Droga do zdrowia
i dobrego samopoczucia
App store rating

Droga do zdrowia
i dobrego samopoczucia

Pięć błędów, na które należy uważać podczas realizacji postanowień noworocznych

Okres przed i po Nowym Roku to czas, kiedy zewsząd wylewają się porady dotyczące odchudzania.
Ten post jest dla wszystkich, którzy postanowili od stycznia więcej się ruszać.
Być może właśnie wpadłaś/eś na pomysł przyłączenia się do jakiegoś wyzwania lub stworzyłaś/eś  je „na miarę” dla siebie. Ale jak nie dać się nabrać na bezsensowne rady, które ostatecznie nie działają i tylko demotywują do dalszych wysiłków?

Przyjrzymy się pięciu najczęstszym błędom i wyjaśnimy, jak robić to lepiej:

1. Ćwiczenie każdego dnia

Zdecydowałaś/eś się zacząć ćwiczyć, ale nie masz jeszcze w tym dużego doświadczenia? Wracasz do ćwiczeń po długiej przerwie, kontuzji, a może po porodzie?
Odrzuć pomysły, że teraz zaczniesz ćwiczyć codziennie. Oceń swój obecny stan i zastanów się:
  • ile masz naturalnego ruchu (chodzenie, załatwianie spraw, dbanie o dom itp.),
  • ile czasu tygodniowo poświęcasz na celową aktywność fizyczną (ćwiczenia, sport),
  • ile masz miejsca w swojej dziennej rutynie, aby włączyć więcej ćwiczeń i sportu,
  • czy jesteś w stanie utrzymać tą nową dyscyplinę przez CAŁY rok,
  • jaki rodzaj aktywności fizycznej sprawiałby Ci przyjemność,
  • czy odbyłoby się to kosztem snu,
  • czy jest to dla ciebie ZDROWE.
Nie ma sensu wymyślać ścisłych zasad, kopiować kogoś z mediów społecznościowych lub kogoś bliskiego, jeśli poddasz się po trzech tygodniach całkowicie wyczerpana/y, ponieważ po prostu nie będzie to pasować do Twojego rytmu.
Zapisz swoją normalną tygodniową rutynę i dodaj do niej miejsce, w którym możesz włączyć więcej naturalnych ćwiczeń i ewentualnie jakiegoś sportu. W następnym tygodniu zapisz to w swoim kalendarzu, na przykład zgodnie ze swoimi zobowiązaniami zawodowymi, a będziesz wiedzieć, że tego dnia masz pójść na spacer.

2. Spektakularny początek

Chrzanić rozpoczęcie 1 stycznia z całą pompą i otoczką, że teraz to będzie! Nie musisz mieć wszystkiego starannie przygotowanego i zaplanowanego, ponieważ jest również całkiem możliwe, że te huczne plany trzeba będzie jakoś zmodyfikować.
Działaj małymi kroczkami:
  • zacznij dodawać więcej warzyw do posiłków,
  • uważaj na nawadnianie,
  • 30-minutowy spacer na świeżym powietrzu,
  • pójdź z rodziną na spacer, łyżwy, czy na basen…

Możesz wdrożyć to wszystko już teraz i jest to świetny grunt do budowania długoterminowych nawyków, które będą naprawdę trwałe.

3. Monotonny ruch

Wybrałaś/eś jeden rodzaj ćwiczeń na 10 dni, a następnie przerzucasz się na inny? A może wyzwanie z przysiadami, w którym każdego dnia robisz o 10 przysiadów więcej niż poprzedniego?

Wypróbuj różne rodzaje ruchu. Całkiem możliwe, że jeśli jakieś ćwiczenie nie sprawia Ci przyjemności, to prawdopodobnie nie wytrwasz w nim pomimo początkowej ogromnej motywacji. Spróbuj więc różnych rodzajó ruchu – od szybkiego marszu po taniec, tenis, jogę, trening siłowy w domu lub grupowe zajęcia fitness. Albo znajdziesz coś, co naprawdę Ci się spodoba, albo odkryjesz coś, co najmniej Cię denerwuje i będziesz się tego trzymać.

Dąż do różnorodności, nie szukaj sportu, który daje Ci najwięcej energii, ale szukaj sposobu, który jest dla Ciebie najzdrowszy. Uzupełnij ćwiczenia cardio (chodzenie, bieganie, jazda na rowerze…) treningiem siłowym i ćwiczeniami, które zwiększają mobilność i elastyczność ciała.

4. Ograniczenie diety

Rygorystyczne zasady i postanowienia noworoczne dotyczą nie tylko ćwiczeń, ale także diety. Jeśli Twój pomysł wygląda mniej więcej tak:

  • będę jeść tylko trzy razy dziennie,
  • żadnych dodatków wieczorem, tylko warzywa i źródło białka,
  • będę pić ciepłą wodę z cytryną zaraz po przebudzeniu,
  • ograniczę wszystkie słodycze i smakołyki.

To lepiej wciśnij hamulec już teraz…

Zmiana diety powinna odbywać się stopniowo i indywidualnie w zależności od aktualnych nawyków, ale także potrzeb, możliwości i celów.

Zmiana ta powinna być wprowadzana stopniowo, aby można było ją utrzymać w dłuższej perspektywie. Celem nie jest utrata jak największej liczby kilogramów w ciągu miesiąca, ale możliwość odżywiania się w ten sposób przez długi czas.

Dlatego na początku spróbuj przeanalizować swoją dietę przez kilka dni. Zanotuj okoliczności, w których jesz i jak wpłynęło to na Twoje spożycie, jak czujesz się fizycznie i psychicznie. Aby to zrobić, usiądź i zastanów się, co możesz zrobić lepiej.

Jeśli jesteś zdezorientowana/y w tej kwestii, oddaj się w ręce wyszkolonego profesjonalisty, który naprawdę rozumie i zna ten temat. Omówi on z Tobą dokładnie, jakie zmiany są odpowiednie w twoim przypadku i jak je wdrożyć. Uważaj jednak na dobrze brzmiące oferty, które kuszą okazją i gwarantowanymi rezultatami. Pamiętaj, że nie ma drogi na skróty.

5. Wielkie oczekiwania

Nie oczekuj natychmiastowych rezultatów. Może minąć trochę czasu, zanim dowiesz się, co naprawdę Tobie pasuje i zanim będzie to widoczne po Twojej slwetce (lub jak bardzo sobie to wyobrażasz). Spróbuj więc skupić się również na innych wskaźnikach:

  • ile masz energii w ciągu dnia,
  • jak przebiega trawienie,
  • jak odczuwasz głód i niekontrolowane zachcianki,
  • czy masz lepszy nastrój i kondycję.

Jeśli wprowadzisz te zmiany odpowiednio, to niemal natychmiast zauważysz zmianę na lepsze w tych czterech obszarach. A to już wcale nie jest mało, prawda?

Trzymam za Ciebie kciuki!

Autorka: Andrea Mokrejšová, dietetyczka
foto: archiwum Autorki

 

dine4fit.pl

Redakcja
www.dine4fit.pl

2.1.2024 dine4fit.pl Ciekawe, Jak się odchudzać?, Różne

Z archiwum

Andrea (53l): Rok zajęło mi odnalezienie swojej drogi

Ostatnio w grupie skupiającej naszych użytkowników w Czechach pojawił się post, w którym Andrea napisała, że chce zachęcić szczególnie kobiety 50 plus, aby wiedziały, że nawet w tym wieku schudnięcie jest możliwe. Natychmiast poprosiliśmy ją o napisanie kilku motywacyjnych słów dla tej grupy wiekowej.

Często słyszymy opinie, że odchudzanie po przekroczeniu pewnego wieku wiąże się tylko z trudnym wyrzekaniem się wszystkiego i często nie przynosi żadnych rezultatów.

Powiązane artykuły

Chodzenie to najkorzystniejsza całoroczna aktywność fizyczna

Aby w zdrowy sposób zredukować masę ciała w odpowiedni sposób, pożądane jest włączenie regularnych ćwiczeń fizycznych, a nie tylko poleganie na modyfikacji diety.

Zaobserwowałam u moich pacjentów, że taką regularną i zrównoważoną aktywnością fizyczną dla szerokiego grona osób może być „zwykły” spacer (najlepiej uzupełniony o wzmacnianie organizmu i kształtowanie masy mięśniowej). Nawet jeśli na dworze jest już zimno, to energiczny spacer ma tę ogromną zaletę, że można go uprawiać zupełnie niezależnie od pory roku i (prawie) pogody przez cały rok.

Kontynuuj czytanie 18.11.2024

Ćwiczenia w biurze…

…czyli szybki trening przy biurku.

Nie ma dziś wątpliwości, że siedzący tryb życia może poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu i samopoczuciu. Na szczęście, nawet w pracy, wykonując proste ćwiczenia przy biurku, możemy znacząco poprawić kondycję naszego organizmu. Poniżej znajdziesz kilka łatwych ćwiczeń, które Ci w tym pomogą!

Kontynuuj czytanie 11.11.2024

Jak poruszać się po Internecie w chaosie informacji dotyczącym odchudzania i ćwiczeń?

Internet jest rzeczą boską. W ciągu kilku sekund możemy znaleźć wszystko, co chcemy wiedzieć o jedzeniu.

A może nawet więcej, niż potrzebujemy lub chcemy wiedzieć.

Kontynuuj czytanie 7.11.2024

Lumbago – to już choroba cywilizacyjna

Lumbago, znany wielu z nas ból dolnej części kręgosłupa, dotyka coraz większą liczbę osób, stając się jednym z najpowszechniejszych problemów zdrowotnych. Ból w odcinku lędźwiowym może utrudniać codzienne funkcjonowanie, pracę, a nawet sen. W wielu przypadkach występuje przewlekle i znacząco obniża jakość życia. Czy lumbago to efekt naszego stylu życia? A może to nieunikniona konsekwencja starzenia się? Jak można temu zapobiec i jak sobie radzić, gdy już wystąpi?

Kontynuuj czytanie 4.11.2024

Odchudzanie zaczyna się w sklepie

Niezależnie od tego, czy Twoim celem jest utrata wagi, poprawa ciśnienia krwi, obniżenie poziomu cholesterolu, zwiększenie masy mięśniowej, więcej energii czy po prostu zdrowsze odżywianie, jedno jest pewne – Twój sukces zaczyna się w sklepie spożywczym, w którym robisz zakupy.

To właśnie tam zaczynasz decydować o tym, czy osiągniesz swoje cele, ponieważ to, co kupujesz, przekłada się na Twoją dietę.

Kontynuuj czytanie 31.10.2024

Dostępne wszędzie tam, gdzie ich potrzebujesz

Tabele kalorii są dostępne w Internecie, na telefonie, tablecie i smartwatchach, takich jak Garmin i Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner