Droga do zdrowia
i dobrego samopoczucia
App store rating

Droga do zdrowia
i dobrego samopoczucia

Jak prawidłowo przechowywać i używać przyprawy?

Kolejna porcja kuchennych porad nie tylko dla użytkowników naszej aplikacji Dine4Fit.

Jak radzić sobie z przyprawami? A w sumie to także z herbatą i kawą…

Ktoś „mądry” poradził mi kiedyś, (każdy z Was to gdzieś pewnie słyszał), żeby zmieloną kawę przechowywać w lodówce. Mówił, że będzie trwalsza. Na pierwszy rzut oka ma to sens – temperatury w okolicach zera spowalniają procesy gnilne w żywności, powstawanie pleśni itp. krótko mówiąc żywność dłużej się przechowuje. Jednak wyjmując i otwierając tą kawę chcąc nie chcąc poprzez ekspozycję na zmienną temperaturę dostarczamy do niej wilgoci. W lodówce także tworzy się wilgoć.  I co wtedy taka wilgotna kawa? Tak, będzie pleśnieć i nie przetrwa długo. Ale podobnie jest z przyprawami czy suszonymi liśćmi herbaty (jeśli robisz napary).

Jakie czynniki znacząco skracają trwałość przypraw i czego należy unikać?

Później zajmiemy się różnymi interesującymi faktami i wskazówki, ale najpierw podstawowe warunki, które należy spełnić.

Przyprawy powinny być przechowywane:

  • w ciemności, szczególnie bez ekspozycji na światło słoneczne
  • w suchym miejscu,
  • bez dopływu powietrza,
  • w stabilnej temperaturze do około 25 °C.

Rozbijmy to teraz punkt po punkcie.

Światło
Ekspozycja na światło, zwłaszcza światło słoneczne, wpływa na wszystkie produkty spożywcze. Nawet piwo w butelce. Spróbuj postawić kiedyś butelkę piwa na parapecie, a następnie weź łyk. Mówiąc o ziołach, jak myślisz, dlaczego suszy się je z dala od światła, na przykład na strychu? Ponieważ zioła i przyprawy są światłoczułe. Ekspozycja na światło powoduje rozkład i utlenianie składników, a przyprawy tracą kolor i smak. Mówiąc inaczej, światło słoneczne uszkadza chemię olejków eterycznych, które nadają przyprawom ich niepowtarzalny smak.

Wilgotność

Wilgoć nie tylko prowadzi do zmian wagi i smaku. Jeśli zmielone przyprawy wchłoną wilgoć, często stają się zjełczałe. Po grudkach w przyprawach można rozpoznać nie to, że zamieszkała w nich ćma, ale to, że wystawiliśmy je lub wielokrotnie wystawialiśmy na działanie wilgoci. W ten sposób degradujemy i skracamy okres przydatności przyprawy do spożycia. Wilgoć stanowi również zagrożenie dla zdrowia, ponieważ sprzyja rozwojowi pleśni, bakterii i drożdży.

Powietrze

Gdy przyprawy są wystawione na działanie tlenu, zwłaszcza w wysokich temperaturach, olejki eteryczne w przyprawach również ulegają utlenieniu (i jak omówiliśmy powyżej, zmniejsza to zawartość substancji, traci smak i kolor przypraw itp.) Utlenianie jest bardziej widoczne w przypadku przypraw mielonych. Ponadto przyprawy są higroskopijne, co oznacza, że pochłaniają i zatrzymują wilgoć z powietrza.

Temperatury

W niskich temperaturach, na przykład w lodówce, przyprawy stają się wilgotne. Z kolei wysokie temperatury powodują utlenianie lub odparowywanie olejków eterycznych zawartych w przyprawach, co prowadzi do utraty smaku. Nawiasem mówiąc, dlatego też nie ma sensu ponowne zalewanie już raz zaparzonej kawy, ponieważ niezbędne substancje zostały już wypłukane przez ciepło. Jedynym wyjątkiem są liście zielonej herbaty lub oolong, które można zalewać czterokrotnie w ciągu maksymalnie jednego dnia.

Jak więc prawidłowo przechowywać i używać przypraw?

Możesz nadal używać szklanych słoiczków na przyprawy, które są powszechnie dostępne. (Ciemne słoiki na przyprawy byłyby prawdopodobnie najlepsze, ale chyba o takie ciężko). Upewnij się tylko, że są one szczelnie zamknięte, aby powietrze nie dostało się do środka. Następnie umieść same przyprawy w spiżarni lub w szafkach kuchennych czy w szufladach, ale nie w pobliżu kuchenki lub zlewu. Krótko mówiąc, wszędzie tam, gdzie przyprawy będą znajdować się w ciemnym miejscu w normalnej temperaturze pokojowej, z dala od bezpośredniego źródła ciepła lub światła.

Podczas gotowania należy otwierać przyprawy (lub zamykane torebki) tylko na najkrótszy niezbędny czas, a na pewno nie nad kuchenką podczas gotowania. Jest to powszechna praktyka, która niestety zmniejsza wartość i trwałość przypraw. Oznacza to, że niektórzy ludzie posypują przyprawami garnek lub patelnię bezpośrednio nad kuchenką podczas gotowania. Nie mają pojęcia, że pozostałe przyprawy w opakowniu chłoną w tym momencie wilgoć z gotowanej potrawy, a także są narażone na działanie ciepła, więc szybciej tracą swój smak i kolor. Alternatywnie, gdy są mokre, sklejają się w grudki. Jeśli dojdzie do kondensacji, w przyprawach może pojawić się pleśń.

Osobiście przed gotowaniem układam zamknięte przyprawy na blacie, kładę obok nich małą łyżeczkę, a następnie używam jej do posypywania potraw. Pozwala to uniknąć kontaktu z wilgocią, parą i ciepłem, a także ułatwia odmierzanie liczby gramów. Można też posypać przyprawami dłoń, ale nadal z dala od powierzchni gotowania. Łyżka lub dłoń ma również tę zaletę, że nie wsypiesz więcej przypraw z torebki lub słoika z przyprawami do potrawy, niż pierwotnie zamierzałaś.

Jak długo można przechowywać przyprawy?

Zmielone przyprawy przetrwają od jednego do dwóch lat, jeśli będą odpowiednio przechowywane, podczas gdy niezmielone przyprawy przetrwają od 3 do 5 lat. W końcu wystarczy je powąchać. Jeśli przyprawa nie ma aromatu, straciła swoje właściwości i niestety nadaje się do wyrzucenia. Można spróbować sztuczki polegającej na smażeniu przypraw w oleju, aby sprawdzić, czy się „obudzą”.

Mówi się, że dobra zielona herbata nadal nadaje się do użytku po dziesięciu latach, jeśli jest odpowiednio przechowywana. Jest nawet sprzedawana na specjalnych giełdach z liśćmi herbaty, które mają kilkaset lat. Ale to mniej więcej to samo, co wino z Titanica. Ciekawy rarytas, ale nie ma się czym znowu ekscytować. Otrzymana tak herbata jest słaba i nieświeża. Zmieloną kawę należy zużyć w ciągu tygodnia. Ziarna kawy wytrzymują około 4-6 miesięcy od palenia, jeśli są pakowane próżniowo, ale nadal lepiej używać ziaren palonych jak najbliżej daty zakupu.

  • Przeterminowane liście herbaty i kawę można jednak zaparzyć w wodzie, którą następnie podlewamy kwiaty lub używamy do kompostu (zawierają one azot potrzebny roślinom).

Jaka jest najstarsza przyprawa?

Uważa się, że najstarszą przyprawą jest cynamon, którego wiek szacuje się na 4000 lat. Egipcjanie używali go nie tylko do aromatyzowania żywności, ale także do balsamowania zwłok. Ale dysponujemy również 4000-letnimi zapisami z Indii dotyczącymi stosowania kurkumy. Używano jej nie tylko jako środka aromatyzującego, ale także jako leku, a nawet perfum, czarnego pieprzu, czosnku, kardamonu lub gałki muszkatołowej.

Chińska księga na temat wpływu roślin i ziół na zdrowie ma 4700 lat. Starożytni Egipcjanie używali kolendry, kopru włoskiego, jałowca, kminku i tymianku, a szafranu w starożytnej Mezopotamii uży3 500 lat temu. W przypadku jednej historycznej przyprawy nie mamy pojęcia, co to było, znamy tylko nazwę silfium (silphion). Podobno była to krzyżówka kopru włoskiego, asafedytu i kopru. Dziś uważa się, że jest to zapomniana odmiana kopru włoskiego o nazwie ferula drudeana.

Najstarsza znaleziona herbata została odkryta w grobowcu chińskiego cesarza Liu Qi, który zmarł w 141 r. p.n.e. (nawiasem mówiąc, archeolodzy znaleźli również jęczmień, ryż i szpinak wraz z tą herbatą). Ponieważ herbata nie rosła w tym czasie na tym obszarze, musiała zostać importowana.

foto: cz.depositphotos.com

dine4fit.pl

Redakcja
www.dine4fit.pl

23.5.2024 dine4fit.pl Ciekawe, Różne

Z archiwum

Aplikacja Dine4Fit: Ustawianie przyjmowania kalorii według aktywności

Ostatnio spotkałam się z dyskusją o plusach i minusach ustawiania przyjmowanych kalorii według aktywności, a następnie dopisywaniu wydatkowania energii, które nam zwiększa ilość przyjmowanych kalorii.

Kontynuuj czytanie 15.8.2022

Powiązane artykuły

Chodzenie to najkorzystniejsza całoroczna aktywność fizyczna

Aby w zdrowy sposób zredukować masę ciała w odpowiedni sposób, pożądane jest włączenie regularnych ćwiczeń fizycznych, a nie tylko poleganie na modyfikacji diety.

Zaobserwowałam u moich pacjentów, że taką regularną i zrównoważoną aktywnością fizyczną dla szerokiego grona osób może być „zwykły” spacer (najlepiej uzupełniony o wzmacnianie organizmu i kształtowanie masy mięśniowej). Nawet jeśli na dworze jest już zimno, to energiczny spacer ma tę ogromną zaletę, że można go uprawiać zupełnie niezależnie od pory roku i (prawie) pogody przez cały rok.

Kontynuuj czytanie 18.11.2024

Ćwiczenia w biurze…

…czyli szybki trening przy biurku.

Nie ma dziś wątpliwości, że siedzący tryb życia może poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu i samopoczuciu. Na szczęście, nawet w pracy, wykonując proste ćwiczenia przy biurku, możemy znacząco poprawić kondycję naszego organizmu. Poniżej znajdziesz kilka łatwych ćwiczeń, które Ci w tym pomogą!

Kontynuuj czytanie 11.11.2024

Jak poruszać się po Internecie w chaosie informacji dotyczącym odchudzania i ćwiczeń?

Internet jest rzeczą boską. W ciągu kilku sekund możemy znaleźć wszystko, co chcemy wiedzieć o jedzeniu.

A może nawet więcej, niż potrzebujemy lub chcemy wiedzieć.

Kontynuuj czytanie 7.11.2024

Lumbago – to już choroba cywilizacyjna

Lumbago, znany wielu z nas ból dolnej części kręgosłupa, dotyka coraz większą liczbę osób, stając się jednym z najpowszechniejszych problemów zdrowotnych. Ból w odcinku lędźwiowym może utrudniać codzienne funkcjonowanie, pracę, a nawet sen. W wielu przypadkach występuje przewlekle i znacząco obniża jakość życia. Czy lumbago to efekt naszego stylu życia? A może to nieunikniona konsekwencja starzenia się? Jak można temu zapobiec i jak sobie radzić, gdy już wystąpi?

Kontynuuj czytanie 4.11.2024

Odchudzanie zaczyna się w sklepie

Niezależnie od tego, czy Twoim celem jest utrata wagi, poprawa ciśnienia krwi, obniżenie poziomu cholesterolu, zwiększenie masy mięśniowej, więcej energii czy po prostu zdrowsze odżywianie, jedno jest pewne – Twój sukces zaczyna się w sklepie spożywczym, w którym robisz zakupy.

To właśnie tam zaczynasz decydować o tym, czy osiągniesz swoje cele, ponieważ to, co kupujesz, przekłada się na Twoją dietę.

Kontynuuj czytanie 31.10.2024

Dostępne wszędzie tam, gdzie ich potrzebujesz

Tabele kalorii są dostępne w Internecie, na telefonie, tablecie i smartwatchach, takich jak Garmin i Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner