Jak dbać o stopy…
…by uniknąć niepotrzebnych problemów, takich jak wrastające paznokcie, pękające pięty czy nieprzyjemna grzybica?
Nasze stopy niosą nas nie tylko przez cały dzień, ale co ważniejsze przez całe życie. Czy odwdzięczamy się tym samym? Czy dbamy o nie?
W dzisiejszym wpisie krótko podsumujemy najważniejsze informacje, które każda osoba powinna znać. Niestety, w mojej praktyce często widzę, że ludzie zapominają o niektórych rzeczach…
Dbanie o stopy, a w szczególności o stopy jest ważne nie tylko latem, kiedy chcemy nosić sandały, w których każdy problem estetyczny (ale i zdrowotny) jest widoczny. Ważna jest profilaktyka. Nie zapominajmy o niej nawet wtedy, gdy nosimy zamknięte buty i skarpetki i wydaje nam się, że nie musimy zwracać uwagi na stopy, których nikt nie widzi.
Warto dbać o stopy przez cały rok – nie tylko będą lepiej wyglądać, ale także zapobiegniemy wielu nieprzyjemnym dolegliwościom, które często bywają bolesne w skutkach. I często sprawiają, że nie chce nam się chodzić, a wielka szkoda.
Domowa pielęgnacja stóp
Regularne wizyty u pedicurzystki zapewnią nam piękne i bezproblemowe stopy, ale jak zadbać o nie samodzielnie w domu? Niektórzy po prostu nakładają na stopy krem. Ale który wybrać? Z własnego doświadczenia mogę polecić kremy zawierające mocznik. Pomaga on odnowić skórę, zapobiegając popękanym i suchym piętom. To właściwie mały cud.
Kremy takie jak indulona, nivea lub balsam do ciała nie są tak naprawdę odpowiednie. Przynoszą oczywiście wiele innych wspaniałych efektów, ale nie są przeznaczone do stóp, więc nie rozwiązują problemu popękanych pięt. Nie zawierają niczego, co mogłoby zregenerować tak zniszczoną (popękaną) skórę.
- Wskazówka: Nie pozostawiaj kremu między palcami. Mogą one zacząć pękać, co jest w konsekwencji dość bolesne.
Ale samo smarowanie stóp nie wystarczy, trzeba usunąć stwardniały naskórek. Przycinanie zostaw profesjonalistom, ale to przecież zrobisz bez problemu! Nikt nie chce mieć do czynienia z głębszymi uszkodzeniami skóry, które mogą nawet prowadzić do stanu zapalnego. Ponadto skaleczenia mogą utrudniać chodzenie.
Jak usunąć stwardniałą skórę w warunkach domowych
Najprostszym sposobem jest użycie pumeksu. Należy szczotkować skórę na sucho, ale nie częściej niż raz na 14 dni. Najlepiej jednak odczekać co najmniej 4 tygodnie. Jeśli będziesz to robić za często, skóra będzie musiała się regenerować i wielokrotnie odrastać, co nie jest w żadnym stopniu pożądane.
Jak dbać o paznokcie
Przede wszystkim ważne jest ich prawidłowe przycinanie. Nigdy nie wycinaj paznokcia. Paznokcie przycina się prosto, zaczynając co najwyżej od lekkiego zakrzywienia. Następnie należy spiłować rogi. Zapobiega to przerostowi.
Jak wybrać odpowiednie buty?
Należy również zadbać o dobór odpowiednich butów i skarpet. Buty nie powinny być zbyt wąskie, aby nie uciskały stopy. Zawsze należy wybierać odpowiedni rozmiar buta i co oczywiste te buty zawsze mają być najwygodniejsze.
Nosek buta nigdy nie powinien naciskać na paznokcie – jeśli dojdzie do takiego „naciśnięcia”, paznokcie mogą zacząć się zwijać i wrastać. Ponadto w ciasnych butach nie chodzi się dobrze, przez co można podświadomie zacząć mieć opory przed chodzeniem i szukać różnych ustępstw (przejażdżki samochodem, komunikacją miejską – nawet w sytuacjach, w których z przyjemnością chodziłoby się w wygodnych butach).
Jak zapobiegać grzybicy stóp
Chociaż wydaje się to oczywiste, ważne jest również, aby pamiętać o dobrej higienie, która pomaga zapobiegać pleśni, na którą cierpi wiele osób. Po prostu zwykle o tym się nie mówi.
- Nogi należy myć mydłem i ciepłą wodą.
- Po umyciu należy je dobrze wysuszyć, zwłaszcza między palcami.
- Oczywiście należy również regularnie zmieniać skarpetki.
- Raz na jakiś czas (jeśli to możliwe) należy umyć buty i spryskać je środkiem dezynfekującym.
- Zawsze noś odpowiednie obuwie zamienne na basenach i wspólnych prysznicach, saunach i siłowniach. Oprócz pleśni, możesz stamtąd wynieść także brodawki. Pozbycie się później takich problemów jest zawsze długotrwałe.
Dobre nawyki higieniczne w domu
W domu upewnij się, że Twój ręcznik do stóp nie jest używany przez nikogo innego.
Zachowaj własne narzędzia – takie jak nożyczki i pilniki.
Przydatne wskazówki dla biegaczy i turystów pieszych
- Upewnij się, że wybierasz odpowiednie buty do biegania.
- Kup buty, które są co najmniej o pół rozmiaru większe, aby zapewnić stopie miejsce.
- Regularnie zmieniaj buty. Zużyte buty tracą zdolność pochłaniania wstrząsów i wspierania stopy.
- Noś skarpetki do biegania, które odprowadzają wilgoć i minimalizują tarcie.
- Przed bieganiem przyklej plastry lub taśmę ochronną w miejscach narażonych na powstawanie pęcherzy.
- Nawilżaj stopy odpowiednim kremem i regularnie przycinaj paznokcie. Zapobiegnie to oddzielaniu się paznokcia od łożyska.
- Wykonuj ćwiczenia rozciągające i wzmacniające, aby poprawić siłę i elastyczność. Ćwiczenia takie jak unoszenie palców, obroty kostki i przesuwanie stopy po piłce mogą pomóc w zapobieganiu urazom.
- Nie zapomnij dać sobie czasu na regenerację.
Kristýna Říčková, pedicurzystka
dine4fit.pl
Redakcja
www.dine4fit.pl
19.7.2024
dine4fit.pl
Ciekawe, Różne