską. W ciągu kilku sekund możemy znaleźć wszystko, co chcemy wiedzieć o jedzeniu.
A może nawet więcej, niż potrzebujemy lub chcemy wiedzieć.
Kontynuuj czytanie 7.11.2024
Lumbago, znany wielu z nas ból dolnej części kręgosłupa, dotyka coraz większą liczbę osób, stając się jednym z najpowszechniejszych problemów zdrowotnych. Ból w odcinku lędźwiowym może utrudniać codzienne funkcjonowanie, pracę, a nawet sen. W wielu przypadkach występuje przewlekle i znacząco obniża jakość życia. Czy lumbago to efekt naszego stylu życia? A może to nieunikniona konsekwencja starzenia się? Jak można temu zapobiec i jak sobie radzić, gdy już wystąpi?
Kontynuuj czytanie 4.11.2024
Niezależnie od tego, czy Twoim celem jest utrata wagi, poprawa ciśnienia krwi, obniżenie poziomu cholesterolu, zwiększenie masy mięśniowej, więcej energii czy po prostu zdrowsze odżywianie, jedno jest pewne – Twój sukces zaczyna się w sklepie spożywczym, w którym robisz zakupy.
To właśnie tam zaczynasz decydować o tym, czy osiągniesz swoje cele, ponieważ to, co kupujesz, przekłada się na Twoją dietę.
Kontynuuj czytanie 31.10.2024