Białko jako fenomen naszych czasów?
Gdy ktoś się trochę bardziej zaczyna interesować żywieniem, to zauważy, że w tym kontekście o białkach się bardzo często mówi i je wychwala.
I oczywiście słusznie…
Wkrótce wiosna zacznie się na dobre, a słońce zachwyci nas swoimi ciepłymi promieniami.
Wielu z nas czeka na nią jak na zmiłowanie.
Czekając na te chwile stwórz swojemu organizmowi możliwość oczyszczenia się już teraz. Odchudź swoją dietę, pij dużo czystej wody, chodź na spacery i ciesz się przebywaniem na świeżym powietrzu. Oddychaj głęboko, dostarczaj organizmowi dużo tlenu.
Natura jest potężna, wpływa na Twoje ciało i jego potrzeby bardziej, niż możesz to sobie wyobrazić, dlatego gorąco polecam poświęcenie każdego dnia chwili czasu dla siebie i zauważenie swojego ciała i siebie – jak się czujesz, co sprawia, że czujesz się dobrze. Bądź świadomy tego, co dziś zjadłeś, jak się czułeś. Jedz wszystkimi zmysłami, a wiosną rozkoszuj się dużą ilością zielonych produktów. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że na przedwiośniu i wraz z nadejściem wiosny pojawi się silne pragnienie, a nawet przymus, zrobienia porządków w szafie czy przygotowania sałatki, o której nie myśleliśmy od miesięcy.
Pęcherzyk żółciowy dostaje od nas w kość przez cały rok za sprawą diety i stresu. Zwłaszcza gdy jest tego wszystkiego dużo na raz, pęcherzyk żółciowy może się zacząć odzywać. Pęcherzyk żółciowy jest pustym w środku narządem w kształcie gruszki, który znajduje się u podstawy wątroby. Jest zbiornikiem żółci, która jest produkowana przez wątrobę. Główną funkcją pęcherzyka żółciowego jest rozkładanie tłuszczów w celu ułatwienia ich trawienia.
Pęcherzyk żółciowy jest ściśle związany z wątrobą. W porównaniu z innymi organami pęcherzyk żółciowy jest o tyle szczególny, że nie opróżnia się całkowicie, a wręcz przeciwnie – zatrzymuje w sobie płyn. Tradycyjna medycyna chińska nazywa pęcherzyk żółciowy „magazynem, który przechowuje esencję”. Gdy pęcherzyk żółciowy jest osłabiony, upośledzeniu ulega również funkcjonowanie śledziony i żołądka, co powoduje problemy trawienne, takie jak wzdęcia czy biegunka.
Kto by tak o woreczku żółciowym mógł powiedzieć? Ale to prawda. Dobry stan pęcherzyka żółciowego oznacza dobre i przemyślane podejmowanie decyzji oraz dużą odwagę. W przeciwnym razie człowiek jest niezdecydowany, bojaźliwy i gorzej radzi sobie ze stresem. Kiedy energia energetyczna pęcherzyka żółciowego nie przepływa w harmonii, możemy mieć trudne sny i niespokojny sen. Szczyt energetyczny pęcherzyka żółciowego przypada na godziny od 15:30 do 1:00 w nocy. Czy budzisz się regularnie? Mogą to być problemy z pęcherzykiem żółciowym.
Pęcherzyk żółciowy lubi spokój. Nie znosi uciskania i presji czasu. Należy więc dać mu czas na uspokojenie się i zrelaksowanie. To proste ćwiczenie może w tym pomóc:
Ćwiczenie dla drogi jang pęcherzyka żółciowego wykonuje się w pozycji siedzące rozkrocznej. Pozycją wyjściową jest więc siad z szeroko rozstawionymi nogami i prostym kręgosłupem. Pochyl się do przodu, spleć palce i podciągnij się od pasa w górę. Ramiona uniesione w górę, zamach do lewej nogi i zgięcie w jej kierunku. Następnie połóż dłonie na kolanach, łokcie skieruj w bok i delikatnie dociśnij kolano do podłoża. Osoby o większym zakresie ruchu mogą pochylić się do przodu i ułożyć dłonie na wysokości kostek.
Wykonując wydech, rozluźnij się w tej pozycji i oddychaj do obszaru pęcherzyka żółciowego. Pamiętaj, aby podczas tej czynności uśmiechać się do swojego pęcherzyka żółciowego. Następnie wykonaj to samo ćwiczenie na drugą nogę.
Autorka: Šárka Simonidesová , trenerka jogi hormonalnej
8.4.2022 dine4fit.pl Ciekawe, RóżneGdy ktoś się trochę bardziej zaczyna interesować żywieniem, to zauważy, że w tym kontekście o białkach się bardzo często mówi i je wychwala.
I oczywiście słusznie…
Kontynuuj czytanie 21.11.2022
Odchudzanie rozumiane wyłącznie jako chwilowy „zryw” nie tylko skazuje nas na efekt jo‑jo, ale również pozbawia wartości edukacyjnej całego procesu. Tymczasem prawdziwa transformacja polega na wprowadzeniu zmian, które towarzyszyć będą nam przez całe życie – od sposobu, w jaki komponujemy posiłki, aż po to, w jakim otoczeniu spędzamy czas i jak korzystamy z wsparcia bliskich.
Kontynuuj czytanie 8.5.2025
Wiele osób rozpoczyna odchudzanie od rygorystycznego liczenia kalorii lub ostrej diety, ale szybko wraca do starych przyzwyczajeń. Tymczasowe restrykcje rzadko prowadzą do trwałych rezultatów. Jak podkreśla Mayo Clinic, “najlepszym sposobem na schudnięcie i utrzymanie wagi jest wprowadzanie trwałych zmian w stylu życia”, takich jak zbilansowana dieta i codzienna aktywność.
Kontynuuj czytanie 5.5.2025
Mamy dla Ciebie zupełnie nową funkcję w wersji Premium aplikacji Dine4Fit, dzięki której jeszcze łatwiej osiągniesz swój cel.
Drodzy Użytkownicy Dine4Fit,
dzięki Waszym sugestiom aplikacja wciąż się rozwija, a wraz z tym uprościliśmy dodawanie posiłków – kluczowy element Dine4Fit, obok stale aktualizowanej bazy produktów. Dlatego z radością przedstawiamy Wam tę nową funkcję Premium!
Kontynuuj czytanie 29.4.2025
Tendencja do odkładania się tłuszczu w ciele (czyli miejsca, w których będzie się on kumulować) jest w dużej mierze uwarunkowana genetycznie.
Mówiąc prościej, niektórym osobom naturalnie odkłada się więcej tkanki tłuszczowej na biodrach, udach, a nawet ramionach czy piersiach, podczas gdy inni częściej gromadzą ją w okolicy brzucha (tzw. obszar brzuszny).
Kontynuuj czytanie 28.4.2025
Naukowcy też czasem się mylą – zwłaszcza jeśli chodzi o jedzenie.
Najbardziej znanym przykładem są zawyżone wartości żelaza w szpinaku, ale również zmieniające się podejście do jajek. W tym artykule przyjrzymy się nie tylko tym przypadkom, ale też innym produktom, takim jak mięso, smalec, masło czy alkohol.
Kontynuuj czytanie 24.4.2025