Droga do zdrowia
i dobrego samopoczucia
App store rating

Droga do zdrowia
i dobrego samopoczucia

Analiza składu ciała – o co tu chodzi?

Obecnie powszechne są w gabinetach lekarskich, klinikach żywieniowych i centrach sportowych przyrządy do analizy składu ciała.

Oprócz informacji na temat składu ciała, tj. ilości mięśni, tłuszczu, wody itp., pozwalają one ocenić stan odżywienia danej osoby. Dają również dokładniejszy obraz stopnia nadwagi lub otyłości, a także ewentualnego niedożywienia. Jest to ciekawe uzupełnienie, dzięki któremu można monitorować niektóre parametry zdrowotne.

Na jakiej zasadzie opiera się pomiar?

Urządzenia do analizy składu ciała nazywane są bioimpedancyjnymi, co odnosi się do zasady fizycznej, na której są oparte. Konkretnie chodzi o zjawisko zwane impedancją bioelektryczną. Urządzenie generuje prąd zmienny o niskiej intensywności (całkowicie bezpieczny, nieodczuwalny). Prąd ten przepływa przez tkanki ciała, które stawiają mu różny opór w zależności od swojego składu (impedancja). Tkanki zawierające dużo wody stawiają mniejszy opór (niską impedancję), są dobrze przewodzące. Z kolei tkanka tłuszczowa lub kostna, która zawiera mało wody, jest słabym przewodnikiem i stawia duży opór (wysoką impedancję).

Zmierzone wartości i zastosowanie specjalnych równań służą do obliczenia potrzebnych danych. To obliczanie jest powodem, dla którego dokładność wyników jest nieco mniejsza niż w przypadku stosowania bezpośrednich metod, które nie są obciążone błędem obliczeniowym. Metody te są stosowane głównie w badaniach naukowych lub można je znaleźć w specjalistycznych ośrodkach klinicznych. Jednak w badaniach porównawczych odchylenie metody bioimpedancyjnej – pod względem błędów – jest niewielkie, wynoszące kilka procent.

Każdy typ urządzenia ma nieco inne równania obliczeniowe, dlatego wyniki z dwóch różnych urządzeń mogą się różnić. Dokładniejsze wyniki zapewniają te, które mierzą zarówno przez ręce, jak i nogi, dzięki czemu uzyskują dane z górnej i dolnej części ciała. Ważna jest również liczba częstotliwości używanych do pomiaru. Im więcej częstotliwości wykorzystuje urządzenie, tym wyniki będą dokładniejsze.

Czego możemy się dowiedzieć z pomiarów?

Oprócz całkowitej masy ciała, wynikami analizy mogą być następujące dane:

  • procent i waga tłuszczu w organizmie
  • ilość wody
  • masa ciała bez tłuszczu
  • ilość mięśni ogółem
  • ilość minerałów
  • ilość zagrożonego tłuszczu trzewnego
  • wartość podstawowej przemiany materii
  • wiek biologiczny

Różni producenci dostarczają różne dane wyjściowe, ale powyższe są najczęściej zgłaszane przez wszystkich z nich.

Zaletą tej metody jest to, że wyniki uzyskuje się bardzo szybko i bezboleśnie.Przy założeniu użycia wysokiej jakości urządzenia, prawidłowej analizy, wyjaśnienia wyników i przestrzegania warunków pomiaru, dane te mają odpowiednią wartość diagnostyczną. Należy jednak pamiętać, że jest to narzędzie pomocnicze i nie zastępuje specjalistycznych kompleksowych badań medycznych.

Jakie są warunki prawidłowo przeprowadzonego pomiaru?

Ponieważ zasada pomiaru opiera się na mierzeniu przewodnictwa i oporu, na wyniki będą wpływać czynniki i aktywności mające wpływ na ilość wody w organizmie. Na wyniki może więc wpływać na przykład spożycie jedzenia i picia, aktywność fizyczna, stopień pocenia się, temperatura i wilgotność w pomieszczeniu a także inne czynniki.

Podstawowe porady: 

  • Mierz się wielokrotnie na tym samym urządzeniu, najlepiej w bieliźnie.
  • Pomiar wykonuj o tej samej porze dnia, z takim samym odstępem czasowym od posiłków i napojów (najlepiej rano na czczo).
  • Optymalny odstęp od jedzenia i picia to 2-3 godziny (pomiar po posiłku może zaniżać ilość tkanki tłuszczowej).
  • Zdejmij metalowe przedmioty, takie jak biżuteria, zegarki (nie zostaną uszkodzone, ale mogą wpłynąć na wyniki ze względu na dobrą przewodność metali).
  • Nie mierz się bezpośrednio po prysznicu, ponieważ zmiany w krążeniu krwi mają wpływ na przewodność tkanek.
  • Nie stosuj kremu na nogi lub ręce, ponieważ tłuszcz ma duży opór elektryczny, co może zawyżać wyniki dotyczące ilości tłuszczu.
  • Nie mierz się zaraz po ćwiczeniach; najlepszy odstęp to 6 godzin.
  • Unikaj pomiaru bezpośrednio po kąpieli.
  • Dzień przed pomiarem dbaj o odpowiednie nawodnienie i unikaj alkoholu, który wpływa na poziom wody w organizmie; kawa w umiarkowanych ilościach jest dozwolona.
  • Dzień przed pomiarem nie korzystaj z sauny.
  • Kobiety powinny uwzględniać fazę cyklu miesiączkowego, ponieważ pierwsze dni menstruacji mogą prowadzić do zatrzymywania wody w organizmie z powodu wpływu hormonów.
  • Posiadanie rozrusznika serca lub implantu ślimakowego uniemożliwia wykonanie analizy.
  • Ciąża nie wyklucza pomiaru, ale wyniki nie będą miarodajne z powodu zmian w organizmie.
  • Podczas karmienia piersią pomiar jest możliwy, lecz wyniki mogą być niemiarodajne z powodu zmienionej ilości wody w ciele.
  • Metalowe przedmioty w ciele mogą wpływać na wyniki, ale nie uniemożliwiają pomiaru.
  • Pomiar mogą zakłócać także leki i choroby wpływające na ilość wody w organizmie (np. stosowanie diuretyków, choroby nerek itp.).

Podpowiedź na koniec:

Dowiedz się nie tylko tego, gdzie zostaniesz zbadana/y, ale również, czy wyniki omówi z Tobą prawdziwy specjalista. Dzięki rzetelnemu wyjaśnieniu lepiej zrozumiesz wartości i niezbędne zależności. Uważaj na miejsca, w których otrzymujesz przerażające informacje, a natychmiastowe „rozwiązanie” proponowane jest w formie „cudownych” suplementów.

Autorka: Tereza Rogalewiczová, doradczyni żywieniowa, fizjoterapeutka
foto: cz.depositphotos.com i STOB

dine4fit.pl

Redakcja
www.dine4fit.pl

26.9.2024 dine4fit.pl Ciekawe, Różne

Z archiwum

Apka Dine4Fit: Nie jest konieczne liczenie każdego grama

Ostatnio w jednej z naszych grup wynikła dyskusja odnośnie zapisywania jedzenia w naszej apce – zapisywać każde ziarenko, co do grama?

Jak to jest u Was?

Kontynuuj czytanie 16.2.2023

Powiązane artykuły

Chodzenie to najkorzystniejsza całoroczna aktywność fizyczna

Aby w zdrowy sposób zredukować masę ciała w odpowiedni sposób, pożądane jest włączenie regularnych ćwiczeń fizycznych, a nie tylko poleganie na modyfikacji diety.

Zaobserwowałam u moich pacjentów, że taką regularną i zrównoważoną aktywnością fizyczną dla szerokiego grona osób może być „zwykły” spacer (najlepiej uzupełniony o wzmacnianie organizmu i kształtowanie masy mięśniowej). Nawet jeśli na dworze jest już zimno, to energiczny spacer ma tę ogromną zaletę, że można go uprawiać zupełnie niezależnie od pory roku i (prawie) pogody przez cały rok.

Kontynuuj czytanie 18.11.2024

Ćwiczenia w biurze…

…czyli szybki trening przy biurku.

Nie ma dziś wątpliwości, że siedzący tryb życia może poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu i samopoczuciu. Na szczęście, nawet w pracy, wykonując proste ćwiczenia przy biurku, możemy znacząco poprawić kondycję naszego organizmu. Poniżej znajdziesz kilka łatwych ćwiczeń, które Ci w tym pomogą!

Kontynuuj czytanie 11.11.2024

Jak poruszać się po Internecie w chaosie informacji dotyczącym odchudzania i ćwiczeń?

Internet jest rzeczą boską. W ciągu kilku sekund możemy znaleźć wszystko, co chcemy wiedzieć o jedzeniu.

A może nawet więcej, niż potrzebujemy lub chcemy wiedzieć.

Kontynuuj czytanie 7.11.2024

Lumbago – to już choroba cywilizacyjna

Lumbago, znany wielu z nas ból dolnej części kręgosłupa, dotyka coraz większą liczbę osób, stając się jednym z najpowszechniejszych problemów zdrowotnych. Ból w odcinku lędźwiowym może utrudniać codzienne funkcjonowanie, pracę, a nawet sen. W wielu przypadkach występuje przewlekle i znacząco obniża jakość życia. Czy lumbago to efekt naszego stylu życia? A może to nieunikniona konsekwencja starzenia się? Jak można temu zapobiec i jak sobie radzić, gdy już wystąpi?

Kontynuuj czytanie 4.11.2024

Odchudzanie zaczyna się w sklepie

Niezależnie od tego, czy Twoim celem jest utrata wagi, poprawa ciśnienia krwi, obniżenie poziomu cholesterolu, zwiększenie masy mięśniowej, więcej energii czy po prostu zdrowsze odżywianie, jedno jest pewne – Twój sukces zaczyna się w sklepie spożywczym, w którym robisz zakupy.

To właśnie tam zaczynasz decydować o tym, czy osiągniesz swoje cele, ponieważ to, co kupujesz, przekłada się na Twoją dietę.

Kontynuuj czytanie 31.10.2024

Dostępne wszędzie tam, gdzie ich potrzebujesz

Tabele kalorii są dostępne w Internecie, na telefonie, tablecie i smartwatchach, takich jak Garmin i Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner