6.5.2024 dine4fit.pl

Wyzwania związane z odchudzaniem i ćwiczeniami: ma to sens, czy tylko nas to demotywuje?

Wyzwania internetowe, choć pełne entuzjazmu i zaangażowania, rodzą pytania dotyczące ich wpływu na zdrowie fizyczne i psychiczne. Czy te trendy, takie jak 30-dniowe wyzwania treningowe czy eliminacja niezdrowych produktów spożywczych, rzeczywiście prowadzą do zdrowszego stylu życia, czy też mogą mieć negatywne konsekwencje?

Zdrowie czy obsesja?

Na pierwszy rzut oka wyzwania internetowe wydają się promować zdrowe nawyki. Jednakże, istnieje subtelna granica między zdrowym dążeniem do poprawy kondycji fizycznej, a obsesyjnym dążeniem do perfekcji. Przykładowo, wyzwania 30-dniowego treningu mogą być stymulujące, ale mogą również prowadzić do przeciążenia mięśni i kontuzji w przypadku braku odpowiedniego wsparcia i wiedzy.

Ryzyko zachowań ekstremalnych

Wyzwania internetowe często promują szybkie i intensywne zmiany w nawykach żywieniowych i aktywności fizycznej, co może prowadzić do szeregu negatywnych konsekwencji dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Wypunktujmy sobie główne zagrożenia związane z praktykowaniem ekstremalnych zachowań:

1. Deficyty odżywcze: Eliminacja całych grup produktów spożywczych z diety, jak to często ma miejsce w niektórych wyzwaniach zdrowego odżywiania, może prowadzić do poważnych deficytów składników odżywczych. Brak dostępu do niezbędnych witamin, minerałów i innych składników może prowadzić do problemów zdrowotnych, w tym osłabienia układu odpornościowego, niedokrwistości czy zaburzeń hormonalnych.

2. Przeciążenia i kontuzje: Wyzwania dotyczące aktywności fizycznej, takie jak wyzwanie 30-dniowego treningu, mogą zachęcać do intensywnego i często niewłaściwie zrównoważonego treningu. Nieodpowiednio zaplanowany trening może prowadzić do przeciążeń mięśni, kontuzji stawów i uszkodzeń tkanek, co może wymagać długotrwałego odpoczynku i rehabilitacji.

3. Zaburzenia żywieniowe: Niektóre wyzwania zdrowego odżywiania mogą promować bardzo restrykcyjne diety lub ograniczenia kaloryczne, które mogą prowadzić do rozwoju zaburzeń w odżywianiu, takich jak ortoreksja czy anoreksja. Obsesyjne skupienie się na kaloriach, makroskładnikach czy ilości spożywanych posiłków może negatywnie wpłynąć na relację z jedzeniem i prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

4. Zmiany psychologiczne: Zaangażowanie się w ekstremalne wyzwania internetowe może prowadzić do zmiany nastawienia psychicznego wobec żywienia i aktywności fizycznej. Osoby uczestniczące w takich wyzwaniach mogą zacząć identyfikować swoją wartość osobistą z osiągnięciami w tych dziedzinach, co może prowadzić do niskiego poczucia własnej wartości w przypadku niepowodzeń lub niemożności spełnienia wysokich oczekiwań.

5. Brak zrównoważenia: Ekstremalne wyzwania często promują krótkoterminowe cele bez uwzględnienia długoterminowych konsekwencji dla zdrowia. Brak zrównoważonego podejścia do zdrowego stylu życia może prowadzić do cyklu jo-jo wagi, problemów z samopoczuciem psychicznym oraz frustracji związanej z brakiem trwałych rezultatów.

Dlatego ważne jest, aby unikać tych tak popularnych obecnie i często nieprofesjonalnie skonstruowanych wyzwań, a zamiast tego szukać równowagi i zrównoważonych strategii, aby osiągnąć nasze cele. Najlepiej pod nadzorem solidnego profesjonalisty, przynajmniej na początku.

Wyzwania mają sens, gdy są realistyczne, konkretne i istotne dla naszych indywidualnych potrzeb i celów. Na przykład wyzwanie polegające na zmniejszeniu spożycia cukru o 30% w ciągu miesiąca może być przydatne dla osób, które chcą poprawić swoją dietę i zmniejszyć ryzyko chorób związanych z nadmiernym spożyciem cukru.

I odwrotnie, wyzwania, które są ekstremalne, niezrównoważone lub niezdrowe, powinny być całkowicie ignorowane i nie powinny nam zaprzątać umysłu. Nawet jeśli Twój najlepszy przyjaciel lub kolega z pracy zamierza je podjąć i namawia Cię, że razem będzie to łatwiejsze do osiągnięcia. Wspólne uczestnictwo w wyzwaniach może być motywujące, ale może także stworzyć presję społeczną i porównywanie się z innymi. To może prowadzić do obniżonego poczucia własnej wartości u osób, które nie spełniają założonych celów lub nie osiągają takich samych rezultatów jak inni.

Powinniśmy unikać także wyzwań, które powodują u nas dyskomfort lub narażają nas na fizyczne lub psychiczne szkody. Zamiast tego możemy szukać wsparcia u dietetyków lub trenerów, którzy pomogą nam stworzyć zdrowy i zrównoważony plan odżywiania oraz ćwiczeń, który pomoże nam osiągnąć nasze cele bez narażania naszego zdrowia. I potraktować tę stopniową zmianę nawyków żywieniowych jako nasze osobiste wyzwanie i starać się je pokonać. 

Możemy na przykład zacząć od stopniowego dodawania większej ilości warzyw do naszej diety, zwiększając spożycie wody lub ucząc się rozpoznawać sygnały głodu i smaku naszego ciała. Takie stopniowe podejście pozwoli nam stworzyć bardziej trwałe zmiany, które mogą prowadzić do długoterminowego sukcesu w odchudzaniu i utrzymaniu zdrowej wagi.

Należy pamiętać, że każda osoba jest wyjątkowa i to, co działa dla jednej osoby, może nie być skuteczne dla innej. Dlatego ważne jest, aby słuchać swojego ciała, reagować na jego potrzeby i wybierać strategie odpowiednie dla danej osoby. Jako przykład przytoczę bardzo powszechne zjawisko w grupach związanych z aplikacją Dine4Fit, gdzie niektórzy nowicjusze proszą o porady dietetyczne od osób, które odchudzają się zaczynając z pułapu podobnej wagi. To tak nie działa. Nawet aplikacja Dine4Fit musi być przecież spersonalizowana, gdzie w grę wchodzi nie tylko waga początkowa. Także aktywność fizyczna i zdolność do zaangażowania się w nią, stan zdrowia, „historia odchudzania”, zaangażowanie w zmianę i inne czynniki będą tutaj kluczowe.

Tak, utrata wagi i poprawa odżywiania to proces, który wymaga cierpliwości, skupienia i pewności siebie, ale zdecydowanie jest tego warty. Nie chodzi tylko o to, co jest widoczne, ale także o poprawę parametrów zdrowotnych, takich jak ciśnienie krwi itp. Wiem od moich klientów, że często te aspekty szybciej ulegają poprawie niż zakup nowych (mniejszych) ubrań.

Na zakończenie

Pamiętajmy, wyzwania mają sens, jeśli są dla nas osiągalne i realistyczne.
Unikajmy ekstremalnych i niezdrowych wyzwań, które mogą być dla nas szkodliwe, a zamiast tego szukajmy stopniowych i trwałych zmian w nawykach żywieniowych. Ich sukces leży w naszej zdolności do słuchania naszego ciała, reagowania na jego potrzeby i wybierania strategii, które pomogą nam osiągnąć nasze cele w zdrowy i zrównoważony sposób.
Bądźmy cierpliwi, skoncentrowani i wierzmy w siebie – droga do lepszego odżywiania i utraty wagi jest długa, ale wysiłek jest tego wart, a nawyki, których się nauczymy, pozostaną na zawsze.

Redakcja Dine4Fit
foto: cz.depositphotos.com

W archiwum przeczytasz także:

Białko: jak osiągnąć zalecaną wartość w diecie?

6.5.2024 dine4fit.pl Ciekawe, Różne

Komentarze

Komentarze nie odzwierciedlają opinii redakcji ani administratora bloga.

Dodaj komentarz

Powiązane artykuły
Krystyna (27 lat) po roku z apką schudłam 30 kg. Krystyna (27 lat) po roku z apką schudłam 30 kg.

Dzięki aplikacji Dine4Fit schudłam ponad 30 kg i czuję się świetnie. Mogę nosić ubrania, o których wcześniej nawet nie marzyłam.

Nie zawsze było łatwo, ale podróż była tego warta. Mogę się swobodnie poruszać i wreszcie nie wstydzę się tego, jak wyglądam.

Cały artykuł 20.5.2024 0

Monika: Moja droga do zdrowia i szczęścia z Dine4Fit Monika: Moja droga do zdrowia i szczęścia z Dine4Fit

 Moje spotkanie z Dine4Fit rozpoczęło się kilka dni po moich 50. urodzinach (w lutym 2021).

Najpierw zdałam sobie sprawę, jak wyglądam na zdjęciach. W tym samym czasie koleżanki z pracy zaczęły interesować się i przechodzić na diety pudełkowe. Przeliczyłam sobie koszt i pamiętam, że pomyślałam, że mogę im pokazać, że można to zrobić taniej i nie być skazanym na gotowe zestawy.

Zaczęłam przeszukiwać internet, czytać o odżywianiu i odchudzaniu i sprawdzać popularne media społecznościowe. W ten sposób natknęłam się na jedną z grup powiązanych z Dine4Fit.

Cały artykuł 13.5.2024 0