21.9.2023 dine4fit.pl

Instrukcja kalibracji kalorii/kJ

W naszych zamkniętych grupach poświęconych aplikacji powraca kwestia prawidłowej konfiguracji i monitorowania procesu odchudzania w czasie.

Krótki tekst na temat tej procedury napisał jeden z ekspertów w gupach – Roland:

Moi drodzy, ponieważ każdy kalkulator daje nam tylko szacunkową liczbę kalorii / KJ do przyjęcia, uważam, że warto ustawić (skalibrować) te kalorie / KJ po pierwszym miesiącu.

Instrukcja kalibracji

Mierz się raz w tygodniu (talia, biodra, uda itp. w centymetrach).

Możesz się również zważyć, ale więcej na ten temat poniżej.

Po dwóch – trzech pomiarach porównaj swoje odczyty (zalecam pierwsze porównanie po 3 tygodniach!).

Jeśli chudniesz powoli, odejmij około 100-200 kcal (418-836 kJ).
Jeśli chudniesz szybko, dodaj około 100-200 kcal (418-836 kJ).

Idealna utrata wagi to 0,25 – 0,50 do 0,75 kg tygodniowo, czyli 1-2 maksymalnie 3 kg miesięcznie (w zależności od % tkanki tłuszczowej). Jeśli ktoś ma wyższy % tkanki tłuszczowej, może schudnąć szybciej/więcej kg. Jeśli ktoś ma niższy % tkanki tłuszczowej, powinien tracić na wadze wolniej/mniej kg).

Jeśli masz wyliczone niskie spożycie kalorii na podstawie aktywności wpisanej w aplikacji, gdzie wpisałeś aktywność siedzącą lub lekką (wpis odpowiada rzeczywistości – wpis prawidłowy) i nie możesz już sobie pozwolić na cięcie kalorii, musisz zwiększyć wydatek (np. spacer, marsz) do 1 godziny ćwiczeń dziennie w spokojnym tempie, gdzie nadal możesz normalnie rozmawiać, ale nie jest to dla Ciebie całkowicie łatwe. Możesz też podzielić swój ruch – np. na 2 x 30 min (ok. 5 km masz wydatek 300 kalorii).

Obowiązujące jest, że podczas odchudzania interesują nas głównie centymetry – to lepszy wskaźnik utraty tkanki tłuszczowej!

Pomiar cm i ważenie

  • Dla mężczyzn istnieje tylko jeden kluczowy pomiar, a jest nim obwód talii.
  • W przypadku kobiet jest to talia i biodra lub wszelkie obszary problematyczne, które mają tendencję do preferencyjnego magazynowania tłuszczu i spalania go w ostatniej kolejności.

Podczas pomiaru należy być konsekwentnym, zawsze mierzyć w tym samym miejscu, z tym samym naciskiem. Wiele razy okaże się, że przesunięcie centymetra o 1-2 centymetry wyżej lub niżej może oznaczać znaczne różnice w pomiarze, dlatego ważne jest, aby mierzyć naprawdę dokładnie i konsekwentnie w ten sam sposób.

O ile powinna zmniejszyć się nasza talia podczas odchudzania – trudno to obliczyć. Każdy ma inny typ ciała i inne predyspozycje do magazynowania tłuszczu. Ale ogólnie możemy oczekiwać, że utrata 1 kilograma wagi = 1 centymetr w talii.

Jeśli zamierzasz się ważyć, rób to zawsze w tych samych warunkach. Zawsze trzymaj wagę w tym samym miejscu i obliczaj średnią tygodniową (ponieważ waga może być bardzo niedokładna – z powodu nawodnienia).

Bardzo ważne jest, aby kontrolować spożycie białka podczas diety, a także wybrać odpowiedni trening siłowy, aby chronić masę mięśniową. W końcu chcemy spalać tłuszcz, a nie tracić mięśnie. Chcemy chronić jak najwięcej masy mięśniowej lub dodać jej trochę. Ale to już inny temat.

foto: cz.depositphotos.com

Też chcesz schudnąć? Zacznij od kliknięcia w te linki:

1. Kalkulator kalorii
2. Aplikacja Dine4Fit
3. Jak używać Dine4Fit?
4. Grupa wsparcia

W archiwum przeczytasz także:

Andrea: Podobają mi się wypełnione zielone kółka w aplikacji Dine4Fit, a także lubię zapisywać przepisy, które sama tworzę

21.9.2023 dine4fit.pl Ciekawe, Diety odchudzające, Korzystanie z Dine4Fit

Komentarze

Komentarze nie odzwierciedlają opinii redakcji ani administratora bloga.

Dodaj komentarz

Powiązane artykuły
Co zrobić, gdy waga nie chce się już ruszyć? Co zrobić, gdy waga nie chce się już ruszyć?

Do napisania tego artykułu skłonili mnie moi pacjenci, którzy borykają się z podobnym problemem.

Ich waga nie zmienia się znacząco (ani w dół w utracie wagi, ani nawet w przybieraniu na wadze).

Chodzi mi o to, że ktoś utrzymuje określoną wagę na stałym poziomie i co najwyżej występują zauważalne wahania o około plus minus 2 do 3 kilogramów. Jest to więc długotrwała oscylacja wokół określonej masy ciała. Co jednak zrobić, gdy chce się w końcu zerwać z tą wagą?

Cały artykuł 8.4.2024 0

Dieta DASH Dieta DASH

Dla niewtajemniczonych, co to jest ten DASH?

DASH to skrót od Dietary Approaches to Stop Hypertension, czyli: Dietetyczne podejście w celu zatrzymania nadciśnienia.

Cały artykuł 11.1.2024 2