11.1.2024 dine4fit.pl

Dieta DASH

Dla niewtajemniczonych, co to jest ten DASH?

DASH to skrót od Dietary Approaches to Stop Hypertension, czyli: Dietetyczne podejście w celu zatrzymania nadciśnienia.
Dieta DASH jest planem żywieniowym, który ma na celu zmniejszenie ciśnienia krwi poprzez zdrowe odżywianie. Z roku na rok jest on oceniany jako najzdrowsza dieta. Naczelna zasada – jak najmniej soli i przetworzonego jedzenia, więc jak temu nie przyklasnąć? Poznaj, w jaki sposób dieta DASH może wspomóc w obniżeniu ciśnienia krwi oraz poprawie stanu zdrowia.

Dieta DASH to plan zdrowego odżywiania opracowany w celu zapobiegania lub leczenia wysokiego ciśnienia krwi, zwanego również nadciśnieniem. Może również pomóc obniżyć poziom cholesterolu związanego z chorobami serca, zwanego cholesterolem LDL. Wysokie ciśnienie krwi i wysoki poziom cholesterolu LDL to dwa główne czynniki ryzyka chorób serca i udaru mózgu.

Pokarmy w diecie DASH są bogate w minerały: potas, wapń i magnez. Dieta DASH koncentruje się na warzywach, owocach i produktach pełnoziarnistych. Obejmuje ona beztłuszczowe lub niskotłuszczowe produkty mleczne, ryby, drób, fasolę i orzechy.

Dieta ogranicza żywność o wysokiej zawartości soli, której składnikiem jest sód. Ogranicza również spożycie cukru i tłuszczów nasyconych, takich jak tłuste mięsa i pełnotłuste produkty mleczne.

Dieta DASH i sód

Standardowa dieta DASH ogranicza spożycie soli do 2300 miligramów (mg) dziennie. Ilość ta jest mniej więcej zgodna z wytycznymi dietetycznymi w Polsce, gdzie zaleca się 2000 mg sodu dziennie(1). Tyle mniej więcej sodu zawiera jedna łyżeczka soli kuchennej. Nasza apka też tak zaleca.

Wersja DASH o niższej zawartości sodu ogranicza sód do 1500 mg dziennie. Możesz wybrać wersję diety, która spełnia Twoje potrzeby zdrowotne. Jeśli nie masz pewności, jaki poziom sodu jest dla Ciebie odpowiedni, porozmawiaj ze swoim lekarzem.

Dieta DASH: Co jeść

Dieta DASH to zbilansowany plan żywieniowy, który daje wybór tego, co jeść. Dieta pomaga stworzyć zdrowy dla serca styl odżywiania na całe życie. Nie ma potrzeby spożywania specjalnych pokarmów lub napojów. Żywność objęta dietą jest dostępna w sklepach spożywczych i większości restauracji.

Podczas stosowania diety DASH ważne jest, aby wybierać żywność, która:
 • jest bogata w potas, wapń, magnez, błonnik i białko.
 • ma niską zawartość tłuszczów nasyconych.
 • ma niską zawartość soli.

Dieta DASH: Sugerowane porcje

Dieta DASH określa dzienne i tygodniowe cele żywieniowe. Liczba porcji zależy od dziennego zapotrzebowania na kalorie.
Poniżej przykładowe porcje z każdej grupy żywności dla 2000 kalorii dziennie w diecie DASH:
 • Zboża: 6 do 8 porcji dziennie. Jedną porcją może być 1/2 szklanki gotowanych płatków zbożowych, ryżu lub makaronu, 1 kromka chleba lub 30 g suchych płatków zbożowych.
 • Warzywa: 4 do 5 porcji dziennie. Jedna porcja to 1 filiżanka surowych zielonych warzyw liściastych, 1/2 filiżanki pokrojonych surowych lub gotowanych warzyw lub 1/2 filiżanki soku warzywnego.
 • Owoce: 4 do 5 porcji dziennie. Jedna porcja to jeden średni owoc, 1/2 szklanki świeżych, mrożonych lub puszkowanych owoców lub 1/2 szklanki soku owocowego.
 • Beztłuszczowe lub niskotłuszczowe produkty mleczne: 2 do 3 porcji dziennie. Jedna porcja to 1 szklanka mleka lub jogurtu lub 45 g sera.
 • Chude mięso, drób i ryby: sześć 30 g porcji lub mniej dziennie. Jedna porcja to 30 g gotowanego mięsa, drobiu lub ryby albo 1 jajko.
 • Orzechy, nasiona lub sucha fasola i groch: 4 do 5 porcji tygodniowo. Jedna porcja to 1/3 szklanki orzechów, 2 łyżki masła orzechowego, 2 łyżki nasion lub 1/2 szklanki gotowanej suszonej fasoli lub grochu, zwanych również roślinami strączkowymi.
 • Tłuszcze i oleje: 2 do 3 porcji dziennie. Jedna porcja to 1 łyżeczka miękkiej margaryny, 1 łyżeczka oleju roślinnego, 1 łyżka majonezu lub 2 łyżki sosu sałatkowego.
 • Słodycze i cukry dodane: 5 lub mniej porcji tygodniowo. Jedna porcja to 1 łyżka stołowa cukru, galaretki lub dżemu, 1/2 szklanki sorbetu lub 1 szklanka lemoniady.

Celuj w sól

Pokarmy stanowiące podstawę diety DASH mają niską zawartość soli. Tak więc przestrzeganie diety DASH prawdopodobnie obniży spożycie soli.
Aby jeszcze bardziej ograniczyć sól:
 • Czytaj etykiety żywności i wybieraj produkty o niskiej zawartości soli lub bez jej dodatku.
 • Używaj bezsolnych przypraw lub aromatów zamiast soli.
 • Nie dodawaj soli podczas gotowania ryżu, makaronu lub gorących płatków śniadaniowych.
 • Wybieraj zwykłe świeże lub mrożone warzywa.
 • Wybieraj świeży drób bez skóry, ryby i chude kawałki mięsa.
 • Jedz mniej potraw z restauracji. Jedząc w restauracjach, poproś o dania z mniejszą ilością soli i poproś o nie dodawanie soli do zamówienia.

Ograniczając spożycie przetworzonej, słonej żywności, możesz zauważyć, że jedzenie smakuje inaczej. Przyzwyczajenie kubków smakowych może zająć trochę czasu. Ale kiedy już to zrobisz, możesz polubić sposób odżywiania DASH.

Chcesz pilnować spożycia soli i innych makro? To Ci się przyda:

1. Kalkulator kalorii
2. Aplikacja Dine4Fit
3. Jak używać Dine4Fit?
4. Grupa wsparcia

(1) źródło: https://ncez.pzh.gov.pl/
foto: Brooke LarkUnsplash

W archiwum przeczytasz także:

Białko jako fenomen naszych czasów?

11.1.2024 dine4fit.pl Diety odchudzające, Różne

Komentarze
1

Jan Nowak

15.1.2024 13:24

Myślę, że warto byłoby poruszyć na blogu temat typów metabolicznych – węglowodanowy, mieszany i białkowy.

2

dine4fit.pl

24.1.2024 13:55

Zgoda, pomyślimy o tym.

Komentarze nie odzwierciedlają opinii redakcji ani administratora bloga.

Dodaj komentarz

Powiązane artykuły
Krystyna (27 lat) po roku z apką schudłam 30 kg. Krystyna (27 lat) po roku z apką schudłam 30 kg.

Dzięki aplikacji Dine4Fit schudłam ponad 30 kg i czuję się świetnie. Mogę nosić ubrania, o których wcześniej nawet nie marzyłam.

Nie zawsze było łatwo, ale podróż była tego warta. Mogę się swobodnie poruszać i wreszcie nie wstydzę się tego, jak wyglądam.

Cały artykuł 20.5.2024 0

Monika: Moja droga do zdrowia i szczęścia z Dine4Fit Monika: Moja droga do zdrowia i szczęścia z Dine4Fit

 Moje spotkanie z Dine4Fit rozpoczęło się kilka dni po moich 50. urodzinach (w lutym 2021).

Najpierw zdałam sobie sprawę, jak wyglądam na zdjęciach. W tym samym czasie koleżanki z pracy zaczęły interesować się i przechodzić na diety pudełkowe. Przeliczyłam sobie koszt i pamiętam, że pomyślałam, że mogę im pokazać, że można to zrobić taniej i nie być skazanym na gotowe zestawy.

Zaczęłam przeszukiwać internet, czytać o odżywianiu i odchudzaniu i sprawdzać popularne media społecznościowe. W ten sposób natknęłam się na jedną z grup powiązanych z Dine4Fit.

Cały artykuł 13.5.2024 0