Korzyści płynące z picia zimnej wody
W mojej lodówce jest plastikowa butelka na wodę. Zawsze bardziej pomagało mi picie zimnej wody w ciągu dnia, o dziwo nawet przy przeziębieniu. Ale wszędzie w internecie można przeczytać, że to niezdrowe i powinno się pić ciepłą wodę.
Jak to więc z tym jest?
Trochę mnie to zdezorientowało, bo moje doświadczenia są całkiem inne. W przeciwieństwie do internetowych porad dotyczących picia ciepłej wody, nie mam problemu ze stolcem, gdy rano piję zimną wodę zamiast ciepłej. Nie czuję się też osłabiony ani nie mam migreny, jak powinienem – patrz poniżej. Zacząłem więc szukać informacji na temat korzyści płynących z picia zimnej wody. Jeśli w ogóle jakieś są.
Można znaleźć wiele artykułów na temat zalet picia ciepłej wody i wad picia zimnej wody, z których jeden po drugim przedstawia te same argumenty. Które, jak zobaczysz po bliższym przyjrzeniu się, opierają się na ogólnej wiedzy – ponieważ istnieje zaskakująco niewiele badań naukowych na ten temat.
W czym panuje zgoda
Konsensus jest taki, że nie ma znaczenia, czy jest gorąca, letnia czy zimna, ważne jest, aby nawodnić organizm, lub – jak to jest bardziej powszechnie znane dzisiaj – nawodnić go. Woda jest ważna dla wszystkich funkcji organizmu i pomaga organizmowi zachować zdrowie.
Twierdzenia niemożliwe do zweryfikowania lub wprowadzające w błąd
Jednym z twierdzeń jest to, że picie zimnych napojów może powodować ból gardła lub przeziębienie. Do tej pory nie przeprowadzono ani jednego badania naukowego, które potwierdziłoby to twierdzenie.
Wiele osób uważa również, że picie zimnej wody w czasie upałów nie chłodzi organizmu. Jednak w tym obszarze również nie przeprowadzono żadnych istotnych badań.
Według badania z 2001 roku, picie zimnej wody powoduje migreny i bóle głowy. Jeśli jednak sprawdzić szczegóły, okaże się, że w eksperymencie wzięło udział 669 kobiet i żaden mężczyzna. I że spośród uczestniczek tylko 7,6% kobiet miało migreny po wypiciu zimnej wody, a niektóre z nich miały migreny już przed tym badaniem.
Tak, zgodnie z ogólną wiedzą, nagłe niskie temperatury mogą powodować zwężenie i gwałtowne rozszerzenie naczyń krwionośnych w głowie, co z kolei prowadzi do bólów głowy lub migreny. Chodzi jednak o nagłe obniżenie temperatury – czyli na przykład szybkie połknięcie kilku kostek lodu.
Ponadto żadne badanie nie potwierdza, że picie ciepłej wody rano ma jakikolwiek znaczący efekt oczyszczający. Wręcz przeciwnie, istnieje badanie armii amerykańskiej z 1989 roku, które wykazało, że picie ciepłej wody (około 40 ° C) rano zmniejsza potrzebę picia większej ilości w ciągu dnia, co z kolei prowadzi do odwodnienia.
Picie zimnej wody nie jest również zalecane, zgodnie z powszechną wiedzą o ludzkim ciele, ponieważ naczynia krwionośne zwężają się pod wpływem zimnego bodźca. Ma to na celu zapobieganie ochładzaniu się krwi w organizmie. Ale – picie zimnej wody tylko zwęża powierzchowne naczynia krwionośne w gardle i żołądku, i to tylko na krótki czas. Wkrótce po wypiciu wracają do normy. I tutaj mamy wyjątek w postaci brzusznych naczyń krwionośnych kurczących się pod wpływem ciepła i rozszerzających się pod wpływem zimna w porównaniu z resztą ciała.
Według pojedynczego badania z 1978 roku, uczestnicy eksperymentu mieli trudności z oddychaniem po wypiciu zimnej wody. Problem z tym badaniem polega na tym, że wzięło w nim udział tylko 15 osób, co nie jest wystarczająco wymowną próbą. Ponadto w badaniu nie wspomniano o warunkach klimatycznych podczas eksperymentu. Nie przeprowadzono innego podobnego badania na ten temat.
Ajurweda (tradycyjna medycyna indyjska) nie zaleca picia zimnej wody z gorącymi posiłkami, ponieważ zmniejsza to „ogień” (agni) w nas (odbiera nam energię). W krajach azjatyckich powszechnie uważa się, że picie zimnej wody jest szkodliwe dla organizmu. Ale potem czytamy, że na przykład od picia gorącej wody i gorących napojów Chińczycy są pierwsi na świecie w raku przełyku.
A skoro już jesteśmy przy tych twierdzeniach, w latach 50. i 60. twierdzono, że wrzody żołądka są również spowodowane piciem zimnej wody. Rzeczywiście, wiele twierdzeń całkowicie zmieniło swoje znaczenie na przestrzeni dziesięcioleci: szpinak okazał się nie być tak zdrowy, kawa okazała się być niezdrowa, a jajka, pierwotnie potępiane za cholesterol, są obecnie superżywnością.
Na chłopski rozum
Wszędzie czytamy, że picie zimnych napojów jest szokiem dla organizmu. Ale potem można natknąć się na interesującą uwagę, że ludzkie ciało nie jest przystosowane do gorącej wody. Pomyślmy o tym historycznie – skąd ludzie czerpali wodę? Ze studni, strumieni, rzek. Od zarania dziejów ludzkość była przyzwyczajona do zimnej wody.
Na stronach morsów znajdziemy jeszcze jeden ciekawy pomysł – zimna woda nastawia układ odpornościowy, więc hartujesz się nie tylko od zewnątrz, ale i od środka.
Cóż, w niektórych miejscach, całkiem rozsądnie, jak sądzę, mówi się, że każdy ma inne preferencje. Pomieszczenie może mieć określoną temperaturę, ale niektórym jest w nim dobrze, innym gorąco, a jeszcze innym zimno. A jednak, według niektórych badań, nawet 79% uczestników woli pić zimną wodę niż letnią lub ciepłą.
Korzyści z picia zimnej wody
Według badania z 2013 roku, naukowcy odkryli, że zmiana temperatury wody, którą pili uczestnicy w różnych klimatach, wpływała zarówno na ich pocenie się, jak i ilość wody, którą następnie wypijali. Zwycięzcą testu okazała się woda o temperaturze 16 stopni Celsjusza, czyli temperaturze zimnej wody z kranu. Uczestnicy mniej się pocili po jej wypiciu i wypijali jej więcej (co przyczyniało się do lepszego nawodnienia organizmu).
Według różnych badań w dziedzinie sportu, picie zimnej (według niektórych badań nawet zimnej do lodowato zimnej) wody podczas treningu (a także regularnych treningów, biegania, ćwiczeń, jazdy na rowerze, spacerów itp.) jest wskazane, ponieważ buduje ciało do lepszej i dłuższej wydajności, a ciało rozgrzewa się wolniej, bardziej stopniowo – nie musi regulować temperatury ciała tak intensywnie, jak w przypadku nie picia zimnej wody podczas treningu. Krótko mówiąc, picie zimnej wody ułatwia organizmowi utrzymanie niższej temperatury podczas ćwiczeń, a ponadto nie czujesz się tak szybko wyczerpany.
Amerykański gastroenterolog Brian Werner twierdzi nawet, opierając się na własnym doświadczeniu i eksperymentach, że od czasu do czasu wskazane jest spożywanie lodu lub, jeszcze lepiej, mrożonej pulpy owocowej. Ciało zużywa pewną ilość energii, aby stopić lód, co zwykle nie znajduje odzwierciedlenia w żadnych tabelach kalorii. Tak więc, jeśli dana osoba zje około 60 gramów lodu lub mrożonego miąższu owocowego, organizm zużywa dziesięć kalorii, aby go stopić. Oczywiście nie skutkuje to spektakularną utratą wagi, ale informacja jest interesująca.
Według innych niemieckich naukowców, picie zimnej wody zwiększa metabolizm, a picie sześciu szklanek zimnej wody dziennie może zwiększyć metabolizm spoczynkowy o około 50 kalorii każdego dnia, czyli mniej więcej tyle, ile spaliłbyś, gdybyś chodził przez 15 minut. W rzeczywistości organizm musi pracować ciężej, aby utrzymać swoją wewnętrzną temperaturę, spalając przy tym więcej cukrów i tłuszczów.
Inne badanie twierdzi, że picie zimnej wody jest podobne do picia kawy, jeśli chcesz zachować czujność, koncentrację i gotowość. W rzeczywistości zimna woda aktywuje czujniki, które zwiększają tętno i dodają adrenaliny. Według badań ludzie podejmowali nawet szybsze decyzje.
Eksperci z Uniwersytetu Columbia wykazali również, że ludzki żołądek wchłania wodę pitną schłodzoną do około 4,5 stopnia Celsjusza znacznie szybciej niż wodę ciepłą lub o temperaturze pokojowej.
W przypadku chorób, a zwłaszcza przeziębień, wykazano, że woda (bez względu na temperaturę) rozpuszcza flegmę, a duża ilość płynów (bez względu na temperaturę) skutecznie pomaga organizmowi w walce z chorobą. W rzeczywistości lodowata woda znacznie pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu. Niektórzy badacze zalecają nawet picie zimnych płynów oraz jedzenie lodu i lodów na patyku w przypadku bólu gardła, ponieważ działają one jako szybki środek znieczulający o działaniu podobnym do dostępnych bez recepty sprayów do gardła i środków przeciwbólowych.
Linki:
Autor: Jan Lipšanský
foto: cz.depositphotos.com
dine4fit.pl
Redakcja
www.dine4fit.pl
24.10.2024
dine4fit.pl
Ciekawe, Różne