30.7.2021 dine4fit.pl

Dine4Fit.pl: Wskazówki dotyczące robienia zdjęć jedzenia i siebie  

Jaki jest najlepszy sposób na sfotografowanie jedzenia do bazy danych Dine4Fit? A jak fotografować siebie do opowieści o swoim odchudzaniu?

Dzięki Wam nasza baza danych o produktach spożywczych rośnie, a wraz z nią przybywa bardzo dużo zdjęć. Pojawiają się również historie odchudzania z aplikacją Dine4Fit, do których autorzy ponownie dodają zdjęcia przed odchudzaniem i po.

Ale przecież nie każde zdjęcie pasuje. Jakie są najczęstsze błędy przy robieniu podobnych zdjęć własnej sylwetki lub jedzenia? Być może pomoże Ci kilka prostych, podstawowych wskazówek i trików.

 Fotografowanie postaci

Zrobić zdjęcie samemu czy poprosić kogoś innego?

Jeśli to możliwe, poproś członka rodziny lub przyjaciela, aby zrobił Ci zdjęcie. Jest kilka problemów z robieniem selfie w lustrze lub za pomocą telefonu komórkowego i jego przedniej kamery.

Po pierwsze, na zdjęciu będziesz odbiciem lustrzanym (w tym wszystko wokół i za Tobą, także napisy). Ciężko jest zrobić zdjęcie całej postaci w ten sposób. Co gorsza, nie będziesz w stanie znaleźć dobrego tła, światła i, co najważniejsze, odległości – patrz poniżej. Dodatkowo, jeśli używasz lampy błyskowej, możesz na swoich zdjęciach wyglądać jak zombie.

  • Aby zobaczyć postępy w odchudzaniu, zdjęcia powinny ukazywać sylwetkę z boku i z przodu, bez wciągniętego brzucha i zaciśniętych mięśni, powinny być wykonane najlepiej w tym samym miejscu i w tych samych warunkach oświetleniowych za każdym razem.

Z jakiej wysokości i odległości należy fotografować

Zapewne nie chcesz, aby Twoja sylwetka wyglądała na zdjęciach na zniekształconą. Jednym z najczęstszych błędów jest robienie zdjęć pod kątem lub z góry.

  • Jest to podobne do fotografowania się na tle jakiejś wieży podczas wędrówki, robiąc zdjęcia z dołu – zdjęcie sprawi, że będzie się ona wydawała dość szeroka u dołu i zwężająca się ku górze. Podobnie, zdjęcie z sufitu pokaże szersze i dłuższe nogi oraz mały korpus i głowę.
  • I odwrotnie, na zdjęciu zrobionym z góry (na przykład, jeśli fotograf jest bardzo wysoki w porównaniu z Tobą i przystawia aparat lub telefon do oczu), na pierwszym planie znajdzie się Twoja głowa, a nogi będą małe.

Fotografowanie z dalszej odległości nieco zaciera te różnice, ale można je wykorzystać tylko w prawdziwych aparatach z możliwością zoomu. Te z telefonów komórkowych nie mają go, więc na zdjęciach widać tylko sylwetkę w oddali.

  • Najlepszym miejscem do robienia zdjęć sylwetki innej osoby jest miejsce poniżej ramion lub od strony brzucha, tak aby perspektywa i punkt widzenia były zrównoważone.

 Światło i tło

Ponieważ ma to być przedstawienie utraty wagi, nie będziemy zagłębiać się w takie rzeczy jak pozowanie, wypełnianie całego kadru itp. Chodzi nam tylko o porównywanie wagi.

  • Podczas fotografowania upewnij się, że masz dużo światła, najlepiej od przodu. Z postacią zatopioną w cieniu czytelnikowi trudno będzie odróżnić, co jest cieniem, a co fałdą.

Podobnie w naszym konkretnym przypadku, tło powinno być jednolitego koloru, najlepiej białe. O ile ładnie jest być na zdjęciu na tle tapety pełnej dzikich palm, o tyle znów traci na tym linia Twojej sylwetki – a o to przecież chodzi w zdjęciach porównawczych z odchudzania.

Fotografowanie żywności

Fotografować z boku, pod kątem czy z góry?

Prawdopodobnie największym dylematem dla początkujących smakoszy i fotografów kulinarnych jest decyzja, z którego miejsca fotografować jedzenie.

Obowiązuje tu prosta zasada – jeśli nie jest to “wysokie” danie (np. tort, lasagne, prawdziwy burger, lody), które naprawdę lepiej się prezentuje, gdy patrzy się na nie z boku, wtedy należy fotografować z góry.

Takie jedzenie z wysokości wygląda ciekawiej na zdjęciu, jeśli jest zrobione z większej odległości (najlepiej około półtora metra od obiektu) przy użyciu obiektywu typu zoom. Tło jest rozmyte i nie rozprasza uwagi, a samo jedzenie dominuje na zdjęciu tak jak powinno. Z drugiej strony, zoom nie jest zalecany podczas fotografowania z góry. Zrób zdjęcie jedzenia i jego otoczenia, zawsze możesz wykadrować obraz. Nie możesz jednak dodać nowego tła (np. ciekawej faktury starego drewnianego stołu).

  • Z góry naprawdę oznacza z góry. Na zdjęciu talerz powinien być okrągły, a nie w kształcie np. elipsy. Dodatkowo, robiąc zdjęcie z góry zazwyczaj nie będziesz rzucać cienia (chyba, że masz żarówkę bezpośrednio nad sobą).

Dobre światło

Tutaj poruszamy zasadniczą i najtrudniejszą kwestię. Znalezienie właściwego światła. Jeśli sfotografujesz najciekawsze i najbardziej kolorowe potrawy, mając w kuchni tylko świeczkę lub jedną żarówkę, rezultat będzie nadal szary, być może pełen cieni.

Dlatego staraj się, jeśli możesz, korzystać z jak największej ilości światła dziennego. Gdy jest słonecznie, z okna zwykle pada ciekawe, rozproszone światło (ale nie może to być bezpośrednie światło słoneczne). Możesz pomóc, odbijając światło (w tym przypadku nawet z lampy lub żyrandola) za pomocą kawałka białego papieru lub zasłony, białego obrusu lub styropianu.

Ten trik może być również stosowany w restauracji, gdzie często nie ma dobrych warunków oświetleniowych. Weź menu, jeśli jest na białym papierze, i użyj go, aby “oświetlić” jedzenie odbitym światłem, jeśli to konieczne. W żadnym wypadku nie należy używać lampy błyskowej.

  • W każdym razie światło to 90% tego, co czyni zdjęcie interesującym, nie tylko jedzenie.

Tło, kolory i aranżacja

Zaakceptuj fakt, że nigdy nie sfotografujesz jedzenia tak pięknie i artystycznie, jak widzisz to w reklamach, ulotkach promocyjnych czy profesjonalnych książkach. Zdjęcia takie powstają w dedykowanych studiach fotograficznych w ciągu kilku godzin, przy udziale stylistów potraw, oświetleniowców i profesjonalnych aranżerów. Ale zanim osiągniesz podobne rezultaty, Twoje jedzenie może już ostygnąć i wyschnąć.

Prawdopodobnie będziesz chciał zrobić szybkie zdjęcie gotowej potrawy dla Dine4Fit, a następnie skonsumować danie, najlepiej jeszcze ciepłe.

Dużą rolę odgrywa tło, czyli miejsce, w którym potrawa będzie się dobrze prezentować. Może to być wspomniany stary, drewniany stół o ciekawej, rustykalnej fakturze, kontrastująca kolorystycznie powierzchnia, gresowy blat, ciekawy obrus.

  • Ważne jest, aby tło odpowiednio uzupełniało samą potrawę i jeszcze bardziej ją wyróżniało. Skupiając się, oczywiście, na jedzeniu, a nie na otoczeniu.

Duża ilość różnorodnych kolorów również uatrakcyjni zdjęcie żywności, ale kolory powinny się uzupełniać lub kontrastować ze sobą (np. poprzez jednoczesne użycie chłodnych i ciepłych kolorów).

  • Możesz podnieść wartość estetyczną zdjęcia dodając do niego jakieś drobiazgi – kamienie, kwiaty lub przedmioty związane z jedzeniem: przyprawy, cebulę, paprykę, owoce, serwetki, filiżankę kawy, łyżkę, solniczkę, deskę do krojenia itp.

A jeśli chcesz robić naprawdę dobre zdjęcia żywności, upewnij się, że ustawiłeś balans bieli w swoim aparacie, nawet mobilnym, poprawnie dla światła dziennego lub sztucznego.

Jeśli nadal nie jesteś zadowolony z rezultatu, możesz użyć jednego z edytorów zdjęć (tych darmowych, oczywiście), aby poprawić zdjęcie poprzez dostosowanie kontrastu, jasności lub nasycenia w razie potrzeby.

autor: Jan Lipšanský
Absolwent scenariopisarstwa, dziennikarz, pisarz, współpracownik Telewizji Czeskiej, obecnie cieszący się dwoma synami i podróżami z nimi.

W archiwum przeczytasz także:

Dine4Fit.pl Przepisy Konkurs

30.7.2021 dine4fit.pl Korzystanie z Dine4Fit, Różne

Komentarze

Komentarze nie odzwierciedlają opinii redakcji ani administratora bloga.

Dodaj komentarz

Powiązane artykuły
Najlepsze ćwiczenia na “oponkę” Najlepsze ćwiczenia na “oponkę”

Wraz z wiekiem często obserwujemy wzrost tkanki tłuszczowej na brzuchu wzdłuż talii. Dzieje się tak zazwyczaj dlatego, że wraz z wiekiem zmniejsza się masa mięśniowa, a przyrost kanki tłuszczowej się nasila.

Dziś zebraliśmy najlepsze ćwiczenia, które pomogą nam ten proces odwrócić. Większość ćwiczeń można wykonywać w domu, niezależnie od wieku, choć wszystko z umiarem.

Cały artykuł 15.4.2024 0

Dlaczego tak wiele osób cierpi na wiosenne zmęczenie? I co można z tym zrobić? Dlaczego tak wiele osób cierpi na wiosenne zmęczenie? I co można z tym zrobić?

Sezon wiosenny niesie ze sobą szereg zmian.

Dzień się wydłuża, czas zimowy zmienia się na letni, ciepła pogoda kusi nas do coraz większej aktywności fizycznej, a nasze ciała, które zimą były rozgrzewane cięższymi potrawami, nagle się zatrzymują.

Nagle jesteśmy zmęczeni. My, nocne marki, stajemy się prawie bezużyteczni rano i często obrzydliwie rozdrażnieni wieczorami, a czasami wszyscy czujemy, że nie jesteśmy już panami naszego czasu… “Dlaczego tak jest?”, pytamy siebie, “Przecież tak czekaliśmy na tą wiosnę. No tak, to przez to wiosenne przemęczenie!”.

Cały artykuł 4.4.2024 0

Masala: Indyjskie mieszanki przypraw. Jak się w tym rozeznać? Masala: Indyjskie mieszanki przypraw. Jak się w tym rozeznać?

Wraz z rosnącą popularnością indyjskich restauracji, zaczynamy również używać coraz więcej indyjskich nazw potraw.

Nie jest chyba problemem zapamiętanie, że słowo “aloo” oznacza ziemniaka, “palak” – szpinak, “chana” – ciecierzycę, “dhal” – soczewicę, “rajma” – fasolę, “mattar” – groszek, “paneer” – ser, “raita” – jogurt, “gobhi” – kalafior, a “malai kofta” – smażone kluski z ciasta ziemniaczanego.

Cały artykuł 25.3.2024 0