19.5.2022 dine4fit.pl

Karmienie piersią a dieta mamy

Kiedy kobieta zaczyna karmić piersią, często otrzymuje porady dotyczące tego, co może, a czego nie może jeść, aby zapewnić dziecku wystarczającą ilość mleka i aby mleko to nie zawierało substancji szkodliwych dla dziecka.

W jakim stopniu dieta kobiety wpływa na karmienie piersią i czy konieczne jest, aby kobieta karmiąca piersią odżywiała się inaczej niż do tej pory?

Profilaktyczne, powszechne ograniczenie diety kobiet karmiących piersią nie jest poparte żadnymi badaniami naukowymi. Dlatego kobieta karmiąca piersią może nadal jeść to, co do tej pory. Idealna sytuacja to taka, w której kobieta spożywa zdrową, zróżnicowaną i zbilansowaną dietę podczas karmienia piersią – tak jak inni ludzie, niezależnie od płci i tego, czy karmi piersią. To samo dotyczy picia – kobieta karmiąca piersią powinna pić wystarczająco dużo, ale nie ma potrzeby sztucznego zwiększania ilości płynów wypijanych w ciągu dnia.

Prawdopodobnie każda kobieta po porodzie słyszała, że z powodu wzdęć należy unikać zwłaszcza roślin strączkowych, niektórych warzyw i świeżego pieczywa. Wzdęcia – czyli gazy – nie mają zdolności przenikania do mleka matki, które pochodzi z krwi. Dlaczego więc informacje o kolce niemowlęcej, która jest spowodowana niewłaściwą dietą matki, były przekazywane kobietom od pokoleń?

Przyczyna “kolki” leży zwykle gdzie indziej niż w diecie kobiety, dzieci są często niespokojne z innych powodów, a ich objawy (kwilenie, płacz, śluz w stolcu) są często wynikiem innych czynników. Najczęściej jest to potrzeba bycia w ramionach matki, potrzeba kontaktu z ciałem matki, potrzeba uwagi i opieki, potrzeba bycia usypianym, potrzeba picia większej ilości mleka z piersi lub dłuższego ssania piersi, potrzeba bycia noszonym lub potrzeba poprawy sposobu karmienia piersią.

  • Dobry konsultant laktacyjny pomoże wyjaśnić problem związany z karmieniem piersią i zaproponuje kroki, które pomogą kobiecie uporać się z płaczem lub niezadowoleniem dziecka.

A co z alergenami – orzechami, owocami egzotycznymi lub białkami mleka krowiego? Ważne jest, aby dziecko miało kontakt z jak najszerszą gamą pokarmów (a więc i alergenów), ponieważ w ten sposób ma szansę zapobiec reakcjom alergicznym. Nie ma istotnych dowodów na to, że prewencyjna eliminacja różnych alergenów zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii u dziecka.

Kolejnym znakiem zapytania dla wielu kobiet jest spożywanie alkoholu. W mleku matki można wykryć śladowe ilości alkoholu lub nie wykryć go wcale. Problem nie dotyczy tu mleka matki, ale faktu, że każdy, kto opiekuje się niemowlęciem lub małym dzieckiem musi być wystarczająco trzeźwy, aby zapewnić mu bezpieczeństwo. To samo dotyczy picia kawy – kofeina występuje w mleku matki tylko w śladowych ilościach.

Innym częstym pytaniem jest to, czy kobieta powinna przyjmować jakieś specjalne witaminy podczas karmienia piersią. Nie jest to konieczne, co zresztą jest ogólnie obowiązujące – witaminy i inne substancje nie muszą być przyjmowane tylko dlatego, że kobieta karmi piersią, powinien istnieć konkretny powód ich przyjmowania. Nie ma powodu, aby bez żadnego powodu straszyć kobiety, że ich mleko jest złej jakości lub “słabe”.

Można zauważyć, że lista pokarmów, które kobiety mogą lub nie mogą spożywać podczas karmienia piersią, różni się w zależności od kultury i nie jest oparta na żadnych naukowych wnioskach. Profilaktyczne i często ekstensywne ograniczenia dietetyczne u kobiet karmiących piersią prowadzą, jak wynika z badań, do obniżenia jakości ich życia i negatywnie wpływają na czas trwania karmienia piersią.

Autorka: mgr Martina Loutocká, doradca laktacyjny
foto: archiwum autorki

 

W archiwum przeczytasz także:

Dlaczego nie należy stosować diety wysokobiałkowej

19.5.2022 dine4fit.pl Ciekawe, Różne

Komentarze

Komentarze nie odzwierciedlają opinii redakcji ani administratora bloga.

Dodaj komentarz

Powiązane artykuły
Jak znaleźć drogę do własnego sukcesu Jak znaleźć drogę do własnego sukcesu

Odchudzanie nie zaczyna się na brzuchu czy udach, ale w naszej głowie. Podobnie jest z mięśniami – one również nie rosną po wypiciu białka, ale dzięki ćwiczeniom.

Cóż, nie na darmo mówią, że wszystko się da, wystarczy chcieć. Ale czasem trzeba też wsparcia…

Cały artykuł 5.12.2022 0

Najczęstsze błędy w praktykowaniu zdrowego stylu życia Najczęstsze błędy w praktykowaniu zdrowego stylu życia

W swojej praktyce spotykam się z różnymi niewłaściwymi zachowaniami – niektóre z nich są niewłaściwymi zachowaniami w prawdziwym tego słowa znaczeniu, kiedy człowiek w ogóle nie dba o swoje ciało – nie rusza się, pali papierosy oraz je pokarmy, które zdecydowanie nie są dla niego dobre.

Ale obok tego mamy inne złe zachowania – te, które człowiek uważa za dobre nawyki, wręcz pożądane, i praktykuje w szczerym wysiłku, by zrobić coś dla swojego zdrowia.

Takich zaskakujących błędów jest wiele, dlatego postaram się rzucić światło na te najczęściej spotykane.

Cały artykuł 28.11.2022 0