Droga do zdrowia
i dobrego samopoczucia
App store rating

Droga do zdrowia
i dobrego samopoczucia

Tekst nie tylko dla diabetyków: ruch jest lekarstwem!

Ruch ma dobroczynny wpływ na nasz stan fizyczny i psychiczny.

Drastyczne ograniczenie naturalnego wysiłku fizycznego w ostatnich dziesięcioleciach przyczyniło się w znacznym stopniu do wzrostu otyłości i związanych z nią chorób – od cukrzycy, chorób serca, zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego po depresję.

Wszyscy wiemy, że regularne ćwiczenia zwiększają wydatek energetyczny i pomagają schudnąć. Ale jest to również idealna pomoc w leczeniu wielu tzw. chorób cywilizacyjnych.

Ruch wzmacnia układ krążenia, wydolność serca, elastyczność naczyń krwionośnych, poprawia spektrum lipidowe, a tym samym zmniejsza ryzyko miażdżycy, obniża poziom cukru we krwi, pozytywnie wpływa na odporność, a także przyczynia się do profilaktyki nowotworowej. Wreszcie, co nie mniej ważne, wzmacnia nasz układ mięśniowo-szkieletowy i chroni przed osteoporozą.

  • Logiczne jest więc, abyśmy wszyscy ruszali się więcej i bardziej regularnie. Ale osiągnięcie tego celu nie jest łatwe. Z mojej praktyki lekarskiej i życia osobistego wiem, jak trudno jest utrzymać „ruch” przez długi czas.

Jednak nie wielu z nas korzysta z usług osobistego trenera, który idealnie dopasowuje program i pilnuje, abyśmy go dokładnie realizowali. Kiedy chcemy się z kimś skonsultować, zazwyczaj jest to przyjaciel, partner, rzadziej lekarz lub Internet. Niestety, nie zawsze są to wiarygodne źródła.

Nawet moi pacjenci czasami płacą skandaliczne sumy za cudowne środki odchudzające, które są totalnie nieskuteczne, ponieważ ktoś im to doradził (lub znaleźli to sami w Internecie). Pamiętajcie, że żadna taka pasywna metoda jak połknięcie tabletki nie działa. Tu zawsze trzeba być aktywnym!

  • Zaczynamy od tego, że siadamy (najlepiej z ołówkiem i kartką papieru), telefonem komórkowym z ulubioną aplikacją i ewentualnie kimś, kto naprawdę chce nam pomóc.

Należy sobie szczerze odpowiedzieć na poniższe pytania:

  • Dlaczego chcę się więcej ruszać?
  • Czy mogę się więcej ruszać?
  • Czy wiem, co jestem w stanie zrobić?

Następnie wystarczy znaleźć sobie konkretną aktywność (na początek spacer, jazda na rowerze lub praca w ogrodzie) i od razu zacząć coś robić. Moja praktyczna rada to: Nie stawiaj sobie żadnych nierealnych celów! Z mojego doświadczenia wynika, że najlepsze są konkretne krótkoterminowe cele, np. 4 razy w tygodniu staram się dodać 30 minut spaceru. Już po miesiącu zauważysz, że czujesz się lepiej – fizycznie i psychicznie.

  • Nie zniechęcaj się od razu tym, że liczyłaś na większy ubytek kilogramów czy centymetrów!

Wręcz przeciwnie. Pochwal sama siebie, że próbujesz coś zmienić. Jeśli nie przyniosło to oczekiwanych rezultatów, nie poddawaj się. Postaraj się wytrzymać, albo znajdź coś innego. Dobrym pomocnikiem są różne krokomierze. Czasami jestem zaskoczona, jak śledzenie wykonanych kroków bawi i motywuje nawet starszych ludzi. To jest jak gra. A wszyscy w jakiś sposób lubimy gry, prawda?

W mojej poradni diabetologicznej Dine4Fit jest bardzo popularnym narzędziem. Już sam fakt, że pacjenci mogą po prostu zapisywać w aplikacji spożywane posiłki, stawia ich na drodze do sukcesu. Jeśli doda się do tego regularne ćwiczenia, rezultat jest gwarantowany. I o dziwo, nie zawsze musi to być utrata wagi. Bardzo często obserwujemy znaczną poprawę wyników badań laboratoryjnych, często w parametrach, które są ważniejsze dla zdrowia niż waga (która czasami mimo dużego wysiłku obniżyła się tylko minimalnie). Pozytywnym aspektem jest to, że kiedy poziom cukru we krwi, cholesterolu czy ciśnienia spada, możemy zmniejszyć dawki leków.

Nie bez powodu mówi się, że ruch działa jak umiarkowanie skuteczny antydepresant. Niestety, ruch jako „lekarstwo” nie może być przyjmowany w tabletkach, ale jego moc jest naprawdę ogromna!

Autor: dr Vladimíra Nekvindová, diabetolożka

foto: SergeyNivens, xload/cz.depositphotos.com

dine4fit.pl

Redakcja
www.dine4fit.pl

2.9.2021 dine4fit.pl Diety odchudzające, Jak się odchudzać?, Różne

Z archiwum

Jak schudłem 70 kg czyli jak dieta, ćwiczenia i siła pragnień mogą zdziałać cuda

Duże zmiany PRZED i PO. Przez długi czas myślałem, że są to tylko bajki wypełniające zawartość pism dla gospodyń domowych, wydawało mi się, że nie są one osiągalne dla przeciętnego człowieka.

Ale potem zrozumiałem, że swoim życiem kierujemy sami i że kiedy człowiek czegoś pragnie i dąży do tego z cierpliwością, wytrwałością i determinacją, nie ma takiej siły na świecie, która mogłaby go powstrzymać. I zacząłem spełniać swoje marzenia.

Powiązane artykuły

Jak obniżyć poziom cholesterolu za pomocą diety

Dieta odgrywa ważną rolę w obniżaniu poziomu cholesterolu i zapobieganiu chorobom układu krążenia.

Podwyższony poziom cholesterolu, zwłaszcza LDL („złego” cholesterolu), może prowadzić do powstawania blaszek miażdżycowych, które zwiększają ryzyko chorób serca. Dobrze dobrana dieta może pomóc je zmniejszyć.

Oto kilka podstawowych zaleceń, jak to zrobić.

Kontynuuj czytanie 25.11.2024

Instruktorka fitness: wywiad z klientką, która schudła dzięki diecie i ćwiczeniom

Kiedy niesamowita przemiana młodej i sympatycznej Stefki (50 kg w rok!) pojawiła się w naszej czeskojęzycznej grupie w lutym, od razu stało się dla nas jasne, że jej historia może być świetną motywacją dla innych.

Dzięki naszej trenerce Markecie, z którą współpracujemy od dłuższego czasu i która poprowadziła tę matkę uroczych bliźniaków w jej przemianie, możesz teraz przeczytać poniższy tekst. Niech Was wesprze i zmotywuje.

Co zrobić, gdy waga nie chce się już ruszyć?

Do napisania tego artykułu skłonili mnie moi pacjenci, którzy borykają się z podobnym problemem.

Ich waga nie zmienia się znacząco (ani w dół w utracie wagi, ani nawet w przybieraniu na wadze).

Chodzi mi o to, że ktoś utrzymuje określoną wagę na stałym poziomie i co najwyżej występują zauważalne wahania o około plus minus 2 do 3 kilogramów. Jest to więc długotrwała oscylacja wokół określonej masy ciała. Co jednak zrobić, gdy chce się w końcu zerwać z tą wagą?

Deficyt kalorii wystarczy, czy skład diety też jest ważny?

Częste pytanie od moich klientów, znajomych i członków naszych grup skupionych wokół aplikacji Dine4Fit jest właśnie takie, jak tytuł mojego dzisiejszego wpisu.
Jak to tak na prawdę wygląda? Przyjrzyjmy się…

Kontynuuj czytanie 16.1.2024

Dieta DASH

Dla niewtajemniczonych, co to jest ten DASH?

DASH to skrót od Dietary Approaches to Stop Hypertension, czyli: Dietetyczne podejście w celu zatrzymania nadciśnienia.

Kontynuuj czytanie 11.1.2024

Dostępne wszędzie tam, gdzie ich potrzebujesz

Tabele kalorii są dostępne w Internecie, na telefonie, tablecie i smartwatchach, takich jak Garmin i Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner