20.1.2022 dine4fit.pl

Dine4Fit – jak ustawić i jakiego kalkulatora użyć do obliczenia podstawowej przemiany materii

Nazywam się Markéta Matyášová i już od jakiegoś czasu współpracuję z Dine4Fit. Odpowiadam na pytania w czeskojęzycznej grupie. Zawodowo zajmuję się dietetyką.

Użytkowników męczą często te same pytania, dlatego doszłam do wniosku, że nie zaszkodzi jeszcze raz opisać podstawy.

Mój dzisiejszy post jest dla tych, którzy zaczynają, nie wiedzą, co robić, lub są zdezorientowani przez sprzeczne zalecenia.

Ustaw sobie przyjmowanie kalorii za pomocą kalkulatora Dine4Fit.

Osobiście polecam, aby przyjmowane były ustawiane bezpośrednio z aplikacji Dine4Fit. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcją. Nie lekceważ ani nie przeceniaj swojej aktywności.

Bądź ostrożny na początku. Więcej ludzi to więcej opinii, często eksperci się nie zgadzają, a za nimi debatujący w internecie. Niekoniecznie oznacza to, że jeden ma rację, a drugi się myli. Obydwoje mogą dobrze myśleć, pracując na podstawie swojej praktycznej i eksperckiej wiedzy. Jednak wszyscy możemy się zgodzić, że bez deficytu kalorycznego po prostu nie jest możliwe, aby schudnąć w sposób trwały i zdrowy.

Komu wierzyć

Jakiego deficytu kalorycznego potrzebujesz, aby schudnąć? Czyjej rady należy słuchać? Zawsze warto dowiedzieć się, kto udziela Ci porad i jakie są jego poglądy. Czy jest to zwykła osoba, której udało się schudnąć samodzielnie, czy też dietetyk. W takim razie polecam wybrać jedną osobę i zaufać jej. Przynajmniej miesiąc, który jest minimalnym czasem, który pokaże, czy to lub tamto działa.

  • Podstawowym błędem, jaki widzę, jest to, że ktoś słucha rad 30 osób i jest od tego całkowicie skołowany. To samo tyczy się wszystkich kalkulatorów w internecie i porad różnych trenerów fitness, trenerów zdrowego stylu życia, dietetyków, poradni żywieniowych itp.

Kalkulator

Kalkulator to narzędzie, które dokonuje obliczeń według wzoru. A istnieje kilka wzorów na obliczenie BMR – basal metabolic rate, na podstawie których oblicza się podstawowe przyjęcie kalorii.

Logiczne jest zatem, że różne kalkulatory, które dokonują obliczeń według różnych wzorów, dają stosunkowo różne wyniki. Moja rada jest taka: Jeśli zdecydujesz się na korzystanie z aplikacji Dine4Fit, obliczaj to przyjęcie tylko tym jednym kalkulatorze. Dodatkowo możesz poprosić o radę w grupie (patrz poniżej) lub poczytaj na blogu.

Rola dietetyka

Nie masz czasu na to wszystko? Warto wtedy zapłacić za pomoc dietetyka. Po to jesteśmy. To, kogo wybierzesz, zależy od Ciebie. Ale jeśli już kogoś wybierzesz, zaufaj mu. Przekazuj mu informacje i konsultuj swoje odczucia. Nie szukaj opcji gdzie indziej. To tak jak z lekarzem. Daj mu szansę pokazać, na co go stać.

Wiele osób oczekuje darmowej pomocy i w niecie rzeczywiście ją otrzymuje. W procesie utraty wagi, można po prostu zastosować się do bezpłatnych porad (ponownie, polecam dobrze przyjrzeć się profilowi doradzajacego) lub poprosić o płatną pomoc.

Kiedy osobiście obliczam komuś jego przyjęcie kalorii, nie biorę pod uwagę tylko wieku, wzrostu, wagi i aktywności, jak to wyliczą dla Ciebie kalkulatory, ale również omawiamy z klientami ich stan zdrowia, czynniki stresogenne, styl życia, obciążenie pracą i rodziną, kiedy kładą się spać, pracę zmianową, reakcję na niektóre pokarmy, nietolerancje i ograniczenia, funkcje trawienne, aktywność fizyczną, skłonności genetyczne, itp. To naprawdę robi różnicę i niektórzy po prostu potrzebuje tej bardziej szczegółowej analizy.

Gdzie jest błąd, kiedy nie chudnę?

Nawet jeśli masz wszystko ustawione poprawnie, możesz nie stracić na wadze. Dlaczego? Ponieważ nie dbasz o prawidłowe spożycie. Z mojego doświadczenia wiem, że bardzo często ludzie mają źle ustawione spożycie (bo nie są do końca zdrowi, nie potrafią prawidłowo rozliczyć wydatkowania energii, albo potrzebują bardziej indywidualnych ustawień, których żaden kalkulator nie jest w stanie stworzyć). Innym razem mają prawidłowo ustalone spożycie, ale skład ich diety i dobór posiłków w ciągu dnia (a zwłaszcza wieczorem) nie są w stanie wpłynąć na jego zmniejszenie. W takich przypadkach warto wziąć pod uwagę plan indywidualny. Każdy z nas jest inny. Dlatego czasem po małej zmianie zdarzają się “cuda”. Na przykład, odjąć 20 g białka, 5 g tłuszczu i dodać 20 g węglowodanów, dostosować spożycie dla wieczornej porcji itd. A to jest już właśnie zadanie indywidualnego doradcy.

Podsumowanie

Kiedy masz już prawidłowo ustawione przyjęcie, musisz tylko sprawdzić, czy rzeczywiście stosujesz się do wytycznych dotyczących redukcji. Doświadczenie i praca z setkami klientów pokazuje mi coraz bardziej, że liczy się to, kim jesteś, co jesz, kiedy kładziesz się spać, jakie masz predyspozycje genetyczne, kiedy jesz i jak długo, jak rozkładają się Twoje składniki odżywcze w ciągu dnia, czy jesz zgodnie z wytycznymi indeksu glikemicznego, jakie tłuszcze spożywasz itd. Każdy jest wyjątkowy na swój sposób.

Autorka: Markéta Matyášová, dietetyk
foto: archiwum autorki

Też planujesz odchudzanie? To może Ci się przydać:

 

W archiwum przeczytasz także:

Jak sobie radzić z przesileniem wiosennym: Skuteczne strategie na poprawę samopoczucia

20.1.2022 dine4fit.pl Ciekawe, Korzystanie z Dine4Fit

Komentarze

Komentarze nie odzwierciedlają opinii redakcji ani administratora bloga.

Dodaj komentarz

Powiązane artykuły
Lena: Moją największą motywacją do odchudzania była moja córka, chciałam dotrzymać jej kroku. Lena: Moją największą motywacją do odchudzania była moja córka, chciałam dotrzymać jej kroku.

Wiedziałam, że coś jest nie tak, że nie mogłam tak długo żyć i też nie chciałam.

Ze względu na to, jak wyglądałam w wieku dwudziestu pięciu lat, bałam się nawet pójść do lekarza na badanie profilaktyczne. Po prostu bałam się, że podczas ważenia poczuję się zawstydzona tym, jak daleko zaszłam w moim rozpasaniu.

Ale teraz, kiedy o tym myślę, muszę szczerze przyznać, że moją największą motywacją do utraty wagi była moja córka. Odkryłam bowiem, że nie jestem w stanie dotrzymać jej kroku i nie mogę robić z nią różnego rodzaju wygłupów, bo od razu brakuje mi tchu, jakbym przebiegła maraton.

Cały artykuł 29.4.2024 0

Triki kulinarne na obniżenie cholesterolu: klucz do zdrowego serca w Twojej kuchni Triki kulinarne na obniżenie cholesterolu: klucz do zdrowego serca w Twojej kuchni

Cholesterol – słowo, które często kojarzy się z zagrożeniem dla zdrowia serca. Jednak istnieją proste triki kulinarne, które mogą pomóc w obniżeniu poziomu złego cholesterolu (LDL) i podniesieniu poziomu dobrego cholesterolu (HDL), co jest kluczowe dla zachowania zdrowia serca. Oto kilka wskazówek, jak poprawić swoją dietę i wprowadzić zmiany w kuchni na korzyść swojego serca.

Cały artykuł 25.4.2024 0