19.5.2022 dine4fit.pl

Karmienie piersią a dieta mamy

Kiedy kobieta zaczyna karmić piersią, często otrzymuje porady dotyczące tego, co może, a czego nie może jeść, aby zapewnić dziecku wystarczającą ilość mleka i aby mleko to nie zawierało substancji szkodliwych dla dziecka.

W jakim stopniu dieta kobiety wpływa na karmienie piersią i czy konieczne jest, aby kobieta karmiąca piersią odżywiała się inaczej niż do tej pory?

Profilaktyczne, powszechne ograniczenie diety kobiet karmiących piersią nie jest poparte żadnymi badaniami naukowymi. Dlatego kobieta karmiąca piersią może nadal jeść to, co do tej pory. Idealna sytuacja to taka, w której kobieta spożywa zdrową, zróżnicowaną i zbilansowaną dietę podczas karmienia piersią – tak jak inni ludzie, niezależnie od płci i tego, czy karmi piersią. To samo dotyczy picia – kobieta karmiąca piersią powinna pić wystarczająco dużo, ale nie ma potrzeby sztucznego zwiększania ilości płynów wypijanych w ciągu dnia.

Prawdopodobnie każda kobieta po porodzie słyszała, że z powodu wzdęć należy unikać zwłaszcza roślin strączkowych, niektórych warzyw i świeżego pieczywa. Wzdęcia – czyli gazy – nie mają zdolności przenikania do mleka matki, które pochodzi z krwi. Dlaczego więc informacje o kolce niemowlęcej, która jest spowodowana niewłaściwą dietą matki, były przekazywane kobietom od pokoleń?

Przyczyna “kolki” leży zwykle gdzie indziej niż w diecie kobiety, dzieci są często niespokojne z innych powodów, a ich objawy (kwilenie, płacz, śluz w stolcu) są często wynikiem innych czynników. Najczęściej jest to potrzeba bycia w ramionach matki, potrzeba kontaktu z ciałem matki, potrzeba uwagi i opieki, potrzeba bycia usypianym, potrzeba picia większej ilości mleka z piersi lub dłuższego ssania piersi, potrzeba bycia noszonym lub potrzeba poprawy sposobu karmienia piersią.

  • Dobry konsultant laktacyjny pomoże wyjaśnić problem związany z karmieniem piersią i zaproponuje kroki, które pomogą kobiecie uporać się z płaczem lub niezadowoleniem dziecka.

A co z alergenami – orzechami, owocami egzotycznymi lub białkami mleka krowiego? Ważne jest, aby dziecko miało kontakt z jak najszerszą gamą pokarmów (a więc i alergenów), ponieważ w ten sposób ma szansę zapobiec reakcjom alergicznym. Nie ma istotnych dowodów na to, że prewencyjna eliminacja różnych alergenów zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii u dziecka.

Kolejnym znakiem zapytania dla wielu kobiet jest spożywanie alkoholu. W mleku matki można wykryć śladowe ilości alkoholu lub nie wykryć go wcale. Problem nie dotyczy tu mleka matki, ale faktu, że każdy, kto opiekuje się niemowlęciem lub małym dzieckiem musi być wystarczająco trzeźwy, aby zapewnić mu bezpieczeństwo. To samo dotyczy picia kawy – kofeina występuje w mleku matki tylko w śladowych ilościach.

Innym częstym pytaniem jest to, czy kobieta powinna przyjmować jakieś specjalne witaminy podczas karmienia piersią. Nie jest to konieczne, co zresztą jest ogólnie obowiązujące – witaminy i inne substancje nie muszą być przyjmowane tylko dlatego, że kobieta karmi piersią, powinien istnieć konkretny powód ich przyjmowania. Nie ma powodu, aby bez żadnego powodu straszyć kobiety, że ich mleko jest złej jakości lub “słabe”.

Można zauważyć, że lista pokarmów, które kobiety mogą lub nie mogą spożywać podczas karmienia piersią, różni się w zależności od kultury i nie jest oparta na żadnych naukowych wnioskach. Profilaktyczne i często ekstensywne ograniczenia dietetyczne u kobiet karmiących piersią prowadzą, jak wynika z badań, do obniżenia jakości ich życia i negatywnie wpływają na czas trwania karmienia piersią.

Autorka: mgr Martina Loutocká, doradca laktacyjny
foto: archiwum autorki

 

W archiwum przeczytasz także:

Magda (52 lata): Jak jeden niewłaściwy krok sprawił, że z pomocą Dine4Fit wróciłam na właściwą drogę

19.5.2022 dine4fit.pl Ciekawe, Różne

Komentarze

Komentarze nie odzwierciedlają opinii redakcji ani administratora bloga.

Dodaj komentarz

Powiązane artykuły
Jak powstrzymać apetyt na słodycze Jak powstrzymać apetyt na słodycze

Dzisiejszy wpis powinien zainteresować osoby, które uwielbiają słodycze, ale chciałyby nieco bardziej ograniczyć ich spożywanie.

Jest to korzystne zarówno dla ich zdrowia, jak i dla ich sylwetki i wagi.

Cały artykuł 21.11.2023 0

Dine4Fit pozwoliło mi śledzić spożycie kalorii i zaplanować zbilansowaną dietę z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dine4Fit pozwoliło mi śledzić spożycie kalorii i zaplanować zbilansowaną dietę z kilkudniowym wyprzedzeniem.

Dziś prezentujemy Wam kolejną fajną przemianę, która również została dokonana dzięki aplikacji www.dine4fit.pl.

Oczywiście zawsze podkreślamy, że najwięcej zależy od tego, czy sam/a naprawdę chcesz schudnąć / jeść zdrowo.

Apka Dine4Fit to tylko przewodnik, który stara się utrzymać Cię na właściwej drodze. W przypadku Zosi to zadziałało. Oto jej opowieść:

Cały artykuł 13.11.2023 0