Droga do zdrowia
i dobrego samopoczucia
App store rating

Droga do zdrowia
i dobrego samopoczucia

Wzmocnienie pęcherzyka żółciowego i powitanie wiosny

Wkrótce wiosna zacznie się na dobre, a słońce zachwyci nas swoimi ciepłymi promieniami.

Wielu z nas czeka na nią jak na zmiłowanie.

Czekając na te chwile stwórz swojemu organizmowi możliwość oczyszczenia się już teraz. Odchudź swoją dietę, pij dużo czystej wody, chodź na spacery i ciesz się przebywaniem na świeżym powietrzu. Oddychaj głęboko, dostarczaj organizmowi dużo tlenu.

Natura jest potężna, wpływa na Twoje ciało i jego potrzeby bardziej, niż możesz to sobie wyobrazić, dlatego gorąco polecam poświęcenie każdego dnia chwili czasu dla siebie i zauważenie swojego ciała i siebie – jak się czujesz, co sprawia, że czujesz się dobrze. Bądź świadomy tego, co dziś zjadłeś, jak się czułeś. Jedz wszystkimi zmysłami, a wiosną rozkoszuj się dużą ilością zielonych produktów. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że na przedwiośniu i wraz z nadejściem wiosny pojawi się silne pragnienie, a nawet przymus, zrobienia porządków w szafie czy przygotowania sałatki, o której nie myśleliśmy od miesięcy.

  • Wiosna rozpoczyna proces odnowy, mamy tendencję do pozbywania się wszystkich starych złogów, zarówno z naszego otoczenia, jak i z naszego ciała.

My i pęcherzyk żółciowy z perspektywy tradycyjnej medycyny chińskiej

Pęcherzyk żółciowy dostaje od nas w kość przez cały rok za sprawą diety i stresu. Zwłaszcza gdy jest tego wszystkiego dużo na raz, pęcherzyk żółciowy może się zacząć odzywać. Pęcherzyk żółciowy jest pustym w środku narządem w kształcie gruszki, który znajduje się u podstawy wątroby. Jest zbiornikiem żółci, która jest produkowana przez wątrobę. Główną funkcją pęcherzyka żółciowego jest rozkładanie tłuszczów w celu ułatwienia ich trawienia.

Pęcherzyk żółciowy jest ściśle związany z wątrobą. W porównaniu z innymi organami pęcherzyk żółciowy jest o tyle szczególny, że nie opróżnia się całkowicie, a wręcz przeciwnie – zatrzymuje w sobie płyn. Tradycyjna medycyna chińska nazywa pęcherzyk żółciowy „magazynem, który przechowuje esencję”. Gdy pęcherzyk żółciowy jest osłabiony, upośledzeniu ulega również funkcjonowanie śledziony i żołądka, co powoduje problemy trawienne, takie jak wzdęcia czy biegunka.

Stan pęcherzyka żółciowego odzwierciedla psychikę i mówi coś o charakterze człowieka

Kto by tak o woreczku żółciowym mógł powiedzieć? Ale to prawda. Dobry stan  pęcherzyka żółciowego oznacza dobre i przemyślane podejmowanie decyzji oraz dużą odwagę. W przeciwnym razie człowiek jest niezdecydowany, bojaźliwy i gorzej radzi sobie ze stresem. Kiedy energia energetyczna pęcherzyka żółciowego nie przepływa w harmonii, możemy mieć trudne sny i niespokojny sen. Szczyt energetyczny pęcherzyka żółciowego przypada na godziny od 15:30 do 1:00 w nocy. Czy budzisz się regularnie? Mogą to być problemy z pęcherzykiem żółciowym.

Ćwiczenia wspomagające pracę pęcherzyka żółciowego

Pęcherzyk żółciowy lubi spokój. Nie znosi uciskania i presji czasu. Należy więc dać mu czas na uspokojenie się i zrelaksowanie. To proste ćwiczenie może w tym pomóc:

Ćwiczenie dla drogi jang pęcherzyka żółciowego wykonuje się w pozycji siedzące rozkrocznej. Pozycją wyjściową jest więc siad z szeroko rozstawionymi nogami i prostym kręgosłupem. Pochyl się do przodu, spleć palce i podciągnij się od pasa w górę. Ramiona uniesione w górę, zamach do lewej nogi i zgięcie w jej kierunku. Następnie połóż dłonie na kolanach, łokcie skieruj w bok i delikatnie dociśnij kolano do podłoża. Osoby o większym zakresie ruchu mogą pochylić się do przodu i ułożyć dłonie na wysokości kostek.

Wykonując wydech, rozluźnij się w tej pozycji i oddychaj do obszaru pęcherzyka żółciowego. Pamiętaj, aby podczas tej czynności uśmiechać się do swojego pęcherzyka żółciowego. Następnie wykonaj to samo ćwiczenie na drugą nogę.

Autorka: Šárka Simonidesová , trenerka jogi hormonalnej

dine4fit.pl

Redakcja
www.dine4fit.pl

8.4.2022 dine4fit.pl Ciekawe, Różne

Z archiwum

Jak długo można przechowywać gotowe posiłki w lodówce?

Jestem pewna, że wielu z nas zastanawia się czasem, jak wygospodarować czas na swój wolny czas. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że największym pożeraczem cennych chwil relaksu jest dla mnie codzienne przygotowywanie jedzenia.

Dlatego też staram się zminimalizować ten czas, gotując i przygotowując posiłki z kilkudniowym wyprzedzeniem.

Kontynuuj czytanie 30.11.2023

Powiązane artykuły

Roma (minus 38 kg): Cesarzowa tańczy w deszczu

Jest popołudnie, a ja siedzę w kawiarni i delektuję się mrożoną herbatą bez cukru. Wielu z tych, którzy mnie znają, od razu by się zastanowiło – bez cukru? Wielu z nich nie widziało mnie od lat, więc nie wiedzą, że ostatnio przeszłam coś więcej niż tylko fizyczną transformację.

Ale to trochę za dużo, zacznę od początku, choć historia będzie nieco dłuższa.

Kontynuuj czytanie 21.10.2024

Jak w prosty sposób włączyć warzywa do jadłospisu?

Według dostępnych danych nadal nie spełniamy zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczących spożywania minimum 400 gramów warzyw i owoców.  

Inne badania pokazują, że wiele osób w Polsce ma nadwagę, a nawet otyłość, co często wiąże się z niewłaściwą dietą. Przypadek? Nie sądzę.

Kontynuuj czytanie 17.10.2024

Jak ustawić biorytm i być w formie?

Nasz biorytm, czyli wewnętrzny zegar, to podstawa naszego zdrowia. Określa, jak gospodarujemy energią, czyli wyznacza jej oszczędzanie i zużycie.

Głównym przejawem biorytmu jest cykl snu i czuwania, który trwa około 24 godziny i jest głównie sterowany przez nasz mózg. Gdybyśmy nie mieli tej funkcji w mózgu, trudno byłoby nam jako ludzkości przetrwać tyle pokoleń i rozwinąć się do współczesnej formy.

Kontynuuj czytanie 14.10.2024

Jak znaleźć czas dla siebie, gdy chcesz schudnąć?

Do napisania tego artykułu skłoniły mnie ponownie doświadczenia z mojego gabinetu.

Dzięki rozmowom z wieloma pacjentami wiem, że wiele osób chciałoby zdrowo chudnąć, lepiej się odżywiać, więcej się ruszać i dobrze spać, ale po prostu brakuje im na to czasu.

Kontynuuj czytanie 10.10.2024

Ruch kluczem do zdrowia, czyli jak nie zostać żachwą

Żachwy, takie małe morskie zwierzątka  – pływają przez ocean, gdy są młode, aż znajdą podwodną rafę z ładnym widokiem, na której mogą się osiedlić, i nigdy więcej nie ruszają się przez resztę swojego życia.

Brak ruchu powoduje, że stają się one rodzajem bezmózgich brył z dwiema rurkami – jedną do zasysania wody, a drugą do jej wypuszczania. Inwestycja energii w układ nerwowy i mózg nie opłaca się, gdy żachwa i tak pozostaje nieruchoma.

Kontynuuj czytanie 7.10.2024

Dostępne wszędzie tam, gdzie ich potrzebujesz

Tabele kalorii są dostępne w Internecie, na telefonie, tablecie i smartwatchach, takich jak Garmin i Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner