24.8.2022 dine4fit.pl

Dine4Fit: czy wystarczy mieć “zielone kółeczka”?

Czy istnieją jakieś zasady tworzenia odpowiedniej diety?

Czy może po prostu wystarczy, że  uzupełniam dzienne spożycie każdego składnika odżywczego i jest dobrze?

Dość często zastanawiamy się jak zaplanować naszą dietę, aby wszystko było zielone. Oznacza to upewnienie się, że otrzymujemy odpowiednią ilość białka, węglowodanów, tłuszczu i błonnika w ciągu dnia. Wszyscy zwracamy uwagę głównie na ilości i liczby.

Aby lepiej wszystko zrozumieć, weźmy nieco bardziej skrajny przykład. Przykładowo, ktoś może zjeść 300 gramów frytek i smażonego sera, wypić pół litra słodkiej lemoniady, a wieczorem gałkę lodów i latte. Skrupulatnie zapisuje to wszystko w aplikacji Dine4Fit i wychodzą mu zielone kółka, więc w 100% pokrywa swoje dzienne zapotrzebowanie. Chociaż podejrzewamy, że nie tak wygląda zbilansowana dieta, ta osoba może być nadal zadowolona, ponieważ kółeczka zmieniają kolor na zielony.

Ale zasadą zdrowego odżywiania jest oczywiście to, aby jeść regularnie i przede wszystkim dobrze.

Dietę planujemy precyzyjnie, aby mieć pewność, że przyjmujemy nie tylko wystarczającą ilość makroskładników, ale przede wszystkim z jakościowych źródeł. Prawdopodobnie węglowodany ze smażonych chipsów nie będą tak odżywcze jak te z gotowanych ziemniaków czy kuskusu. Białko z kawy latte nie będzie takie samo jak z pieczonego twarogu na przekąskę. Oczywiście to tylko ilustratywny przykład, nie ma potrzeby argumentować, że w takim “horrorze” kółka i tak nie byłyby zielone.

Przy planowaniu musimy uważać nie tylko na ilość, ale również na to, jakie pokarmy będziemy spożywać. Musimy szukać źródeł jakości i łączyć pokarmy, które pomogą nam osiągnąć dzienne spożycie kalorii.

Czesi mają nawet do tego taki sprytny talerz

Ale uwaga. Nie chodzi o to, żeby nie zjeść sobie tych frytek, tylko o to, żeby myśleć o tym, że nie jest to idealne rozwiązanie. Smaki trzeba zmieniać, a kubki smakowe zaspokajać. Masz się cieszyć jedzeniem i cieszyć się życiem. Przy zapisywaniu do apki mogę dodać cokolwiek, na co mam ochotę, ale muszę to z głową rozłożyć i połączyć z innymi pokarmami.

Jeśli mam ochotę na smażony ser, mogę też pomyśleć o zdrowszym sposobie jego przygotowania niż tradycyjny. Wykorzystam pieczenie w piekarniku lub frytkownicę z gorącym powietrzem. Jeśli mam ochotę na lody, to na pewno wybiorę dobrą porę na ich zjedzenie, a nie w nocy przed pójściem spać. Do frytek wezmę mięso z indyka, bardzo bogate w białko. Staram się też nie jeść tych wszystkich rzeczy jednego dnia, tylko rozłożyć je na dłuższy czas.

W reżimie redukcyjnym staram się wtedy zaplanować dietę znacznie bardziej wyrafinowaną i wyszukaną niż w reżimie podtrzymującym.

Jeśli ułożysz najlepszą dietę, ale nie poświęcisz jej czasu lub nie będziesz jeść regularnie, to niezależnie od składników, nie poprawisz w sobie niczego. Dzięki aplikacji Dine4Fit, nie tylko zobaczysz ilość, dzienne spożycie i potrzebne gramy składników odżywczych, które przyjmujesz, ale także z czego otrzymujesz każdy składnik odżywczy. Ważne jest, aby nauczyć się jeść produkty i przygotowywać posiłki, które dadzą mi przyjemność pod względem smakowym, wizualnym i nadal będą miały wartość odżywczą.

Autorka: Hellča Vávrová, dietetyczka
zdjęcia: autorki i depositphotos.cz

Zacznij z apką i przekonaj się, że to fajna sprawa. Dodatkowo przyda Ci się jeszcze grupa wsparcia. Dołącz do nas:

1. Kalkulator kalorii
2. Aplikacja Dine4Fit
3. Jak używać Dine4Fit?
4. Grupa wsparcia

W archiwum przeczytasz także:

Weronika (63 lata): “Praca z aplikacją na telefonie była dla mnie wyzwaniem…

24.8.2022 dine4fit.pl Ciekawe, Jak się odchudzać?, Różne

Komentarze
1

Ogil lesniaciko

26.8.2022 14:56

Wow

Komentarze nie odzwierciedlają opinii redakcji ani administratora bloga.

Dodaj komentarz

Powiązane artykuły
Sześć zasad zrównoważonej diety, które naprawdę mają sens! Sześć zasad zrównoważonej diety, które naprawdę mają sens!

Jakie zmiany możesz od razu wprowadzić do swojej diety? Uwierz, że wystarczy zastosować sześć prostych zasad, a wydarzą się rzeczy niesamowite.

Mówimy tu o poprawie zdrowia, samopoczucia, zwiększeniu energii i ograniczeniu zachcianek. A dla wielu osób będzie to również utrata wagi bez diet i głodówek.

Cały artykuł 17.6.2024 0