21.9.2023 dine4fit.pl

Instrukcja kalibracji kalorii/kJ

W naszych zamkniętych grupach poświęconych aplikacji powraca kwestia prawidłowej konfiguracji i monitorowania procesu odchudzania w czasie.

Krótki tekst na temat tej procedury napisał jeden z ekspertów w gupach – Roland:

Moi drodzy, ponieważ każdy kalkulator daje nam tylko szacunkową liczbę kalorii / KJ do przyjęcia, uważam, że warto ustawić (skalibrować) te kalorie / KJ po pierwszym miesiącu.

Instrukcja kalibracji

Mierz się raz w tygodniu (talia, biodra, uda itp. w centymetrach).

Możesz się również zważyć, ale więcej na ten temat poniżej.

Po dwóch – trzech pomiarach porównaj swoje odczyty (zalecam pierwsze porównanie po 3 tygodniach!).

Jeśli chudniesz powoli, odejmij około 100-200 kcal (418-836 kJ).
Jeśli chudniesz szybko, dodaj około 100-200 kcal (418-836 kJ).

Idealna utrata wagi to 0,25 – 0,50 do 0,75 kg tygodniowo, czyli 1-2 maksymalnie 3 kg miesięcznie (w zależności od % tkanki tłuszczowej). Jeśli ktoś ma wyższy % tkanki tłuszczowej, może schudnąć szybciej/więcej kg. Jeśli ktoś ma niższy % tkanki tłuszczowej, powinien tracić na wadze wolniej/mniej kg).

Jeśli masz wyliczone niskie spożycie kalorii na podstawie aktywności wpisanej w aplikacji, gdzie wpisałeś aktywność siedzącą lub lekką (wpis odpowiada rzeczywistości – wpis prawidłowy) i nie możesz już sobie pozwolić na cięcie kalorii, musisz zwiększyć wydatek (np. spacer, marsz) do 1 godziny ćwiczeń dziennie w spokojnym tempie, gdzie nadal możesz normalnie rozmawiać, ale nie jest to dla Ciebie całkowicie łatwe. Możesz też podzielić swój ruch – np. na 2 x 30 min (ok. 5 km masz wydatek 300 kalorii).

Obowiązujące jest, że podczas odchudzania interesują nas głównie centymetry – to lepszy wskaźnik utraty tkanki tłuszczowej!

Pomiar cm i ważenie

  • Dla mężczyzn istnieje tylko jeden kluczowy pomiar, a jest nim obwód talii.
  • W przypadku kobiet jest to talia i biodra lub wszelkie obszary problematyczne, które mają tendencję do preferencyjnego magazynowania tłuszczu i spalania go w ostatniej kolejności.

Podczas pomiaru należy być konsekwentnym, zawsze mierzyć w tym samym miejscu, z tym samym naciskiem. Wiele razy okaże się, że przesunięcie centymetra o 1-2 centymetry wyżej lub niżej może oznaczać znaczne różnice w pomiarze, dlatego ważne jest, aby mierzyć naprawdę dokładnie i konsekwentnie w ten sam sposób.

O ile powinna zmniejszyć się nasza talia podczas odchudzania – trudno to obliczyć. Każdy ma inny typ ciała i inne predyspozycje do magazynowania tłuszczu. Ale ogólnie możemy oczekiwać, że utrata 1 kilograma wagi = 1 centymetr w talii.

Jeśli zamierzasz się ważyć, rób to zawsze w tych samych warunkach. Zawsze trzymaj wagę w tym samym miejscu i obliczaj średnią tygodniową (ponieważ waga może być bardzo niedokładna – z powodu nawodnienia).

Bardzo ważne jest, aby kontrolować spożycie białka podczas diety, a także wybrać odpowiedni trening siłowy, aby chronić masę mięśniową. W końcu chcemy spalać tłuszcz, a nie tracić mięśnie. Chcemy chronić jak najwięcej masy mięśniowej lub dodać jej trochę. Ale to już inny temat.

foto: cz.depositphotos.com

Też chcesz schudnąć? Zacznij od kliknięcia w te linki:

1. Kalkulator kalorii
2. Aplikacja Dine4Fit
3. Jak używać Dine4Fit?
4. Grupa wsparcia

W archiwum przeczytasz także:

Andrea: Podobają mi się wypełnione zielone kółka w aplikacji Dine4Fit, a także lubię zapisywać przepisy, które sama tworzę

21.9.2023 dine4fit.pl Ciekawe, Diety odchudzające, Korzystanie z Dine4Fit

Komentarze

Komentarze nie odzwierciedlają opinii redakcji ani administratora bloga.

Dodaj komentarz

Powiązane artykuły
Instruktorka fitness: wywiad z klientką, która schudła dzięki diecie i ćwiczeniom Instruktorka fitness: wywiad z klientką, która schudła dzięki diecie i ćwiczeniom

Kiedy niesamowita przemiana młodej i sympatycznej Stefki (50 kg w rok!) pojawiła się w naszej czeskojęzycznej grupie w lutym, od razu stało się dla nas jasne, że jej historia może być świetną motywacją dla innych.

Dzięki naszej trenerce Markecie, z którą współpracujemy od dłuższego czasu i która poprowadziła tę matkę uroczych bliźniaków w jej przemianie, możesz teraz przeczytać poniższy tekst. Niech Was wesprze i zmotywuje.

Cały artykuł 3.5.2024 0

Co zrobić, gdy waga nie chce się już ruszyć? Co zrobić, gdy waga nie chce się już ruszyć?

Do napisania tego artykułu skłonili mnie moi pacjenci, którzy borykają się z podobnym problemem.

Ich waga nie zmienia się znacząco (ani w dół w utracie wagi, ani nawet w przybieraniu na wadze).

Chodzi mi o to, że ktoś utrzymuje określoną wagę na stałym poziomie i co najwyżej występują zauważalne wahania o około plus minus 2 do 3 kilogramów. Jest to więc długotrwała oscylacja wokół określonej masy ciała. Co jednak zrobić, gdy chce się w końcu zerwać z tą wagą?

Cały artykuł 8.4.2024 0