26.9.2022 dine4fit.pl

Balet? HIIT? Joga? A może pilates? A czemu by nie wszystko razem?

…że to brzmi skomplikowanie? Wszystko to łączy się w metodzie ćwiczeń Barre, która powstała w Londynie w 1959 roku, a obecnie można się z nią spotkać także w Polsce.

Ale przyjrzyjmy się temu Barre.

Barre oznacza w języku angielskim “drążek”. Nazwa metody nawiązuje do drążków, przy których ćwiczą baletnice. Jednak idea subtelnej baletnicy ze stopami wciśniętymi w wąskie baletki, w pozycji znacznie przekraczającej fizjologiczne granice zakresu stawów, może nie do każdego przemawiać.

Ale trening Barre jest łagodny i nie wymaga specjalnych umiejętności ruchowych. Nadaje się również dla zupełnie początkujących. Ruchy, które wykonujesz są dość naturalne i raczej w dolnym zakresie. Rzadko też wiąże się ze skakaniem, więc unikasz nadmiernego obciążenia stawów. Mimo to jest to bardzo dynamiczny i przede wszystkim przyjemny trening, który nie znudzi Cię ani przez chwilę.

Zainteresowana? Wtedy nie musisz od razu wpadać w panikę, że nie posiadasz drążka. Trening jest przeznaczony do warunków domowych, dzięki czemu nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu. Dzięki temu na zajęciach online można trenować z domowego zacisza, zarówno z własną masą ciała, jak i przy użyciu dostępnego sprzętu. Te wspierają przede wszystkim rozwój siły. Mogą to być lekkie hantle jednoręczne lub na przykład popularne taśmy / gumy oporowe.

Klucz do poprawy wytrzymałości, sprawności i miłości do własnego ciała

Głównym celem Barre jest życzliwe podejście do własnego ciała oraz odnalezienie pewności siebie i miłości do siebie poprzez ruch. Dzięki dużej liczbie powtórzeń, ćwiczenie sprzyja wytrzymałości siłowej. Intensywność może się zmieniać od niskiej do wysokiej w trakcie zajęć, w zależności od wybranego podkładu muzycznego, więc jego rozwój jest zawsze nieco zaskakujący. Z każdą nową piosenką przychodzą nowe ćwiczenia. Playlista muzyczna bezpośrednio kopiuje ćwiczone partie. Gdy rytm staje się szybszy, wzrasta tętno, a rytmiczne ruchy mogą niemal przypominać taniec. Podczas tańca dosłownie zakochacie się w sobie.

Cichsza muzyka wprost zachęca do uruchomienia izometrycznych dłużyzn. Intensywność i liczba powtórzeń również może być modyfikowana w zależności od indywidualnych potrzeb. Dzięki treningowi całego ciała zwiększysz swoją sprawność fizyczną, wytrzymałość siłową, a także rozwiniesz swoją elastyczność. Dodatkowo wzmocnisz swoje środkowe partie ciała i poprawisz ogólną postawę, co jest idealnym fundamentem do tego, aby czuć się po prostu niesamowicie.

Zgodnie z zasadami prawidłowego treningu, wykładowca zwraca również uwagę na sposób wykonywania poszczególnych ćwiczeń oraz kładzie nacisk na prawidłową technikę oddychania. Jest to więc wszechstronne ćwiczenie o wielu korzyściach zdrowotnych, które nadaje się dla każdego, kto chce spróbować czegoś nowego i naładować się przypływem pozytywnej energii.

Jak taka lekcja przebiega?

Zawsze rozpoczynaj lekcję od rozgrzewki i mobilizacji stawów, aby ciało było odpowiednio przygotowane do obciążenia. Dalej następuje sam trening, który prowadzony jest przez doświadczonego instruktora. Trening może być skupiony na konkretnej partii, ale można też ćwiczyć całe ciało, wszystko zależny od czasu trwania treningu. Barre zawsze towarzyszy muzyka, abyś czuła się komfortowo, a jednocześnie była bardzo zmotywowana.

A dlaczego Barre warto dać szansę?

Podczas intensywnych ćwiczeń wytwarzasz endorfiny, które wywołują radość i przyjemne uczucia. Po zajęciach czujesz się wesoło, przyjemnie i masz dobre samopoczucie. Takie ćwiczenie może być doskonałym początkiem dnia lub wręcz przeciwnie – świetnym sposobem na rozładowanie stresu po ciężkim dniu. Dobrze dobrana muzyka i doświadczony trener są wspaniałą motywacją i świetnym warunkiem, aby ćwiczenia stały się zabawą i świeżością. Ujędrnianie i kształtowanie ciała to tylko miły dodatek.

Autorka: Eliška Sosnová, trenerka fitness
foto: achiwum Autorki

W archiwum przeczytasz także:

Brawo! Julka ważyła 170 kg i nie wiedziała nic o zdrowym odżywianiu, a teraz waży 71 kg i weźmie udział w kursie trenerów fitness

26.9.2022 dine4fit.pl Ciekawe, Różne

Komentarze

Komentarze nie odzwierciedlają opinii redakcji ani administratora bloga.

Dodaj komentarz

Powiązane artykuły
Czy tzw. jedzenie biednych nie jest obecnie bardziej dla bogatych? Czy tzw. jedzenie biednych nie jest obecnie bardziej dla bogatych?

Niektóre produkty spożywcze miały kiedyś przydomek “jedzenie dla biedaków”. Oznaczało to, że panowie i panie z wyższych sfer nie byli zainteresowani takim jedzeniem, ponieważ było go dużo i było tanie. Także tradycja wielkopostna była i jest na tym oparta.

Czy jest tak nadal? Przyjrzyjmy się temu, troszkę żartem (w końcu nikt do koniny nie chce wracać), troszkę serio.

Cały artykuł 5.7.2024 0