Droga do zdrowia
i dobrego samopoczucia
App store rating

Droga do zdrowia
i dobrego samopoczucia

Niewidzialne męki

W dzisiejszych czasach nauka, w tym zachodnia medycyna, stała się swego rodzaju nową religią, bytem powszechnie akceptowanym i czczonym, wobec którego nie wypada podejmować jakiejkolwiek krytyki czy polemiki.

Oczywiście nie powinniśmy zapominać, że nawet dzisiejsza nauka nie jest nieomylna – ale wciąż funkcjonujemy tylko dzięki naszym niedoskonałym zmysłom i ograniczonej inteligencji.

Nawet w obecnej super-technicznej erze, nie jesteśmy na poziomie wiedzy, który może w pełni wyjaśnić wszystkie zjawiska, które widzimy w naszym świecie. Nasze zdrowie oczywiście nie jest wyjątkiem.

Bardzo ciekawym, poważnym i coraz częściej poruszanym tematem są problemy zdrowotne, których nie da się wytłumaczyć medycznie – współcześnie nazywa się je MUS – medically unexplained symptoms (medycznie niewyjaśnionymi objawami). Do gabinetów lekarskich przychodzi bardzo wielu ludzi z różnego rodzaju psychosomatycznymi i obiektywnie niemożliwymi do wyjaśnienia problemami. Dojście do wniosku, że są to trudności obiektywnie niewykrywalne i niewytłumaczalne medycznie jest procesem bardzo wymagającym i długotrwałym, często przypominającym historie detektywstyczne. Zajmuje to dużo czasu, zaufania i ogólnie nowoczesnego podejścia medycznego – podejścia bio-psycho-społecznego.

Tak powszechne, a jednak niewytłumaczalne

Mianem MUS określamy stany, w których dana osoba odczuwa dolegliwości fizyczne utrzymujące się przez długi czas – kilka tygodni – ale przeprowadzane przez nas badania lekarskie nie są w stanie w zadowalający sposób wyjaśnić pochodzenia tych dolegliwości. Mianem MUS określamy stany, w których dana osoba odczuwa dolegliwości fizyczne utrzymujące się przez długi czas – kilka tygodni – ale przeprowadzane przez nas badania lekarskie nie są w stanie w zadowalający sposób wyjaśnić pochodzenia tych dolegliwości. Przyjmuje się, że te niewyjaśnione schorzenia stanowią „dziesiątki procent” pacjentów w gabinetach lekarskich. Najczęściej jest to około 20-30%. To strasznie dużo! Wyobraź sobie, że około jeden na czterech pacjentów ma problem, który nie pasuje do tego, co stwierdzono podczas badania!

Mocna psychika

Objawy MUS są bardzo zróżnicowane, a emocje odgrywają ważną rolę w ich występowaniu i mają znaczący wpływ na kontrolę procesów zachodzących w organizmie. Najczęstszymi objawami są objawy sercowo-płucne (kołatanie serca, ucisk w klatce piersiowej, pocenie się, duszność) i żołądkowo-jelitowe (nudności, brak apetytu, wzdęcia, biegunka, zgaga), układ mięśniowo-szkieletowy (bóle pleców, mięśni i stawów, zaburzenia wrażliwości kończyn), ale MUS występuje również w wielu innych obszarach (zaburzenia snu lub kncentracji, zaburzenia widzenia, bóle głowy, zmęczenie, osłabienie, objawy skórne…). ). Zaburzenia lękowe i depresyjne są również bardzo często obecne w MUS. Pacjenci z ciężkim MUS są trzykrotnie bardziej narażeni na depresję lub lęki niż ci bez MUS.

Diagnoza brzmi…

Jako lekarze musimy zawsze upewnić się, że trudności pacjenta nie oznaczają kłopotów. Zawsze musimy najpierw wykluczyć najpoważniejsze możliwe przyczyny fizyczne, potem te mniej prawdopodobne, potem inne… I tylko wtedy, gdy wykluczymy wszystko, co możemy i nic nie znajdziemy, zaczynamy się posługiwać etykietką MUS. Nowoczesna medycyna nie jest w stanie uwzględnić wszystkich drobniejszych procesów zachodzących w organizmie – nawet jeśli bada ciało aż do poziomu komórkowego i molekularnego, to czasami to nie wystarcza. Dlatego medycyna konwencjonalna nie może być „jedyną prawdziwą” drogą do uzdrowienia. I zawsze musi być miejsce na szacunek i komunikację. Osoba, która cierpi z powodu bólu lub innych nieprzyjemnych objawów, często przychodzi do gabinetu lekarskiego, szukając ulgi, rozwiązania, wyjaśnienia, zbawienia. Jeśli po wszystkich możliwych badaniach pacjentka lub pacjent zostanie poinformowany, że jego kłopoty prawdopodobnie nie są  związane z ciałem, ale raczej z psychiką, może być przerażony: Czy ja jestem szalona? Czy ja jestem symulantem?

Niewidzialny, ale prawdziwy

Chciałabym podkreślić fakt, że jeśli doświadczasz jakiegoś rodzaju cierpienia, bólu lub po prostu dyskomfortu, ale badanie lekarskie nie wykazuje niczego złego lub chorobliwego, nie oznacza to, że twoje cierpienie jest nierealne! Nikt też nie próbuje ci wmówić, że jesteś szalona lub coś sobie sama stwarzasz. Twoje odczucie, że coś jest nie tak w twoim ciele, musi być zawsze traktowane poważnie przez wszystkich – nie można Ci powiedzieć: Nic nie znaleźliśmy, więc nie masz prawa odczuwać bólu. Nawet jeśli winna jest psychika i to ona powoduje nieprzyjemne doznania fizyczne, nie czyni to tych doświadczeń mniej realnymi i frustrującymi.

Co dalej?

Niektórym osobom bardzo pomaga wykluczenie przez lekarza poważnej choroby, której się obawiają – na przykład raka. Być może samo to odkrycie złagodzi nieprzyjemne objawy fizyczne odczuwane przez chorego. Czasami jednak samo uspokojenie nie wystarcza i potrzebne jest multidyscyplinarne podejście do MUS, w którym ważną rolę odgrywa podejście psychosomatyczne, które na szczęście jest obecnie traktowane poważnie. Myślę, że w tym kierunku medycyna będzie podążać coraz bardziej. Będzie musiała, ponieważ dziś doświadczamy epidemii nie tylko wirusów, otyłości i cukrzycy, ale także trudności psychologicznych, depresji, lęku. Prawdopodobnie będziemy musieli wrócić do naszego wnętrza, krok po kroku, a nie tylko polegać na zewnętrznych tak zwanych pewnikach, udogodnieniach technicznych i osiągnięciach naukowych współczesnego społeczeństwa. Zdrowie zawsze zaczyna się wewnątrz, pamiętajmy o tym.

Autorka: Kristina Skulínková, lekarka
foto:cz.depositphotos.com

dine4fit.pl

Redakcja
www.dine4fit.pl

8.6.2023 dine4fit.pl Ciekawe, Różne

Z archiwum

Bolą Cię plecy? Zainteresuj się treningiem głębokiej stabilizacji tułowia!

Bolą Cię często plecy? A wiesz coś na temat treningu głębokiej stabilizacji?

Trening głębokiej stabilizacji polega na ćwiczeniu mięśni głębokich, które odpowiadają za stabilizację kręgosłupa i utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. Jest to technika treningowa stosowana w terapii ruchowej oraz w treningu sportowym, zwłaszcza w dyscyplinach wymagających dużego napięcia mięśniowego i stabilizacji, takich jak gimnastyka artystyczna czy wioślarstwo.

Powiązane artykuły

Świadome odżywianie – więcej niż bilans energetyczny

Odchudzanie rozumiane wyłącznie jako chwilowy „zryw” nie tylko skazuje nas na efekt jo‑jo, ale również pozbawia wartości edukacyjnej całego procesu. Tymczasem prawdziwa transformacja polega na wprowadzeniu zmian, które towarzyszyć będą nam przez całe życie – od sposobu, w jaki komponujemy posiłki, aż po to, w jakim otoczeniu spędzamy czas i jak korzystamy z wsparcia bliskich.

Trwała zmiana stylu życia: od diety do zdrowych nawyków

Wiele osób rozpoczyna odchudzanie od rygorystycznego liczenia kalorii lub ostrej diety, ale szybko wraca do starych przyzwyczajeń. Tymczasowe restrykcje rzadko prowadzą do trwałych rezultatów. Jak podkreśla Mayo Clinic, “najlepszym sposobem na schudnięcie i utrzymanie wagi jest wprowadzanie trwałych zmian w stylu życia”, takich jak zbilansowana dieta i codzienna aktywność.

Kontroluj swoje kółeczka jeszcze przed zapisaniem jedzenia!

Mamy dla Ciebie zupełnie nową funkcję w wersji Premium aplikacji Dine4Fit, dzięki której jeszcze łatwiej osiągniesz swój cel.

Drodzy Użytkownicy Dine4Fit,

dzięki Waszym sugestiom aplikacja wciąż się rozwija, a wraz z tym uprościliśmy dodawanie posiłków – kluczowy element Dine4Fit, obok stale aktualizowanej bazy produktów. Dlatego z radością przedstawiamy Wam tę nową funkcję Premium!

Kontynuuj czytanie 29.4.2025

Odpowiednie produkty ułatwiające redukcję tłuszczu w okolicy brzucha

Tendencja do odkładania się tłuszczu w ciele (czyli miejsca, w których będzie się on kumulować) jest w dużej mierze uwarunkowana genetycznie.

Mówiąc prościej, niektórym osobom naturalnie odkłada się więcej tkanki tłuszczowej na biodrach, udach, a nawet ramionach czy piersiach, podczas gdy inni częściej gromadzą ją w okolicy brzucha (tzw. obszar brzuszny).

Kontynuuj czytanie 28.4.2025

Kalorie z przymrużeniem oka: Co jemy, a co budzi emocje?

Naukowcy też czasem się mylą – zwłaszcza jeśli chodzi o jedzenie.

Najbardziej znanym przykładem są zawyżone wartości żelaza w szpinaku, ale również zmieniające się podejście do jajek. W tym artykule przyjrzymy się nie tylko tym przypadkom, ale też innym produktom, takim jak mięso, smalec, masło czy alkohol.

Kontynuuj czytanie 24.4.2025

Dostępne wszędzie tam, gdzie ich potrzebujesz

Tabele kalorii są dostępne w Internecie, na telefonie, tablecie i smartwatchach, takich jak Garmin i Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner