Dziesięć kroków, które pomogą Ci rozpocząć odchudzanie we właściwy sposób
Za nami święta Bożego Narodzenia, które często wiążą się z większą konsumpcją żywności, a także kalorii w postaci alkoholu.
Co więcej, wielu z nas zaczyna w tym czasie robić absurdalnie wymagające postanowienia noworoczne, które oczywiście nie trwają długo. Jak sprawić, by tym razem było lepiej?
Kilka dni temu opublikowałam tutaj wskazówki, jak cieszyć się świętami i nie przytyć, które co roku mam przygotowane dla moich klientów.
Teraz ponownie proponuję Ci bardzo proste i sprawdzone praktyczne kroki, które pomogą rozpocząć nowy rok w sposób, który pomoże ci zbliżyć się do celu bez większych ograniczeń. Oto one:
- Nie przejmuj się tym, co robią inni i jak osiągnęli swój cel. Jesteś sobą. Nie kopiuj menu z internetu! Nie kupuj cudownych napojów! Ważne jest, aby skupić się na tym, co pomaga Tobie i tylko Tobie.
- Skup się na małych krokach. Podziel swój cel na małe etapy i skup się na jednym kroku w każdym tygodniu, który powoli doprowadzi Cię do celu, np. zwiększ białko, przekąski, nawodnienie.
- Nagradzaj się za to, co zrobiłaś/eś dobrze. Powiedziałaś, że będziesz pić wystarczająco dużo przez tydzień i dotrzymałaś/eś tego postanowienia? Spraw sobie małą nagrodę.
- Myślenie o sobie nie jest samolubne. Nie mam na myśli zapominania o partnerze/rodzinie w domu i gotowania dla siebie. Ale kiedy dostosowujesz swoją dietę do zasad zdrowego odżywiania, możesz przestać kupować niektóre produkty i zacząć kupować dla odmiany inne. To w porządku próbować dbać o siebie poprzez jedzenie.
- Używaj podstawowych produktów spożywczych. Staraj się budować wszystko na podstawowych produktach i kupuj jak najmniej gotowych potraw. Biały jogurt grecki z odrobiną dżemu jest lepszy niż kupiony w sklepie jogurt smakowy.
- Naucz się łączyć (na przykład za pomocą aplikacji Dine4Fit) – każdy posiłek zawiera białko, węglowodany i tłuszcz. Wszystkie powinny być reprezentowane w każdym posiłku i uzupełnione porcją warzyw lub owoców. Trzymaj się zdrowego talerza – ¼ źródła białka, ¼ źródła węglowodanów i ½ warzywa.
- Nie jedz samych węglowodanów, ale zawsze z dodatkiem białka. Na przykład jabłku na przekąskę powinien towarzyszyć jogurt grecki lub kawałek sera. Od razu masz tam wszystko, co powinno być.
- Nawadniaj się – staraj się prowadzić dziennik ilości wypijanych płynów przez kilka dni, a jeśli jest to mniej niż 2 litry, stopniowo dodawaj i zwiększaj.
- Białko – korzystaj z wysokiej jakości źródeł. Ponieważ są one również nośnikami tłuszczu, szukaj opcji o niższej zawartości tłuszczu. Każda część zwierzęcia ma inną zawartość tłuszczu, a różnica między karkówką a łopatką to kilka gramów tłuszczu. Podobnie, kawałki wołowiny mają różną zawartość tłuszczu. Wybieraj sery i mięso o niższej zawartości tłuszczu, np. eidam 30%, drób, polędwicę wieprzową itp.
- Jeśli nie możesz się oprzeć i „ulegasz” pokusie, której nie planowałaś/eś, nie załamuj się. Patrz długoterminowo.
Pamiętaj, że błąd to nie koniec. To część procesu.
Autorka: Veronika Mayova, certyfikowana trenerka żywieniowa
foto: cz.depositphotos.com i archiwum autorki
Też chcesz zrobić coś ze swoją wagą? Będziesz potrzebować tego:
dine4fit.pl
Redakcja
www.dine4fit.pl
13.1.2025
dine4fit.pl
Ciekawe, Jak się odchudzać?