30 kg w dół z Dine4Fit
Regularnie podziwiamy niesamowite przemiany użytkowników Dine4Fit. Dziś przedstawiamy Wam Ewę, która z naszą apką pozbyła się 30 kilogramów.
czyli jak cieszyć się świętami bez przybierania na wadze.
Dla tych, którzy starają się schudnąć lub utrzymać wagę, święta Bożego Narodzenia są zwykle czasem zmartwień i niespokojnego oczekiwania na to, jak to wszystko będzie wyglądać. Te wszystkie odwiedziny, obiady u babci, serniczek u ciotki. Zgroza.
Podzielę się z Wami moimi siedmioma sprawdzonymi poradami, które kiedyś zebrałam dla potrzeb moich pacjentów. Wierzę, że pomogą Wam one cieszyć się spokojnymi i radosnymi świętami Bożego Narodzenia – nawet jeśli w tym roku Wasz rytm ma odbiegać od tego, do którego przywykliście przez lata.
Planowanie jest kluczem do sukcesu przez cały rok – posiadanie praktycznych opcji do wykorzystania i nie pozostawianie wszystkiego przypadkowi. Dotyczy to również świąt Bożego Narodzenia.
Jeśli jesteś w domu na kolację wigilijną dla czterech osób, nie rób 30 kotletów i 20 kilogramów sałatki ziemniaczanej. Kto to wtedy zje, skoro następnego dnia zwykle wychodzą lub przyjeżdżają goście (ale oni też nie będą mieli ochoty na wczorajszego kotleta i sałatkę)? Zaplanuj rozsądną ilość jedzenia, kierując się zasadą „jakość ważniejsza niż ilość”.
Tak, na stole słodycze wyglądają bardzo ładnie, świątecznie, ale potem znikają w naszych brzuchach, często bez świadomości w jakiej ilości. Wystarczy, że przechodzisz obok stołu, ręka sama sięga do miseczki. Znasz to, prawda?
Połóż na talerzu na przykład pięć kawałków, na które masz największą ochotę, a nie zapomnij postawić obok jakiegoś jogurtu, twarożku, skyru, po prostu zadbaj o białko. Ogólnie nie jest wskazane spożywanie samych węglowodanów, a w przypadku słodyczy uważam, że jest to szczególnie niewłaściwe.
Jeśli pominiesz przekąskę, będziesz potem pochłaniać wszystko, co znajdziesz pod ręką.
Rób przerwy podczas jedzenia – rozmawiaj, obserwuj, co dzieje się wokół, i daj swojemu ciału czas, by poczuło sytość.
Nie wszystko co masz na talerzu musisz zjeść. Spróbuj też takiej techniki odmawiania. Jeśli nie chcesz urazić kogoś podczas wizyty, polecam zwrot „Dzięki, to wygląda świetnie, później zjem kawałek”. Samo „Nie, dziękuję” nie dość, że nie zabrzmi za dobrze, to trudniej jest nam to wypowiedzieć.
Jeśli masz ochotę na kotleta, to go zjedz. Jeśli masz ochotę na słodycze, też je zjedz.
Ale rób to mądrze i odpowiednio je łącz (patrz wyżej słodycze i skyr). Nie trzeba też za wszelką cenę jeść kotleta z sałatką pełną majonezu. Spróbuj na przykład pieczonych warzyw – są naprawdę dobre.
Zapomnij o stwierdzeniu „To nie miało prawa się udać. To wszystko na nic.” Wcale nie, to nie koniec świata.
Jeśli zjadłaś więcej słodyczy niż normalnie, a Twój świąteczny obiad był również pełen kalorii, to nie jest to przecież żaden koniec ani stracony dzień. Zaraz przecież wracasz do rutyny i będziesz nadal pilnować kołeczek. I to jest najważniejsze.
Tak, mówię poważnie. Jeden lub dwa kilogramy zostaną utracone z czasem. Krótko mówiąc, jest więcej jedzenia, często alkoholu lub słodkich napojów gazowanych…
Naprawdę! Jeden czy dwa kilogramy z czasem znikną. W tym okresie po prostu jest więcej jedzenia, a często także alkoholu lub słodkich napojów…
Trudno też pilnować regularności i właściwego składu posiłków. Ciało może to odczuć, ale gdy wrócisz do swojej rutyny, do Trzech Króli wszystko wróci do normy 🙂
Veronika Mayová, dietetyczka
foto: cz.depositphotos.com
23.12.2024 dine4fit.pl Ciekawe, Różne
Regularnie podziwiamy niesamowite przemiany użytkowników Dine4Fit. Dziś przedstawiamy Wam Ewę, która z naszą apką pozbyła się 30 kilogramów.
Kontynuuj czytanie 10.6.2024
Żylaki to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób, szczególnie w społeczeństwach, w których tryb życia jest mało aktywny. Często są one traktowane jako problem estetyczny, ale w rzeczywistości mogą prowadzić do poważniejszych komplikacji zdrowotnych. W tym wpisie przyjrzymy się, czym są żylaki, jakie są ich przyczyny, objawy i jak można je leczyć.
Kontynuuj czytanie 31.3.2025
Neutralna pozycja kręgosłupa jest również bardzo często wspominana w kontekście mięśni brzucha. Czym dokładnie jest, wyjaśnimy sobie dzisiaj.
Neutralna pozycja kręgosłupa to nie – jak się czasem mówi – pozycja, w której zostaniesz już na zawsze.
Kontynuuj czytanie 26.3.2025
Wielu z Was pilnuje dokładnie wskaźników całkowitego spożycia kalorii lub poszczególnych makroskładników, ale czasami zdarza się, że wszystko wymknie się spod kontroli.
Zapomnicie o tym i nagle patrzycie z niedowierzaniem, jak kółka zamiast uspokajającej zielonej barwy zaczynają świecić czerwonymi kolorami. Czy oznacza to, że cała Wasza praca poszła na marne?
Kontynuuj czytanie 24.3.2025
Dziś skupimy się na nauce prawidłowego oddychania, które jest podstawą do tego, abyście następnie mogli skutecznie i prawidłowo wzmacniać mięśnie brzucha.
Większość z was już słyszała, że powinni oddychać bzuchem (zobacz także pierwszą część artykułu).
Bardzo ważną częścią prawidłowego oddychania jest jednak pozycja żeber. ZOA (Zone of Apposition), o której bardzo często mówi się w Postural Restoration Institute, to pojęcie, które opisuje miejsce, w którym nasza przepona powinna się rozciągnąć, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie.
Kontynuuj czytanie 20.3.2025
Już na samym początku chciałbym, żebyście przestali łączyć ćwiczenia na brzuch z odchudzaniem tej części ciała. Ćwiczenia na mięśnie brzucha nie mają nic wspólnego ze spalaniem tkanki tłuszczowej.
Tłuszczu nie da się spalać wybiórczo w konkretnych miejscach.
Kontynuuj czytanie 17.3.2025