Czy podczas odchudzania musimy być głodni?
Czasem mówi się, że bez głodówki to się nie uda. Jeśli chcemy schudnąć, zaczynamy jeść mniej, a więc musimy być głodni. Ale czy to prawda?
A jeśli tak, to czy można coś z tym zrobić?
Według dostępnych danych nadal nie spełniamy zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczących spożywania minimum 400 gramów warzyw i owoców.
Inne badania pokazują, że wiele osób w Polsce ma nadwagę, a nawet otyłość, co często wiąże się z niewłaściwą dietą. Przypadek? Nie sądzę.
Głównymi przyczynami niskiego spożycia warzyw wydają się być preferencje smakowe, brak wiedzy na temat przygotowywania warzyw, dostępność i koszt, czas potrzebny na przygotowanie posiłków oraz czynniki kulturowe i społeczne.
Aby poprawić tę sytuację, uważam, że ważne jest podnoszenie świadomości na temat korzyści zdrowotnych warzyw, dostarczanie łatwo dostępnych i smacznych przepisów oraz promowanie polityki zapewniającej dostępność świeżych warzyw w przystępnej cenie. To ostatnie zostawmy politykom, zobaczymy jak łatwo będzie włączyć warzywa do diety.
Osobiście zalecam moim klientom, aby stopniowo i bez przemocy zaczęli zwiększać ilość warzyw w swojej diecie. Oto kilka kroków, jak to zrobić.
Zacznij od tego, co znasz – warzyw, które lubisz lub zwykle jesz. Na przykład marchew, pomidory, ogórki lub papryka. Pokrój trochę każdego z nich do jednego dużego pudełka i weź porcję do każdego posiłku.
Stopniowo dodawaj nowe rodzaje warzyw. Spróbuj co tydzień dodawać do pudełka jedno nowe warzywo. Możesz zacząć od czegoś mniej popularnego, ale smacznego, takiego jak kapusta, brokuły, kalarepa.
Warzywa mogą smakować inaczej w zależności od sposobu ich przygotowania. Spróbuj również gotować, grillować lub piec. Takie frytki ze słodkich ziemniaków, pieczone buraki, chipsy z selera są naprawdę świetnym przysmakiem. Moją radą jest również gotowana kalarepa zamiast ziemniaków w sałatce lub ryż z kalafiora, który można również kupić mrożony.
Sezon na cukinię można wykorzystać na wiele sposobów. Co powiesz na ugotowany ryż lub kaszę bulgur zmieszane ze startą cukinią? Można również użyć jej do zrobienia pesto do makaronu lub zupy cukiniowej lub zagęścić każdą inną zupę z tym nielubianym miękkim cukiniowym środkiem.
Wszyscy zapewne znamy słynne ciasto z cukinii (inną odmianą tego słodkiego warzywa jest oczywiście ciasto marchewkowe lub ciasto dyniowe). Ale istnieje niezliczona ilość innych przepisów na placki dyniowe, ciasteczka, babeczki. Innym słodkim przysmakiem, który można przygotować z buraków. Próbowaliście brownies? Pięknie wilgotne. I nikt nie zgadnie, że jest w nim coś z buraków!
Ale moim absolutnym hitem jest słodka owsianka zrobiona z płatków owsianych i startej cukinii! Cukinia sama w sobie jest dość neutralna, więc pięknie znika w owsiance i dodaje objętości, błonnika i prawdopodobnie niektórych witamin. Następnie możesz dostosować owoce, orzechy, czekoladę do swoich preferencji i uczta jest gotowa.
Jeśli nie jesteś przyzwyczajona/y do jedzenia dużej ilości warzyw, zacznij od małych porcji i stopniowo je zwiększaj. Skokowe zwiększenie spożycia błonnika może spowodować wzdęcia. A po takim doświadczeniu prawdopodobnie nikt już nie będzie w stanie wcisnąć w Ciebie warzywa, nawet dożylnie.
Zastosowanie różnych ziół i przypraw może znacząco zmienić smak warzyw i uczynić je bardziej atrakcyjnymi. Pomidory i mozzarella – czyli mozzarella z pomidorami, bazylią i oliwą z oliwek. Ogórek posypany drożdżami delikatesowymi itp.
Zamiast tradycyjnych przekąsek (bułka z czymś), spróbuj np. pokrojonej marchewki z hummusem, wspomnianych pomidorów z mozzarellą lub miseczek sałatkowych. Smaczne są różne pasty serowe z papryką, marchewką, groszkiem. Faworytem jest oczywiście coleslaw lub schopack.
Regularne kupowanie świeżych warzyw może zmotywować ludzi do częstszego ich używania. Wyciągaj mrożonki, gdy tylko skończą się świeże lub nie ma na nie sezonu. Nie ma nic prostszego niż wrzucenie torebki mrożonego groszku do ryżu.
P.S. I nie zapomnij, następnym razem, gdy ktoś zaoferuje ci cukinię/pomidory/dynie, koniecznie powiedz: „Dziękuję, biorę to!”
Autorka: Markéta Nevěčná
foto: zdjęcia Autorki
Czasem mówi się, że bez głodówki to się nie uda. Jeśli chcemy schudnąć, zaczynamy jeść mniej, a więc musimy być głodni. Ale czy to prawda?
A jeśli tak, to czy można coś z tym zrobić?
Kontynuuj czytanie 24.3.2022
Aby w zdrowy sposób zredukować masę ciała w odpowiedni sposób, pożądane jest włączenie regularnych ćwiczeń fizycznych, a nie tylko poleganie na modyfikacji diety.
Zaobserwowałam u moich pacjentów, że taką regularną i zrównoważoną aktywnością fizyczną dla szerokiego grona osób może być „zwykły” spacer (najlepiej uzupełniony o wzmacnianie organizmu i kształtowanie masy mięśniowej). Nawet jeśli na dworze jest już zimno, to energiczny spacer ma tę ogromną zaletę, że można go uprawiać zupełnie niezależnie od pory roku i (prawie) pogody przez cały rok.
Kontynuuj czytanie 18.11.2024
…czyli szybki trening przy biurku.
Nie ma dziś wątpliwości, że siedzący tryb życia może poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu i samopoczuciu. Na szczęście, nawet w pracy, wykonując proste ćwiczenia przy biurku, możemy znacząco poprawić kondycję naszego organizmu. Poniżej znajdziesz kilka łatwych ćwiczeń, które Ci w tym pomogą!
Kontynuuj czytanie 11.11.2024
Internet jest rzeczą boską. W ciągu kilku sekund możemy znaleźć wszystko, co chcemy wiedzieć o jedzeniu.
A może nawet więcej, niż potrzebujemy lub chcemy wiedzieć.
Kontynuuj czytanie 7.11.2024
Lumbago, znany wielu z nas ból dolnej części kręgosłupa, dotyka coraz większą liczbę osób, stając się jednym z najpowszechniejszych problemów zdrowotnych. Ból w odcinku lędźwiowym może utrudniać codzienne funkcjonowanie, pracę, a nawet sen. W wielu przypadkach występuje przewlekle i znacząco obniża jakość życia. Czy lumbago to efekt naszego stylu życia? A może to nieunikniona konsekwencja starzenia się? Jak można temu zapobiec i jak sobie radzić, gdy już wystąpi?
Kontynuuj czytanie 4.11.2024
Niezależnie od tego, czy Twoim celem jest utrata wagi, poprawa ciśnienia krwi, obniżenie poziomu cholesterolu, zwiększenie masy mięśniowej, więcej energii czy po prostu zdrowsze odżywianie, jedno jest pewne – Twój sukces zaczyna się w sklepie spożywczym, w którym robisz zakupy.
To właśnie tam zaczynasz decydować o tym, czy osiągniesz swoje cele, ponieważ to, co kupujesz, przekłada się na Twoją dietę.
Kontynuuj czytanie 31.10.2024