10.10.2022 dine4fit.pl

Najważniejsze jest, aby jeść zanim organizm zacznie domagać się jedzenia poprzez uczucie głodu

Dzięki karierze sportowej Karolina Kudláčková (czeska mistrzyni świata w aerobiku)  ma duże doświadczenie w dziedzinie żywienia, gdzie przeszła przez wszystkie możliwe rodzaje diet.

Wciąż kształci się w tej dziedzinie, ale już wie, że każdy musi znaleźć swoją własną dietę, która mu odpowiada i której jest w stanie przestrzegać w dłuższej perspektywie.

Od dziecka życie Karoliny było związane ze sportem. Gimnastykę rozpoczęła jako małe dziecko i ma na swoim koncie wiele sukcesów w dziedzinie aerobiku sportowego. Została wielokrotną mistrzynią świata, Europy i Czech w kategorii singli, trio i piątek kobiet.

Trenowała z najlepszymi, na przykład z Jakubem Strakoszem, również wielokrotnym mistrzem świata w aerobiku sportowym, a teraz sama poświęca się przygotowaniu narybku w tej dyscyplinie. Jej hobby to ruch na świeżym powietrzu, najlepiej z rodziną i, co może niektórych zdziwi, pieczenie słodkich przysmaków. To tutaj stosuje swoją wiedzę żywieniową i eksperymentuje z alternatywnymi słodzikami, aby wynik spełniał parametry zdrowej diety.

Karolino, masz za sobą bardzo udaną karierę sportową, podczas której odpowiednia dieta była koniecznością. Gdybyś miała wymienić jedną jedyną rzecz, która według Ciebie jest ważna w diecie, co by to było?
Jestem przekonana, że jest to regularność w diecie. Sama przeszłam przez różne próby i doświadczenia – jeść mało, usuwanie niektórych pokarmów itp. Każdy, kto próbował w swoim życiu schudnąć, zapewne dobrze o tym wie. Dla mnie to się zmieniło, gdy zaczęłam się bardziej interesować prawidłowym odżywianiem i ogólnym zadowoleniem z ciała w życiu codziennym i w uprawianiu sportu.

  • Zrozumiałam, że najważniejsze jest, aby jeść zanim organizm zacznie domagać się jedzenia poprzez uczucie głodu. I to człowiek decyduje, czy będzie jadł trzy razy dziennie, pięć razy, czy nawet sześć razy.

Zatem wyrobienie sobie codziennych nawyków regularności przy jakimkolwiek jedzeniu jest właściwym pierwszym krokiem do wprowadzenia dalszych pozytywnych zmian w diecie.

Na blogu Dine4Fit zostało to już wielokrotnie powiedziane, ale z niektórych pytań w naszej grupie wynika, że powtórki nie szkodzą. Wyjaśnijmy w zupełnie połowiczny sposób, dlaczego prawidłowo ułożona dieta jest tak ważna i co powinna zawierać, aby korzystnie wpłynąć na nasze ogólne zdrowie.
Dieta jest swego rodzaju paliwem dla naszego organizmu. Gdy dostarczymy organizmowi odpowiedniego paliwa, będzie on zupełnie inaczej funkcjonował, zarówno pod względem fizycznym, jak i, co ważniejsze, psychicznym. Właściwa dieta nie polega na pomijaniu cukru i ograniczaniu tłuszczów, jak niektórzy mogą sądzić na podstawie niektórych twierdzeń z lat minionych. (I niestety nadal często jest tak podawana przez niektóre czasopisma, które wydają się być zawieszonymi w czasie, przyp. red.).

Odrobina cukru prostego w postaci czekoladowego cukierka czy ciastka raz na jakiś czas może mieć dla nas pozytywne znaczenie. To samo dotyczy tłuszczu – codzienne jego spożywanie (dobrej jakości źródło i w ograniczonych ilościach) jest dla nas nawet bardzo ważne. Dla mnie osobiście słodki jogurt czy nawet wspomniane wcześniej słodycze są pewną oznaką dobrego nastroju. Zresztą, żeby cukier miał na nas dobry wpływ, musimy pilnować naszego tzw. kolorowego talerza, po prostu. Zawiera on mnóstwo błonnika, białka, tłuszczu i węglowodanów, których wiele osób również niesłusznie się obawia. Powinna więc zawsze zawierać – znów w uproszczeniu – warzywa/owoc, różnorodne dodatki oraz dobrej jakości białko wszelkiego rodzaju, w tym mięso.

Wspomniałaś, że niektórzy boją się węglowodanów. Porozmawiajmy o tym jeszcze trochę. Dlaczego mają tak złą reputację?
Ważne jest, aby zdefiniować, czym są węglowodany. Wiele osób myśli o białym pieczywie, często nawet o samym cukrze prostym itp. A to oczywiście nie jest poprawne.

Tutaj wejdę w to z własnym wyjaśnieniem, które zrozumiałem dzięki zdziwieniu naszych użytkowników. Podobno w szkole wielu było uczonych, że podstawowe składniki odżywcze to “cukry, tłuszcze, białka”, więc wtedy widzą węglowodany jako cukry, coś słodkiego. W rzeczywistości cukry są podzbiorem węglowodanów…
Tak, patrz na opakowania żywności, na których zawsze jest wyszczególniony skład. Widzimy tam węglowodany, a następnie “z tego CUKRY”. Węglowodany bez złych cukrów, to te, które są właściwe dla naszego organizmu. A im bardziej jesteśmy aktywni, tym korzystniejsze są dla nas węglowodany. I to dotyczy również tych, którzy chcą schudnąć. Nie na darmo mówi się, że “tłuszcz spala się w ogniu węglowodanów”. Węglowodany, na których powinniśmy się skupić, są w postaci pełnoziarnistego pieczywa, owoców, warzyw, musli (znów bez dodatku cukru).

Powiedz proszę, jak wygląda Twoja typowa dieta na dzień, gdy jesteś aktywna, a jak wyglądałaby, gdybyś akurat bardzo aktywna nie była.
Mój typowy dzień zaczyna się od dużego śniadania. U mnie dobrze sprawdza się chleb pełnoziarnisty z soczewicą, serem i szynką. Zawsze staram się dodać trochę tych warzyw i owoców. Rano piję wodę lub zaparzam herbatę ziołową. Słodzę głównie miodem lub wcale. Jako przekąskę mam zwykły biały jogurt z owocami, płatkami śniadaniowymi lub sobie coś piekę. Na obiad lubię mieć coś, co mogę zjeść na zimno, gdy jestem akurat gdzieś, gdzie nie mogę wyjść na obiad. Czyli coś z ryżem, makaronem, kuskusem, bulgurem, a może ziemniaczane gnocchi. Często podsmażam warzywa w oleju lub robię sos serowy, innym razem po prostu mięso jako dodatek do dania. Po południu mam zazwyczaj dwie przekąski. To zależy od tego, czy regularnie trenuję – wtedy pobłażam większej ilości jedzenia i mój organizm też się tego domaga. Na przykład pieczone tosty, suszone owoce, domowe musli z mlekiem. Do wszystkiego dodaję owoc. W ciągu dnia pilnuję swojego reżimu picia. Ja piję tylko wodę. A ponieważ lubię kawę, to piję jeszcze więcej wody, bo kawa odwadnia. Na obiad zazwyczaj przygotowuję odpowiedni posiłek dla mnie i mojego chłopaka. Często pieczemy lub gotujemy mięso, zazwyczaj warzywa mamy na surowo, a z mięsem mamy ziemniaki, ryż lub jakiś makaron. Gdy uprawiam dużo sportu, mam też tzw. drugi obiad w postaci warzyw, a także sera.

  • Obecnie jestem w ciąży i korzystam z Dine4Fit, aby śledzić prawidłowe odżywianie.

Ponieważ nie uprawiam teraz tak często sportu, to bez aplikacji możliwe, że nie jadła bym wystarczająco dużo. Dzięki temu mogę łatwo śledzić, ile muszę zjeść, żeby nie oszukiwać siebie i dziecka. I odwrotnie, jeśli mam ochotę na coś słodkiego, to mam ładny zapis ile zjadłam, znów po to, by śledzić spożycie.

Skoro mowa o pilnowaniu składu diety, jakie są najczęstsze błędy popełniane przez Twoich klientów, którym pomagasz w diecie?
Często chcą jeść za mało i pomijają coś, czego im “brakuje”. Często jednak osoby te muszą zacząć jeść dużo więcej i wtedy nie mają nawet miejsca na swoje zachcianki. Często polecam im uczciwe jedzenie zgodnie z apką, aby mogli sobie potem w spokoju pozwolić na jakąś nagrodę.

Dobrze. Mamy więc dietę, którą staramy się stosować, ale oczekiwane efekty mogą nie nadejść. To znów doświadczenie użytkowników naszej aplikacji. Jak więc możemy jeszcze bardziej wspierać nasze działania?
Nawyki dotyczące snu idą w parze z dobrymi nawykami żywieniowymi. Sen powinien być w każdym przypadku dobrej jakości, najlepiej sześć godzin zdrowego snu. Dla mnie sen zawsze był formą świetnej regeneracji, więc staram się utrzymywać dobrej jakości rutynę snu każdego dnia. Istotnym problemem jest również stres. Uszkadza nasz organizm i wpływa na szereg procesów. Dlatego trzeba wiedzieć, jak określić formę relaksu i dać sobie spokój i odpoczynek. Każdy z nas powinien nauczyć się rozpoznawać, kiedy jego organizm potrzebuje odpoczynku. I dać mu odpocząć.

Kolejne częste pytanie dotyczy tego, co jeść przed i po aktywności sportowej. Jak to się robi?
Oczywiście ważne jest, aby zaplanować posiłki względem kolejnych aktywności. Jeśli wiemy, że nie będziemy robić nic forsownego, możemy zjeść całkiem sporo, co pasuje do naszej diety, ale jeśli musimy zjeść przed aktywnością sportową, dobrze jest zjeść coś lżejszego, szybciej trawionego. Mogą to być np. owoce, jogurt, chleb razowy. To co na pewno bym pominęła to mięso czy tłuszcze w dużych ilościach. Po treningu może nastąpić jakieś białko lub znów owoce i warzywa.

Kiedy pada słowo trening, niektórzy mogą się skrzywić. Ale chyba nie trzeba od razu pędzić na siłownię, jeśli chce się zacząć coś ze sobą robić, prawda?
Oczywiście, że nie. Najprostszą aktywnością fizyczną, która na pewno nie zaszkodzi, a wręcz przeciwnie – poprawi samopoczucie i pomoże po każdym dniu, jest spacer. Mówi się, że każdy zdrowy człowiek powinien przejść 10 tysięcy kroków dziennie. I ja się z tym zgadzam, bo ruch sprawia, że nasze ciało działa jak należy. Osobiście polecam dodanie do chodzenia przynajmniej podstawowego treningu ciała. Nie muszą to być od razu godziny na siłowni, co wiele osób sobie wyobraża, ale nawet taki 20-minutowy trening każdego dnia pozwoli Ci zachować sprawność i dobry humor. Przyznam, że ja też często nie mam na to ochoty, ale znam to uczucie, które po tym następuje. Mój kanał na YouTube, gdzie umieszczam filmy z ćwiczeniami, motywuje mnie do działania. Sprawdź, a może coś wpadnie Ci w oko. Mój pies często dotrzymuje mi towarzystwa. Nie jest on sparingpartnerem w prawdziwym tego słowa znaczeniu, raczej przeszkadza mi w treningu, ale chcę zwrócić uwagę, że nawet jeśli nie ma się idealnych warunków, można trenować w domu.

Nasz gość: Karolina Kudláčková, mistrzyni w aerobiku
foto: archiwum Karliny oraz Antonín Lavrenčík, ateliervtovarne.cz
Rozmawiała: Marcela Macáková, felietonistka  

W archiwum przeczytasz także:

Oleje, masło i smalec w kuchni

10.10.2022 dine4fit.pl Ciekawe, Jak się odchudzać?, Różne

Komentarze

Komentarze nie odzwierciedlają opinii redakcji ani administratora bloga.

Dodaj komentarz

Powiązane artykuły
Moi krewni byli zszokowani moją przemianą. Dzięki apce Dine4Fit zrzuciłam 30 kg. Moi krewni byli zszokowani moją przemianą. Dzięki apce Dine4Fit zrzuciłam 30 kg.

Uwielbiamy poznawać Wasze opowieści o tym, jak nasza aplikacja Dine4Fit pomogła wam w drodze do wymarzonej sylwetki i lepszego zdrowia. A ponieważ wiemy, że te tak zwane transformacje inspirują również tych, którzy dopiero zaczynają odchudzanie, staramy się przedstawiać Wam sukcesy ludzi takich jak Wy (oczywiście za ich zgodą), którzy kiedyś też byli tam gdzie Wy, na początku tej drogi do lepszej/lepszego siebie.

Cały artykuł 8.7.2024 0

Sześć zasad zrównoważonej diety, które naprawdę mają sens! Sześć zasad zrównoważonej diety, które naprawdę mają sens!

Jakie zmiany możesz od razu wprowadzić do swojej diety? Uwierz, że wystarczy zastosować sześć prostych zasad, a wydarzą się rzeczy niesamowite.

Mówimy tu o poprawie zdrowia, samopoczucia, zwiększeniu energii i ograniczeniu zachcianek. A dla wielu osób będzie to również utrata wagi bez diet i głodówek.

Cały artykuł 17.6.2024 0