13.7.2023 dine4fit.pl

Jak bezpiecznie się opalać i dbać o skórę i zdrowie?

Nasza relacja ze słońcem przeszła w ostatnich latach burzliwą ewolucję. Z jednej strony jesteśmy ostrzegani przed rakiem skóry, co czasami prowadzi do skrajności, w których niektóre osoby wyglądają blado i niezdrowo, ponieważ boją się wyjść na zewnątrz w słoneczny dzień.

Z drugiej strony wszyscy wiemy, że słońce, w rozsądnej ilości, jest korzystne i zapewnia między innymi wystarczającą ilość witaminy D. Ale jak znaleźć ten złoty środek, który jest korzystny dla naszego zdrowia?

Na wstępie należy powiedzieć, że zdrowe opalanie to zdecydowanie nie takie, w którym kładziemy się na kocu jak – wybaczcie – gęś w brytfannie i pozwalamy ciału upiec się ze wszystkich stron. Wielu pomija także stosowanie kremów z filtrem.

  • Oczywiście wydłuża to czas, w którym skóra jest chroniona na słońcu, ale tutaj należy zachować zdrowy rozsądek.

Dlatego zapytaliśmy dr Pavla Konrada z Centrum Dermatologii Lasermed, co sądzi o całej sprawie. Dlaczego teraz wszyscy tak bardzo martwimy się rakiem skóry, skoro jako dzieci w wakacje biegaliśmy całymi dniami nad wodą. Ci bardziej świadomi używali kremu NIVEA.

„Przyczyną gwałtownego wzrostu zachorowań na raka skóry jest między innymi utrata ozonu w atmosferze, a co za tym idzie większe natężenie padającego na nas promieniowania UV” – tłumaczy MUDr. Pavel Konrád, który od 17 lat pracuje w dermatologii. „Ludzie mają też możliwość spędzenia większej ilości czasu na egzotycznych wakacjach. Klasyka polega na tym, że Europejczycy udają się w miejsca z gwarancją nasłonecznienia, gdzie promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze, i wybierają na to najmniej odpowiedni czas, czyli miesiące zimowe, kiedy nasza skóra blaknie i przez to nie ma naturalnej ochrony melaniny. Jest wtedy jasne, że jeśli wyjdziemy w tym okresie na szerokości geograficzne, gdzie lato jest w pełni, to jest więcej niż prawdopodobne, że poparzymy się i narazimy na szwank nasze zdrowie, bo powtarzające się poparzenia skóry w pęcherze w młodym i średnim wieku są bardzo ryzykowne do rozwoju czerniaka.

  • Liczba nowotworów skóry wzrosła podobno około 15 razy w ciągu ostatnich 15 lat. Niestety, obniżył się również wiek pacjentów – dominują osoby w średnim wieku. Czerniak jest najbardziej śmiertelnym nowotworem ze wszystkich, a jeśli zostanie wykryty późno, szanse na przeżycie są bardzo niewielkie.

“Niedawno wykryliśmy czerniaka u 17-letniego chłopca w naszej klinice, który przyznał, że on i jego rodzice często podróżowali do regionów równikowych podczas świąt Bożego Narodzenia. A w międzyczasie odwiedzał solaria. Na szczęście ta historia ma dobre zakończenie, bo dzięki kontroli i wykryciu za pomocą cyfrowego dermatoskopu udało się w porę rozpocząć leczenie” – mówi z satysfakcją lekarz.

Jak mogę profilaktycznie zadbać o swoje zdrowie?

Oprócz rozsądnego przebywania na słońcu i stosowania odpowiednich filtrów przeciwsłonecznych, które dzięki reklamom nie dają o sobie zapomnieć, ważne jest regularne badanie skóry. Profilaktyczne badanie pigmentacji skóry jest bardzo ważne w dzisiejszych czasach, gdy zachorowalność na nowotwory skóry i czerniaka złośliwego gwałtownie rośnie. Wizyta u dermatologa nie powinna być odkładana, nawet jeśli na pierwszy rzut oka skóra nie wykazuje żadnych ekstremalnych nieprawidłowości. Tylko lekarz dermatolog może ocenić ryzyko i w razie potrzeby skierować na dalsze badania lub zasugerować usunięcie problematycznego znamienia.

“Obecnie najbardziej zaawansowaną metodą badania znamion barwnikowych jest użycie cyfrowego dermatoskopu” – mówi dr Pavel Konrád”.

Co to jest dermatoskop cyfrowy

Specjalne urządzenie, które w nieinwazyjny sposób może wykryć rozpoczynającego się raka skóry. Intensywnie oświetlając pigmentowany pieprzyk, oprogramowanie może ocenić ponad czterdzieści cech i określić, czy pieprzyk jest wolny od ryzyka, czy też jest już początkowym tworem złośliwym. Gołym okiem, jak często odbywa się pierwsza kontrola w oddziale skóry, lekarz może ocenić tylko cztery podstawowe cechy pieprzyka, co w większości przypadków może nie wystarczyć do postawienia szybkiej diagnozy.

Kolejną istotną zaletą dermatoskopu cyfrowego jest to, że jeśli pacjent uczęszcza do jednego lekarza, znamiona barwnikowe mogą być monitorowane w czasie, a zatem porównywane pod kątem zmian podczas regularnych badań kontrolnych. W komputerze, który jest częścią dermatoskopu, obrazy znamion mogą być archiwizowane przez wiele lat, a znamiona mogą być porównywane w dowolnym momencie.

A jaki jest najczęstszy mit na temat raka skóry?

Często ludzie myślą, że wystarczy tylko jedno sprawdzenie pieprzyka. Nie jest to prawdą. Znamiona występują u prawie 100% populacji, a 40% czerniaków jest spowodowanych ich złośliwą transformacją. Badania kontrolne są zwykle wykonywane raz w roku, w zależności od ryzyka. Chociaż cyfrowy dermatoskop oferuje bardzo nowoczesny i niezależny sposób diagnozowania, czynnik ludzki również odgrywa tutaj znaczącą rolę, a wynik powinien zostać oceniony przez doświadczonego specjalistę.

Jak mogę zapobiegać i unikać czerniaka?

Nie należy lekceważyć podstawowej profilaktyki, która obejmuje bezpieczne zachowanie na słońcu, tj. dobrze znane ograniczenie przebywania na słońcu między godziną 11 a 14 w dni tropikalne, stosowanie odzieży ochronnej, nakryć głowy i okularów (czerniak może również tworzyć się w oku!) oraz konsekwentne stosowanie wysokiej jakości kremów chroniących przed promieniowaniem UV nakładanych w wystarczającej warstwie.

Do tego dochodzi profilaktyka wtórna, na którą składają się wspomniane wcześniej regularne wizyty kontrolne u dermatologa w celu sprawdzenia, czy na skórze nie występują znamiona barwnikowe.

  • W szczególności dermatologia prewencyjna doświadcza ogromnego wzrostu w krajach rozwiniętych i jest silnie wspierana przez systemy opieki zdrowotnej.

Zapobieganie, wczesna diagnoza i wczesna terapia nowotworów skóry ratuje zarówno życie pacjentów, jak i ogromne koszty finansowe późniejszej terapii. Przy zaawansowanych nowotworach skóry terapia jest bardzo trudna, kosztowna, a mimo to rokowania dla pacjenta są bardzo niekorzystne.

Co nam najbardziej szkodzi?

  • Lekkomyślna ekspozycja na słońce
  • Nadmierne wizyty w solarium

Ciekawostki:

  • Skóra jest największym organem naszego ciała
  • Słońce jest ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i rytmu snu.
  • Skóra ciemnieje na słońcu, ponieważ światło UV stymuluje produkcję substancji zwanej melaniną. Melanina chroni skórę przed negatywnymi skutkami, ale sama nie wystarcza przy wyższych poziomach promieniowania UV.
  • Witamina D, która jest ważna dla odporności, jest wytwarzana w organizmie przez promienie słoneczne UVB. Więcej o witaminie D następnym razem….

Autor: Pavel Kondrad, dermatolog
foto: fotolia.com

W archiwum przeczytasz także:

Błonnik – skąd go brać

13.7.2023 dine4fit.pl Różne

Komentarze

Komentarze nie odzwierciedlają opinii redakcji ani administratora bloga.

Dodaj komentarz

Powiązane artykuły
Czy tzw. jedzenie biednych nie jest obecnie bardziej dla bogatych? Czy tzw. jedzenie biednych nie jest obecnie bardziej dla bogatych?

Niektóre produkty spożywcze miały kiedyś przydomek “jedzenie dla biedaków”. Oznaczało to, że panowie i panie z wyższych sfer nie byli zainteresowani takim jedzeniem, ponieważ było go dużo i było tanie. Także tradycja wielkopostna była i jest na tym oparta.

Czy jest tak nadal? Przyjrzyjmy się temu, troszkę żartem (w końcu nikt do koniny nie chce wracać), troszkę serio.

Cały artykuł 5.7.2024 0