21.3.2022 dine4fit.pl

Bycie pięknością z Instagrama nie jest kwalifikacją do tworzenia diety!

Nawet jeśli korzystasz z aplikacji Dine4Fit, która ustawia dla Ciebie niezbędne parametry, możesz potrzebować pomocy w stosowaniu diety (zwłaszcza na początku).

… No i to jest ten moment, kiedy zwracasz się do eksperta. STOP! Zanim zapłacisz za plan żywieniowy, zastanów się.

W dzisiejszym wpisie chcę zwrócić uwagę na ryzyko, jakie podejmujesz, gdy prosisz o takie usługi. Opieram się na historiach, które do mnie dotarły – jako do wykwalifikowanego dietetyka.

Jak to zwykle jest i jak to się może skończyć

Kontaktujesz się z “ekspertem”, płacisz wysoką kwotę i otrzymujesz kilka stron porad, które przypominają artykuł z magazynu dla kobiet (trzy kolumny produktów, które masz ze sobą łączyć). Aż chce się płakać, bo wywaliłaś kasę, a z taką dietą i radami nigdzie nie zajdziesz.

Dlatego powtarzam: zanim zdecydujesz się zlecić komuś opracowanie planu diety (lub tylko jadłospisu), zastanów się dwa razy. Uświadom sobie, że bycie gwiazdą Instagrama nie oznacza automatycznie, że dana osoba ma kwalifikacje do układania planóœ żywieniowych. Dzieje się tak, mimo że dana pani (pan) wygląda na zdjęciach cholernie dobrze i ma wielu zwolenników chwalących jej pracę.

Nawet schudnięcie 20 kilogramów, którym chwalą się na portalach społecznościowych, nie stanowi kwalifikacji do sporządzania jadłospisów dla innych ludzi. Ponadto to, co sprawdziło się w przypadku tej pani/dżentelmena, może nie sprawdzić się w Twoim przypadku. I jeszcze jeden “drobiazg” – nawet bycie dobrym trenerem to nie to samo, co bycie dietetykiem, ponieważ na kursie trenerskim odżywianie jest poruszane tylko w niewielkim stopniu.

Jak więc się w tej ofercie odnaleźć?

Aby to wyjaśnić, posłużmy się porównaniem dietetyka i “instagramowej piękności”:

  • Dietetyk posiada niezbędne kwalifikacje wymienione na swojej stronie internetowej. Na ich stronie internetowej można znaleźć informacje o tym, gdzie i co studiowali, jakie mają kursy i specjalizacje oraz jak długo zajmują się doradztwem. Doradca z Instagrama” nazywa siebie “dietetykiem”, ale zazwyczaj informacji na temat ich kierunkowego wykształcenia nie znajdziemy.
  • Dietetyk ma przejrzyście zaprojektowaną stronę internetową, na której można znaleźć podstawowe informacje, takie jak jego imię i nazwisko, miejsce prowadzenia działalności i dane kontaktowe. Innstagramowa piękność” ma tylko konto na Instagramie i nazywa siebie przykładowo: Wikusia trenuje.

Są to najbardziej podstawowe parametry, na które ZAWSZE trzeba zwracać uwagę. Jeśli dany dietetyk nie posiada żadnej z tych cech, nie należy w ogóle interesować się jego usługami. W razie problemów nic nie dostaniesz, ponieważ nie znasz nawet nazwy, więc nie możesz dochodzić swoich roszczeń na drodze prawnej.

Ile to kosztuje?

Następnie sprawdź, czy cena nie jest podejrzanie niska. Tak! Dobrze czytasz! Rozpiska na trzy miesiące za 100 zł? Cóż, przykro mi, ale dobry dietetyk tego nie zrobi. Pomyśl, Ile czasu prawdopodobnie poświęciłby on na opracowanie Twojego planu (aby zapewnić jego jakość) i ile kosztowałaby godzina jego pracy? Nie za 100 zł!

Referencje

Kolejna rzecz: Czy ten dietetyk ma jakieś referencje? Wystarczy przegooglować Internet.

Jadłospis

Wtedy warto się zastanowić, jak w ogóle wygląda JEGO dieta. Czy w Internecie można znaleźć próbki? Czy wiesz, co dostajesz za swoje pieniądze? ZAPYTAJ! W ostatnich latach popularnością cieszy się “menu wariantowe”, w którym na każde danie przypadają trzy kolumny potraw, które należy połączyć według własnego uznania. Czy potrafisz to zrobić? Czy jesteś tak biegły w kuchni, że patrząc na kolumny, przychodzi Ci na myśl konkretne danie? Nie chcemy oczywiście oczerniać tej metody, ale nie jest ona dla wszystkich. Jeśli potrzebujesz dokładnego menu, znajdź kogoś, kto może je dla Ciebie zaplanować.

Prawdziwa pomoc

Wybierając konkretnego doradcę, należy zwrócić uwagę na jego podejście:

  • Dietetyk CHCE dowiedzieć się jak najwięcej o Tobie tzn. będzie chciał wiedzieć, co robisz, jaka jest Twoja aktywność, czy jesteś zestresowana, co jesz, ile diet już stosowałaś itp.
  • Dietetyk Cie uczy! Na zestawieniu planu żywieniowego się nie kończy. Dietetyk powinien być Twoim mentorem i nawet jeśli plan został opracowany, powinien poprowadzić Cię drogą tworzenia własnej diety, abyś nie była niewolnikiem czyjegoś planu.

Naprawdę przemyśl te kroki, a zaoszczędzisz sobie pieniędzy i rozczarowań.

Autorka: Miluška Burdová , dietetyk
foto: cz.depositphotos.com

Od redakcji:

Możesz też spróbować za darmo z naszą apką! Chcesz schudnąć? Jesteśmy tu dla Ciebie:

 

W archiwum przeczytasz także:

Dine4Fit pozwoliło mi śledzić spożycie kalorii i zaplanować zbilansowaną dietę z kilkudniowym wyprzedzeniem.

21.3.2022 dine4fit.pl Ciekawe, Diety odchudzające, Różne

Komentarze

Komentarze nie odzwierciedlają opinii redakcji ani administratora bloga.

Dodaj komentarz

Powiązane artykuły
Dziesięć kroków do skutecznego odchudzania Dziesięć kroków do skutecznego odchudzania

Po początkowym entuzjazmie przy rozpoczynaniu odchudzania u wielu osób następuje po jakimś czasie zastój. Co wtedy robić?

Wiadomo. Na początku, pełni determinacji, zmieniamy zawartość lodówki, planujemy jakie określone produkty będziemy jedli (i oczywiście w znacznie mniejszych ilościach) i jak będziemy intensywnie ćwiczyć. Ci, którzy już coś o tym wiedzą, będą działać wolniej, ustawią rozsądne wartości w aplikacji i dodadzą nieco więcej ćwiczeń. Jednak w obu przypadkach może się to skończyć bardzo szybko: i ani się człowiek obejrzy, a już jest w powrocie do starych nawyków.

Cały artykuł 16.11.2023 0

Gdy pierwszy zapał mija… Jak utrzymać motywację? Gdy pierwszy zapał mija… Jak utrzymać motywację?

Ruszasz z odchudzaniem, ale nagle nastaje jesień, tracisz motywację do wszystkiego, a najlepiej Ci pod kołderką. Dlatego ważne jest ponownie zastanowić się, jak utrzymać motywację do utraty wagi.

Rozpoczęcie odchudzania wymaga poświęcenia, determinacji i ciężkiej pracy. To nie lada wyczyn, dlatego też posiadanie zapasu motywacji jest tak pomocne w osiągnięciu sukcesu.

Na szczęście motywacja nie jest rzadkim darem, który pojawia się tylko od czasu do czasu. Jest to coś, czego można się nauczyć i wykorzystywać w razie potrzeby.

Cały artykuł 30.10.2023 0