26.9.2022 dine4fit.pl

Balet? HIIT? Joga? A może pilates? A czemu by nie wszystko razem?

…że to brzmi skomplikowanie? Wszystko to łączy się w metodzie ćwiczeń Barre, która powstała w Londynie w 1959 roku, a obecnie można się z nią spotkać także w Polsce.

Ale przyjrzyjmy się temu Barre.

Barre oznacza w języku angielskim “drążek”. Nazwa metody nawiązuje do drążków, przy których ćwiczą baletnice. Jednak idea subtelnej baletnicy ze stopami wciśniętymi w wąskie baletki, w pozycji znacznie przekraczającej fizjologiczne granice zakresu stawów, może nie do każdego przemawiać.

Ale trening Barre jest łagodny i nie wymaga specjalnych umiejętności ruchowych. Nadaje się również dla zupełnie początkujących. Ruchy, które wykonujesz są dość naturalne i raczej w dolnym zakresie. Rzadko też wiąże się ze skakaniem, więc unikasz nadmiernego obciążenia stawów. Mimo to jest to bardzo dynamiczny i przede wszystkim przyjemny trening, który nie znudzi Cię ani przez chwilę.

Zainteresowana? Wtedy nie musisz od razu wpadać w panikę, że nie posiadasz drążka. Trening jest przeznaczony do warunków domowych, dzięki czemu nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu. Dzięki temu na zajęciach online można trenować z domowego zacisza, zarówno z własną masą ciała, jak i przy użyciu dostępnego sprzętu. Te wspierają przede wszystkim rozwój siły. Mogą to być lekkie hantle jednoręczne lub na przykład popularne taśmy / gumy oporowe.

Klucz do poprawy wytrzymałości, sprawności i miłości do własnego ciała

Głównym celem Barre jest życzliwe podejście do własnego ciała oraz odnalezienie pewności siebie i miłości do siebie poprzez ruch. Dzięki dużej liczbie powtórzeń, ćwiczenie sprzyja wytrzymałości siłowej. Intensywność może się zmieniać od niskiej do wysokiej w trakcie zajęć, w zależności od wybranego podkładu muzycznego, więc jego rozwój jest zawsze nieco zaskakujący. Z każdą nową piosenką przychodzą nowe ćwiczenia. Playlista muzyczna bezpośrednio kopiuje ćwiczone partie. Gdy rytm staje się szybszy, wzrasta tętno, a rytmiczne ruchy mogą niemal przypominać taniec. Podczas tańca dosłownie zakochacie się w sobie.

Cichsza muzyka wprost zachęca do uruchomienia izometrycznych dłużyzn. Intensywność i liczba powtórzeń również może być modyfikowana w zależności od indywidualnych potrzeb. Dzięki treningowi całego ciała zwiększysz swoją sprawność fizyczną, wytrzymałość siłową, a także rozwiniesz swoją elastyczność. Dodatkowo wzmocnisz swoje środkowe partie ciała i poprawisz ogólną postawę, co jest idealnym fundamentem do tego, aby czuć się po prostu niesamowicie.

Zgodnie z zasadami prawidłowego treningu, wykładowca zwraca również uwagę na sposób wykonywania poszczególnych ćwiczeń oraz kładzie nacisk na prawidłową technikę oddychania. Jest to więc wszechstronne ćwiczenie o wielu korzyściach zdrowotnych, które nadaje się dla każdego, kto chce spróbować czegoś nowego i naładować się przypływem pozytywnej energii.

Jak taka lekcja przebiega?

Zawsze rozpoczynaj lekcję od rozgrzewki i mobilizacji stawów, aby ciało było odpowiednio przygotowane do obciążenia. Dalej następuje sam trening, który prowadzony jest przez doświadczonego instruktora. Trening może być skupiony na konkretnej partii, ale można też ćwiczyć całe ciało, wszystko zależny od czasu trwania treningu. Barre zawsze towarzyszy muzyka, abyś czuła się komfortowo, a jednocześnie była bardzo zmotywowana.

A dlaczego Barre warto dać szansę?

Podczas intensywnych ćwiczeń wytwarzasz endorfiny, które wywołują radość i przyjemne uczucia. Po zajęciach czujesz się wesoło, przyjemnie i masz dobre samopoczucie. Takie ćwiczenie może być doskonałym początkiem dnia lub wręcz przeciwnie – świetnym sposobem na rozładowanie stresu po ciężkim dniu. Dobrze dobrana muzyka i doświadczony trener są wspaniałą motywacją i świetnym warunkiem, aby ćwiczenia stały się zabawą i świeżością. Ujędrnianie i kształtowanie ciała to tylko miły dodatek.

Autorka: Eliška Sosnová, trenerka fitness
foto: achiwum Autorki

W archiwum przeczytasz także:

Katarzyna: Konieczne jest powiedzenie sobie “schudnę”, a nie “będę się odchudzać”!

26.9.2022 dine4fit.pl Ciekawe, Różne

Komentarze

Komentarze nie odzwierciedlają opinii redakcji ani administratora bloga.

Dodaj komentarz

Powiązane artykuły
Najlepsze ćwiczenia na “oponkę” Najlepsze ćwiczenia na “oponkę”

Wraz z wiekiem często obserwujemy wzrost tkanki tłuszczowej na brzuchu wzdłuż talii. Dzieje się tak zazwyczaj dlatego, że wraz z wiekiem zmniejsza się masa mięśniowa, a przyrost kanki tłuszczowej się nasila.

Dziś zebraliśmy najlepsze ćwiczenia, które pomogą nam ten proces odwrócić. Większość ćwiczeń można wykonywać w domu, niezależnie od wieku, choć wszystko z umiarem.

Cały artykuł 15.4.2024 0

Dlaczego tak wiele osób cierpi na wiosenne zmęczenie? I co można z tym zrobić? Dlaczego tak wiele osób cierpi na wiosenne zmęczenie? I co można z tym zrobić?

Sezon wiosenny niesie ze sobą szereg zmian.

Dzień się wydłuża, czas zimowy zmienia się na letni, ciepła pogoda kusi nas do coraz większej aktywności fizycznej, a nasze ciała, które zimą były rozgrzewane cięższymi potrawami, nagle się zatrzymują.

Nagle jesteśmy zmęczeni. My, nocne marki, stajemy się prawie bezużyteczni rano i często obrzydliwie rozdrażnieni wieczorami, a czasami wszyscy czujemy, że nie jesteśmy już panami naszego czasu… “Dlaczego tak jest?”, pytamy siebie, “Przecież tak czekaliśmy na tą wiosnę. No tak, to przez to wiosenne przemęczenie!”.

Cały artykuł 4.4.2024 0

Masala: Indyjskie mieszanki przypraw. Jak się w tym rozeznać? Masala: Indyjskie mieszanki przypraw. Jak się w tym rozeznać?

Wraz z rosnącą popularnością indyjskich restauracji, zaczynamy również używać coraz więcej indyjskich nazw potraw.

Nie jest chyba problemem zapamiętanie, że słowo “aloo” oznacza ziemniaka, “palak” – szpinak, “chana” – ciecierzycę, “dhal” – soczewicę, “rajma” – fasolę, “mattar” – groszek, “paneer” – ser, “raita” – jogurt, “gobhi” – kalafior, a “malai kofta” – smażone kluski z ciasta ziemniaczanego.

Cały artykuł 25.3.2024 0