Czym jest higiena świetlna i dlaczego światło odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu wysokiej jakości snu?
Światło. Co sobie wyobrażasz, gdy mówisz światło? Ktoś myśli o kryształowym żyrandolu, ktoś o żarówce, ktoś o słońcu.
Obecnie doświadczamy pory roku, w której brakuje naturalnego światła. Jednak światło dzienne, lub jak kto woli światło słoneczne, jest niezbędne dla zachowania ludzkiego zdrowia, ma działanie antydepresyjne, wpływa na sprawność poznawczą i fizyczną oraz reguluje rytmy okołodobowe – tj. wywołuje naturalną przemianę między aktywnym czuwaniem a snem.
Światło jest tym, co sprawia, że żyjemy. W ostatnich dziesięcioleciach, dzięki sztucznemu światłu, aktywnie żyjemy w nocy, w czasach, gdy przez tysiąclecia nie było to wcale naturalne. Nawet dzisiaj nie jest to naturalne. Pomimo niesamowitych korzyści, jakie przyniosła elektryfikacja naszego społeczeństwa, nadszedł czas, kiedy staje się jasne, że musimy powrócić do ciemnych nocy.
Tak jak niezwykle ważne jest zapewnienie naszym ciałom wystarczającej ilości naturalnego światła w ciągu dnia, tak samo ważne jest zapewnienie ciemności w nocy. Dlatego też słyszymy o tak zwanej higienie światła w kontekście poprawy snu człowieka, ale także zwiększenia wydajności w godzinach czuwania. Higiena światła obejmuje jakość światła dziennego i sztucznego w ciągu dnia oraz jego eliminację podczas naszej indywidualnej nocy (każdy ma inny rytm okołodobowy i naturalne jest, że śpi o różnych porach, dlatego mówimy o tzw. indywidualnej czy własnej nocy).
Jak powinna wyglądać wysokiej jakości higiena świetlna dla zdrowej osoby?
W ciągu pierwszej tercji do połowy dnia zaleca się wystawianie się na działanie światła dziennego o jak największej intensywności – jeśli to możliwe, zalecam chodzenie do pracy pieszo, spędzanie jak największej ilości czasu na świeżym powietrzu, a jeśli regularnie uprawiasz sport, spróbuj przenieść te aktywności na pierwszą połowę dnia, najlepiej w świetle dziennym.
Nawet w pomieszczeniach możesz być dobrze doświetlona/y – wybierz żarówki o pełnym spektrum, które mogą świecić wszystkimi kolorami widma światła jednocześnie. Podczas jasnej części dnia nie zalecam noszenia żadnych okularów filtrujących. Istnieje wiele mitów na temat szkodliwego wpływu niebieskiego i zielonego światła na ludzkie zdrowie, ale nie dajmy się zwieść. Potrzebujemy niebieskiego i zielonego światła, w ciągu dnia jest to kluczowa część spektrum, która wspiera naszą wydajność poznawczą i fizyczną oraz poprawia nasz nastrój.
Z drugiej strony, przed zaśnięciem należy unikać niebieskiego i zielonego światła. Działa ono jako synchronizator okołodobowy i w godzinach wieczornych i nocnych jego wpływ na nasze oko daje fałszywy sygnał do mózgu, że nadal jest dzień i blokuje produkcję hormonu „snu” melatoniny.
Jeśli naprawdę chcesz wspomóc swój biorytm i poprawić jakość snu, używaj okularów z filtrem na około godzinę przed planowanym zaśnięciem i w momencie wstawania w nocy. Utrzymuj sypialnię dobrze zaciemnioną i usuń wszystkie źródła światła – nawet najmniejsze lampki. Jeśli nie jesteś w stanie uzyskać dobrej jakości ciemności do snu, używaj maski na oczy do spania. Nie ma znaczenia, jak wygląda, o ile nie przepuszcza światła, dobrze przylega do twarzy i jest wygodna.
Jeśli poświęcisz trochę czasu na zastanowienie się nad tym, czego nie robisz dla swojego snu i biorytmu, z pewnością odkryjesz, że jest miejsce na poprawę. Powyższe zalecenia to absolutne podstawy, ale istnieje wiele innych mniejszych lub większych sposobów na osiągnięcie zasadniczo biodynamicznego stylu życia.
Dlaczego biodynamiczny styl życia jest ważny dla zdrowia, opisałam w poście Jak ustawić biorytm i być w formie. Należy pamiętać, że chociaż światło może być korzystne dla zdrowia, jego niewłaściwe użycie może być bardzo szkodliwe dla naszego ciała i umysłu.
Autorka: dr Eva Andrlíková, zajmuje się tematem snu i jego wpływu na metabolizm
foto: cz.depositphotos.com
dine4fit.pl
Redakcja
www.dine4fit.pl
14.11.2024
dine4fit.pl
Różne