Przewodnik po sportach odpowiednich dla pacjentów z żylakami
Żylaki są często związane z nieprzyjemnymi doznaniami, które są zbiorczo określane jako ból żylny. W przypadku pacjentów z przewlekłą chorobą żylną aktywność fizyczna jest zazwyczaj jednym z zalecanych środków.
Niektóre rodzaje ćwiczeń i sportów są bardziej korzystne dla pacjentów pod względem żył, inne mniej, a jeszcze inne w ogóle nie są zalecane.
Poniższy przewodnik po ćwiczeniach dostarczy Ci ważnych informacji, których potrzebujesz, aby wybrać odpowiednie i bezpieczne ćwiczenia, jeśli masz chorobę żylną i żylaki.
Dlaczego żylaki mogą boleć podczas ćwiczeń?
Żylaki często powodują ból i dyskomfort z powodu gromadzenia się krwi żylnej w kończynach dolnych. Podczas niektórych rodzajów ćwiczeń i uprawiania sportu ciśnienie to może wzrosnąć i pogorszyć ogólny stan kończyn dolnych. Jednak nie wszystkie ćwiczenia są szkodliwe dla żylaków, a wręcz przeciwnie, niektóre ćwiczenia mogą w rzeczywistości pomóc zmniejszyć intensywność i częstotliwość objawów przewlekłej choroby żylnej, a w szczególności bólu żylnego. Kluczem do sukcesu jest znalezienie odpowiedniej równowagi między aktywnością sportową, która Ci odpowiada i która sprawia, że czujesz się dobrze.
Sport i aktywność fizyczna bezpieczne dla żylaków
Istnieje kilka różnych rodzajów ćwiczeń, które są odpowiednie i bezpieczne w przypadku żylaków. Należą do nich:
- pływanie
- spacery i lekkie wędrówki, bieganie z prawidłową techniką, odpowiednim obuwiem i kompresją sportową
- jazda na rowerze
- joga lub pilates
- rower treningowy lub trenażer eliptyczny
- narciarstwo biegowe
- golf, taniec rekreacyjny, krokiet, bule, frisbee
Lekarze zazwyczaj proszą pacjentów o wykonywanie przynajmniej niektórych z powyższych ćwiczeń i aktywności fizycznych. Niektóre z tych rodzajów ćwiczeń mają dodatkowe korzyści (wzmocnienie kondycji, odporności i krążenia), a także istnieją sytuacje, których należy unikać. Należy pamiętać, że ćwiczenia te jedynie łagodzą objawy, ale żylaki oczywiście nie znikną wraz z ćwiczeniami. Pozbycie się żylaków wymaga leczenia i terapii w gabinecie specjalisty.
Jakie są najbardziej odpowiednie rodzaje aktywności fizycznej?
Pływanie
Pływanie i przebywanie w wodzie umożliwia wykonywanie ćwiczeń sercowo-naczyniowych o niskim obciążeniu, co pomaga poprawić krążenie krwi. Jest często wymieniane jako jedno z najlepszych ćwiczeń dla pacjentów z żylakami. Wynika to z faktu, że pływanie jest aktywnością fizyczną o niskim obciążeniu, która nie powoduje nadmiernego obciążenia kończyn dolnych. Dodatkowo woda stawia lekki opór, co może pomóc poprawić krążenie krwi i powrót żylny, co jest istotne dla ogólnego krążenia. Należy jednak unikać pływania w ekstremalnie ciepłej wodzie, ponieważ może to spowodować rozszerzenie żył i pogorszenie stanu żylaków.
Wypróbuj następujące ćwiczenia w basenie, które są odpowiednie dla tej diagnozy:
- Aktywnie pływaj tam i z powrotem wzdłuż długości basenu, możesz wypróbować różne style pływackie, takie jak motyl, styl klasyczny czy pływanie na plecach.
- Używaj ciężarków w wodzie, ćwiczenie pomoże ci poprawić napięcie mięśni bez takiego samego obciążenia żył, jakie spowodowałyby ćwiczenia na lądzie.
- Biegaj w płytkiej części basenu, aby uzyskać trening cardio o niskim obciążeniu. Jeśli jest to dla Ciebie zbyt trudne, przejdź do głębszej wody, aby trening nie był tak intensywny.
- Przytrzymaj się krawędzi basenu, aby mieć stabilną pozycję i zacznij poruszać nogami jak na rowerze.
Chodzenie
Chodzenie to łagodna forma ruchu, która pomaga poprawić krążenie krwi, nie obciążając nadmiernie kończyn dolnych, co jest idealne dla pacjentów z tą diagnozą. Dodatkowo, chodzenie to świetny sposób na umiarkowaną aktywność fizyczną i jednoczesne cieszenie się pobytem na świeżym powietrzu. Regularne spacery to bardzo korzystny nawyk. Jeśli nie masz innej formy ruchu, zacznij od włączenia do swojego dnia 10-15 minutowego spaceru. Chodzenie to ćwiczenie o niskim obciążeniu, które również pomaga poprawić krążenie krwi. Codzienne spacery mogą dodatkowo poprawić nastrój i oczywiście pomóc w utrzymaniu (lub osiągnięciu) idealnej wagi. Należy jednak unikać spacerów w ekstremalnie gorącej pogodzie, ponieważ może to mieć negatywny wpływ na żylaki. Dobrym pomysłem będzie założenie sportowych skarpet kompresyjnych lub pończoch przed spacerem.
Jazda na rowerze
Jazda na rowerze to kolejna łagodna forma ruchu, która może pomóc poprawić krążenie krwi. Jazda na rowerze po drodze lub ścieżce rowerowej z niskim obciążeniem może stymulować przepływ krwi w nogach, wzmocnić mięśnie łydek (aktywując pompę mięśniowo-żylną) i zmniejszyć przewlekły ból spowodowany chorobami żylnymi. Ponadto, podobnie jak chodzenie, jazda na rowerze może być świetnym sposobem na spędzenie czasu na świeżym powietrzu, zrzucenie wagi i redukcję stresu. Zaleca się noszenie pończoch kompresyjnych lub podtrzymujących, które przyniosą dodatkowe korzyści podczas jazdy na rowerze. Tak jak przy chodzeniu, należy unikać jazdy na rowerze w ekstremalnie gorącej pogodzie, ponieważ może to spowodować dalsze rozszerzenie żył powierzchownych i pogorszyć stan zdrowia.
Joga
Joga to ogólnie przystosowalny dla każdego, stosunkowo łagodny i bardzo korzystny dla zdrowia rodzaj ćwiczeń. Nie pozwól, aby stereotypy dotyczące mistrzów jogi przeszkodziły ci odkryć liczne korzyści, jakie joga może ci zaoferować, niezależnie od tego, czy jesteś młody, czy starszy. Wprowadzenie rutynowych ćwiczeń jogi pomoże ci poprawić krążenie krwi, statycznie wzmocnić mięśnie, zwiększyć samoświadomość, zmniejszyć bóle spowodowane chorobami żylnymi i wiele więcej.
Istnieje wiele rodzajów jogi, od jogi relaksacyjnej po jogę dynamiczną. Zalecamy wypróbowanie kilku z nich, aby zdecydować, który typ jogi najbardziej ci odpowiada. Jeśli nie chcesz dołączyć do którejś z zajęć w twojej okolicy, w Internecie znajdziesz wiele nagranych wcześniej lub dostępnych online lekcji.
- Niektóre formy jogi, takie jak gorąca joga i bikram joga, mogą powodować problemy związane z żylakami z powodu wysokiej temperatury. Z tego powodu zalecamy praktykowanie jogi w normalnej temperaturze otoczenia.
Sport i aktywność fizyczna nieodpowiednie dla żylaków
Dostosuj swój plan ćwiczeń, aby uwzględniał powyższe proste ćwiczenia, i dostosuj ich intensywność, aby uniknąć nadmiernego obciążenia i czuć się komfortowo.
Podczas gdy wiele ćwiczeń może pomóc w przypadku żylaków, inne mogą być problematyczne i pogorszyć sytuację. Zwłaszcza ruchy i ćwiczenia o wysokim obciążeniu mogą pogorszyć stan żył w kończynach dolnych, zarówno estetycznie, jak i klinicznie (pogorszenie objawów). Do aktywności, których należy unikać, jeśli masz żylaki, należą przede wszystkim sporty siłowe, podnoszenie ciężarów, boks, squash, surfing… Żyłom nie służą głównie sporty o wysokiej intensywności związane ze skokami, twardymi lądowaniami lub gwałtownymi zmianami ruchu. Należą do nich (niestety) również popularne dyscypliny sportowe, takie jak tenis, badminton, squash czy większość sportów zespołowych (na przykład siatkówka plażowa). W przypadku pacjentów cierpiących na żylaki, także narciarstwo zjazdowe nie jest zbyt odpowiednie dla nóg. Podczas narciarstwa całkowity ciężar ciała spoczywa na wyprostowanych nogach, dodatkowo ustabilizowanych w jednej pozycji przez cały czas. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku jazdy na snowboardzie, dlatego żaden z tych zimowych sportów nie jest odpowiedni dla osób z żylakami.
Intensywne bieganie i jogging
Jeśli przed wystąpieniem żylaków aktywnie biegałaś/eś, rozważ ograniczenie tej aktywności lub zacznij biegać po bardziej miękkich nawierzchniach i wybierz odpowiednią technikę biegania.
Siłownia
Podczas ćwiczeń na siłowni skup się głównie na klatce piersiowej i ramionach, natomiast staraj się jak najmniej angażować dolne partie ciała oraz częściowo brzuch. Nadmierne obciążenie tych obszarów często zmniejsza odpływ krwi z kończyn dolnych i zwiększa ciśnienie wewnątrzbrzuszne, co może prowadzić do rozszerzenia żył lub pogorszenia objawów. Podczas treningu zwracaj uwagę na prawidłową formę i oddychanie, aby unikać nadmiernego obciążania żył. Ogólnie rzecz biorąc, na siłowni lepiej jest ćwiczyć z mniejszym obciążeniem; zaleca się raczej treningi cardio niż treningi siłowe i intensywne. Nieodpowiednie są również przysiady z ciężarami, podnoszenie ciężarów czy ćwiczenia na maszynie do treningu nóg.
Jeśli mimo wszystko chcesz wykonywać te ćwiczenia (lub uprawiać sport w sposób „nieodpowiedni” dla żył), nie zapominaj o stosowaniu podpór lub tradycyjnych pomocy kompresyjnych (pończoch, skarpetek kompresyjnych), które mogą zminimalizować ewentualne problemy. Powinieneś je nosić przez cały czas trwania aktywności fizycznej. Istnieją także specjalne funkcjonalne kompresje sportowe, które są dobrze tolerowane i odpowiednie w większości dyscyplin sportowych.
Autor: dr med. Robert Vlachovsky
foto: cz.depositphotos.com
dine4fit.pl
Redakcja
www.dine4fit.pl
9.9.2024
dine4fit.pl
Ciekawe, Różne