3.3.2022 dine4fit.pl

Co powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz biegać

Bieganie jest obecnie bardzo modne. W rzeczywistości można to robić zawsze i wszędzie, niezależnie od wieku i nie potrzeba do tego prawie nic.

Jak więc zacząć, aby biegać prawidłowo, zdrowo i, co najważniejsze, z przyjemnością?

Zrób pierwszy krok

Najważniejsze to po prostu zacząć działać. Tak, zawsze znajdzie się jakiś powód, żeby nie iść pobiegać. Nawet jeśli masz tysiące wymówek, ustal dokładną datę i godzinę, kiedy po prostu pójdziesz pobiegać. Najlepszym sposobem, aby pomóc sobie w tym, jest posiadanie partnera do biegania. Jeśli zawrzecie wiążącą umowę, nie będziecie tak łatwo odwoływać spotkań i będziecie się lepiej razem bawić.

Biegaj głównie dla siebie

Tak, bieganie jest teraz modne, ale nie musi odpowiadać każdemu. Dużym błędem jest rozpoczynanie biegania tylko dlatego, że widziało się biegnącego kolegę czy koleżankę i chciało się być razem z nimi. Jeśli sam nie masz wewnętrznej motywacji, nigdy nie będziesz się trzymał biegania. Dobrym rozwiązaniem jest wyznaczenie sobie celu. Nawet niewielki – jak poprawa kondycji fizycznej, częstsze przebywanie na świeżym powietrzu, lepsze poznanie siebie i swojego ciała. Albo po prostu bieganie dla przyjemności. Mogą to robić nawet początkujący, a dobrze jest nie myśleć o tym zbyt wiele i nie martwić się o bieganie.

Nie chciej wszystkiego od razu

Jesteś na początku, więc Twój organizm musi stopniowo przyzwyczajać się do obciążenia. Zacznij biegać powoli, truchcik wystarczy. Tak, by bez problemu móc mówić. Najważniejsze jest to, abyś czuł się dobrze. Bo jeśli przesadzisz za pierwszym razem, nie będziesz mieć ochoty robić tego ponownie.

Nie bój się chodzić

Zaakceptuj fakt, że na początku Twoje ciało nie jest gotowe na ciągłe bieganie. W przeciwnym razie będziesz się tylko niepotrzebnie zamartwiać, za wszelką cenę MUSISZ biegać. A kiedy zaczniesz wstrzymywać oddech i znów pojawi się ten nieprzyjemny ból w boku, nie będziesz biec dalej i znów się poddasz, jak zawsze. Jeśli Twoje ego na to nie pozwala, pobiegnij tam, gdzie nikt Cię nie zobaczy, i przeplataj bieg z szybkim marszem. Twoje ciało przyzwyczai się do tego, a Ty zobaczysz, że wkrótce zaczniesz po prostu biegać.

Dawkuj siebie i kilometry

Tak jak ważne jest, aby nie przesadzać z tempem na początku, tak samo ważne jest, aby nie przesadzać z dystansem. Nie trzeba też koniecznie mieć jakąś apkę. Spróbuj na początku zostawić je w domu i słuchać swojego ciała. Samodzielnie poinformuje się, kiedy jest jeszcze w porządku, a kiedy poczuje się zmęczone.

Zbuduj nawyk

Udowodniono, że organizm potrzebuje na to 21 dni – a jeśli przez ten czas będziesz robić coś regularnie, Twoje ciało przyzwyczai się do tego i bieganie będzie Ci potrzebne. Nie musisz biegać przez wszystkie 21 dni z rzędu, ale powinieneś biegać regularnie, najlepiej co drugi dzień. Również w tym przypadku wystarczą krótsze dystanse i wolne tempo, nie krępuj się przeplatać biegu z marszem. Jeśli jednak trenujesz w sposób chaotyczny, nawyk się nie wykształci.

Nie pozwól, by nuda przeszkodziła Ci w bieganiu

Nie ma nic bardziej nudnego niż bieganie po tej samej trasie kilka razy w tygodniu. Znasz wtedy każde drzewo, każdy pachołek, każdą ławkę, każdy kamień. Nawet jeśli mamy swoje ulubione trasy blisko domu, zmieniamy je. Czasami wystarczy zmienić kierunek  i nagle droga wygląda inaczej. Nie bój się spojrzeć na mapę i pobiegać tam, gdzie jeszcze nie byłeś. Nowa trasa zapewni Ci zajęcie głowy, a także pozwoli zmienić tempo, zwłaszcza jeśli jest nieco nierówna i pagórkowata.

Autorzy: Soňa Hrabec Kotulková i Michal Hrabec

Podpowiedź od Dine4Fit

Chcesz, żeby biegało Ci się lekko? Wypróbuj naszą apkę, która jest dostępna dla Androida, iOS oraz Windows Phone.

 

W archiwum przeczytasz także:

Odchudzanie z sukcesem: Dziewięć pytań, na które należy sobie odpowiedzieć przed rozpoczęciem odchudzania

3.3.2022 dine4fit.pl Ciekawe, Jak się odchudzać?, Różne

Komentarze
1

Amarantus

18.9.2022 15:35

Z bieganiem ja dodam aby też uważać. Bo bardzo często wiele osób mówi, że dobre dla zrzucenia wagi jest właśnie bieganie. Tylko do jakieś wagi użytkownika. Gdy jest otyłość to wręcz jest niezalecane bieganie https://totemat.pl/odchudzanie-a-bieganie-z-nadwaga-lepiej-to-przeczytaj/ wtedy można zepsuć sobie nie tylko kolana ale i inne części ciała. Nieraz widzę bardzo ciężkie osoby co biegają, najszybciej sobie uszkodzą pewnie przy okazji jednak okolice kolan.

Komentarze nie odzwierciedlają opinii redakcji ani administratora bloga.

Dodaj komentarz

Powiązane artykuły
Jan: Od stutrzydziesto kilogramowego grubasa do maratończyka Jan: Od stutrzydziesto kilogramowego grubasa do maratończyka

Poznajcie kolejną niesamowitą historię determinacji i silnej woli z opisaną w jednej z naszych grup.

Sympatycznego Janka obserwujemy od lata 2019 roku, kiedy dołączył do nas i zaczął dzielić się swoimi doświadczeniami z innymi członkami, opisując postępy czy dając fajne wskazówki dotyczące wycieczek i aktywności fizycznej.

Na początku swojej transformacji powiedział, że próbował przebiec 2 km i prawie umarł, ale dziś lubi biegać. My mu dziękujemy za chęć opisania tego wszystkiego dla Was:

Cały artykuł 11.5.2023 0

Kasia: Zapisywanie diety w aplikacji Dine4Fit traktuję jak grę w telefonie, którą lubię do dziś Kasia: Zapisywanie diety w aplikacji Dine4Fit traktuję jak grę w telefonie, którą lubię do dziś

Dziś publikujemy dla Was kolejną zachętę z jednej z naszych grup, przy okazji zapraszając do polskojęzycznej: Chudniemy i jesteśmy fit z Dine4Fit.

Takie posty jak ten dzisiejszy sprawiają nam ogromną radość. To nie nasza zasługa, że grupa działa i pomaga tak wielu osobom. To zasługa osób, które w większości same schudły z naszą aplikacją i nie mają trudności z udzielaniem porad początkującym.

Cały artykuł 4.5.2023 0

Tłuszcze dobre i złe: Jak je poznać? Tłuszcze dobre i złe: Jak je poznać?

Tłuszcze są najbardziej energetycznym składnikiem odżywczym i poprzez wiele lat były postrzegane jako straszydło, odkładające się w postaci “wałków tłuszczu” na tych częściach ciała, gdzie najmniej tego chcemy. Dlatego też wiele osób boi się tłuszczu jak diabli. Ale nie każdy tłuszcze jest taki sam, wiecie?

Cały artykuł 27.4.2023 0