Droga do zdrowia
i dobrego samopoczucia
App store rating

Droga do zdrowia
i dobrego samopoczucia

Katka: Nauczyłam się, jak prawidłowo jeść

Czy podziwiasz fantastyczne przemiany osób, którym udało się schudnąć? I czy jest Ci smutno, że nie możesz tego zrobić?

Droga nie zawsze jest prosta i szybka. Historia Katki dowodzi jednak, że nie warto się poddawać.

Mam na imię Katka, mam 45 lat i jestem matką dwóch dorosłych córek. Poproszono mnie, abym podzieliła się z Wami moją podróżą związaną z utratą wagi.

Nigdy nie miałam problemów z wagą w dzieciństwie ani we wczesnej dorosłości, chociaż wydawało mi się, że miałam je w wieku nastoletnim (prawdopodobnie jak większość dziewcząt w tym wieku). Ale dzięki siatkówce, którą uwielbiam i uprawiam od 11 roku życia, byłam w dobrej formie. Przy wzroście 184 cm, na progu dorosłości ważyłam około 75 kg.

Zaszłam w ciążę bardzo wcześnie (w wieku dziewiętnastu lat) i w dziewiątym miesiącu ważyłam 95 kg. Ale byłam spokojna. Wmawiałam sobie, że stracę je po porodzie. Tak się nie stało a ja dalej żyłam ze swoją wagą. To był rok 1996/97, Internetu jeszcze nie było. I nie wiedziałam, co robić. Przyszedł rok 2002 i druga ciąża. Waga pozostaje mniej więcej taka sama. Po urlopie macierzyńskim nastąpił powrót do pracy, z której następnie zostałam zwolniona po zakończeniu okresu próbnego.

  • I załamałam się. Zaczęłam jeść tabletki na nerwy i napychać się jedzeniem. Do tego doszedł brak ruchu i gnuśnienie w domu.

W 2008 r. w końcu podjęłam pracę, pojawiło się też więcej ruchu. Jedzenie jednak nadal pozostawało katastrofą. Nie miałam energii, przybierałam na wadze i jakoś ciągnęłam to życie. A teraz zróbmy przeskok do 2018 r. Waga wskazuje 117 kg. Tak nie może dalej być, Katarzyno! Dokąd to cię doprowadzi, pytałam sama siebie.

Wtedy zaczęła się moja droga

Pomimo tego, że od 2015 roku pracuję na trzy zmiany, a mój tryb życia był i jest zupełnie nieregularny, doszłam do 103 kg w pół roku tylko dzięki zmianie sposobu jedzenia.

Zamieniłam białe pieczywo na pełnoziarniste, a napoje słodzone na wodę. Wydawało się to takie proste. Ale potem przyszedł czas na remont kuchni. Przez ponad pół roku nie było gdzie i na czym gotować. Jedynym zabezpieczeniem była zazwyczaj mrożona pizza. Waga wzrosła z powrotem do 110 kg. Ojej, co?

Drugi i właściwy początek nastąpił w maju 2020 r. Zaczęłam dużo chodzić i „biegać”. Ja. Ja, która zawsze z pasją nienawidziłam biegania. Zaczęłam też więcej myśleć o jedzeniu. Pod koniec roku miałam już równą setkę. Tak, teraz to już pójdzie, pomyślałam.

Mniej więcej w połowie roku 2021 odkryłam magię Dine4Fit. Jadłam modelowo, wszystko uczciwie zapisywałam w aplikacji i w październiku 2021 r. ważyłam nagle  94 kg. Czekała mnie jednak poważna operacja ginekologiczna i wiedziałam, że nie będę mogła wrócić do pracy przez co najmniej 3 miesiące. Szybciutko waga poszła o 4 kg w górę. No nic, trudno. Styczeń 2022 r. – waga 98 kg.

Znowu byłam na starcie, ale było o wiele lepiej niż wcześniej. Ponownie zaczęłam używać aplikacji Dine4Fit. Teraz idę na maxa, bez oszczędzania się i stopniowo włączam orbitrek i bieganie, co mnie całkowicie pochłonęło. I  nagle to pokochałam. No i idzie mi to pięknie. Waga spada w zdrowy sposób. Dzięki aplikacji nauczyłam się, jak jeść właściwie. Nie odczuwam głodu, nie mam zachcianek, nie przejadam się. Czuję się świetnie. Mam dużo energii. Zawsze jestem w ruchu.

W maju 2022 r. osiągnęłam wymarzoną wagę poniżej 90 kg. Boże, nie miałam takiej wagi od ponad 25 lat. Musiałam tylko iść dalej. I nawet gdy moje zdrowie rzucało mi kłody pod nogi i czasami mnie powalało (przepracowane kolana, bóle pleców, problemy z pracą w nocy…), zawsze się podnosiłam. I to się opłaciło. Reakcje ludzi wokół mnie nie pozostawiają mi wątpliwości, że robię to dobrze i że to widać.

Odchudzanie? Nadal nie odpuszczam. Nadal mam nadwagę i muszę ujędrnić swoje ciało. Ruszam więc dalej, razem z apką.

Chciałabym powiedzieć wszystkim tym, którzy chcą schudnąć, którzy naprawdę chcą schudnąć: Trzymajcie się i nie poddawajcie się! To długa podróż, która zaczyna się w głowie.

zdjęcia: archiwum autorki

Tip od redakcji

Sympatyczna Katka motywuje też innych na swoim profilu

Ty też chcesz zmienić swoje życie i zacząć się odchudzać? To Ci się przyda:

dine4fit.pl

Redakcja
www.dine4fit.pl

13.5.2022 dine4fit.pl Diety odchudzające, Jak się odchudzać?

Z archiwum

W jaki sposób żywność zawierająca cukier, sól, tłuszcz i białą mąkę wpływa na nasz organizm?

Wiosna to czas, kiedy wiele osób próbuje i stosuje różne metody detoksykacji i oczyszczania organizmu. Z drugiej strony, znaczna liczba osób nie potrafi w żaden sposób odciążyć swojej diety…

Decyzja o podjęciu takiego kroku zależy wyłącznie od każdego z Was, jednak ja mam dla Was radę na jedno niekonwencjonalne, ale bardzo funkcjonalne i łatwe do przeprowadzenia „oczyszczanie” organizmu, które pomoże Wam zrzucić kilka kilogramów. Z pewnością korzystnie wpłynie to również na Wasze trawienie.

Kontynuuj czytanie 26.2.2022

Powiązane artykuły

Instruktorka fitness: wywiad z klientką, która schudła dzięki diecie i ćwiczeniom

Kiedy niesamowita przemiana młodej i sympatycznej Stefki (50 kg w rok!) pojawiła się w naszej czeskojęzycznej grupie w lutym, od razu stało się dla nas jasne, że jej historia może być świetną motywacją dla innych.

Dzięki naszej trenerce Markecie, z którą współpracujemy od dłuższego czasu i która poprowadziła tę matkę uroczych bliźniaków w jej przemianie, możesz teraz przeczytać poniższy tekst. Niech Was wesprze i zmotywuje.

Co zrobić, gdy waga nie chce się już ruszyć?

Do napisania tego artykułu skłonili mnie moi pacjenci, którzy borykają się z podobnym problemem.

Ich waga nie zmienia się znacząco (ani w dół w utracie wagi, ani nawet w przybieraniu na wadze).

Chodzi mi o to, że ktoś utrzymuje określoną wagę na stałym poziomie i co najwyżej występują zauważalne wahania o około plus minus 2 do 3 kilogramów. Jest to więc długotrwała oscylacja wokół określonej masy ciała. Co jednak zrobić, gdy chce się w końcu zerwać z tą wagą?

Deficyt kalorii wystarczy, czy skład diety też jest ważny?

Częste pytanie od moich klientów, znajomych i członków naszych grup skupionych wokół aplikacji Dine4Fit jest właśnie takie, jak tytuł mojego dzisiejszego wpisu.
Jak to tak na prawdę wygląda? Przyjrzyjmy się…

Kontynuuj czytanie 16.1.2024

Dieta DASH

Dla niewtajemniczonych, co to jest ten DASH?

DASH to skrót od Dietary Approaches to Stop Hypertension, czyli: Dietetyczne podejście w celu zatrzymania nadciśnienia.

Kontynuuj czytanie 11.1.2024

Dlaczego czasami nie trzymamy się wprowadzonych zmian w diecie i jak możemy temu przeciwdziałać?

Czasami wydaje mi się, że problemem nie jest to, że ludzie nie są w stanie zmienić swoich nawyków żywieniowych, a tym samym osiągnąć swoich celów (schudnąć / poprawić parametrów zdrowotnych / poprawić diety / zwiększyć masy mięśniowej…), ale raczej o to, że niewiele osób trzyma się tego w dłuższym okresie czasu.

W zasadzie chodzi tu o to, jak bardzo zasadne dla człowieka są zmiany w jego diecie.

Kontynuuj czytanie 19.12.2023

Dostępne wszędzie tam, gdzie ich potrzebujesz

Tabele kalorii są dostępne w Internecie, na telefonie, tablecie i smartwatchach, takich jak Garmin i Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner