Droga do zdrowia
i dobrego samopoczucia
App store rating

Droga do zdrowia
i dobrego samopoczucia

Jak jeść ryby i owoce morza

W życiu nieraz znajdujemy się w sytuacji, w której musimy zmierzyć się z tym problemem, a wielu nie wie, co i jak zrobić.

Przyjrzyjmy się więc temu.

Siadamy do stołu, gdzie serwowane są nam raki, ośmiornice, czy ostrygi. Jak się za to zabrać, żeby nie czuć zażenowania? 

Owoce morza a zdrowie

Podobnie jak ryby, także owoce morza są źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, witamin E, D, A i B, zawierają dużą ilość jodu (który jest niezbędny do prawidłowej pracy tarczycy) i antyoksydantu selenu, a także sodu, magnezu, wapnia, żelaza i fosforu.

  • Trzeba jednak powiedzieć, że są one również źródłem podwyższonego cholesterolu, zwłaszcza w przypadku kalmarów, a także w przypadku ostryg  zaleca się spożywanie nie więcej niż 24 sztuki na jedno posiedzenie.

Jak jeść pstrąga

Jedzenie pstrąga (i podobnych ryb) jest najprostsze. Wraz z rybą dostajemy specjalny nóż, który ma jakby małe ostrze. Nożem odcinamy ogon pstrąga, a następnie nacinamy grzbiet wzdłuż. „Użyj 'łopatki’ na nożu, aby wziąć jedną połowę ryby z mięsem i złożyć ją na jedną stronę, oddzielając ją w ten sposób od kręgosłupa. Można to teraz wyjąć razem z głową (można też ją odciąć) i odstawić na bok lub na talerzu na ości. Na talerzu zostaje tylko mięso.

Jak jeść ostrygi

Ten przysmak nie jest dla każdego, nie każðemu przypadnie do gustu, bo to w końcu jedzenie w stanie surowym. Jeśli jednak chcielibyście spróbować ostryg, to znów nie jest to zbyt trudne. Jeśli przyniesiono Ci je już otwarte, wystarczy położyć na dłoni serwetkę, na niej połówkę muszli ostrygi, skropić ją cytryną, specjalnym widelcem podnieść ostrygę, a następnie wypić zawartość. Niektórzy delikatnie przegryzają ostrygi, aby wydobyć ich smak, inni połykają je w całości. To drugie rozwiązanie jest proponowane częściej. Gdyby jednak przyniesiono Ci całe małże, musiałbyś je najpierw otworzyć. Robi się to specjalnym nożem, którym oddziela się od siebie dwie połówki w podobny sposób jak otwiera się nożem orzech włoski, odcinając na końcu mięsień.

Jak jeść krewetki

Jeśli zamówiłeś danie, w którym krewetki są tylko jednym ze składników (risotto, sałatka, zupa), to nie musisz się o nic martwić, są już obrane i przygotowane według potrzeb. Jeśli jednak krewetki są podawane osobno z ogonami lub nawet z głową, to musimy je jeść rękami. Głowę (można poznać po sumiastym wąsie) oddziela się po prostu poprzez jej przekręcenie. Następnie chwytamy krewetkę za ogon i obieramy skórę z pozostałej części ciała, podobnie jak w przypadku kiełbasy ze sztucznej osłonki. Potem wystarczy zanurzyć krewetkę w dipie i stopniowo odgryzać (trzymając za ogon), lub oddzielić całe mięso prosto od ogona. Następnie ogonek odkładamy na przygotowany talerz.

Jak jeść langusty, raki czy homary

Jest to podobne jak w przypadku krewetek, ale trudniej dostać się do mięsa, więc należy używać szczypiec i miniaturowego widelca, aby wydłubać mięso. Ponownie jemy rękami i zaleca się podwinięcie rękawów lub wzięcie serwetki na kolana i klatkę piersiową. W przypadku homara, podobnie jak w przypadku krewetek, odkręcamy głowę, a następnie odłamujemy jego spodnią część. W ten sposób na talerzu pozostają trzy kawałki. Teraz następuje ta trudniejsza część.

Musimy wydobyć mięso ze skorupy, a w przypadku pazurów najpierw musimy pozbyć się wody. Możemy odłamać poszczególne kawałki rękami i za pomocą widelca wydobyć z nich mięso lub możemy użyć szczypiec na twardszych częściach i ponownie wydobyć mięso z tych kawałków. Szczypce można odłamać i odessać mięso. W zasadzie cały proces jest podobny do obierania żeberek, gdyby miały one  dodatkowo skorupę.

Jak jeść ośmiornicę

Jeśli nie macie ochoty na żywą ośmiornicę – a są tacy wariaci – to w większości restauracji ośmiornica jest już przetworzona i dostajecie jakoś przygotowane (grillowane, gotowane, pieczone, duszone, smażone) mięso z ośmiornicy i możecie je zjeść bezpośrednio albo z dodatkiem do dania głównego, albo w sałatce warzywnej. W sushi ich mięso podawane jest na surowo. Trzeba tylko mieć szczęście i trafić na naprawdę dobrą restaurację. Mięso ośmiornicy jest twarde i gumowate, trzeba je odpowiednio ubić i przyrządzić, aby zmiękło.

Jak jeść kalmary

Kalmary to najczęściej mięso kałamarnicy lub mątwy, pokrojone w krążki (pierścienie) i ewentualnie obtoczone w cieście i usmażone. Przygotowuje się go w taki sam sposób jak mięso kalmara, z tą różnicą, że mięso kalmara jest miękkie, delikatne, białe i lekko słodkie. Do grillowania najbardziej nadaje się mniejszy kalmar. I znów – surowe znajdziesz w sushi.

Jak jeść karpia

Na koniec zostawiłem arcydzieło, które staram się robić w każde święta, ale nigdy nie udaje mi się nie połknąć ości. Bo jeśli kupimy karpia w całości (bez łusek i wnętrzności), to można uzyskać dwa boczne filety, odcinając wzdłuż od kręgosłupa, krojąc go na szerokość za głową, a następnie ostrożnie odcinając mięso od żeber. Jednak w przeciwieństwie do pstrągów, te mają w sobie jeszcze małe ości.

Doświadczeni kucharze radzą używać piętki ostrza noża, aby odciąć grzbiet fileta wszerz, aż kości chrupną. A potem nacinać, około dwóch lub trzech milimetrów w poprzek mięśni. Mięso zawsze kroić do samej skóry. Mówi się, że w ten sposób małe kostki są naruszane i stają się miękkie podczas obróbki cieplnej. Próbowałem tego kilka razy i nigdy mi to nie wyszło.

Jest jeszcze inny sposób – z karpia wycina się tzw. podkowy, a następnie nacina mięso wzdłuż kręgosłupa każdego z nich. W efekcie otrzymujemy mniejsze filety, ale podobno pozbawione tych małych ości, pozostawiając tylko jedną dużą, którą łatwo rozpoznać podczas jedzenia i z czasem usunąć.

Autor: Jan Lipšanský
foto: depositphotos.cz

dine4fit.pl

Redakcja
www.dine4fit.pl

29.9.2022 dine4fit.pl Ciekawe, Różne

Z archiwum

Lucyna (41 lat): schudła dzięki aplikacji Dine4Fit i czuje się świetnie

W lutym 2022 roku postanowiłam dokonać swojej transformacji za pomocą Dine4Fit. Skłoniły mnie do tego pewne osobiste sprawy.

Nie bardzo wierzyłam, że mi się uda, bo próbowałam już wielu rzeczy, w tym różnych programów wspomagających, tabletek i nic z tego nie wychodziło. Dopiero koleżanka z pracy powiedziała mi, żebym zaczęła wpisywać to co jem do aplikacji Dine4Fit. I że się zdziwię.

Kontynuuj czytanie 16.3.2023

Powiązane artykuły

Białko – klucz do zdrowia, formy i siły w każdym wieku

Nie tylko dla sportowców i nie tylko na masę. Białko to fundament Twojej energii, odporności i sprawności – niezależnie od tego, czy masz 25 czy 75 lat. Sprawdź, dlaczego warto zadbać o jego ilość w diecie i jak łatwo możesz to zrobić.

Kontynuuj czytanie 12.5.2025

Świadome odżywianie – więcej niż bilans energetyczny

Odchudzanie rozumiane wyłącznie jako chwilowy „zryw” nie tylko skazuje nas na efekt jo‑jo, ale również pozbawia wartości edukacyjnej całego procesu. Tymczasem prawdziwa transformacja polega na wprowadzeniu zmian, które towarzyszyć będą nam przez całe życie – od sposobu, w jaki komponujemy posiłki, aż po to, w jakim otoczeniu spędzamy czas i jak korzystamy z wsparcia bliskich.

Trwała zmiana stylu życia: od diety do zdrowych nawyków

Wiele osób rozpoczyna odchudzanie od rygorystycznego liczenia kalorii lub ostrej diety, ale szybko wraca do starych przyzwyczajeń. Tymczasowe restrykcje rzadko prowadzą do trwałych rezultatów. Jak podkreśla Mayo Clinic, “najlepszym sposobem na schudnięcie i utrzymanie wagi jest wprowadzanie trwałych zmian w stylu życia”, takich jak zbilansowana dieta i codzienna aktywność.

Kontroluj swoje kółeczka jeszcze przed zapisaniem jedzenia!

Mamy dla Ciebie zupełnie nową funkcję w wersji Premium aplikacji Dine4Fit, dzięki której jeszcze łatwiej osiągniesz swój cel.

Drodzy Użytkownicy Dine4Fit,

dzięki Waszym sugestiom aplikacja wciąż się rozwija, a wraz z tym uprościliśmy dodawanie posiłków – kluczowy element Dine4Fit, obok stale aktualizowanej bazy produktów. Dlatego z radością przedstawiamy Wam tę nową funkcję Premium!

Kontynuuj czytanie 29.4.2025

Odpowiednie produkty ułatwiające redukcję tłuszczu w okolicy brzucha

Tendencja do odkładania się tłuszczu w ciele (czyli miejsca, w których będzie się on kumulować) jest w dużej mierze uwarunkowana genetycznie.

Mówiąc prościej, niektórym osobom naturalnie odkłada się więcej tkanki tłuszczowej na biodrach, udach, a nawet ramionach czy piersiach, podczas gdy inni częściej gromadzą ją w okolicy brzucha (tzw. obszar brzuszny).

Kontynuuj czytanie 28.4.2025

Dostępne wszędzie tam, gdzie ich potrzebujesz

Tabele kalorii są dostępne w Internecie, na telefonie, tablecie i smartwatchach, takich jak Garmin i Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner