Droga do zdrowia
i dobrego samopoczucia
App store rating

Droga do zdrowia
i dobrego samopoczucia

Jak znaleźć czas dla siebie, gdy chcesz schudnąć?

Do napisania tego artykułu skłoniły mnie ponownie doświadczenia z mojego gabinetu.

Dzięki rozmowom z wieloma pacjentami wiem, że wiele osób chciałoby zdrowo chudnąć, lepiej się odżywiać, więcej się ruszać i dobrze spać, ale po prostu brakuje im na to czasu.

Zdradzę wam jednak pewną rzecz. W rzeczywistości nie chodzi o to, że brakuje nam czasu na te aktywności. Po prostu go sobie nie tworzymy, nie znajdujemy. I nie jest żadną tajemnicą, że czas mamy tylko na to, na co go sobie zarezerwujemy. Nie, nie chcę was od razu na początku artykułu zdenerwować. Wręcz przeciwnie, przygotowałam kilka wskazówek, jak znaleźć więcej czasu na lepsze odżywianie, ruch i dłuższy sen.

Tak, dla wielu osób, które próbują schudnąć lub „po prostu” zdrowo się odżywiać, znalezienie czasu dla siebie może być prawdziwym wyzwaniem. Opieka nad rodziną, domem i oczywiście praca…

Zasadniczo jednak ważne jest, aby pamiętać, że dbanie o siebie jest kluczowe nie tylko dla własnego dobrego samopoczucia, ale także dla dobrego samopoczucia innych członków rodziny. Znasz powiedzenie: „Szczęśliwa mama = szczęśliwa rodzina”. I oczywiście dotyczy to również panów.

Przyjrzyjmy się najczęstszemu scenariuszowi, z jakim się spotykam.

Dopóki kobiety i mężczyźni nie mają dzieci, w zasadzie robią, co chcą. Chodzą do pracy, zwykle ćwiczą, wychodzą z przyjaciółmi, angażują się w hobby, czasami gotują dobre posiłki, podróżują, mają czas na zakupy, podążają za nowoczesnymi trendami i technologią itp.

A potem pojawiają się dzieci – jedno, dwoje, czasem troje. Oczywiście, że to zupełnie inny styl życia. I chociaż jesteśmy wdzięczni za ten dar, bo życie z dziećmi jest cudowne, może to być po prostu bardzo wymagające.

Płacz i krzyki dzieci, ich potrzeby, brak snu, ciągła uwaga, częste przedszkolne infekcje. A do tego dość szybko dochodzi własna praca, wożenie na zajęcia dodatkowe, prowadzenie domu, gotowanie, zakupy…

Efektem tego jest fakt, że kobiety i mężczyźni mają coraz mniej czasu dla siebie, zaniedbują się w kwestii jedzenia, często jedzą dopiero późnym wieczorem, nagradzają się słodyczami, mało śpią, nie uprawiają sportu, a w konsekwencji przybierają na wadze. Wzrasta także niezadowolenie.

Podziwiam każdego, kto potrafi w tym wszystkim się odnaleźć, stawia siebie na pierwszym miejscu i organizuje wszystko tak, aby pasowało przede wszystkim jemu. I muszę przyznać, że ja też musiałam do tego dojść. Bo ja także wciąż staram się znaleźć optymalny sposób na to, aby nie cierpiał mój syn, dom, pacjenci, mąż, rodzina, ale także ja sama.

Jak to zrobić?

W tym względzie nie musicie bać się zburzyć swoich przekonań typu:

  • „ale ja przecież muszę“
  • „nie mogę sobie na to pozwolić“
  • „ale nie powinienem/powinnam“
  • albo przeciwnie „powinienem/powinnam to zrobić“

Po prostu takie hamulce, mury i przekonania, które mamy w głowie i które uniemożliwiają nam życie autentycznym życiem.

Co zrobić, jeśli chcesz mieć czas dla siebie poza pracą i rodziną?

Poleciłabym zacząć od ustalenia priorytetów. Dzień ma 24 godziny i to od każdego z nas zależy, jak je wykorzysta. Jak ja to robię?

Jeśli chcę spać przynajmniej 7 godzin, wolę dać sobie rezerwę 8 godzin, łącznie z zasypianiem, a tym samym na wszystko inne pozostaje tylko 16 godzin. Po prostu zestawiłam to jako przykład matematyczny i mniej więcej obliczam, ile czasu potrzebuję na ruch, codzienną higienę, przygotowanie i spożywanie posiłków, codzienne obowiązki domowe, moją pracę oraz ile czasu chcę poświęcić rodzinie.

I co mi z tych „obliczeń” wyszło?

  • Że z małym dzieckiem mogę sobie pozwolić na pracę maksymalnie około trzydziestu pięciu godzin tygodniowo, aby to nie wpłynęło na moje inne priorytety.
  • Kolejnym krokiem, na który się zdecydowałam, było zakupienie do domu bieżni. Syn co chwilę przynosił z przedszkola jakieś katary, a ja zostawałam z nim w domu na cały dzień. Dzięki bieżni wiem, że gdy syn jest chory i nie mogę wyjść na zewnątrz, mogę przynajmniej przez 30 minut poruszać ciało i wyprodukować endorfiny, a od razu czuję się lepiej.
  • Aktualnie jem tylko 3–4 razy dziennie, zamiast moich zwykłych pięciu posiłków dziennie. Porcje są wprawdzie większe, ale spędzam mniej czasu na przygotowywaniu jedzenia. Oszczędzam także czas na zakupach, ponieważ większość żywności kupuję przez internet z dostawą do domu. To co prawda trochę droższe, ale zaoszczędzony czas spędzony na zakupach jest dla mnie cenniejszy.
  • Kolejną rzeczą, która pomogła mi znaleźć więcej czasu dla siebie, było zrezygnowanie z potrzeby ciągłego posiadania czegoś nowego. Mam na myśli na przykład nieustannie nowe trendy w ubraniach, gadżety do domu, żelowe paznokcie, farbowane włosy, po prostu posiadanie wszystkiego, co jest obecnie modne. To nie jest potrzebne i pochłania czas. Również mało oglądam telewizję, ponieważ to także nie mieści się w pakiecie moich potrzeb, radości i priorytetów.

Rozumiecie, o co mi chodzi? Czasu nie da się wydłużyć, ale niektóre rzeczy można robić inaczej, niektórych można całkowicie zaniechać, a inne ograniczyć czasowo. Zostawcie tylko to, co sprawia, że wasze życie jest radośniejsze lub lepszej jakości.

Wskazówki, jak znaleźć więcej czasu na działania prowadzące do lepszego stylu życia:

Zróbcie przegląd swoich priorytetów

Możliwe, że będziecie musieli dokonać pewnych kompromisów i wybrać, które aktywności są dla was najważniejsze. Na przykład, możecie zdecydować się na pracę na 8 godzin dziennie, co przyniesie więcej pieniędzy, lub wziąć pracę tylko na 6 godzin dziennie, aby mieć czas na inne priorytety. Zastanówcie się, co przynosi wam największą radość/użyteczność i co was spełnia, i skupcie się na tych aktywnościach.

Planujcie czas

Zarezerwujcie czas dla siebie. Jest on równie ważny jak każde inne zaplanowane zadanie. Choć może to oznaczać, że będziecie musieli zrezygnować z niektórych innych rzeczy, ważne jest, aby uświadomić sobie, że dbanie o siebie jest niezbędne. Niektórym klientom pomaga także to, że od razu w kalendarzu planują czas dla siebie (na przykład na sport), a resztę planują wokół tego. Kiedy tego nie zrobią, często brakuje im tego czasu w codziennym rozkładzie.

Wykorzystujcie chwile

Możliwe, że nie macie do dyspozycji godzin wolnego czasu, ale możecie znaleźć kilka chwil w ciągu dnia, które możecie wykorzystać dla siebie. Możecie również wymienić czas spędzany na przeglądanie telefonu na inne użyteczne/radosne aktywności.

Włączcie rodzinę/opiekunki/babcie do pomocy

Nie bójcie się prosić o pomoc. Delegowanie zadań w waszym gospodarstwie domowym może uwolnić czas, który możecie poświęcić sobie.

Usprawniajcie aktywności

Na przykład przygotowanie posiłków na dwa dni jednocześnie może zaoszczędzić czas spędzony na gotowaniu każdego dnia. Możecie również wykorzystać pojemniki próżniowe, w których żywność i potrawy dłużej zachowają świeżość itp.

Często nie ma potrzeby jeść 5 razy dziennie. Możecie spróbować rozplanować swoje odżywianie na trzy lub cztery pełnowartościowe posiłki dziennie, aby zminimalizować potrzebny czas również w tej kwestii.

Jeśli macie naprawdę małe dzieci, które wymagają dużo uwagi, nie musicie oczekiwać od siebie jeszcze godziny ćwiczeń dziennie. Może wystarczy 30 minut spaceru na świeżym powietrzu, zamiast męczyć się jeszcze bardziej wymagającą aktywnością fizyczną po nieprzespanej nocy.

Czasami rodzice wożą swoje dzieci na zajęcia i czekają na nie przez godzinę. W takim przypadku mogą wykorzystać ten czas, idąc na spacer na świeżym powietrzu w pobliżu miejsca zajęć, co stanowi aktywność i czas dla siebie.

Nie skracajcie czasu dla siebie przez dodatkowe obowiązki.

Znam przykłady kobiet, które zatrudniają opiekunki, aby móc poświęcić jeszcze więcej czasu pracy. Z drugiej strony są niewyspane, zmęczone, niezadowolone, mają problemy zdrowotne i tyją. Nie oceniam tego, tylko podaję to jako przykład.

Na zakończenie

Pamiętajcie, że dbanie o siebie nie jest egoizmem, lecz koniecznością dla waszego fizycznego i psychicznego zdrowia. To nie tylko kwestia odchudzania, ale ogólnego poczucia dobrej kondycji i witalności, która pozwala lepiej radzić sobie z innymi zadaniami i obowiązkami, które macie w swoim życiu.

Autorka: Martina Rusňáková Korejčková, dietetyczka
foto: cz.depositphotos.com

dine4fit.pl

Redakcja
www.dine4fit.pl

10.10.2024 dine4fit.pl Ciekawe, Różne

Z archiwum

Brawo! Julka ważyła 170 kg i nie wiedziała nic o zdrowym odżywianiu, a teraz waży 71 kg i weźmie udział w kursie trenerów fitness

Może mała motywacja przy poniedziałku? Jeśli myślisz, że odchudzanie nie jest dla Ciebie, bo już jesteś na tą wagę skazana/y, bo już próbowałaś/eś milion razy, to zainspiruj się tą historią. Jeśli masz mniej do zrzucenia, to skoro ona dała radę, to dlaczego Ty nie masz dać?

Oto co pisze sama nasza bohaterka.

Kontynuuj czytanie 22.4.2024

Powiązane artykuły

Jak w prosty sposób włączyć warzywa do jadłospisu?

Według dostępnych danych nadal nie spełniamy zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczących spożywania minimum 400 gramów warzyw i owoców.  

Inne badania pokazują, że wiele osób w Polsce ma nadwagę, a nawet otyłość, co często wiąże się z niewłaściwą dietą. Przypadek? Nie sądzę.

Kontynuuj czytanie 17.10.2024

Jak ustawić biorytm i być w formie?

Nasz biorytm, czyli wewnętrzny zegar, to podstawa naszego zdrowia. Określa, jak gospodarujemy energią, czyli wyznacza jej oszczędzanie i zużycie.

Głównym przejawem biorytmu jest cykl snu i czuwania, który trwa około 24 godziny i jest głównie sterowany przez nasz mózg. Gdybyśmy nie mieli tej funkcji w mózgu, trudno byłoby nam jako ludzkości przetrwać tyle pokoleń i rozwinąć się do współczesnej formy.

Kontynuuj czytanie 14.10.2024

Ruch kluczem do zdrowia, czyli jak nie zostać żachwą

Żachwy, takie małe morskie zwierzątka  – pływają przez ocean, gdy są młode, aż znajdą podwodną rafę z ładnym widokiem, na której mogą się osiedlić, i nigdy więcej nie ruszają się przez resztę swojego życia.

Brak ruchu powoduje, że stają się one rodzajem bezmózgich brył z dwiema rurkami – jedną do zasysania wody, a drugą do jej wypuszczania. Inwestycja energii w układ nerwowy i mózg nie opłaca się, gdy żachwa i tak pozostaje nieruchoma.

Kontynuuj czytanie 7.10.2024

Co robić, gdy liczba na wadze regularnie psuje Ci nastrój

W moim gabinecie najczęściej zajmuję się z pacjentami tematem odchudzania – redukcją masy ciała.

U niektórych widzę, jak to dla nich zaczarowany temat – ciągle chudną i przybierają na wadze. Z każdym kolejnym podejściem ich fiksacja na wyniku staje się coraz większa, pewność siebie osłabiona, a uporczywość ogromna.

Kontynuuj czytanie 3.10.2024

Węglowodany w diecie – tak czy nie? I ile, jeśli w ogóle?

Nie ma dnia u mnie w gabinecie, żebym nie spotkała kogoś, kto uważa, że węglowodany stoją między nim a jego wymarzoną sylwetką.

W czasach, gdy z każdej strony atakują nas reklamy diet niskowęglowodanowych i keto, trudno się temu dziwić. Czy jednak rzeczywiście węglowodany są największym wrogiem szczupłej sylwetki? Przeczytaj do końca, a być może dowiesz się czegoś, czego się nie spodziewałaś/eś.

Kontynuuj czytanie 30.9.2024

Dostępne wszędzie tam, gdzie ich potrzebujesz

Tabele kalorii są dostępne w Internecie, na telefonie, tablecie i smartwatchach, takich jak Garmin i Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner