Droga do zdrowia
i dobrego samopoczucia
App store rating

Droga do zdrowia
i dobrego samopoczucia

Masala: Indyjskie mieszanki przypraw. Jak się w tym rozeznać?

Wraz z rosnącą popularnością indyjskich restauracji, zaczynamy również używać coraz więcej indyjskich nazw potraw.

Nie jest chyba problemem zapamiętanie, że słowo „aloo” oznacza ziemniaka, „palak” – szpinak, „chana” – ciecierzycę, „dhal” – soczewicę, „rajma” – fasolę, „mattar” – groszek, „paneer” – ser, „raita” – jogurt, „gobhi” – kalafior, a „malai kofta” – smażone kluski z ciasta ziemniaczanego.

Kiedy więc widzisz aloo palak w menu obiadowym, jasne jest, że będą to ziemniaki i szpinak. Problemem mogą być jednak poszczególne sosy. Zwykle kierujemy się ikoną papryczek- brak, jedna oraz trzy, które oznaczają już bardzo ostre jedzenie. Ale czy jest jakiś inny sposób, aby stwierdzić, czy danie jest ostre?

Masala to mieszanka przypraw

Słowo masala oznacza mieszankę przypraw. Takie mieszanki występują nie tylko w Indiach. Z Bułgarii znamy czubricę, z Bliskiego Wschodu za´tar lub harissę, z Gruzji i Armenii adźikę, z Wietnamu mieszankę pięciu zapachów itd. Każda mieszanka przypraw jest inna, oferuje inne smaki i za każdym razem jest zdominowana przez inny rodzaj przypraw. Ale tymi mieszankami zajmiemy się innym razem.

W Indiach mieszanki przypraw są również ustalane zgodnie z ajurwedą (tradycyjna medycyna indyjska), z rozróżnieniem na gorące i chłodne rodzaje dla różnych pór roku i dla różnych natur ludzkich. Każda osoba powinna stosować różne mieszanki w różnych porach roku, aby zrównoważyć organizm i zmaksymalizować korzyści zdrowotne każdej przyprawy.

Co się o wpływie tych mieszanek przypraw na zdrowie? Między innymi mają pozytywny wpływ na trawienie, krążenie krwi, układ odpornościowy, pomagają w zaparciach, kaszlu, przeziębieniach, zmęczeniu, pobudzają myślenie, obniżają ciśnienie krwi i cholesterol, łagodzą objawy zapalenia stawów.

Te mieszanki przypraw stanowią podstawę większości, jeśli nie wszystkich, indyjskich sosów. W zależności od rodzaju użytych przypraw, taką nazwę nosi następnie sos a i często samo danie. Na przykład wszystkie sosy curry i potrawy oznaczone jako curry są przygotowywane z mieszanki garam masala.

Jednak same masale często różnią się pod względem podstawy, co pokażemy poniżej na przykładzie garam masala. W Indiach poszczególne składniki i ich ilości w masalach różnią się w zależności od kuchni północy i kuchni południa, ale także na przykład w zależności od regionów i obszarów.

Garam masala

W tym miejscu należy powtórzyć, że mieszanka przypraw zwana curry nie jest indyjska, ale jest to mieszanka stworzona w Wielkiej Brytanii, gdzie próbowano naśladować garam masala z Indii.

To niekoronowany król wszystkich indyjskich mieszanek, stosowany we wszystkich sosach i potrawach. W mieszance dominuje czarny kardamon, cynamon, goździki oraz – z wyjątkiem południowych Indii – kmin rzymski, zielony kardamon i czarny pieprz. Anyż i gałka muszkatołowa dodawane są w Kaszmirze i Kerali, kolendra tylko w Kaszmirze, a suszony imbir tylko w Pendżabie.

W porównaniu do mieszanki znanej w krajach zachodnich jako curry (tak naprawdę mówimy tylko o mieszance przypraw, a nie o jedzeniu), garam masala nie zawiera kurkumy, kozieradki i czosnku, a także goździków i anyżu gwiazdkowatego.

Jest to gorąca mieszanka (słowo „garam” oznacza gorący) i może być używana w kuchni w zasadzie do wszystkiego – do przyprawiania mięsa podczas pieczenia i grillowania, do dań z roślin strączkowych, ale Hindusi przyprawiają nią również napoje jogurtowe. Jest podstawą pikantnych sosów tikka.

Chana masala

Poniższe trzy masale są zasadniczo podobne. Pierwsze dwie są przeznaczone do konkretnych roślin strączkowych, trzecia do kuchni zimnej, ale skład jest podobny dla wszystkich trzech. W dwóch pierwszych dominuje kolendra, są też suszone mango, nasiona granatu, chili, kminek, gałka i kwiat muszkatołowy, kozieradka, czarna sól, goździki, mięta, kardamon, suszony imbir. Chana masala jest używana do przygotowywania wszystkich potraw z ciecierzycy.

Rajmah masala

Tutaj również w mieszance dominuje kolendra. Jednak w przeciwieństwie do wspomnianej chana masala, rajmah masala zawiera również czarny pieprz, kachri, cynamon, tamaryndowiec i nepalski kardamon. Mieszanka przeznaczona jest do spożywania z fasolą, zarówno białą, czerwoną, jak i olbrzymią.

Chunky chat masala

Niektóre mieszanki przypraw są przeznaczone nie tylko do gotowania, ale także (a czasem zwłaszcza) do gotowania na zimno lub aromatyzowania potraw po ugotowaniu. Takim przykładem jest wspomniany wcześniej za’tar, harissa czy właśnie ta chunky chat masala. W składzie dominuje czarna sól, która dodaje specyficznego smaku i którą teraz przedstawimy nieco bliżej.

Czarna sól (znana również jako sanchal lub kala namak) jest wydobywana w wulkanicznych regionach Pakistanu i Indii. Nie jest to tak naprawdę sól, nie jest nawet czarna, jest bardziej różowa, polska nazwa jest myląca. Jest to bogata mieszanka minerałów, bogata w żelazo i siarczek. Nie zawiera tyle sodu, co zwykła sól, więc jest zdrowsza, pomaga w trawieniu lub przy wzdęciach i zgadze. Jest stosowana jako składnik sałatek, sosów chutney, serów itp.

Oprócz czarnej soli, chunky chat masala zawiera również suszone mango, kmin rzymski, kachri, kolendrę, miętę, czarny pieprz, asafetydę, suszony imbir, chili, nasiona granatu, kmin koptyjski, tamaryndowiec i gałkę muszkatołową. Ponieważ ma smak siarki, spróbuj posmarować chleb masłem i posypać go na przykład gruboziarnistą chat masalą. Poczujesz się, jakbyś jadł chleb z jajkiem na twardo.

Tandoori masala

Tandoor to specyficzny rodzaj cylindrycznego indyjskiego pieca o wysokości około metra, w którym przygotowuje się różne potrawy. Jeśli więc lubisz piec lub smażyć mięso, ryby, przygotowywać królika, kotlety lub szaszłyki, lub jeśli lubisz pieczone ziemniaki, pieczone warzywa, grzyby, to jest to idealna mieszanka przypraw do tego przygotowania. Na przykład, spróbuj wymieszać tę mieszankę przypraw z sokiem z cytryny i jogurtem, tworząc krem do obtoczenia kurczaka i pozostaw go na 10 godzin przed pieczeniem.

Mieszanka zawiera głównie kolendrę, imbir, kminek, chili, czosnek, kardamon, koper włoski i kurkumę. Czasami dodaje się także gałkę muszkatołową, czarny pieprz, liść laurowy, kozieradkę, gorczycę lub kwas cytrynowy.

Chaat masala

Ta mieszanka jest dość często mylona z masala chai – patrz poniżej (zarówno chai, jak i chaat brzmią podobnie), ale obie są przeznaczone do różnych celów, więc należy zachować ostrożność przy wyborze. Najczęściej zawiera sproszkowane mango, asafoetidę lub inaczej diabelskie łajno, kmin rzymski, chili, goździki, czarną sól, kolendrę, pippali (długi pieprz), miętę i imbir. Słowo chaat oznacza dobroć, przekąskę, przysmak. Mieszanka ta jest stosowana w zimnej i gorącej kuchni do przyprawiania potraw, w sałatkach, jogurtach, wypiekach, podczas gotowania ziemniaków, warzyw lub w zupach.

Masala chai

Zgodnie z nazwą, mieszanka ta przeznaczona jest do herbat. Co jest pewnym paradoksem, ponieważ w czasach starożytnych (takich co najmniej cztery tysiące lat przed naszą erą) pito ekstrakt z następujących przypraw i ziół, ale herbatę zaczęto dodawać do mieszanki znacznie później. Mieszanka składa się z cukru palmowego, suszonego imbiru, bazylii, pieprzu, kolendry, kminku, gałki muszkatołowej, witanii (ashwaganda, indyjski żeń-szeń), korzenia imbiru, kurkumy, lukrecji, indyjskiej sarsaparilli i galbanum. Czasami dodaje się także kardamon, goździki, pieprz długi i cynamon.

Często przygotowywana jest z mlekiem i przypomina popularną obecnie na Zachodzie chai latte, choć w kraju pochodzenia nazywana jest yogi. Słodzona jest miodem. Herbatę zaczęto dodawać do napoju w XIX wieku, kiedy Brytyjczycy założyli plantacje herbaty w Indiach. Czarna herbata jest używana, zielona herbata w Kaszmirze. Mieszanka przypraw ponownie różni się w zależności od regionu, a nawet indywidualnej rodziny. Często zdarza się, że rodziny prześciagają się ze sobą podczas różnych imprez, aby zobaczyć, kto ma lepszą mieszankę swojej masali.

Przygotowanie jest proste i przypomina nieco parzenie greckiej lub arabskiej kawy w dżezwie lub podczas robienia melty (inaczej kawy zbożowej). Zagotowujemy wodę i dodajemy mieszankę przypraw. Doprowadzamy do wrzenia, wyłączamy, dodajemy herbatę i odstawiamy na kwadrans. Odcedzamy, słodzimy miodem i pijemy.

Sosy bez masal

Niektóre sosy wykraczają poza normalne przygotowanie indyjskich dań mieszanych. Na przykład korma to gęsty, kremowy sos z pasty z pokruszonych orzechów nerkowca, maku, khoya (mleko zredukowane do konsystencji miękkiego ciasta), kokosa, śmietany, masła i szafranu. Z kolei kadai to sos cebulowo-pomidorowy doprawiony jedynie kolendrą i kminem rzymskim.

Autor: Jan Lipsansky, dziennikarz
foto: cz.depositphotos.com

dine4fit.pl

Redakcja
www.dine4fit.pl

25.3.2024 dine4fit.pl Ciekawe, Różne

Z archiwum

Błonnik – jego pozytywne działanie na nasz organizm i przykład zbilansowanej diety

Czym właściwie jest błonnik? Kilka kliknięć w internecie to zazwyczaj wszystko, czego potrzebujemy, aby znaleźć odpowiedź.

Dziś więc przyjrzyjmy się błonnikowi, jego zalecanym ilościom i skutkom oczami dietetyka, który zajmuje się tą kwestią dzień w dzień ze swoimi klientami.

Kontynuuj czytanie 29.3.2023

Powiązane artykuły

Roma (minus 38 kg): Cesarzowa tańczy w deszczu

Jest popołudnie, a ja siedzę w kawiarni i delektuję się mrożoną herbatą bez cukru. Wielu z tych, którzy mnie znają, od razu by się zastanowiło – bez cukru? Wielu z nich nie widziało mnie od lat, więc nie wiedzą, że ostatnio przeszłam coś więcej niż tylko fizyczną transformację.

Ale to trochę za dużo, zacznę od początku, choć historia będzie nieco dłuższa.

Kontynuuj czytanie 21.10.2024

Jak w prosty sposób włączyć warzywa do jadłospisu?

Według dostępnych danych nadal nie spełniamy zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczących spożywania minimum 400 gramów warzyw i owoców.  

Inne badania pokazują, że wiele osób w Polsce ma nadwagę, a nawet otyłość, co często wiąże się z niewłaściwą dietą. Przypadek? Nie sądzę.

Kontynuuj czytanie 17.10.2024

Jak ustawić biorytm i być w formie?

Nasz biorytm, czyli wewnętrzny zegar, to podstawa naszego zdrowia. Określa, jak gospodarujemy energią, czyli wyznacza jej oszczędzanie i zużycie.

Głównym przejawem biorytmu jest cykl snu i czuwania, który trwa około 24 godziny i jest głównie sterowany przez nasz mózg. Gdybyśmy nie mieli tej funkcji w mózgu, trudno byłoby nam jako ludzkości przetrwać tyle pokoleń i rozwinąć się do współczesnej formy.

Kontynuuj czytanie 14.10.2024

Jak znaleźć czas dla siebie, gdy chcesz schudnąć?

Do napisania tego artykułu skłoniły mnie ponownie doświadczenia z mojego gabinetu.

Dzięki rozmowom z wieloma pacjentami wiem, że wiele osób chciałoby zdrowo chudnąć, lepiej się odżywiać, więcej się ruszać i dobrze spać, ale po prostu brakuje im na to czasu.

Kontynuuj czytanie 10.10.2024

Ruch kluczem do zdrowia, czyli jak nie zostać żachwą

Żachwy, takie małe morskie zwierzątka  – pływają przez ocean, gdy są młode, aż znajdą podwodną rafę z ładnym widokiem, na której mogą się osiedlić, i nigdy więcej nie ruszają się przez resztę swojego życia.

Brak ruchu powoduje, że stają się one rodzajem bezmózgich brył z dwiema rurkami – jedną do zasysania wody, a drugą do jej wypuszczania. Inwestycja energii w układ nerwowy i mózg nie opłaca się, gdy żachwa i tak pozostaje nieruchoma.

Kontynuuj czytanie 7.10.2024

Dostępne wszędzie tam, gdzie ich potrzebujesz

Tabele kalorii są dostępne w Internecie, na telefonie, tablecie i smartwatchach, takich jak Garmin i Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner