8.4.2022 dine4fit.pl

Wzmocnienie pęcherzyka żółciowego i powitanie wiosny

Wkrótce wiosna zacznie się na dobre, a słońce zachwyci nas swoimi ciepłymi promieniami.

Wielu z nas czeka na nią jak na zmiłowanie.

Czekając na te chwile stwórz swojemu organizmowi możliwość oczyszczenia się już teraz. Odchudź swoją dietę, pij dużo czystej wody, chodź na spacery i ciesz się przebywaniem na świeżym powietrzu. Oddychaj głęboko, dostarczaj organizmowi dużo tlenu.

Natura jest potężna, wpływa na Twoje ciało i jego potrzeby bardziej, niż możesz to sobie wyobrazić, dlatego gorąco polecam poświęcenie każdego dnia chwili czasu dla siebie i zauważenie swojego ciała i siebie – jak się czujesz, co sprawia, że czujesz się dobrze. Bądź świadomy tego, co dziś zjadłeś, jak się czułeś. Jedz wszystkimi zmysłami, a wiosną rozkoszuj się dużą ilością zielonych produktów. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że na przedwiośniu i wraz z nadejściem wiosny pojawi się silne pragnienie, a nawet przymus, zrobienia porządków w szafie czy przygotowania sałatki, o której nie myśleliśmy od miesięcy.

  • Wiosna rozpoczyna proces odnowy, mamy tendencję do pozbywania się wszystkich starych złogów, zarówno z naszego otoczenia, jak i z naszego ciała.

My i pęcherzyk żółciowy z perspektywy tradycyjnej medycyny chińskiej

Pęcherzyk żółciowy dostaje od nas w kość przez cały rok za sprawą diety i stresu. Zwłaszcza gdy jest tego wszystkiego dużo na raz, pęcherzyk żółciowy może się zacząć odzywać. Pęcherzyk żółciowy jest pustym w środku narządem w kształcie gruszki, który znajduje się u podstawy wątroby. Jest zbiornikiem żółci, która jest produkowana przez wątrobę. Główną funkcją pęcherzyka żółciowego jest rozkładanie tłuszczów w celu ułatwienia ich trawienia.

Pęcherzyk żółciowy jest ściśle związany z wątrobą. W porównaniu z innymi organami pęcherzyk żółciowy jest o tyle szczególny, że nie opróżnia się całkowicie, a wręcz przeciwnie – zatrzymuje w sobie płyn. Tradycyjna medycyna chińska nazywa pęcherzyk żółciowy “magazynem, który przechowuje esencję”. Gdy pęcherzyk żółciowy jest osłabiony, upośledzeniu ulega również funkcjonowanie śledziony i żołądka, co powoduje problemy trawienne, takie jak wzdęcia czy biegunka.

Stan pęcherzyka żółciowego odzwierciedla psychikę i mówi coś o charakterze człowieka

Kto by tak o woreczku żółciowym mógł powiedzieć? Ale to prawda. Dobry stan  pęcherzyka żółciowego oznacza dobre i przemyślane podejmowanie decyzji oraz dużą odwagę. W przeciwnym razie człowiek jest niezdecydowany, bojaźliwy i gorzej radzi sobie ze stresem. Kiedy energia energetyczna pęcherzyka żółciowego nie przepływa w harmonii, możemy mieć trudne sny i niespokojny sen. Szczyt energetyczny pęcherzyka żółciowego przypada na godziny od 15:30 do 1:00 w nocy. Czy budzisz się regularnie? Mogą to być problemy z pęcherzykiem żółciowym.

Ćwiczenia wspomagające pracę pęcherzyka żółciowego

Pęcherzyk żółciowy lubi spokój. Nie znosi uciskania i presji czasu. Należy więc dać mu czas na uspokojenie się i zrelaksowanie. To proste ćwiczenie może w tym pomóc:

Ćwiczenie dla drogi jang pęcherzyka żółciowego wykonuje się w pozycji siedzące rozkrocznej. Pozycją wyjściową jest więc siad z szeroko rozstawionymi nogami i prostym kręgosłupem. Pochyl się do przodu, spleć palce i podciągnij się od pasa w górę. Ramiona uniesione w górę, zamach do lewej nogi i zgięcie w jej kierunku. Następnie połóż dłonie na kolanach, łokcie skieruj w bok i delikatnie dociśnij kolano do podłoża. Osoby o większym zakresie ruchu mogą pochylić się do przodu i ułożyć dłonie na wysokości kostek.

Wykonując wydech, rozluźnij się w tej pozycji i oddychaj do obszaru pęcherzyka żółciowego. Pamiętaj, aby podczas tej czynności uśmiechać się do swojego pęcherzyka żółciowego. Następnie wykonaj to samo ćwiczenie na drugą nogę.

Autorka: Šárka Simonidesová , trenerka jogi hormonalnej

W archiwum przeczytasz także:

Katarzyna: Konieczne jest powiedzenie sobie “schudnę”, a nie “będę się odchudzać”!

8.4.2022 dine4fit.pl Ciekawe, Różne

Komentarze

Komentarze nie odzwierciedlają opinii redakcji ani administratora bloga.

Dodaj komentarz

Powiązane artykuły
Czy tzw. jedzenie biednych nie jest obecnie bardziej dla bogatych? Czy tzw. jedzenie biednych nie jest obecnie bardziej dla bogatych?

Niektóre produkty spożywcze miały kiedyś przydomek “jedzenie dla biedaków”. Oznaczało to, że panowie i panie z wyższych sfer nie byli zainteresowani takim jedzeniem, ponieważ było go dużo i było tanie. Także tradycja wielkopostna była i jest na tym oparta.

Czy jest tak nadal? Przyjrzyjmy się temu, troszkę żartem (w końcu nikt do koniny nie chce wracać), troszkę serio.

Cały artykuł 5.7.2024 0