30 kg w dół z Dine4Fit
Regularnie podziwiamy niesamowite przemiany użytkowników Dine4Fit. Dziś przedstawiamy Wam Ewę, która z naszą apką pozbyła się 30 kilogramów.
Być może zauważyliście, że Dine4Fit zmieniło zalecane dzienne spożycie bez zmiany wartości wejściowych. Aby szczegółowo wyjaśnić, co się stało, napisaliśmy dla Was ten artykuł.
Wiemy, że dla wielu osób nie ma znaczenia, jak coś jest obliczane – ważne jest, żeby działało. Właśnie po to jest aplikacja: żeby ułatwiać życie. Niemniej jednak uważamy, że każdy, kto chce, powinien mieć możliwość dowiedzenia się, jaka „magia” dzieje się w aplikacji, aby mogła ona nadal być dla ciebie użyteczna i pomocna.
Wzory w aplikacji
Od początku działania aplikacji korzystaliśmy z dwóch wzorów służących do obliczania wartości podstawowej przemiany materii (BMR), na której następnie opiera się zalecane dzienne spożycie kalorii — to właśnie ta wartość, którą widzisz w aplikacji w kółku „Razem”.
1. Katch–McArdle:
Używany przy bardzo niskim lub bardzo wysokim procencie tkanki tłuszczowej.
2. Mifflin–St Jeor (MSJ):
Używany dla większości populacji, a także w sytuacjach, gdy nie podano procentu tkanki tłuszczowej.
Oba wzory są poprawne — każdy z nich daje dokładniejsze wyniki w zależności od rodzaju podanych danych wejściowych.
Pierwotne obliczenia
Jak widać kilka linijek wyżej, wcześniej u użytkowników, którzy mieli podany procent tkanki tłuszczowej mieszczący się w określonym zakresie oraz wartość BMI powyżej 26, stosowaliśmy wzór Katch–McArdle. We wszystkich innych przypadkach — albo gdy nie podano procentu tkanki tłuszczowej — używaliśmy wzoru Mifflin–St Jeor.
Zrewidowane obliczenia
Podczas aktualizacji, która została wdrożona w kwietniu tego roku (na razie dla Androida i wersji webowej), zrewidowaliśmy wszystkie elementy związane z obliczeniami, aby prezentowane dane pod jadłospisem były jak najdokładniejsze. Natrafiliśmy przy tym na warunek ograniczający użycie wzoru Katch–McArdle wyłącznie do osób z wyższym BMI. Uznaliśmy jednak, że uczciwiej będzie zrezygnować z tego ograniczenia i stosować wzory w ich „czystej” postaci, tak jak zostały pierwotnie zdefiniowane.
To spowodowało, że dla części użytkowników zmieniła się końcowa wartość zapotrzebowania kalorycznego widoczna w aplikacji w kółku „Całkowicie”.
Kogo dotyczyła zmiana wartości?
No i dochodzimy do tego, co interesuje Was najbardziej — kogo dokładnie objęła zmiana?
Zmiana wartości nastąpiła u tych użytkowników, którzy wcześniej – zgodnie ze starymi warunkami – „wpasowywali się” we wzór Katch–McArdle, a po rewizji zasad zostali przypisani do grupy, dla której dokładniejszy jest wzór Mifflin–St Jeor – lub odwrotnie.
Zmiana dotyczy Cię w następujących przypadkach:
W tych przypadkach zmienił się wzór używany do obliczania Twojej podstawowej przemiany materii (BMR). A ponieważ to właśnie BMR wpływa na zalecane dzienne spożycie kalorii, mogło dojść do jego zwiększenia lub zmniejszenia — czyli liczby, którą widzisz w dużym kółku „Całkowicie” w aplikacji.
Celem tej zmiany jest zwiększenie dokładności i ujednolicenie metodologii obliczeń w różnych typach sylwetek i profilach użytkowników.
Aktualny stan wzorów
Procent tłuszczu | Używany wzór |
---|---|
19–25 % lub nie podany | Mifflin–St. Jeor |
< 19 % lub > 25 % | Katch–McArdle |
Co zrobić, jeśli chcę odzyskać swoje pierwotne liczby?
Jeśli odchudzanie lub przybieranie na wadze działało na poziomie, który został pierwotnie ustawiony, rozumiemy, że chcesz go zachować.
W KaloryczDine4Fit nadal masz możliwość ustawienia własnego celu kalorycznego i składników odżywczych. Można to zrobić, ustawiając własny cel kaloryczny, który będzie odpowiadał liczbie, którą miałaś/eś pierwotnie. Ustawienie dokonasz w Mój profil > Własne cele > Cel kaloryczny.
Przy zmianie samego celu kalorycznego, składniki odżywcze zostaną przeliczone, aby wszystko się zgadzało.
Przepraszamy wszystkich, którym spożycie zostało zwiększone lub zmniejszone. Zdajemy sobie sprawę, że tę dużą zmianę powinniśmy byli komunikować lepiej.
Redakcja Dine4Fit
15.5.2025 dine4fit.pl Korzystanie z Dine4FitRegularnie podziwiamy niesamowite przemiany użytkowników Dine4Fit. Dziś przedstawiamy Wam Ewę, która z naszą apką pozbyła się 30 kilogramów.
Kontynuuj czytanie 10.6.2024
Mamy dla Ciebie zupełnie nową funkcję w wersji Premium aplikacji Dine4Fit, dzięki której jeszcze łatwiej osiągniesz swój cel.
Drodzy Użytkownicy Dine4Fit,
dzięki Waszym sugestiom aplikacja wciąż się rozwija, a wraz z tym uprościliśmy dodawanie posiłków – kluczowy element Dine4Fit, obok stale aktualizowanej bazy produktów. Dlatego z radością przedstawiamy Wam tę nową funkcję Premium!
Kontynuuj czytanie 29.4.2025
Zapisywanie w menu będzie teraz jeszcze szybsze i łatwiejsze! Wprowadzamy dwie ulepszone funkcje, które pozwolą Ci zaoszczędzić czas.
Kontynuuj czytanie 15.4.2025
Chcesz jeść zdrowo i nie wydawać fortuny? To proste – zacznij gotować!
Gotując w domu z podstawowych składników, możesz nie tylko odżywiać się lepiej niż przy kupowaniu gotowych dań, ale także znacząco obniżyć koszty swojego jadłospisu.
Opiszmy to sobie:
Kontynuuj czytanie 10.3.2025
To wskazówka od Weroniki – naszej dzisiejszej bohaterki, która schudła z nami 40 kg! Przeczytaj, co ma do powiedzenia.
Był grudzień 2023 roku, a ja od wielu miesięcy unikałam patrzenia w lustro. Wstydziłam się – przede wszystkim przed samą sobą.
Trzy lata wcześniej udało mi się trochę schudnąć, ale teraz wszystko wróciło. I to z nawiązką – było jeszcze gorzej. Moja waga osiągnęła 120,5 kg.
Kontynuuj czytanie 3.3.2025
Drodzy użytkownicy, mamy dla Was dwie nowości, które jeszcze bardziej ułatwią Wam kontrolowanie jedzenia i używanie aplikacji!
Kontynuuj czytanie 11.12.2024