Dlaczego tak wiele osób cierpi na wiosenne zmęczenie? I co można z tym zrobić?
Sezon wiosenny niesie ze sobą szereg zmian.
Dzień się wydłuża, czas zimowy zmienia się na letni, ciepła pogoda kusi nas do coraz większej aktywności fizycznej, a nasze ciała, które zimą były rozgrzewane cięższymi potrawami, nagle się zatrzymują.
Nagle jesteśmy zmęczeni. My, nocne marki, stajemy się prawie bezużyteczni rano i często obrzydliwie rozdrażnieni wieczorami, a czasami wszyscy czujemy, że nie jesteśmy już panami naszego czasu… „Dlaczego tak jest?”, pytamy siebie, „Przecież tak czekaliśmy na tą wiosnę. No tak, to przez to wiosenne przemęczenie!”.
Niemal każdy magazyn, czy portal internetowy, podpowiada nam, jak zapobiegać wiosennemu zmęczeniu – poprzez detoksykację. Znajdziemy wiele porad i zaleceń, a także wskazówki dotyczące najbardziej niesamowitych i skutecznych suplementów, które pozwolą pozbyć się wiosennego zmęczenia niemal po dniu ich przyjmowania….
Ale jak to rozumieć? Czy konieczna jest radykalna zmiana diety, czy może wystarczy przyjmowanie suplementów lub zielonej żywności?
- Jeśli kupujesz dobrej jakości zieloną żywność, taką jak zielony jęczmień, chlorellę lub spirulinę i dodatkowo obciążasz swój organizm ciężkimi mięsnymi potrawami, cukrem i nadmiernym piciem kawy na pobudzenie lub, co gorsza, uwielbianymi napojami energetycznymi, nie oczekuj żadnych cudów!
Tak zwana wiosenna detoksykacja, czyli oczyszczanie organizmu, nie zadziała, jeśli nie zwiększysz również spożycia płynów (najlepiej w postaci czystej wody niegazowanej) i nie dostosujesz diety! Przynajmniej na jakiś czas postaraj się ograniczyć ciężkie, mięsne potrawy, wyeliminuj z diety biały, rafinowany cukier i albo całkowicie zrezygnuj z kawy, albo wypij jedną filiżankę rano.
Jeśli kawa jest bardziej popołudniowym rytuałem, zastąp ją zdrowszą alternatywą. Wypróbuj kawę ajurwedyjską. Włącz do swojej diety lżejsze posiłki, zupy warzywne, sałatki ze świeżych warzyw liściastych i świeże zioła, takie jak tymianek, szczypiorek, czosnek niedźwiedzi, dymkę, pietruszkę i kolendrę.
A co z uwielbianymi smoothies czy sokami?
Świeżo wyciskane soki z owoców lub warzyw są dobrym dodatkiem do diety, a ponadto dobrym źródłem witamin na wiosnę, jeśli masz dobrej jakości sokowirówkę. Świeże soki można pić jako napój na śniadanie, popijać je w dni, kiedy chcemy jeść lekko lub używać ich jako zdrowego źródła cukru, gdy masz ochotę na słodycze.
Jako przekąskę w dni powszednie polecam świeże owoce, które dostarczą organizmowi niezbędnego błonnika i zapewnią uczucie sytości na dłużej. Soki i smoothies są dobrym źródłem witamin, błonnika, a jeśli uzupełnisz je na przykład nasionami chia lub migdałami, mlekiem migdałowym lub innym, mogą być dobrym substytutem głównego posiłku. Do smoothie można również dodać łyżeczkę lub dwie zielonej żywności. Połączenie kozieradki, awokado i zielonego jęczmienia jest zdrowe i smakuje bardzo ciekawie.
Smoothies są również dobrą opcją śniadaniową dla tych, którzy z jakiegokolwiek powodu nie są w stanie zjeść rano obfitego śniadania, na przykład wstają wcześnie, a ich żołądek po prostu „nie daje rady”.
Jak wprowadzić zieloną żywność do diety bez użycia przemocy?
Spirulina, ciemnoniebiesko-zielona alga słodkowodna o specyficznym smaku i zapachu, dostarcza organizmowi łatwo przyswajalnego białka, żelaza, wapnia i innych ważnych minerałów, a także witamin z grupy B, beta karotenu i chlorofilu. Spirulina jest doskonałym suplementem odtruwającym organizm i przywracającym siły. Jeśli masz ją w postaci sproszkowanej, możesz ponownie przygotować bardzo ciekawe w smaku smoothie.
Polecam uzupełnienie smoothie ze spiruliną albo zielonymi owocami i warzywami (kiwi, zielone jabłko, ogórek sałatkowy, zielenina, szpinak itp.), które nadają smak samej spirulinie, albo truskawkami i chińskimi porzeczkami, które tłumią smak spiruliny i podkreślają bardziej słodki smak owoców.
Truskawkowe smoothie ze spiruliną
Potrzebne składniki:
– duża garść truskawek
– mała garść jagód goji
– 1 łyżeczka spiruliny
– 1 dcl zimnej wody
Zielone smoothie ze spiruliną
Potrzebne składniki:
– 1 obrane kiwi
– 1/3 obranego ogórka sałatkowego
– 1 łyżeczka spiruliny
– 1 dcl zimnej wody
Procedura przygotowania jest dość prosta w obu przypadkach. Zmiksuj wszystkie składniki w urządzeniu do smoothie i natychmiast podawaj.
dine4fit.pl
Redakcja
www.dine4fit.pl
4.4.2024
dine4fit.pl
Ciekawe, Przepisy na zdrowe potrawy, Różne